Koliko su vam bitna suštinska pitanja?

U slučaju da naletim na totalnu suprotnost u ovom pogledu, ja bih:


  • Ukupno glasova
    26
  • Anketa je zatvorena .

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Pade mi na pamet jedna tema, verovatno je negde nekad već bila ali je bila davno, jer je se ne sećam, pa...

Nekako mi nije religija za nju, jer su tamo uglavmon "obojeni", pa bi bilo baš glupih komentara kao i svađe.

Ja sam operisana od crkve i sve to..... i jednog dana, može biti, kad budem stara i tužna, poželim das udam ili napravim kakvu sličnu glupost :mrgreen::lol: i sad, možda on bude savršen, ali eto ima tu jednu manu - malo je pobožan. I naravno insistira na crkvenom venčanju, što je l' da dovodi u pitanje moju nekrštenost. Ali to zapravo nije problem od koga sam pošla...
Pošla sam od dece, pošto su baš onako vruća tema ovih dana :lol:
Mislim da mi uopšte ne bi bilo svejedno da ga slušam kako im priča neke bajke i svaki dan ih nešto tripuje da se mole, krste kad prođu pored crkve, idu u nju onako baš redovno :neutral: zapravo ne bi mi bilo svejedno ni da ih prisilno pokrsti. Kažem prisilno, jer za mene to jeste silovanje, ako je dete nesvesno toga šta želi i ako je još jako mlado. Meni nije svejedno ni što imaju veronauku u školi, na kraju... :neutral: I ja ga nikada ne bih tako vaspitavala, što opet ne znači da bih mu/joj branila da se krsti ako kad izrazi želju ili da radi bilo šta slično, samo detetu ne bih ništa nametala od malena.

Ovo se pitanje može postaviti i za dve različite vere, sigurna sam da to predstavlja veliki problem mnogim bračnim parovima, u tom pogledu mešovitim. U koju crkvu voditi dete?

Meni je stav prema celoj stvari inače jako bitan u ovom slučaju, pitanja su vrlo široka i suštinska, pitanje vere i životne filozofije je uvek je l' te, to. Znači, nije to - hoćemo li kod mojih ili kod tvojih na ručak, ko će šta da pegla i ko će danas čuvati decu..... ko je bolji, ko je lepši, ko je pametniji..... nisu to stvari preko kojih mogu lako da pređem, ili da pređem uopšte.
Dakle, moj "ateizam" (u nedostatku boljeg izraza koristimo ovaj, mada nije baš najprecizniji, a mrzi me da googlam bolji) je meni podjednako bitan kao vera nekom ko je zaista srcem u tome.

E, moje pitanje je - šta sad?
Pitanje se odnosi na oba pola, kao i na obe varijante - ili ste vernik, pa postavljate pitanje - šta ako naletim na nekog zagriženog ateistu?!, ili ste nešto nalik onome što sam opisala.

Odmah da napomenem, pisala sam u prvom licu jer je tako mnogo lakše i ovo jesu neka moja pitanja, ali me u suštini zanima kako biste se vi osećali i ponašali da ste u opisanoj situaciji. Tj. zamislite da se JA odnosi - na vas :)
 
sex nema veze sa sustinskim pitanjima.
htela da sma da te pitam lexo sta smatras pod sustinskim pitanjima. ali zapravo nije vazno sta su tebi sustinska pitanja, vec bilo kome od nas.
kod nekih stvari nema kompromisa.
kazu da ljubav pobedjuje sve. ali to naprosto nije istina.
 
džordži.
taman kad pomislim da nema više gde, ti me iznenadiš. al to nije tema.

tema:
u ovom trenutku mislim da bi npr religija do kraja ispala nepremostiva prepreka.
na početku bi bilo ok, tolerisali bi se i sve.
ali s vremenom bi meni bilo veoma neprijatno što ne mogu lepo da kažem ono što mislim o popovima i crkvenima i tome sličnom, da ga ne povredim, pa bi onda došli i neki čudni religiozni prijatelji i sve i to bi puklo pre no što se o deci i pomisli.
zvuči površno? a šta ja da radim... provela sam dosta vremena sa jako religioznima i crkvenima i ne vredi. opterete me.
 
..ne bih dozvolila da nasha deca budu zatupljivana..
..ali do dece bismo verovatno bili zajedno dovoljno dugo
da mu postane kristalno jasno gde je granica izmedju tradicije
(koja mi je inache slatka i starovremska, bez ikakvog uticaja na lichnost i zivot)
i zatupljivanja..
..ako je fanatik, otishla bih..sa fanaticima nema kompromisa..
 
..ne bih dozvolila da nasha deca budu zatupljivana..
..ali do dece bismo verovatno bili zajedno dovoljno dugo
da mu postane kristalno jasno gde je granica izmedju tradicije
(koja mi je inache slatka i starovremska, bez ikakvog uticaja na lichnost i zivot)
i zatupljivanja..
..ako je fanatik, otishla bih..sa fanaticima nema kompromisa..
Što se zatupljujete. Da je fanatik nebi ste mu ni rodile decu :roll:
 
Ух.
Питам се како се такве две особе уопште заволе у тој мери да пожеле да планирају заједнички живот. Љубав побеђује доста тога, али ако унапред знаш шта све може да се деси око суштинских питања и то не прихватиш, онда је јасно да ту од будућности нема ништа.
Друго су компромиси. Они долазе касније. Ако се нешто зна на почетку, онда је то прихватање а не компромис.
 
sex nema veze sa sustinskim pitanjima.
htela da sma da te pitam lexo sta smatras pod sustinskim pitanjima. ali zapravo nije vazno sta su tebi sustinska pitanja, vec bilo kome od nas.
Pa suštinska pitanja... pitanja suštine :lol: mada, zato postoji ona opcija u anketi, kapiram da to nekome i nije toliko bitno. Ovo je tema uglavnom za one kojima jeste.
kod nekih stvari nema kompromisa.
kazu da ljubav pobedjuje sve. ali to naprosto nije istina.
Da, i ja ovo mislim.
 
Moj muz ne veruje u boga. Ja verujem na neki svoj nacin. Odrasla sam u Beogradu u katolickoj porodici, i bila u pubertetu pocetkom devedesetih. Tada sam se osecala kao da sam nekom nesto zgresila, i bilo me je sramota sto i ja nisam pravoslavna.
Nase dete je rodjeno i odrasta u Grckoj, pravoslavnoj zemlji, otac joj je (formalno) pravoslavac, i krstili smo je u pravoslavnoj crkvi. Ja sam htela da bude krstena, muzu nije smetalo, on je to shvatio kao dan kad smo se sreli sa sirom rodbinom i lepo najeli i ispricali :)
Bas u pravoslavnoj crkvi (a ne katolickoj) je krstena jer ne zelim da bude zigosana od ostale dece kao sto sam ja bila, a vera je ovde vrlo in stvar i crkva zalazi u sve pore zivota. Meni je pravoslavlje vrlo blisko i nije mi nikad bilo bitno da li odlazim u kat. ili pravoslavnu crkvu ako osetim potrebu za tim, jer u boga verujem na neki svoj nacin, i smatram ga univerzalnim, a ne vlasnistvom neke od crkava.
Ne forsiram idenje u crkvu i molitvu ;)
Eto..
 
A tebi ni u jednom momentu nije palo na pamet da se tu i deca pitaju?
Kako nije palo? Napisala sam. Ali problem u ovoj stvari je što crkva navodi na to da deca moraju da se pokrste dok su još u kolevci. Razlog za to je što "nekrsti ne idu u raj", nebitno, da ne ispadne sad ovo tema za ateiste, ali to je razlog zašto bi čovek koji je duboko u svojoj veri poželeo da krsti dete odmah po rođenju. A takvo se dete, složićeš se, ne pita mnogo...
Odgovor na anketu je kompromis. Ljubav po meni zavisi od sloge a sloga zavisi od kompromisa ;)
Bilo bi super da postoji..... imaš neki predlog?
 
Što se zatupljujete. Da je fanatik nebi ste mu ni rodile decu

Питам се како се такве две особе уопште заволе у тој мери да пожеле да планирају заједнички живот. Љубав побеђује доста тога, али ако унапред знаш шта све може да се деси око суштинских питања и то не прихватиш, онда је јасно да ту од будућности нема ништа.
Друго су компромиси. Они долазе касније. Ако се нешто зна на почетку, онда је то прихватање а не компромис.

...Да не пишем и ја исто.

Значи, не верујем да бих уопште могла доћи до тог стадијума односа са неким са ким се не слажем у тако некој круцијалној ствари (под условом да то заиста схватам као суштинску ствар).
 
moji su razlicite vere, i sve je okej.. nisu se vencali u crkvi,moja sestra i ja nismo krstene i svi srecni:)
ni ja nisam pobozna, ali kada bih naisla na decka koji je kako ti kazes,savrsen a pobozan naravno da mi ne bi smetalo da nastavi sa svojim obicajima. sve dok mene ne gnjavi previse sa tim svim stvarima..
 
A tvoju decu? Ako hoće da se, recimo, venčate u crkvi? Imaj na umu da se ne radi o nekome ko je samo "savršen" već o nekome koga voliš i do koga ti je puno stalo, ali su se odjednom isprečila ta pitanja između vas... tj. došli ste do trenutka kada ste oboje za brak i to...
 
sex nema veze sa sustinskim pitanjima.
htela da sma da te pitam lexo sta smatras pod sustinskim pitanjima. ali zapravo nije vazno sta su tebi sustinska pitanja, vec bilo kome od nas.
kod nekih stvari nema kompromisa.
kazu da ljubav pobedjuje sve. ali to naprosto nije istina.



Da, i ja ovo mislim.[/QUOTE]



Jedino mi ovo palo u oci jer mislim potpuno isto ,. moze ljubav samo da uspori proces i u medjuvremenu nagomila bes .

Takodje mislim da se sustinska pitanja resavaju mnogo pre nego sto odlucis dali ces uopste nekom roditi decu
 
A tvoju decu? Ako hoće da se, recimo, venčate u crkvi? Imaj na umu da se ne radi o nekome ko je samo "savršen" već o nekome koga voliš i do koga ti je puno stalo, ali su se odjednom isprečila ta pitanja između vas... tj. došli ste do trenutka kada ste oboje za brak i to...

Ако могу и ја да одговорим:
- Зависи од мере. Наиме, уколико је он умерени верник или умерени атеиста, мислим да бисмо се могли договорити око свега. Значи, ту онда раде компромиси.
Чак и да је друге вере (умерени католик, рецимо) - била бих спремна и на уступке и на компромисе.
Проблем би био уколико би тај неко био ФАНАТИЧНИ верник или фанатични атеиста. Е, са таквим не верујем да бих уопште дошла у ситуацију да планирам заједничку будућност.
 
Kako nije palo? Napisala sam. Ali problem u ovoj stvari je što crkva navodi na to da deca moraju da se pokrste dok su još u kolevci. Razlog za to je što "nekrsti ne idu u raj", nebitno, da ne ispadne sad ovo tema za ateiste, ali to je razlog zašto bi čovek koji je duboko u svojoj veri poželeo da krsti dete odmah po rođenju. A takvo se dete, složićeš se, ne pita mnogo...
Zlažem se. Ako je situacija već takva da je jedan roditelj pobožan a drugi nije mislim da bi trebalo ostaviti dete da odluči samo. Možda ono izabere neku drugu religiju a ne tu u kojoj je jedan roditelj.
S druge strane ne vidim kako to što je dete kršteno može ikako da utiče na njega. E sad ako ovaj/ova stalno davi dete s bogom i pobožnosti to je već druga stvar. Ovde se mora naći neki kompromis ili kao što rekoh da dete samo bira.
 
Ако могу и ја да одговорим:
- Зависи од мере. Наиме, уколико је он умерени верник или умерени атеиста, мислим да бисмо се могли договорити око свега. Значи, ту онда раде компромиси.
Чак и да је друге вере (умерени католик, рецимо) - била бих спремна и на уступке и на компромисе.
Проблем би био уколико би тај неко био ФАНАТИЧНИ верник или фанатични атеиста. Е, са таквим не верујем да бих уопште дошла у ситуацију да планирам заједничку будућност.
Prvo sam pomislila da pišeš o sopstvenoj umerenosti koja bi rezultirala kompromisima, pa pođoh da napišem da se ne radi o intenziretu "upražnjavanja vere" nego o insistiranju na tome da se neke stvari rade/ne rade, jer su nekome jako bitne..... ali onda mislim da sam shvatila šta si htela reći.
 
Nema kompromisa oko suštinskih stvari, jer će se posle gomilanja kompromisa obe strane naći u situaciji u da ne ostvaruju mnoštvo želja koje imaju, što vodi osećaju gubitka slobode.

Ali nije mi jasno ovo oko "prisilnog" krštenja dece.
Ok, crkva kaže da decu treba krstiti dok su mala...ali u čemu je tu problem?
Ako dete izraste u vernika, biće mu drago što je kršteno u skladu sa verom.
Ako izraste u ateistu, biće mu potpuno svejedno da li je ili nije kršteno.
Sve u svemu, neće imati nijedan realan razlog da mu bude krivo zbog toga, osim ako ne izraste u militantnog ateistu, koji mrzi sve što ima veze sa religijom, kao što homofobi mrze homoseksualce.
 

Back
Top