Valja li ovo čemu

Mnoge puske imaju slicne osobine i dobre su.Mnostvo drugih stvari ce uticati na njenu buducnost.Mada,ja predvidjam da nece proci najbolje.Prvenstveno zbog toga sto veliki proizvodjaci i izvoznici oruzja nece dozvoliti da im firma iz zemlje poput Hrvatske znacajnije utice na promet.A sama puska se prilagodjava za levorukog ili desnorukog strelca.
 
Poslednja izmena:
Mnoge puske imaju slicne osobine i dobre su.Mnostvo drugih stvari ce uticati na njenu buducnost.Mada,ja predvidjam da nece proci najbolje.Prvenstveno zbog toga sto veliki proizvodjaci i izvoznici oruzja nece dozvoliti da im firma iz zemlje poput Hrvatske znacajnije utice na promet.A sama puska se prilagodjava za levorukog ili desnorukog strelca.
..kako se moze prilagoditi..nisam primjetio...koliko ja vidim..zatvarac je s desne strane..ako sam ja ljevak..ima sve da mi prsti ispred ociju..ne vidim da ima neke trenutne mogucnosti...osim ako ne budu pravili..i za ljevake..a to je onda bulšit...nedovrsena šklopocija..
 
Hrvatska vojska preuzela prvih 40 novih pušaka njihove proizvodnje na ispitivanje.

Ajmo stručno mišljenje, kako vam se čini ta puškica?

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/osrh-preuzele-40-jurisnih-pusaka-hs-produkta.html

Zašto nebi valjala?
Plastika je Basf-ova, 10 godina novije produkcije nego na G36 i čvršća od one koja se koristi na austriskom AUGu. Po obradi cijevi, vidi se da se koristi metoda obrade odvajanjem čestica i to visokim brzinama a malim posmičnim pomacima. Znači da vjerojatno materijal cijevi vuče po strukturi ka brzoreznim sitnozrnatim alatnim čelicima a preciznost malim vanjskim tolerancijama. Uz to, linije su im opremljene CNC strojevima.
E sad.. to nije to... dok se ne dokaže. Sad nastupa 2. stupanj ispitivanja a nakon njega ce se izvesti i 3.
Ne sumnjam niti malo u izvozni uspjeh. Mislim da nemaju konkurencije u bližoj i daljoj okolici. Što zbog cijene(HK) šta zbog kvalitete(većine ostalih).

Ali zanimljivo je kako je gleda gen. Kruljac. Da ste imali kojeg takvog... možda bi se još u Kninu vijorila srpska zastava.
 
Zašto nebi valjala?
Plastika je Basf-ova, 10 godina novije produkcije nego na G36 i čvršća od one koja se koristi na austriskom AUGu. Po obradi cijevi, vidi se da se koristi metoda obrade odvajanjem čestica i to visokim brzinama a malim posmičnim pomacima. Znači da vjerojatno materijal cijevi vuče po strukturi ka brzoreznim sitnozrnatim alatnim čelicima a preciznost malim vanjskim tolerancijama. Uz to, linije su im opremljene CNC strojevima.
E sad.. to nije to... dok se ne dokaže. Sad nastupa 2. stupanj ispitivanja a nakon njega ce se izvesti i 3.
Ne sumnjam niti malo u izvozni uspjeh. Mislim da nemaju konkurencije u bližoj i daljoj okolici. Što zbog cijene(HK) šta zbog kvalitete(većine ostalih).

Ali zanimljivo je kako je gleda gen. Kruljac. Da ste imali kojeg takvog... možda bi se još u Kninu vijorila srpska zastava.
..pratim tvoje potove vec duze vrijeme..odgovri mi ..
...sta ako sam ja ljevak..sta da radim s tom puskom..kužiš..nekome je ona "neupotrebljiva"..
..pogledaj gdje su stavili zatvarac i na koju stranu..obrati paznju...
 
Poslednja izmena:
..pratim tvoje potove vec duze vrijeme..odgovri mi ..
...sta ako sam ja ljevak..sta da radim s tom puskom..kužiš..nekome je ona "neupotrebljiva"..
..pogledaj gdje su stavili zatvarac i na koju stranu..obrati paznju...
A sta da ti ja kažem na to pitanje. Siguran sam da će na tome zaraditi lovu.Pri konstruiranju se od dva riješenja odbacuje ono koje ukupno manje daje. Tako je i ovdi. Ja procijenjujem da je bolje napraviti model za ljevake nego svih 100% da budu imali mogućnost promjene strane izbacivanja čahure. Osim toga, čini mi se da čahura izlazi nisko, dok kod npr rumunjke skoro pa gađa u plafon ako si u zatvorenom. Osim toga, nema klasnične ručice zatvarača koja je po meni za ljevake, kod kalašnjikova isto smetnja. Pogotovo ako se uzme u obzir kakvih je sve šlampavih uniformi bilo. Ne sumnjam da ce u hs-u samo pitati potencijalne kupce za bilo kakve želje. Jer tehnologiju imaju Samo su se zeznuli 2004-2006 kod pištolja, jer je tad potražnja porasla a novi strojevi nisu stigli pa je trpila završna obrada(vjerojatno na primjercima izrađenim u petak popodne pred kraj radnog vremena.
Eto šta rade: stari HS http://www.springfield-armory.com/xd.php I novi XDM http://www.the-m-factor.com/
Netko je pitao za postotak ljevaka. Ako me pamćenje služi, negdi sam pročitao neki članak, da je Idf .. kad su nabavljali m16(ili nešto slično) u specifikacijama su tražili 5% kraći kundak i 8 % primjeraka predviđenih za ljevake. 6% jer su u prosjeku 5 % niži od prosjeka visine stanovništa zemlje proizvođača opreme(znači oko 10cm) a drugo je vjerojatno postotak ljevaka u populaciji.
Mene zanima kolika je razlika u početnoj brzini zrna između cijevi 400mm i 500mm?
I osim toga ako postoji ta mogućnost usporavanja zatvarača, znači da i tamo odlazi dodatni dio plinova. Zanima me kolika je razlika u brzini zrna između klasičnog karabina i (polu)automata identičnik cijevi. Koliko opada brzina zrna zbog toga sta se dio plinova koristi za kretanje mehanizma?
 
Poslednja izmena:
Koliki je postotak ljevaka u ukupnoj populaciji?

Ako je to jedina zamjerka, moglo bi se reći da i nije loša puška.

Bullpup verzije neko voli,neko ne.Uvek ce se naci zamerke takvoj konstrukciji kao i prednosti iste.Jednostvano nema idealnog resenja .Nemam sumnje da je puska kao sam proizvod kvalitetno odradjena,i za potrebe hrvatske vojske domaca puska dobar izbor.
Opet neko voli takva resenja neko ne.Da ce imati neku zavidnu prodaju u inostranstvu,sumnjam bez obzira na cenu.Lobiranje je posao jakih,a to komsije nisu.Zato mi imamo M21,za dvadeset i prvi vek:per:
 
..meni je dobar stari kalaš...sentimentalno sam vezan za njega...imam 3 komada..srpski,bugarski, rumunjski..papovka...i M48..sve lijepo ..konzervirano..neka ih..

Pazi,ni kalas nije prilagodjen.Zbog forme levacima nije neka smetnja,ali...
A,lepo je to sto imas.Neka ga,nikad se ne zna.Izgleda da ce ti valjati,kao i svima koji imaju.Na ovim prostorima nikad nije visak oruzje.
 

Back
Top