Naši.

SiIent Bob

Iskusan
Poruka
6.200
Mislim, suočimo se sa činjenicom ali mi smo seljačko ratnička nacija.

Ne preterujem i ne ublažavam. Zatrpani smo sa raznim vrstama ruralne muzike, običaja, ponašanja koje nam se nameću kao nešto autohtono, kao nešto što nas treba da definiše kao nešto naše. Koliko god da pokušavali da je ignorišemo ona je tu, oko nas, iznad nas, na našim televizorima. Sa druge strane od malena smo slušali kako smo hrabra i ponosna nacija, kako smo veliki ratnici i junaci. Svi smo se mi kao mali još upoznali sa različitim oružijem, bilo putem dedine Vinčesterke koja je visila iznad kamina, bilo putem raznih čaura i vojnika koje smo tražili po bojištima poslednjih ratova i koje smo gledali kako gordo i stisnute pesnice marširaju kroz naše gradove, često sa različitim oznakama, od petokraki i ocila do mrtvačkiha glava i raznih škorpiona... ali bez obzira svi smo znali da su to naši.

Naši.

U ne tako davnoj prošlosti naša nacija je definisana glavnom i isključivo putem dve stvari:

1. Religije
2. Mitova i bajki

Pravoslavna crkva koja je oterala skoro sve katolike i protestante od naše nacije i (mada je zanimljivo da nisu imali ništa protiv muslimana), ali je takođe uzale pod svoje okrilje veliki broj prekodrinskih pravoslavaca i time je održala neku ravnotežu.

Druga stvar su mitovi, prvenstveno o Kosovskom boju, kao jedan od glavnih temelja naše nacije (nešto kao što je i Galipolj za Novi Zeland i Australiju) i uvek preuveličane priče o našoj nekadašnjoj slavi i snazi i želji da opet to budemo.

To je ono što je definisalo nas u prošlosti, ali šta je ono što nas definiše danas? Da li je to istorija ili jezik? Crtani filmovi i serije koje smo gledali i koje gledamo? Sankcije i ratovi?

Šta je to što povezuje nekog Kninjanina, Banjalučanina, Novosađanina, Beograđanina i Nišliju?
 
To je ono što je definisalo nas u prošlosti, ali šta je ono što nas definiše danas? Da li je to istorija ili jezik? Crtani filmovi i serije koje smo gledali i koje gledamo? Sankcije i ratovi?

Šta je to što povezuje nekog Kninjanina, Banjalučanina, Novosađanina, Beograđanina i Nišliju?

mislim da je boldovan deo.... na zalost
 
Svi smo ljudi. :confused:

Malo je teško navići se na tu činjenicu, eto, ja sam već nekih mesec dana u bedaku jer sam to shvatio. :neutral:

da si covjek...? ajde...
zabrinjavajuce...:)
ma, idi napravi neku ozbiljnu svinjariju;
npr. obij postanske sanducice u zgradi
ili odvali steker...laknut ce ti;
em ces znat da nisi bas...covjek, em ces znat da si...nas :heart: :D
 
Šta je to što povezuje nekog Kninjanina, Banjalučanina, Novosađanina, Beograđanina i Nišliju?[/quote]





jezik, vjera, osjecaj pripadnosti, pjesme, istorija, nada....
 
Mislim, suočimo se sa činjenicom ali mi smo seljačko ratnička nacija.
Hajde da ne generalizujemo stvari. To mi lici na izjavu Srbi su genoocidan narod. Ne slazem se sa tim da ja pripadam seljacko ratnickoj naciji i nikad necu pripadati. Da ima takvih predstavnika, naravno da ima. Nekad su u vecini, nekad ne i to gledajuci kroz celu istoriju.
Ako sami na sebe primenjujemo stereotipe, pa sta da ocekujemo od drugih. A ja nekako stereotipe bas mrzim.
 
A sta spaja jednog Engleza iz Dovera, Njukasla, Londona, Itona?
Sta spaja Francuze iz Kanadei iz Francuske.
Ne razumem sta zelis da kazem? Da se slozim? Da odgovorim?
Ne znam, niti me briga šta njih definiše, ali ja želim da mi daš odgovor šta tebe i mene čini toliko sličnim da smo u zvaničnoj statistici zavedeni pod istom nacijom?
 
Mislim,
Ne preterujem i ne ublažavam. Zatrpani smo sa raznim vrstama ruralne muzike, običaja, ponašanja koje nam se nameću kao nešto autohtono, kao nešto što nas treba da definiše kao nešto naše.

Kojim obicajima si zatrpan? Daj detyalje pre zakljucka. I kako si to zatrpan, jel si pod prinudom nekom?
Ruralna muzika? Sta je to?

Sa druge strane od malena smo slušali kako smo hrabra i ponosna nacija, kako smo veliki ratnici i junaci. Svi smo se mi kao mali još upoznali sa različitim oružijem, bilo putem dedine Vinčesterke koja je visila iznad kamina, bilo putem raznih čaura i vojnika koje smo tražili po bojištima poslednjih ratova i koje smo gledali kako gordo i stisnute pesnice marširaju kroz naše gradove, često sa različitim oznakama, od petokraki i ocila do mrtvačkiha glava i raznih škorpiona... ali bez obzira svi smo znali da su to naši.

Koja nacija? Partizanska?
Sorry buddy, ja ucio da smo Jugosloveni, nikad sa smo Srbi.
Jel si ti bio u nekoj cetnickoj emigrantskoj skoli il sam ja nesto propustio u skoli kad sam bio dete.



mozda tvoji?

U ne tako davnoj prošlosti naša nacija je definisana glavnom i isključivo putem dve stvari:

1. Religije
2. Mitova i bajki

Ne. Nasa nacija je definisana zajednickim jezikom, srodstvom i kulturom.

Pravoslavna crkva koja je oterala skoro sve katolike i protestante od naše nacije i (mada je zanimljivo da nisu imali ništa protiv muslimana), ali je takođe uzale pod svoje okrilje veliki broj prekodrinskih pravoslavaca i time je održala neku ravnotežu.

Imas li neki globalniji primer iz istorije koji potvrdjuje ovo o pravoslavnoj crkvi?
Ja recimo imam o krajiskim srbima, austrougarskoj i njenim pokusajima da odrodi ljude. Mogu da ti dam detalje ako zelis.
A bilo bi ipak bolje da se sam raspitas. Takodje o turskom nacinu odrodjavanja srpskih muslimana.


Druga stvar su mitovi, prvenstveno o Kosovskom boju, kao jedan od glavnih temelja naše nacije (nešto kao što je i Galipolj za Novi Zeland i Australiju) i uvek preuveličane priče o našoj nekadašnjoj slavi i snazi i želji da opet to budemo.

Jer je zlocin imati mit o toliko vaznom istorijskom dogadjaju? Sta cemo sa drugim nacijama, oni nemaju takve mitove?
Brave Hart, Makabejci, Mecada i ziloti?



Šta je to što povezuje nekog Kninjanina, Banjalučanina, Novosađanina, Beograđanina i Nišliju?

Sta te briga..

Toliko zakljucaka niodcega, bez ijednog fakta.

Ko ovde prica o mitovima...
 
Ne. Nasa nacija je definisana zajednickim jezikom, srodstvom i kulturom.
Nisam srodan sa tobom, sasvim je očigledno po tvom postu da potičemo iz različitih kulturoloških miljea, a ovo za jezik je glupost, mislim, progovorio sam na Hrvatskom, tako da...

Nisi dao tačan odgovor.

Prvenstveno zato što na naciju gledaš kao na plemensko/rodbinsku zajednicu.
 
Nisam srodan sa tobom, sasvim je očigledno po tvom postu da potičemo iz različitih kulturoloških miljea, a ovo za jezik je glupost, mislim, progovorio sam na Hrvatskom, tako da...

Nisi dao tačan odgovor.

Prvenstveno zato što na naciju gledaš kao na plemensko/rodbinsku zajednicu.

ako je ovde neko pun mitova, onda si to definitivno ti.

baj baj
 
Pripadnost istoj naciji . Cim nam naraste nacionalna svest , koju smo nekad i te kako imali , tacno ces videti i osetiti sta nas povezuje . Takvo pitanje niko nije ni postavljao dok smo imali nacionalnu svest . Medjutim , zbog negativne selekcije , zbog naopake komunisticke propagande , zbog visedecenijske okupacije , zbog toga sto smo je prvi imali , pa je izlapela , zbog toga sto...... mi to nemamo , i moramo to ponovo da izgradimo . kad to bude , i te kako ces znati ove stvari. Samo jos da kazem . Srpska narodna muzika je prelepa , i ona je poruka nasih predaka nama , bas kao i svaka muzika . Turbo folk- novokomponovana muzika je grozna , Ona je nastala potpuno vestacki u akciji Selo - Grad , to jest u projektu proleterizacije drzave , od strane KPJ , koja je sprovedena u Srbiji , Makedoniji , i Bosni . U Hrvatskoj i Sloveniji , ovaj projekat nije sprovodjen . To je uradjeno namerno .
 
Nisam srodan sa tobom, sasvim je očigledno po tvom postu da potičemo iz različitih kulturoloških miljea, a ovo za jezik je glupost, mislim, progovorio sam na Hrvatskom, tako da...

Nisi dao tačan odgovor.

Prvenstveno zato što na naciju gledaš kao na plemensko/rodbinsku zajednicu.
Slozicu se sa omladincem. Po definiciji, jezik, kultura, obicaji. Pa ne mogu ja da izmisljam nesto novo. Niti moze bilo ko od nas.
 

Back
Top