Da li B92 reklamira legalno B92 sajt?

Poruka
4.292
Evo gledam bukvalno svakodnevno, svakocasovno, svakominutno, ali bukvalno, TV B92 reklamira sajt B92.net . Pa se pitam da li vlasnici B92 sajta placaju tu reklamu?? Mozda placaju, mozda ne placaju neznam pa evo pitam??? Ako ne placaju ja mislim onda da B92 isto vrsi kriminal zato sto drzava tako zbog pdv-a gubi na milione evra.
 
Cak ni politicke stranke u jeku predizborne kampanje nemaju para da izdvoje za reklame, koliko se B92 reklamira svakodnevno (i ostale televizije), tako dasigurno ne placaju nista.
Druga stvar koja postoji, posto uvek postoji mogucnost da se nagode sa ljudima koji hoce da se reklamiraju, mogu da uzimaju dinar za minut sami od sebe ako im je zakonska obaveza da nesto naplacuju i problem je resen, jer cenu reklamnog prostora drzava ne kontrolise, vec vlasnik televizije.
 
Pa cekajte ako je tacno to sto neki kazu kao to je ista firma jer ima isti racun, bla bla u tom fazonu, pa onda B92 moze da napravi i neku proizvodnju pa da onda besplatno reklamira i te proizvode i na njihovoj TV i na sajtu. Ja mislim da ipak tako ne moze i da su i TV B92 i B92 sajt potpuno nezavisni i da bez obzira sto je mozda isti gazda mora da se placa reklamiranje. a primer jedna firma ima proizvodnju gradjevinskog materjala i ista ta firma bavi se prodajom stanova. Ja znam da ta firma i kad proda stanove koje je sama napravila mora da plati PDV za te stanove pa makar prodala neki stan i samoj sebi kao firmi na primer za poslovni prostor. Znaci gde god postoji reklama mora da se plati PDV te reklame bez obzira ko se reklamira i ko reklamira. Neznam ne kazem, mozda B92 placa PDV sto reklamira sajt na TV ali nekako sumnjam u to obzirom da danonocno reklamira sajt. Mislim onda treba sajt da plati na stotine hiljada poreza a ne verujem da im se isplati da daju toliko para za reklame jer ne verujem da od sajta zarade vise od 50 000 evra mesecno.
 
Poslednja izmena:
Pa cekajte ako je tacno to sto neki kazu kao to je ista firma jer ima isti racun, bla bla u tom fazonu, pa onda B92 moze da napravi i neku proizvodnju pa da onda besplatno reklamira i te proizvode i na njihovoj TV i na sajtu. Ja mislim da ipak tako ne moze i da su i TV B92 i B92 sajt potpuno nezavisni i da bez obzira sto je mozda isti gazda mora da se placa reklamiranje. a primer jedna firma ima proizvodnju gradjevinskog materjala i ista ta firma bavi se prodajom stanova. Ja znam da ta firma i kad proda stanove koje je sama napravila mora da plati PDV za te stanove pa makar prodala neki stan i samoj sebi kao firmi na primer za poslovni prostor. Znaci gde god postoji reklama mora da se plati PDV te reklame bez obzira ko se reklamira i ko reklamira. Neznam ne kazem, mozda B92 placa PDV sto reklamira sajt na TV ali nekako sumnjam u to obzirom da danonocno reklamira sajt. Mislim onda treba sajt da plati na stotine hiljada poreza a ne verujem da im se isplati da daju toliko para za reklame jer ne verujem da od sajta zarade vise od 50 000 evra mesecno.

1. to rade svi mediji; sajt je prosto... produzetak "orginalnog" medija
2. koliko znam imaju i izdavacku kucu, kao i radio...pa sta?
3. veze sa zivotom nemas...tj. odi prvo procitaj zakone pa ondak lupetaj koliko oces...
 
Ako ti imas firmu, i ako imas solju sa svojim logom, jel moras da placas porez na solju?

Ha ha pa na solju niko ne placa reklamu a odi da se reklamiras na TV B92 pa ces videti da li neces platiti. Solja nije firma a TV B92 jeste firma. Kao sto je na primer hleb proizvod za pekare na kome zaradjuju tako je i reklama proiyvod svake televizije na kome zaradjuje i zato placa porez. Mora da B92 sajt placa porez za reklame na TV B92 ali voleo bih da mi neki strucnjak kaze da li placa? B 92 zna da soli pamet o kriminalu a sa druge strane i oni vrse kriminal ako ne placaju PDV za reklamiranje B92 sajt. To je utaja poreza. Ne kazem ja da ne placaju ali pitam ako je neko upucen da mi kaze.
 
Po zakonu , PDV zakonu , firma ne moze da cini usluge besplatno , cak ni svojim zaposlenima, a da ne naplati....
Takodje je regulisano koliko mora da se naplati, da ne bi bilo prodavanja usluga i roba za dinar....

Medjutim u slucaju medija, mnoge stvari se rade promotivno , tj ako opisujes neko desavanje u nekom klubu , za to mozes , a ne moras da naplatis , vec da bude info od javnog znacaja....

Sam forum B92 je jako zatvoren i prilicno falsiran, tako da mu dzaba reklama...ali stoji da je reklama, ali forum moze da bude i prirucno sredstvo jedne televizije, te u tom smislu deo poslovnih aktivnosti....

A plus sto su B92 i Forum isto pravno lice.....da nisu bilo bi vrlo zeznuto.....

Tu pre moze da se trazi i nadje favorizovanje odredjenog medija (i to svojeg) pa se na racun favorizovanja moze naplatiti debela kazna....samo saberes minutazu......
Medjutim ni po tom osnovu se ne radi , osim kad neko od politicara forsira drndanje.....

Pitanje koje se moze postaviti je sledece....
Sme li B92 TV zabraniti nekome da reklamira svoj forum, sajt, na njihovoj TV , dok gostuje u emisiji?
 
Po zakonu , PDV zakonu , firma ne moze da cini usluge besplatno , cak ni svojim zaposlenima, a da ne naplati....
Takodje je regulisano koliko mora da se naplati, da ne bi bilo prodavanja usluga i roba za dinar....

Medjutim u slucaju medija, mnoge stvari se rade promotivno , tj ako opisujes neko desavanje u nekom klubu , za to mozes , a ne moras da naplatis , vec da bude info od javnog znacaja....

Sam forum B92 je jako zatvoren i prilicno falsiran, tako da mu dzaba reklama...ali stoji da je reklama, ali forum moze da bude i prirucno sredstvo jedne televizije, te u tom smislu deo poslovnih aktivnosti....

A plus sto su B92 i Forum isto pravno lice.....da nisu bilo bi vrlo zeznuto.....

Tu pre moze da se trazi i nadje favorizovanje odredjenog medija (i to svojeg) pa se na racun favorizovanja moze naplatiti debela kazna....samo saberes minutazu......
Medjutim ni po tom osnovu se ne radi , osim kad neko od politicara forsira drndanje.....

Pitanje koje se moze postaviti je sledece....
Sme li B92 TV zabraniti nekome da reklamira svoj forum, sajt, na njihovoj TV , dok gostuje u emisiji?


B92 i ostale tv naplacuju gostovanja u svojim emisijama, dakle, ako su naplatili gostovanje od recimo 5 min, za tih 5 min gost ima pravo da kaze sta hoce o svojoj firmi, a da to sto kaze se ne kosi sa zakonom o radio difuziji. Ukoliko je gost pozvan da gostuje u nekoj od emisija, onda je opomenut da ne sme da kaze bilo sta sto bi licilo na reklamu, jer ce mu uprotivnom biti dostavljena faktura...
 
Gresis u tome sto mislis da su B92 TV i B92.net razlicite firme.
FIrma se zove B92, a njeni ogranci su TV, radio, net i ostalo.

Aman covece nema veze sto je isti gazda i zaTV B92 i za B92 sajt. Pa naveo sam primer da recimo jedna ista firma moze proizvoditi/praviti stanove, proizvoditi gradjevinski materjal i prodavati stanove. Pa recimo dok pravi zgradu sa gradjevinskim materjalom kog sama proizvodi ipak mora da placa porez na taj materjal. Posle toga kad napravi zgradu ako zeli poslovni prostor u toj zgradi mora da plati PDV na kupovinu tog poslovnog prostora koga je sama napravila. Znaci u sustini iako je isti gazda on naravno nece placati sam sebi kupovinu stana ali mora da plati drzavi pdv. Kontas? Isti je slucaj i sa TV B92 i B92 sajtom. Nema veze sto je isti gazda. Televizijama je jedan od proizvoda reklama. Sta god reklamirali na televiziji moraju placati porez.
 
Sto se tice vise firmi, u to sam ubedjen da ima nekoliko komada, jer kad registruju vise preduzeca, imaju pojedinacno manji promet i time izbegavaju placanje poreza na extraprofit koji iznosi skoro 50% (tako rade sve vece firme u Srbiji).
Onda sve one silne humanitarne akcije, dobrotvorne svrhe, sigurne kuce...sve je to pre svega u cilju sto manjeg placanja poreza, zatim promocije sebe i tek onda sama akcija, zbog akcije.
Da mogu da se reklamiraju, mogu koliko god im volja, samo da bi imali nacionalnu frekvenciju moraju da ispostuju odredjene norme koje propisuje radiodifuzna agencije. Onda ima tu i nekakvih ugovora o uzajamnom partnerstvu, sponzorisanju....1000 nacina da se smanji porez i da se u okviru iste firme pare provrte nekoliko puta.
 
Čitate li svoje postove uopšte?
PDV se plaća prilikom prometa dobara između dva privredna subjekta. U ovom slučaju radi se o istom privrednom subjektu, b92 a.d., isti PIB. Znači nema prometa dobara - nema PDV-a.
Apsolutno tačno.


Pa cekajte ako je tacno to sto neki kazu kao to je ista firma jer ima isti racun, bla bla u tom fazonu, pa onda B92 moze da napravi i neku proizvodnju pa da onda besplatno reklamira i te proizvode i na njihovoj TV i na sajtu. Ja mislim da ipak tako ne moze i da su i TV B92 i B92 sajt potpuno nezavisni i da bez obzira sto je mozda isti gazda mora da se placa reklamiranje.
a primer jedna firma ima proizvodnju gradjevinskog materjala i ista ta firma bavi se prodajom stanova. Ja znam da ta firma i kad proda stanove koje je sama napravila mora da plati PDV za te stanove pa makar prodala neki stan i samoj sebi kao firmi na primer za poslovni prostor.
Zamisli da ti imaš firmu i sad po tvojoj logici ti ne bi smeo da reklamiraš u svom izlogu svoje firme tu istu svoju firmu.
Ako ta firma prodaje stanove drugima - onda naravno plaća PDV jer tu postoji promet dobara. Ta firma ne može da proda stan sama sebi, jer čim ga je napravila - već je automatski vlasnik. Ta situacija koju si ti naveo je pravno nemoguća.



Ha ha pa na solju niko ne placa reklamu a odi da se reklamiras na TV B92 pa ces videti da li neces platiti. Solja nije firma a TV B92 jeste firma. Kao sto je na primer hleb proizvod za pekare na kome zaradjuju tako je i reklama proiyvod svake televizije na kome zaradjuje i zato placa porez. Mora da B92 sajt placa porez za reklame na TV B92 ali voleo bih da mi neki strucnjak kaze da li placa? B 92 zna da soli pamet o kriminalu a sa druge strane i oni vrse kriminal ako ne placaju PDV za reklamiranje B92 sajt. To je utaja poreza. Ne kazem ja da ne placaju ali pitam ako je neko upucen da mi kaze.
Ma ne vrše nikakav kriminal, to je JEDNA ISTA firma.


A plus sto su B92 i Forum isto pravno lice.....da nisu bilo bi vrlo zeznuto.....
Da nisu, ali s obzirom da jesu - nema problema.

Pitanje koje se moze postaviti je sledece....
Sme li B92 TV zabraniti nekome da reklamira svoj forum, sajt, na njihovoj TV , dok gostuje u emisiji?
Zavisi da li gostuje ili je termin zakupljen. Ako gostuje na poziv televizije - onda nema prava.

Aman covece nema veze sto je isti gazda i zaTV B92 i za B92 sajt.
Ima veze.

Pa naveo sam primer da recimo jedna ista firma moze proizvoditi/praviti stanove, proizvoditi gradjevinski materjal i prodavati stanove. Pa recimo dok pravi zgradu sa gradjevinskim materjalom kog sama proizvodi ipak mora da placa porez na taj materjal.
Kako to misliš da plati porez na taj materijal koja je sama napravila i sam koristi? Tu nema prometa dobara. Evo recimo, ti sad hoćeš da se baviš nekim poslom i sam sebi napraviš alat. Da li ti moraš da platiš porez na taj alat? Naravno da ne.

Posle toga kad napravi zgradu ako zeli poslovni prostor u toj zgradi mora da plati PDV na kupovinu tog poslovnog prostora koga je sama napravila.
Ma šta da kupuje, od koga da kupuje?
Citiram sebe ponovo: Ta firma ne može da proda stan sama sebi, jer čim ga je napravila - već je automatski vlasnik. Ta situacija koju si ti naveo je pravno nemoguća.

Znaci u sustini iako je isti gazda on naravno nece placati sam sebi kupovinu stana ali mora da plati drzavi pdv.
Ne mora. Nema prometa - nema dobiti - nema poreza. Dokle ovo da ponavljam?

Kontas? Isti je slucaj i sa TV B92 i B92 sajtom. Nema veze sto je isti gazda. Televizijama je jedan od proizvoda reklama. Sta god reklamirali na televiziji moraju placati porez.
Osim kad reklamiraju samu sebe.
 
Pazite, ako kazes svoj mail , da li je to reklama....i dobijes fakturu , i naravno nikad je ne bih platio, moze da se tuze do prekosutra....

Tako je i forum postao javno sredstvo komunikacije, kao i blog....
Kao i veb sajt....
Kao i telefon i mob....

Cik me pozovi da ti lajem u emisiji , a da mi ne das da kazem svoje kontakt brojeve i adrese....to je vezano za osobu, i u vezi onoga zbog cega je pozvana u emisiju i moze da opominju koliko hoce....
 

Back
Top