Izvodljivo?
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Izvodljivo?

Primećen član johnny_rover (avatar)
    Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Podrazumevano Izvodljivo?

Imam dva hard diska WD (160gb) na koji mi je ujedno instaliran XP i pomocni Maxtor (80gb). Da li bi radila ovakva kombinacija:
    - da na pomocni hdd instaliram Ubuntu
    - da nakon toga hdd sa Ubuntu-om postavim kao master
    - i naravno da mi se onda sa pomocnog ne trpa XP koji zaista ne uspevam da deinstaliram (ali gajim nadu da cu mozda uspeti formatirati hdd i izbrisati xp kad bude pomocni)?
    Valjda je jasno sta zelim (i molim vas da mi ne savetujete da koristim dva sistema jer mi je pun kufer Windows-a).

Ističe se Red_Zmaja (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano Re: Izvodljivo?

Па форматирај из убунтуа ту виндовс партицију и решићеш се беде... Изводљиво је... И да нећу ти сигурно саветовати да оставиш винвовз xD
    Let me tell you about heartache and the loss of God wandering, wandering in hopeless night...

Iskusan Veseli_Ubica (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

s tim sto ako pomeras raspored particija nakon instalacije OS-a, verovatno ces morati da se potrudis da napravis OS ponovo botabilnim.
    Probaj da odmah izvrsis tu rotaciju sa drajvovima, i onda tek instaliras ubuntu. I ako hoces mozes particiju da formtiras bilo iz setup-a Ubuntua ili u bilo kojem trenutku kasnije
    There are 10 kinds of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Hvala, ali posto dugo nije bilo odgovora ja sam pokusao da nesto sam majstorisem tj. da isprobam Ubuntu pre nego se otarasim Windows-a ali sam naisao na problem.
    Ukratko:
    - skinuo sam sa interneta instalaciju Ubuntu-a i dobio rar fajl sa nekih trista djavola
    - mada sam cesljajuci po internetu razumeo da instalacija treba da se izvrsi iz Biosa ja to nisam uspeo (podesavao sam da bootuje sa CDROM-a itd.)
    - tako sam jednostavno otvorio taj rar kliknuo exe fajl i izabrao da mi instalira Ubuntu na C:
    - za neka 2-3 sata imao sam na C: particiji Ubuntu folder nesto veci od 8gb
    - posle restarta trebalo je da odaberem dal' zelim XP il' Ubuntu, izabrao sam Ubuntu i ono mi se pojavilo nesto kao onaj DOS a to valjda nema veze sa Linuxom
    - takodje kada sam pokrenuo instalaciju Ubuntu-a nije bilo (a neki tvrde da tako treba da bude) opcije da recimo deinstaliram Windows i slicno
    - je l' nesto nije u redu sa instalacijom ili sam ja totalni kreten
    BTW, pokusao sam da skinem i Smart Boot Manager ali nije htelo, pa sam onda nasao neki Ultimate Boot, ali ne kapiram sta bih trebao da radim sa tim. Shvatio sam da postoji mogucnost i da se to bootovanje, sta god ono bilo, izvrsi sa flopija, ali izgleda da mi je flopi drajv krepao, tako da komp mi je sav u rasulu bas kao i moj razum.
    p.s.
    Da ne bih otvarao novu temu, zeznuo sam nesto u opcijama za foldere i sad posle desnog klika na neki od lokalnih diskova prva opcija mi je Search umesto Open. Kako to da popravim?

Primećen član shegi (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Tvoj problem je sto si se s*ebo na pocetku.To sto si downloadao nije .rar fajl vec je .iso fajl samo ti se cini da je rar jer winrar otvara i ISO fajlove...Taj tvoj "rar" fajl trebas da narezes na cd i da bootujes...Znaci u BIOS-u podesis da ti prvo cita sa CD-a , snimis podesavanja , udaris F8 i instaliras ubunt prateci jednostavnu instalaciju.

A to u crvenom pitanje nebih znao da ti odgovorim ...Format:C mi se cini kao idealna opcija

Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Pre cu od zive napraviti zlato nego formatirati C: posto mi Windows to ne dozvoljava. Nece vrana sama sebi da vadi oci.
    Aj pokusacu kako kazes mada sam ranije probao nesto u tom fazonu i nije islo. Hvala u svakom slucaju.

Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Ovo sa BIOS-om nece. Izbaerem ja da prvo bootuje sa CDROM-a i kliknem na F8 ali onda mi se pojavi Q-Flash Utility i imam tri opcije
    Keep DMI Data Enable
    Update BIOS from Floppy
    Save BIOS to Floppy.
    Ubacivao sam disk i u obican cd rom i u kombo i nece. Da probam sa USB flash?

Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Mislim da nisi kako treba narezao taj disk. Vrlo je jednostavno, evo procedure :
    U nero-u idi na Open, i izaberi taj ISO fajl koji si skinuo (tačno je da nije .rar, samo ga winrar otvara). Kad nero otvori taj fajl, daće ti dijalog za rezanje diska, sprži to i posao je skoro gotov.
    Ostavi disk u drajvu, resetuj komp i u biosu podesi da se bootuje prvo taj optički uređaj u kojem je disk. Kad sačuvaš to podešavanje, automatski će da botuje s diska, trebalo bi prvo da ti ponudi da izabereš jezik...
    Kad uspešno digneš Ubuntu sa diska, ideš na Install ikonicu koja je na desktopu, i pratiš upustva. Ako hoćeš da prebrišeš celu windows particiju, mislim da treba da ideš na automatsko particionisanje, gde će ubuntu sam da izabere prvu particiju na kojoj će da se instalira. Mada možeš i sam da izabereš particije u manuelnom modu, al da ne pišem sad o tome, bolje pitaj ako šta treba

javi kako si prošao
    There are 10 kinds of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Nece pa nece. Ne vidim kako moze biti lose narezano (izabrao sam opciju Data pri narezivanju). Mogu sutra ponovo narezati jer sad nemam praznih diskova ali mislim da je problem u ovom sugavom BIOS-u, jer svaki put kad izaberem da mi bootuje sa cdrom-a i kliknem F8 pojavi se Q-Flash Utility.

Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio johnny_rover Pogledaj poruku
    Nece pa nece. Ne vidim kako moze biti lose narezano (izabrao sam opciju Data pri narezivanju). Mogu sutra ponovo narezati jer sad nemam praznih diskova ali mislim da je problem u ovom sugavom BIOS-u, jer svaki put kad izaberem da mi bootuje sa cdrom-a i kliknem F8 pojavi se Q-Flash Utility.
    pa u tome je problem, ako ga režeš kao klasični data disk, on neće biti bootabilan.
    moraš da ga režeš kao cd image, znači ili Open u neru, ili desni taster na ISO fajl, Open with, i izabereš nero. I onda nećeš imati opciju biranja data, mp3, video, i čega već.
    Poslednji put ažurirao/la Veseli_Ubica : 23.11.2008. u 22:26

Ističe se
    Učlanjen
    09.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

@johnny_rover

Ako ti je taj fajl u .ISO formatu, ne možeš da ga režeš kao DATA fajl. Nego ideš na opciju Image >> pa izabereš Burn Disc Image (ili Record a disc from disc image tako nekako) i kad ga tako snimiš disk će biti bootabilan i automatski će se pokrenuti kad ga ubaciš i startuješ komp.
    ...
    Sa malim zakašnjenjem, @Serijski_Ubica je već odgovorio...
    Poslednji put ažurirao/la GostM : 23.11.2008. u 22:26

Aktivan član
    Učlanjen
    28.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ako kojim slucajem nemas nero,ja ti preporucujem ovaj programcic za rezanje .iso fajlova na CD.Zove se ImgBurn i mozes ga skinuti odavde http://www.imgburn.com/

Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Hvala narode. Sutra me ceka golem posao, a onda se javljam, dace Bog i BIOS sa novog os-a.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm, a shta će ti f8? Mislim, tu dobijash boot opcije... ili?

Slične teme

1. Sex u automobilu! Izvodljivo?
    Autor Only Marko now u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 30.09.2008., 03:56
  2. Da li je izvodljivo...?
    Autor u forumu Hardver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.05.2004., 18:52

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor