Reforma skolstva :)

Treba, treba mnogo toga da se menja... Sad, meni što prvo pada na pamet, jeste da bi moglo više da se radi po sistemu oglednih odeljenja, tačnije da malo smanje sa teorijom, a da se baci akcenat na neke konkretne stvari i primere, koji će zaista služiti u životu (primera radi, da nam profesor računovodstva donese konkretne tabele koje trebamo da ispunjavamo, da nam objasni, ako neko ne zna, kako se vodi računovodstvo na kompjuteru, a ne lenjirče i obična olovka - pa crtaj :roll: ). Ako treba, i da se uvede blok nastava za više predmeta, pošto je dokazano da se bolje radi kada su manje grupice ljudi... Ima još, setiću se ja već ;) Iskreno, najbolje bi bilo kad bi nam školstvo bilo recimo kao u Norveškoj, ili zemljama tog tipa. Tamo je, barem po meni, to dovedeno skoro do savršenstva
 
Au Sibilka, ti kad ubodes sa temom, alal vera! :D

Sta bih menjao... ? :confused: Ne znam odakle poceti...

1) Sve pocinje od vlasti. Vlada tj. ministarsvo prosvete mora sebi zacrtati neki plan kojim ce se rukovoditi. Osnovne ciljeve kojima tezi reforma obrazovanja. U tome se moramo ugledati na neke zemlje koje su to uradile bolje od nas i preuzeti odredjene (ne sve) ideje koje se mogu implementirati na nas sistem.

2)Vlasti dodju i prodju, ali ovaj program bi morao ostati konstanta. Od presudnog je znacaja da se prilikom izrade strategije u velikoj meri konsultuju ucenici, studenti, profesori i ostali predavaci.

3)Dalje su tu kadrovi koji bi predavali. Moraju se uspostaviti kriterijumi po kojima bi se odredjena lica zaposljavala u obrazovnim ustanovama. Tu posebno mislim na vaspitacice i vaspitace odnosno ucitelje/uciteljice koji imaju tu odgovornost da usmeravaju i vaspitaju mlade ljude u drustveno pozeljnom pravcu.

4)Sve finansijske transakcije u obrazovnim ustanovama moraju biti transparantne. Da svaki roditelj moze imati uvid tacno sta i kome placa. Moraju postojati nezavisne komisije koje bi kontrolisale povremeno trosenje tih para.

5)Sistem evaluacije predavaca. Osnivanje nekog tela koje bi se bavilo zamerkama ucenika na profesore i nacin na koji se odredjeno gradivo predaje. 2 primera: ako profesor mene uvredi ili udari ja moram znati da je moja obaveza da je to prijavim nekom i da ce taj neko problem da resi. Drugi primer uzmimo da je predavac izuzetno pristrasan, odnosno da recimo omalovazava moju veru, naciju, rasu da ja mogu apelovati da to ubuduce ne cini. Ali to sve polazi jos od onog odabira kadrova.

6)Smatram da je gradjansko vaspitanje obavezno za sve ucenike od 1 osnovne do 4. srednje. Veronauka moze biti fakultativna. Nisu svi ucenici hriscanske veroispovesti zato mislim da mora biti fakultativna. A gradjansko bi se trebalo baviti civilizacijskim vrednostima. Ucenje dece mirnom resavanju konflikata, prevencija upotrebe droge, alkohola, cigareta itd.

6')Obrazovanje za demokratiju. To mu dodje nesto kao tema u okviru gradjanskog kojom se treba opsezno baviti. Cinjenica jeste da je ova zemlja vecito bila u nekoj vrsti autoritarnog sistema i da su osnovni demokratski principi nejasni vecini stanovnistva. Zato se mora raditi sa najmladjima i objasniti im neke osnovne principe i vrednosti demokratije. Pod tim se naravno ne podrazumeva da se agituje za stranke demokratskog bloka. Nego da se uci uvazavanju tudjeg misljenja. Jer sve su stranke ovde nacelno demokratske.

7)Udzbenici. Gradivo se mora osavremeniti. Odredjene nepravde ispraviti. Demonopolizacija trzista koju drzi Zavod za udzbenike i nastavna sredstva.

8)Povecanje higijenskih uslova u nastavnim ustanovama. Rigorozna kontrola i velika ulaganja.

9)Omogucavanje ucenicima da se hrane sto je zdravije moguce, a ne kojekakvim picama, toplim sendvicima i ostalim govnnima.

10)Ozbiljnije bavljenje prakticnom nastavom. Omoguciti ucenicima da vide kako odredjene stvari funkcionisu i zasto su one bitne.

11.Ozbiljno bavljenje ekoloskom svescu ucenika.

12)
Obavezno fizicko vaspitanje. Ono postoji i sada, ali yebes to kad moja drugarica ima neprekidnu menstruaciju 4 meseca i ne radi fizicko. Mens sana in corpore sano Esencijalna recenica za razvoj svake mlade osobe i nesto cime bi trebalo svako da se rukovodi u sto vecoj meri. Prvi covek koji bi to trebalo da objasni detetu je nastavnik fizickog!

13)Osnivanje omladinskih klubova, organizacija i sekcija u kojima bi mladi mogli dodatno da nauce o stvarima koje ih interesuju.

Ima jos stosta tu da se navede. Ali eto par osnovnih problema koji su mi pali na pamet! :D
 
Poslednja izmena:
6)Smatram da je gradjansko vaspitanje obavezno za sve ucenike od 1 osnovne do 4. srednje. Veronauka moze biti fakultativna. Nisu svi ucenici hriscanske veroispovesti zato mislim da mora biti fakultativna. A gradjansko bi se trebalo baviti civilizacijskim vrednostima. Ucenje dece mirnom resavanju konflikata, prevencija upotrebe droge, alkohola, cigareta itd.
Ti si lud čovek ako misliš da se Pravoslavlje širi pesnicom i promoviše nasilje,drogu ili šta slično tome.:besan2:
 
Ti si lud čovek ako misliš da se Pravoslavlje širi pesnicom i promoviše nasilje,drogu ili šta slično tome.:besan2:

polako sine, totalno izvlacis moje reci iz konteksta.
Nisam rekao da je veronauka nista lose nego da ako sam ja jevrejin, katolik, musliman, ateista itd. nece mi biti prijatno tj. nece me interesovati da ucim o Pravoslavlju.
Gradjansko bi se bavilo drustvenim napretkom bez ikakvih religijskih (i stranackih u krajnjem slucaju) okvira!
 
1. Prvo i osnovno, neophodno je zaposliti psihički zdrave osobe da rade sa decom... jer se u školama, pogotovo u velikim gradovima dešava da deci predaju psihički poremećeni ljudi...

2. Neophodno je uvesti uniforme... jer škola je mesto za učenje, a ne modna pista... a i da bi se manje isticale materijalne vrednosti...

3. Promeniti sadržaj udžbenika jer ima zaista nebitnih stvari... mislim, šta mene briga za pripodna bogatstva Nigerije?!

4. Uvesti što veći broj sekcija.

5. Informatika kao obavežan predmet u osnovnim školama. Svakako će nema trebati u srednjoj... a i uči se dosta zanimljivih i korisnih stvari...

6. Obavezno gražansko vaspitanje gde bi se posvetilo izgradnji psihe učenika... a veronauka kao izborni predmet... i na veronauci ne pričati toliko o Svetcima... više povezati Boga sa onim što nam se dešava... i na ova dva predmeta pričati o svemu što u to vreme muči tinejdžere...

7. Povesti računa o higijeni i obezbediti bolje uslove za rad.

8. Uvesti više praktičnih radova, i dati učenicima da učestvuju u ogledima, ili da pišu referate... gledati istoriske dokumentarce na istoriji jer je to zabavnije od teorije, ili puštati muziku i gledati strane filmove bez titla na stranim jezicima...
 
Ja bih prvenstveno povecala plate prosvetnim radnicima. Samim tim, isti bi imali mnogo vishe elana da rade svoj posao. Svki uchitelji, nastavnici, profesori i sl. bi morali da imaju odlichne pedagoshke sposobnosti kako bi imali pravo da predaju, nevezano koliko znanja imaju ili reputaciju.
Potom bi odeljenja morala da sadrze manje uchenika, ne vishe od 25, i to je puno a kamoli 30-35. To bi se reshilo povecanjem broja odeljenja u jednoj shkoli, samim tim povecanjem broja uchionica ili izgradnjom vishe shkola.
Ko shto je neko reko, praksa bi trebalo da zameni jedna deo teorije- primena u praksi, jelte... Pogotovu kad se radi o hemiji, fizici i sl.
Trebalo bi da postoji veci broj psihologa i ostalih, a da nisu sharlatani, koji bi mogli vishe da se posvete svakom ucheniku ponaosob, pogotovu kad se radi o prelazima iz osnovne u srednju, i srednje na fax.
Na kraju krajeva, veze i vezice u svim takvim ustanovama ne bi trebalo da postoje, jer jednostavno ne chine dobro. To shto je neko sin od onoga ne znachi da bi trebalo da bude profesor/psiholog/pedagog i sl. Trebalo bi uvesti strozije mere shto se tiche toga.

A za fakultet necu ni da pochinjem...
 
Ja bih prvenstveno povecala plate prosvetnim radnicima. Samim tim, isti bi imali mnogo vishe elana da rade svoj posao. Svki uchitelji, nastavnici, profesori i sl. bi morali da imaju odlichne pedagoshke sposobnosti kako bi imali pravo da predaju, nevezano koliko znanja imaju ili reputaciju.
Potom bi odeljenja morala da sadrze manje uchenika, ne vishe od 25, i to je puno a kamoli 30-35. To bi se reshilo povecanjem broja odeljenja u jednoj shkoli, samim tim povecanjem broja uchionica ili izgradnjom vishe shkola.
Ko shto je neko reko, praksa bi trebalo da zameni jedna deo teorije- primena u praksi, jelte... Pogotovu kad se radi o hemiji, fizici i sl.
Trebalo bi da postoji veci broj psihologa i ostalih, a da nisu sharlatani, koji bi mogli vishe da se posvete svakom ucheniku ponaosob, pogotovu kad se radi o prelazima iz osnovne u srednju, i srednje na fax.
Na kraju krajeva, veze i vezice u svim takvim ustanovama ne bi trebalo da postoje, jer jednostavno ne chine dobro. To shto je neko sin od onoga ne znachi da bi trebalo da bude profesor/psiholog/pedagog i sl. Trebalo bi uvesti strozije mere shto se tiche toga.

A za fakultet necu ni da pochinjem...


Slažem se Tina.

Nastavnici znaju biti jako loši pedadozi...

Ali treba sve osoblje škola preispitati...

Šta meni vredi da imam psihologa kad on/ona prepričava po zbornici koji joj je učenik šta rekao... ili kad pred celim odeljenjem saopšti rezultate iq testa?!

Tinejdžeri znaju biti jako surovi, a i tako nešto može ostaviti jake posledice na psihu deteta u tim godinama... moja drugarica je dva dana bila sluđena jer je njen iq test prosek pa se brinula kako će ona upisati i završiti školu koju želi... da li je dovoljno pametna...
Takve stvari su strogo poverljive... i zbog takvog postupka joj može biti odužeta linecna... ali ne, mi živimo u Srbiji gde je tako nešto normalno...

Takođe, svaki dan gledam kako nastavnik omalovažava učenike... ili kako je normalno da u osnovnim školama predaju alkoholišari i sl. i opet ništa...

Kad će nešto u ovoj državi biti normalno?!
 
Potom bi odeljenja morala da sadrze manje uchenika, ne vishe od 25, i to je puno a kamoli 30-35. To bi se reshilo povecanjem broja odeljenja u jednoj shkoli, samim tim povecanjem broja uchionica ili izgradnjom vishe shkola.

Smanjivanje broja ucenika u odeljenju ima svojih velikih prednosti, ali mislim da je finansijski neizvodljivo u ovom trenutku. U Pancevu bi recimo to bilo kontraproduktivno. Moja gimnazija (jedna i jedina u gradu) je spomenik kulture i pod zastitom je drzave. Znaci zakonski, a ni prostorno ne postoji nacin da se skola prosiri. A kad bi se izgradila jos jedna, ne znam da li bi bilo dovoljno zainteresovanih da je upisu. Jedino smanjiti kvote pri upisu, sto je opet malo bzvz...
 
Za to prwo se u potpunosti slazem!!!!U mojoj staroj shkoli,mojoj sestri je predawala nastawnica koja je 3 godine bila u ludnici!!!!:dash::dash::dash:

Ajde sada recite da li je to normalno?

Marina, meni predaje žena koja je predavala i mojoj učiteljici, i koja je do sada doživela nekoliko nervnih slomova... i?

Ona meni čoveče drži seksologiju a ne predmet koji treba! Ili ne razgovra sa nama več samo mlatara rukama... i piše po 15 kečeva jednom učeniku na častu... i ništa...

Ovo je Srbija dete... naravno da nije normalno, ali na tako nešto ljudi ne obračaju pažnju...

S druge strane, slažem se sa Stefanom... i ti ljudi moraju da rade i da zarađuju novac za život ali tek kada se izleče...
 
Poslednja izmena:
Najgore je kad uchenici poveruju u neke babske priche, i onda od pochetka imaju gard prema nekom profesoru. :roll:
Dok na svojoj kozi ne iskusish neshto zaista nenormalno- kao da te npr istorichar gadja kredom, ili da ti uchitelj tuche druga kishobranom, zachepi...
 
U reci, ***, ne mozesh da se upishesh u shkolu. :confused: Nisam ni mislila na proshirivanje shkola, nego, npr u mojoj osnovnoj, uspeli su da podele neke ogromne uchionice tokom letnjeg raspusta u po dve, i onda su delili odeljenja. To je primer...

Ne bih da omalovazavam tvoju ideju, zaista mislim da je dobra. Ali cenim da ipak treba poceti od nekih krupnijih stvari... ;)
 
Marina, meni predaje žena koja je predavala i mojoj učiteljici, i koja je do sada doživela nekoliko nervnih slomova... i?

Ona meni čoveče drži seksologiju a ne predmet koji treba! Ili ne razgovra sa nama več samo mlatara rukama... i piše po 15 kečeva jednom učeniku na častu... i ništa...

Ovo je Srbija dete... naravno da nije normalno, ali na tako nešto ljudi ne obračaju pažnju...

S druge strane, slažem se sa Stefanom... i ti ljudi moraju da rade i da zarađuju novac za život ali tek kada se izleče...

Pa ne ja bi ukapirala da ona normalno nastawi da predaje...ali ipak...:confused:
Hocu da kazem da nije bila ni najbolja na predawanjima.
 
Najgore je kad uchenici poveruju u neke babske priche, i onda od pochetka imaju gard prema nekom profesoru. :roll:
Dok na svojoj kozi ne iskusish neshto zaista nenormalno- kao da te npr istorichar gadja kredom, ili da ti uchitelj tuche druga kishobranom, zachepi...

Tina ja ne verujem pričama čaršije... ali šta kada ti nastvnik kaže da si budala, kreten ili ku.rva?! Nije meni rekao srećom, ali sam bila prisutna kada je to govorio ostalima... ili kada ti nastavnik lupi šamar?! Ko je on da tebe udara???
 
Ja bih recimo uveo neki sistem, da dete samo izabere čime će se baviti u budućnosti, ali naravno da se pre toga dobro dogovori sa roditeljima. Znači da uglavnom bude usredsređeno na par predmeta, ali i da ima par drugih predemeta čisto da ne bude ograničen na, lupam. sad arhitekturu, pravo ili ekonomista.
 
Jos jedan BITAN problem koji ide na konto vase price o ludim i opicenim nastavnicima.

Fora je u tome sto kad bi ih sve shkartirali, ne bi ostalo mnogo ljudi da radi u skolama. Fali nam kadar!!! Na tome drzava takodje mora da radi, mi tu realno ne mozemo nista...
 
Ja bih recimo uveo neki sistem, da dete samo izabere čime će se baviti u budućnosti, ali naravno da se pre toga dobro dogovori sa roditeljima. Znači da uglavnom bude usredsređeno na par predmeta, ali i da ima par drugih predemeta čisto da ne bude ograničen na, lupam. sad arhitekturu, pravo ili ekonomista.



Ne slažem se. U srednjoj da, ali u osnovnoj treba da ima sve predmete... ipak treba da ima osnovnu kulturu... :confused:

Stefane, a koliko je nezaposlenih ljudi koji bi mogli da rade u prosveti?
 
Najgore je kad uchenici poveruju u neke babske priche, i onda od pochetka imaju gard prema nekom profesoru. :roll:
Dok na svojoj kozi ne iskusish neshto zaista nenormalno- kao da te npr istorichar gadja kredom, ili da ti uchitelj tuche druga kishobranom, zachepi...
Hahaha :lol:
Ma daj, to je smesno. To su sitne gluposti. Nasi stari, koji su ucili skole u vreme Jabuka, packi i kukuruza ćoškara, bi sigurno imali strasnije price da pricaju.
U osnovnoj je, profa iz biologije, gadjao shisharkom jednog druga iz odelenja, jer nije znao da mu kaze tacno sta je shisharka :lol:
Ipak, tog profu su svi smatrali medju najboljima i ucenici i ostale kolege. Iako je bio teror, svi su nekako podsvesno kontali koliko je njegovo predavanje klasa. Tako da, mnogo je tu relativnih stvari.
 

Back
Top