Ramuš Haradinaj albanski Rambo?

gost 150019

Elita
Poruka
20.524
Da li je zapad slep ili smo to ipak mi?

U renomiranom američkom magazinu "VANITYFAIR" izašao je pozamašan članak na nekoliko stranica, u kojem se u superlativu govori o kosovskom teroristi Ramušu Haradinaju, koji je predstavljen kao albanski Rambo.

poar01_kosovo0812.jpg



Članak je na engleskom, ali se nadam da će većina ipak razumeti šta piše....

Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?

Evo i linka: http://www.vanityfair.com/politics/features/2008/12/kosovo200812
 
Pa vrlo prosto . to znaci da Americki mediji , ,Americka drzava , Americki narod , vise vole , postuju , cene Siptare ,, nego Srbe , i da su na njihovoj strani , a na nasoj nisu ..
No to smo znali i pre . E sad , ne znam sta o ovome misle oni nasi politicari koji su u medija centru izasli na improvizovano glasanje izmedju Obame i Mekkejna . Doduse , velika je sansa , da i oni , kao i Amerikanci , vise vole, cene , podrzavaju Siptare nego Srbe i vise vole Ramusa Haradinaja , nego Patrijarha Pavla .
 
Da li je zapad slep ili smo to ipak mi?

U renomiranom američkom magazinu "VANITYFAIR" izašao je pozamašan članak na nekoliko stranica, u kojem se u superlativu govori o kosovskom teroristi Ramušu Haradinaju, koji je predstavljen kao albanski Rambo.

poar01_kosovo0812.jpg



Članak je na engleskom, ali se nadam da će većina ipak razumeti šta piše....

Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?

Evo i linka: http://www.vanityfair.com/politics/features/2008/12/kosovo200812

paz' ovo
414-141HitlerTime%5B1%5D.jpg

covek godine

pa onda
180px-Stalintime2.jpeg

opet covek godine
koga nahvale americki casopisi, moze da pochne da kopa rupu :mrgreen:
 
GLAMUR KOSOVSKOG RAMBA

Urednicima Vanity Faira, naravno, teško da bi palo na pamet napraviti priču o tome kako bi, da su živi, izgledali ljudi čiji su leševi vađeni iz Radonjićkog jezera i bunara oko Dečana, ili kako bi izgledali, što bi danas, da su živi, radili svjedoci protiv Haradinaja. Svjedočenje pak gospodina Williama Langewieschea tek je još jedno iz sudskog spisa IT-04-84-I, od onih koji ne znaju ili se ne sjećaju, ali koji mogu potvrditi da je taj snažni muškarac s tijelom profesionalnog hrvača tako dobar muž, pažljiv otac i čestit domaćin.

Piše: Boris Dežulović

S naslovne stranice novembarskog broja čuvenog američkog magazina Vanity Fair gleda nas lijepa Kate Winslet: sjedi na stilskoj stolici gola ispod bijelog ogrtača, tek sa zlatnim sandalama na prekriženim nogama, šminkom i frizurom prerušena u mitsku Catherine Deneuve. Vanity Fair, to svi znaju, na engleskom znači „vašar taštine“, a divinizirana, deneuvizirana Kate Winslet upravo je to – izložak na sajmu sujete, zapravo površni make-up koji izloške pravi drugačijima, ljepšima i boljima, čista dakle laž, laž u zlatnim sandalama, s frizurom Catherine Deneuve.

Vanity Fair je od onih magazina koji se obraćaju takozvanim obrazovanima i upućenima, snobovskim intelektualcima s viškom vremena i manjkom potreba, oslobođenim svake potrebe za ironijskim odmakom od lažne stvarnosti, baš kao i njihov omiljeni magazin, intelektualni tabloid čiji je logo tek lažna, prazna ljuštura ironije.

Takvi časopisi ne pišu o glamouru, ili barem ne samo o glamouru: oni jednostavno sve o čemu pišu pretvaraju u glamour, sve je glamour već činjenicom objave u Vanity Fairu, bili to prizori gladi u Somaliji ili, šta ja znam, rata na Kosovu.

U istom broju s kojega nas gleda prekrasna Kate Winslet, reporterska zvijezda Vanity Faira William Langewiesche objavio je tako raskošno ilustriranu, mamutsku priču o Ramušu Haradinaju, utemeljitelju Oslobodilačke vojske Kosova i bivšem kosovskom premijeru, nedavno pred Međunarodnim sudom u Haagu oslobođenom svih optužbi za zločine protiv čovječnosti, progone, deportaciju, mučenja, silovanja i ubojstva civila.

Novinar Vanityja ga, zapravo, i susreće na putu u slobodu: dan nakon oslobađajuće presude, u avionu Austrian Airlinesa, na letu 372 iz Amsterdama u Beč, postavlja mu klasičnu novinarsku zasjedu i čeka na praznom sjedištu preko puta njegovog. To će mjesto uskoro zauzeti snažni muškarac s tijelom profesionalnog hrvača, u plavom odijelu s nehajno otkopčanom polo-majicom, kojemu će gospodin Langewiesche pružiti ruku i reći: „Čestitam, gospodine Haradinaj!“


Na sljedećih trideset-četrdeset kartica ispričat će nam Vanity Fair epsku, romantičnu priču o kosovskom Rambu, kako komandanta OVK-a zove suvremena kosovska epika, od djetinjstva u sjeni srpskog pendreka, bijega u Švicarsku, teškog života u tuđini – koji uključuje otrcani klišej svih naših heroja: kung-fu i ostale borilačke vještine – do povratka na Kosovo, organiziranja gerilske vojske i nadljudskih ratnih pothvata, mitova i legendi o njemu i njegovoj braći. Zajedno s Rambom Haradinajem reporter Vanity Faira naći će se i na veličanstvenom dočeku u Prištini, a onda i u njegovom roditeljskom domu u Glođanima, na divljem zapadu Kosova, u starom očevom imanju pored kojeg Ramuš Haradinaj gradi svoje – glamurozno utvrđenje s dvije kamene kule i velikim bazenom.

Zbog velikih troškova obrane – preko dvanaest milijuna dolara – gospodin Haradinaj još nije dovršio svoju tradicionalno-modernu vilu. Gospodin William Langewiesche morao je biti očajan. Kakve bi to fotografije bile! – umorni ratnik svodi račune svog života ležerno zavaljen u naslonjač pored bazena, u bijelom ogrtaču kalvin clein, ili ne, clein je out, bolje tom ford, a ispod gol, tek da se nasluti njegovo mišićavo tijelo s ožiljcima iz rata, kao zgodan kontrapunkt dizajnerskom stoliću na kojemu su nehajno odložene naočale i Sun-Tzuovo Umijeće ratovanja.

Kako hacijenda s bazenom još nije gotova, Vanity Fair je priču o Haradinaju ilustrirao fotografijom na kojoj vidimo umornog ratnika na povratku kući, iz Prištine u Glođane, zavaljenog na stražnjem sjedištu luksuznog terenca, savladanog mirnim snom u krilu supruge Anite, zanosne plavuše koja izgleda kao Kate Winslet: Anita ga jednom rukom nježno mazi po glavi, a u drugoj drži novine koje čita istim pogledom kojim nas Kate gleda s naslovnice. Klasična dakle heroj-u-rijetkim-trenucima-odmora-fotografija za ilustrirane revije.


To je, naravno, laž, kao što je lažna Catherine Deneuve na naslovnoj stranici. Laž svjesna, ali so cool, na način na koji funkcionira glamour-inteligencija. Gospodin Langewiesche nema problem s tim, on zna da je taj čovjek, kako bi se to reklo rječnikom glamour-inteligencije, kontroverzan: pa ipak, od deset hiljada riječi kojima je ispisao ep o Kraljeviću Rambu na Kosovu polju, na „kontroverze“ iz haške optužnice on je potrošio svega pet-šest i još toliko na konstataciju haškog suda o „atmosferi u sudnici u kojoj se svjedoci nisu osjećali sigurno“, odnosno o „stanovitim teškoćama vezanim za pribavljanje dokaza“. Ključna je rečenica: „Welcome to this side of Ramush Haradinaj. There are several others.“ Slobodno prevedeno: „Upoznajte ovo lice Ramuša Haradinaja. Ima ih još nekoliko.“

Ta druga lica komandanta Ramba u Vanity Fairu nećete vidjeti, jer to bi bilo so unfair prema blaziranim čitateljima, takoreći so un-vanity-fair, leševi iz Volujaka su tako neglamurozni, ni vojska Vanityjevih šminkera, frizera i stilista ne bi ih oživjela, a silovane žene iz podruma hotela Paštrik u Đakovici nemaju magiju Catherine Deneuve. Ta Rambova druga lica prepuštena su manje čitanom magazinu neobična naziva IT-04-84-I, kako glasi naziv predmeta Haškog suda za ratne zločine, optužnice protiv Ramuša Haradinaja i njegovih suradnika. U Vanityju upoznajte ovo lice, lice romantičnog viteza u zasluženoj mirovini, dobrog domaćina, supruga i oca. Upoznajte njegovu domovinu, neobičnu, osebujnu i tako malenu – piše novinar – da na karti Evrope u nju ne stane ni naziv države.

Gospodin Langewiesche piše o Kosovu s uobičajenom fascinacijom egzotičnim krajevima i običajima, fascinacijom koja bi trebala biti čitava iz potrebe za razumijevanjem, duboko zapravo lažnom, kao što su, uostalom, lažni svi slični romantični mitovi o sicilijanskoj mafiji, kodeksima časti i ostalim egzotičnim običajima. Piše tako o Kanunu i krvnoj osveti, i neobičnom običaju izražavanja emocija pucanjem iz vatrenog oružja u zatvorenom prostoru. Na kraju reportaže, otac Ramuša Haradinaja pred opčinjenim reporterom Vanity Faira vadi pištolj i od sreće puca u jastuk na sećiji, vade potom pištolje i ostali gosti u kući Haradinajevih, pucaju po jastucima, pa kroz zatvorene prozore, leti prostorijom perje, frcaju komadići stakla i upadaju u piće i hranu. Haradinaj će kasnije novinaru reći da se on osobno protivi arhaičnom i primitivnom običaju šenlučenja u zatvorenom prostoru, ali reporter Vanityja ne misli tako. „Ne, progres kako ga definiraju elite do neke je mjere samo šarada,“ zaključuje priču gospodin William Langewiesche, „a pucanje u zatvorenom prostoru, baš kao i sam Haradinaj, jednako je dio modernih vremena.“

To je bilo sve o neobičnoj i dalekoj zemlji u kojoj ljudi, neiskvareni progresom kako ga definiraju elite, nakon ručka pucaju iz pištolja kroz prozor i tako neiskvareni progresom ravnaju svoje račune krvnom osvetom ili ubijanjem nezgodnih svjedoka, upoznali ste tajanstvenog ratnika Ramba, well, barem jedno od njegovih lica, pročitajte sad nove priloge o teoriji zavjere protiv Johna F. Kennedyja i pogledajte – to se urednik Vanityja baš zgodno sjetio – kako naš ilustrator zamišlja Kennedyja da je još živ i da ima 91 godinu.

Urednicima Vanity Faira, naravno, teško da bi palo na pamet napraviti priču o tome kako bi, da su živi, izgledali ljudi čiji su leševi vađeni iz Radonjićkog jezera i bunara oko Dečana, ili kako bi izgledali, što bi danas, da su živi, radili svjedoci protiv Haradinaja. Svjedočenje pak gospodina Williama Langewieschea tek je još jedno iz sudskog spisa IT-04-84-I, od onih koji ne znaju ili se ne sjećaju, ali koji mogu potvrditi da je taj snažni muškarac s tijelom profesionalnog hrvača tako dobar muž, pažljiv otac i čestit domaćin.

I tako dovoljno daleko da može biti glamurozno egzotičan.
 
Pa vrlo prosto . to znaci da Americki mediji , ,Americka drzava , Americki narod , vise vole , postuju , cene Siptare ,, nego Srbe , i da su na njihovoj strani , a na nasoj nisu ..
No to smo znali i pre . E sad , ne znam sta o ovome misle oni nasi politicari koji su u medija centru izasli na improvizovano glasanje izmedju Obame i Mekkejna . Doduse , velika je sansa , da i oni , kao i Amerikanci , vise vole, cene , podrzavaju Siptare nego Srbe i vise vole Ramusa Haradinaja , nego Patrijarha Pavla .

Koji bre narod,njihov narod jedva zna ko su srbi a kamoli siptari.........pa 99% amera ne zna gde je kosovo i sta se tamo zapravo dogadja.
 
Da li je zapad slep ili smo to ipak mi?

U renomiranom američkom magazinu "VANITYFAIR" izašao je pozamašan članak na nekoliko stranica, u kojem se u superlativu govori o kosovskom teroristi Ramušu Haradinaju, koji je predstavljen kao albanski Rambo.




Članak je na engleskom, ali se nadam da će većina ipak razumeti šta piše....

Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?

Evo i linka: http://www.vanityfair.com/politics/features/2008/12/kosovo200812


ma sta renomirani časopis...
neko je dobro platio i objavili su priču..


koga briga u americikoj javnosti ko je zaista ramus haradinaj,
oni imaju takvih u svakom vecem gradu..
ako ko ima oni imaju placenicku vojsku punu probisvjeta.. mozda kada se s njima mjeri
ramus i nije tako los...
 
Misliš da je Ramo ušo lovu, za članak, ne bi li se ponovo dokopao premijerske funkcije?:think:

Ima logike....

Pretpostavljam da je to.

Ne verujem da su mu pare neki problem, a cisto sumnjam da bi se neki casopis na 10 strana bavio nekim likom sa Balkana (bilo bi zgodno da njihovi citaoci uopste i znaju gde se nalazi Kosovo, Srbija i Balkan uopste :mrgreen: )cisto jer je to dobra prica i sto ce im povecati tiraz.


Samo ne znam, da li su ti "belosvetski" časpisi baš toliko "na prodaju"???

Sto ne bi bili?
Nadjes neku lobisticku agenciju pa polako....
 
Misliš da je Ramo ušo lovu, za članak, ne bi li se ponovo dokopao premijerske funkcije?:think:

Ima logike.... Samo ne znam, da li su ti "belosvetski" časpisi baš toliko "na prodaju"???

pa naivcima ne preostaje nista drugo nego da izmisljaju "zavere".
inace vise puta sam rekao na forumu. ni jedan politicar kosova nije imao uticaja i respekta kod stranih diplomata vise od njega.
mogu reci da su se neki takoreci kleli u njega.
ovo samo potvrdjuje i ovaj tekst. kladim se da tako nesto necete sigurno procitati ni o jednom drugom politicaru kosova. zasto je to tako, ja ne znam
 
pa naivcima ne preostaje nista drugo nego da izmisljaju "zavere".
inace vise puta sam rekao na forumu. ni jedan politicar kosova nije imao uticaja i respekta kod stranih diplomata vise od njega.
mogu reci da su se neki takoreci kleli u njega.
ovo samo potvrdjuje i ovaj tekst. kladim se da tako nesto necete sigurno procitati ni o jednom drugom politicaru kosova. zasto je to tako, ja ne znam

čekaj bre ... čovek je klasičan debil.... Ne može da drži zatvorenu vilicu...
Da ne pominjemo što je krimos... odakle mu lova? jel i on ko marko milošević brao višnje?
 
Da li je zapad slep ili smo to ipak mi?

U renomiranom američkom magazinu "VANITYFAIR" izašao je pozamašan članak na nekoliko stranica, u kojem se u superlativu govori o kosovskom teroristi Ramušu Haradinaju, koji je predstavljen kao albanski Rambo.

poar01_kosovo0812.jpg



Članak je na engleskom, ali se nadam da će većina ipak razumeti šta piše....

Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?

Evo i linka: http://www.vanityfair.com/politics/features/2008/12/kosovo200812

kad sam procitala ovo, ja sam ostala bez teksta...
sto se izuzetno rijetko dogada...:confused:
nevjerujem da je platio reportazu, ovim iz Vanity to nije potrebno i nebi se nikada upustali u tako nesto...a i ono sto adem kaze tocno je, samo zasto je to tako...
imali taj covjek nekakvu "karizmu", sto li...
kazem, nemam rijeci...
 
Koji bre narod,njihov narod jedva zna ko su srbi a kamoli siptari.........pa 99% amera ne zna gde je kosovo i sta se tamo zapravo dogadja.

Ma znam ja to , bre bio sam tamo , vido narod, upoznao dosta ljudi . Nasmejani , ljubazni ,i tako to . Al , ne mozemo mi sad da gledamo ko je tu kakav od njih 350 miliona . Na zalost , oni su sad na njihovoj strani , to je njihov stav , i tu nema pomoci . Posto im ne mozemo nista , mozemo samo da probamo malo da se uvlacimo , ( sto i cinimo , a narocito smo cinili zadnjih 8 godina) , pa ako urodi plodom ok. a ako ne , onda mozemo da vidimo koje su nam alternative ... dal ih ima u opste , ako ima koje su , i da li kod alternativa nismo vec previcse ,zasrali , a narocito da li ce alternative da nas ostave na cedilu , kad nam najvise trebaju .
Samo da sad neko da ne krene da prosipa pamet iz EPP-a o sistemu vrednosti , o standardima , o tome kako mi moramo da se menjamo , i tako dalje , jer je to , zas ovu pricu vise nego stupidno .
 
Ma znam ja to , bre bio sam tamo , vido narod, upoznao dosta ljudi . Nasmejani , ljubazni ,i tako to . Al , ne mozemo mi sad da gledamo ko je tu kakav od njih 350 miliona . Na zalost , oni su sad na njihovoj strani , to je njihov stav , i tu nema pomoci . Posto im ne mozemo nista , mozemo samo da probamo malo da se uvlacimo , ( sto i cinimo , a narocito smo cinili zadnjih 8 godina) , pa ako urodi plodom ok. a ako ne , onda mozemo da vidimo koje su nam alternative ... dal ih ima u opste , ako ima koje su , i da li kod alternativa nismo vec previcse ,zasrali , a narocito da li ce alternative da nas ostave na cedilu , kad nam najvise trebaju .
Samo da sad neko da ne krene da prosipa pamet iz EPP-a o sistemu vrednosti , o standardima , o tome kako mi moramo da se menjamo , i tako dalje , jer je to , zas ovu pricu vise nego stupidno .

Normalno tako se to gleda,i kada su oni lazno optuzili Milosevica za izazivanje sukoba,nisu bombardovali sps nego vojsku i narod i to namerno nije ih on interesovao nego nasa drzava i svojina tj. kosovo,tako da ni ne moramo da razmiljamo da li je to samo njihova vlada ili svi oni.

Ali da te ispravim oni ameri koji cak znaju za albance imaju lose misljenje o njima.

Alternativa je da USA propadne da ne moze ovde da ratuje,eto to je jedina alternativa i da se mi propisno naoruzamo i nista vise,dok je USA na kosovu nista ne mozemo.
 
kad sam procitala ovo, ja sam ostala bez teksta...
sto se izuzetno rijetko dogada...:confused:
nevjerujem da je platio reportazu, ovim iz Vanity to nije potrebno i nebi se nikada upustali u tako nesto...a i ono sto adem kaze tocno je, samo zasto je to tako...
imali taj covjek nekakvu "karizmu", sto li...
kazem, nemam rijeci...

ima neka emisija na nasem TV-u gde gostuju zene politicara, njegova je spikerka ili nesto slicno, i pricaju o svom zivotu uz fotogravije .... ne mozete verovati sta je ona pricala, uz dokumenat [sliku] sa kim su se "druzili", kako i dan-danas razni predsednici, kraljevi i sl. odrzavaju kontakte sa njima.
pre par godina vidim ga ja u mitrovici, izlazi iz auta radi neke promocije, ispred gradske biblioteke, primeti preko puta nekog njegovog poznanika, i ni pet ni sest, odskakuce on do njega, pozdravi se sa njim, i nakon mozda minut udje u salu za promociju.
 
ima neka emisija na nasem TV-u gde gostuju zene politicara, njegova je spikerka ili nesto slicno, i pricaju o svom zivotu uz fotogravije .... ne mozete verovati sta je ona pricala, uz dokumenat [sliku] sa kim su se "druzili", kako i dan-danas razni predsednici, kraljevi i sl. odrzavaju kontakte sa njima.
pre par godina vidim ga ja u mitrovici, izlazi iz auta radi neke promocije, ispred gradske biblioteke, primeti preko puta nekog njegovog poznanika, i ni pet ni sest, odskakuce on do njega, pozdravi se sa njim, i nakon mozda minut udje u salu za promociju.

to je tocno i opcepoznato, ali zasto je to tako?
mislim to ide dalje od "sluzbenih" kontakta..
 
Normalno tako se to gleda,i kada su oni lazno optuzili Milosevica za izazivanje sukoba,nisu bombardovali sps nego vojsku i narod i to namerno nije ih on interesovao nego nasa drzava i svojina tj. kosovo,tako da ni ne moramo da razmiljamo da li je to samo njihova vlada ili svi oni.

Ali da te ispravim oni ameri koji cak znaju za albance imaju lose misljenje o njima.

Alternativa je da USA propadne da ne moze ovde da ratuje,eto to je jedina alternativa i da se mi propisno naoruzamo i nista vise,dok je USA na kosovu nista ne mozemo.

Slusaj , Sad su stvari takve kakve jesu . To je velika sila , i oni su na njihovoj strani . A posto si pomenuo ono vreme , mozda treba da znas , da je Sloveniju i Hrvatsku zapravo pokrila Nemacka , i da je Amerika uskocila na njeno insistiranje .
Kako god ti to sad zvucalo . A kad je Kosovo bilo u pitanju , , glavnu ulogu je odigrao Bler . Onaj Klinton se cak i drao na njega sto mu organizujje stampu i podbunjuje javno mnenje .
Ali to je mehanizam , jednostavno takav , da kad krenu , idu na pobedu , i nikad ne staju . drugo , nikad ne grese , i uvek su u pravu , trece , ako je potrebno da ideoloski , pravno , politicki , dokazu da su u pravu i za jednu izbacenu bombu , ima i ostatak drzave da nam rasture , i da nas sve pobiju , ako treba .
Al je laprdam , ... ima da bude zauska neka , sigurno ....ozgo....
 

Back
Top