Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Ok. svi imamo neku(jasnu) predstavu o moralu... svi znamo šta jeste, šta nije... šta bi trebalo a šta ne... pa da ne troshimo vreme i reči uzalud... znači, moral kao moral nije tema... već... kapiranje morala i sprovodjenje istog u delo... odnosno, čije je kapiranje morala ispravnije... i da li moral uopshte može da bude podeljen na religiozno i ateističko... da li su moralna načela ista kod recimo nekog zemljoradnika iz neke zabiti... koji je religiozan... ili kod nekog urbanog ateiste iz Pariza recimo... može i obrnuto... da li obrazovanost pojedinca i fenotip utiču na kapiranje morala... da li urbani život može da utiče moral pojedinca... koliko je obrazovanost pojedinca bitna... da li se moral može posmatrati kroz prizmu religije... i da li je religija(bili koja) ta... koja na neki način kontrolishe... diktira... moralna načela... da li ateisti... imaju kvalitet manje... u odnosu na religiozne ljude... i na kraju... da li su moralna načela ista kod svih vernika različitih veroispovesti... recimo, da li moral kapiraju isto muslimani i katolici... ili ipak postoje neke razlike... da li obrazovani vernici pravoslavne veroispovesti imaju iste poglede(moralne) kao vernici muslimanske veroispovesti... takodje obrazovani... i da li se njihovo kapiranje morala... razlikuje... od nekog urbanog ateiste... takodje obrazovanog... mislim na opštu kulturu a ne na diplomu...

Hm, mnogo pitanja, a?:lol:
Malo filozofije... nije na odmet... :mrgreen:
 
Ne moze se generalizovati moral vernika vs moral ateista...

Svi ljudi imaju osecaj za moral , svi imaju savest kao unutrasnji osecaj za moral...a i dosta zavisi od vaspitanja... kojim moralnim normama je neko naucen a i od slobodne volje pojedinca koliko neko zeli biti moralan ili ne...

Biblija sadrzi moralan zakon al opet to ne znaci da susvi vernici koji se pozivaju na Bibliju moralni
vec koliko svojevoljno primenjuju taj zakon u svom zivotu...

Al mislim takodje da ko ima pravu veru, da se trudi da bude moralan u svom svakodnevnom zivotu:)
Ko zaista veruje u Boga ima tu svest o tome da treba udovoljiti moralnim zakonima... pred Bogom ...

eto toliko za sada..

moze se puno pisati na ovu temu odlicna je :)

bye
treptrep2-1.gif
 
Poslednja izmena:
Moral je uvek isti - predstavlja norme života među bližnjima.
Ono što se razlikuje - to su ovi bližnji. Kako se shvata ta bliskost.

Pravoslavci u bližnje računaju pravoslavce (koji nisu baš ziloti :mrgreen:). Ne i katolike.
Protestanti (beskrajan broj sekti) uglavnom se poštuju između sebe, ali sa odbojnošću govore o papistima, a tek o pravoslavcima (idolopoklonicima :mrgreen:).

Među ateistima znatno zavisi od vaspitanja i obrazovanja. Svako za sebe određuje horizont koji razdvaja bližnje od "drugih".

Profesor ateista koji se smatra svetskim čovekom verovatno neće zakinuti isplatu vodinstalateru, ali će možda doći u iskušenje da ne plaća TV pretplatu dok su "oni" na vlasti.

S druge strane njegov polovan, ali dobro očuvan Golf biće žrtva Zemunca koji profesora računa među šljamove velegrada i na neki mutan način oseća da je ovaj to zaslužio. Zemunac istu stvar nikada ne bi uradio nekom tetoviranom sugrađaninu.

Tako nekako, cenim ja. :rumenko:
 
Zajednicko svim religijama,je to sto usmeravaju zivot vernika u odredjenom pravcu...u svim sferama zivota,od porodice,do drustvenih zakona,narocito muslimani... i svaka se religija tumaci po "potrebi".

Moralni zakoni sigurno postoje,bar za one krupnije stvari...ali kada se radi o nijansama...vise verujem u savest,licnu moralnost a ne kontrolu od strane religije...

Mislim da je lakse "upravljati" neobrazovanim,sirovim covekom i uplasiti ga Bozijom kaznom...ateisti ipak malo vise misle svojom glavom.
 
Zajednicko svim religijama,je to sto usmeravaju zivot vernika u odredjenom pravcu...u svim sferama zivota,od porodice,do drustvenih zakona,narocito muslimani... i svaka se religija tumaci po "potrebi".

Moralni zakoni sigurno postoje,bar za one krupnije stvari...ali kada se radi o nijansama...vise verujem u savest,licnu moralnost a ne kontrolu od strane religije...

Mislim da je lakse "upravljati" neobrazovanim,sirovim covekom i uplasiti ga Bozijom kaznom...ateisti ipak malo vise misle svojom glavom.

Jeco :)

Samo moram ovo da ispravim sto kazes da ateisti ipak vise misle svojom glavom ... a da se vernici plase Bozje kazne , to je mozda samo tvoj ugao gledanja al nije tako:)
ne moze se tako generalizovati ...
a ima toliko razlicitih vera a i pitanje je kako ko dozivljava Bog i to je licna stvar...
Nekome je Bog prijatelj a nekome i jeste Bog koji kaznjava... zavisi i od licnog dozivljaja Boga i od toga ko kojoj veri pripada...

Svaki covek je individua i koliko ko koristi svoj mozak to nema veze sa time da li je vernik ili ateista...

I ako je neko vernik ne znaci da se plasi Bozje kazne... i da ne koristi svoj mozak... sto opet ne iskljucuje da neki ne koriste svoj mozak bilo ateisti ili vernici..

Ako posmatram veru iz svog ugla za mene je Bog Ljubav i ne plasim se Boga ni Bozje kazne tako da...
treptrep2-1.gif


pozdrav :cao:

 
Poslednja izmena:
Al mislim takodje da ko ima pravu veru, da se trudi da bude moralan u svom svakodnevnom zivotu
Ko zaista veruje u Boga ima tu svest o tome da treba udovoljiti moralnim zakonima... pred Bogom ...


Dobro,razumem...ja volim krajnosti.:lol:

Ovo mi nikako nije jasno,onda...znaci...ko ne veruje u Boga,nema pravu svest o moralu...

Treba udovoljiti moralnim zakonima...pred sobom.:aha:
 
Al mislim takodje da ko ima pravu veru, da se trudi da bude moralan u svom svakodnevnom zivotu
Ko zaista veruje u Boga ima tu svest o tome da treba udovoljiti moralnim zakonima... pred Bogom ...


Dobro,razumem...ja volim krajnosti.:lol:

Ovo mi nikako nije jasno,onda...znaci...ko ne veruje u Boga,nema pravu svest o moralu...

Treba udovoljiti moralnim zakonima...pred sobom.:aha:

Jeco razumemo se:)

ovo drugo samo si me pogresno shvatila ....samo sam rekla da vernik ima svest o Bozjem moralu...
to ne znaci da ko ne veruje nema svest o moralu samo to nisam napisala :neutral: eto :)

i tacno da treba udovoljiti moralnim zakonima pred sobom zbog sebe ...

jedino sto vernici , tj pravi vernici posto poznaju Boga imaju tu svest o moralu i pred Bogom .... znaci razmisljaju i o Bogu... osim samo o sebi :aha:

pozz
treptrep2-1.gif




ne hvatajte me za reci :neutral:
 
Toliko sam imao suprotnih iskustva sa vernicima da u ovo ne mogu da verujem
verujem ti da si ti imao takva iskustva kazem ti da ne znaci da su svi takvi :)

jer je to apsurdno da se neko plasi Bozje kazne, jedino ako je svestan da ne udovoljava Bozjim merilima, ili ako zna da namerno krsi Bozji zakon :mrgreen:

ja se ne plasim Bozje kazne ni Bozjeg Suda kao, sto rekoh a znam i mnoge koje veruju na takav nacin , makar mi tako verujemo u Boga, na taj nacin... verujemo u nagradu od Boga a ne kaznu :neutral:.


bye
treptrep2-1.gif
 
Immortal_girl
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

jedino sto vernici , tj pravi vernici posto poznaju Boga imaju tu svest o moralu i pred Bogom .... znaci razmisljaju i o Bogu... osim samo o sebi

Kakvu to svest o moralu pred Bogom dodbija pravi vernik nakon spoznaje Boga...O ćemu se tu radi...

Može li pravi vernik biti pravi vernik dok nije spoznao Boga...
Ako je preduslov da bi se spoznao Bog,dosledno poštovanje moralnih vrednosti kojih čovek mora biti svestan (i pre spoznaje Boga) valjda je logično da je čovek svestan tih moralnih vrednosti i pre spoznaje Boga.

I kako u tom kontekstu da shvatim onu svest o moralu pred Bogom a nakon spoznaje Boga.A zanimljivo je i pitanje šta je uopšte moral...u kontekstu sa moralnim vrednostima.Da li je moral nešto što čoveku biva nametnuto...da li je moral sposobnost svakog pojedinca da donosi svoje sudove o moralnim vrednostima ili pak svaki pojedinac mora apriori prihvatiti da je moral ono što naznačuje Biblija.
:bye:
felix.gif
 
Принципи моралног закона усађени су у савест свакога човега, било да је атеиста или да је религиозан (Римљ.2,13-15) Зато, углавном, сваки човек има осећај разликовања онога што је добро од онога што није добро...
 
Immortal_girl
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Kakvu to svest o moralu pred Bogom dodbija pravi vernik nakon spoznaje Boga...O ćemu se tu radi...

Može li pravi vernik biti pravi vernik dok nije spoznao Boga...
Ako je preduslov da bi se spoznao Bog,dosledno poštovanje moralnih vrednosti kojih čovek mora biti svestan (i pre spoznaje Boga) valjda je logično da je čovek svestan tih moralnih vrednosti i pre spoznaje Boga.

I kako u tom kontekstu da shvatim onu svest o moralu pred Bogom a nakon spoznaje Boga.A zanimljivo je i pitanje šta je uopšte moral...u kontekstu sa moralnim vrednostima.Da li je moral nešto što čoveku biva nametnuto...da li je moral sposobnost svakog pojedinca da donosi svoje sudove o moralnim vrednostima ili pak svaki pojedinac mora apriori prihvatiti da je moral ono što naznačuje Biblija.
:bye:
felix-1.gif

dobra pitanja
pa ovako..

Biblija sadrzi moralan zakon... a takodje i sama Biblija kaze da je Bog dao coveku savest na osnovu koje on ima osecaj za ispravno i neispravno... pise u

Rimljanima 2:14,15
14Jer kad god ljudi iz nacija, koji nemaju zakona, po prirodi cine ono sto je u zakonu, oni su, iako nemaju zakona, sami sebi zakon.
15"I bas oni pokazuju da je sustina zakona zapisana u njihovim srcima, dok njihova savest svedoci o njima i u svojim mislima, bivaju optuzeni ili opravdani."


al posto smo nesavrseni po rodjenju i nasa savest je nesavrsena .. tako da nemoze biti savrsen vodic..
al opet jeste vodic..

Zato i pravi vernici moraju poznavati Bozji moralan zakon, nije dovoljno voditi se samo savescu... ako zele da ugode Bogu...tj da budu pravi vernici...

a seti se Bozji zakon se sastoji od dve osnovne zapovesti a to su Voleti Boga i Voleti bliznje..

kako moze neko voleti Boga ako ga ne poznaje... Ko ne poznaje Boga ne moze biti vernik... mozda on samo misli da je vernik a jel zna u sta veruje? kakav je Bog itd..
Znaci pravi vernik ne moze biti pravi vernik dok nije spoznao Boga...

naravno da je i pre spoznanja Bog covek svestan moralnih vrednosti jer ima savest...

da i dobro pitanje sta je moral?
iako covek svojom savsecu moze znati moralan zakon je uspostavio Bog (jer je on sve stvorio) i zato i on postavlja moralna merila koja su zapisana u Bibliji... a posto je coveka stvorio sa savescu sa tom sposbnoscu da oseca moralan zakon... al opet to nije dovolino treba i poznavati Bozji moralan zakon... koji je dat preko Biblije nama...


bye :cao:

treptrep2-1.gif
 
Poslednja izmena:
...
Svaki covek je individua i koliko ko koristi svoj mozak to nema veze sa time da li je vernik ili ateista...
...

Opa! Ima i te kako. :mrgreen:

Čovek kada se rodi nema nikakvu svest o bogu. U smislu da ne zna da postoji jedan bog koji je za sedam dana sklepao zemlju i sve živo itd... (Ili šta već govori njegova religija).

Da bi ovo prihvatio kao deo svoje ličnosti, neko to treba da mu kaže. I on to prihvati. Nauštrb očiglednih činjenica.
Ovde se ne postavlja pitanje bog vs ateistička slika sveta. Postavlja se ono što ti neko kaže vs svega onoga što vidiš oko sebe. I kada ipak prihvatiš ono što ti neko kaže, nasuprot dokazima, to dosta govori o tome kako koristiš mozak. Gotovo ti i ne treba. :D

Ima naravno i specijalni slučaj riste-b koji tvrdi da mu bog lično odzvanja u lobanji. Znamo šta ovo znači. Za sada nije izlečivo, već se deluje samo simptomatski, koliko znam.
 
Opa! Ima i te kako. :mrgreen:

Čovek kada se rodi nema nikakvu svest o bogu. U smislu da ne zna da postoji jedan bog koji je za sedam dana sklepao zemlju i sve živo itd... (Ili šta već govori njegova religija).

Da bi ovo prihvatio kao deo svoje ličnosti, neko to treba da mu kaže. I on to prihvati. Nauštrb očiglednih činjenica.
Ovde se ne postavlja pitanje bog vs ateistička slika sveta. Postavlja se ono što ti neko kaže vs svega onoga što vidiš oko sebe. I kada ipak prihvatiš ono što ti neko kaže, nasuprot dokazima, to dosta govori o tome kako koristiš mozak. Gotovo ti i ne treba. :D

Ima naravno i specijalni slučaj riste-b koji tvrdi da mu bog lično odzvanja u lobanji. Znamo šta ovo znači. Za sada nije izlečivo, već se deluje samo simptomatski, koliko znam.

e nije tako :mrgreen:

Ti kazes neko treba da mu kaze da Bog postoji da bi to prihvatio ...Naustrb ociglednih cinjenica...
znas ono uzrok - posledica ... fizicki zakoni govore o postojanju Boga, znam nemogu te ubediti jer ti obijas tu cinjenicu :mrgreen: al pokusaj seti se E = mc2 (m x c na kvadrat)
( ili biraj majmun ili Bog sta ti je logicnije :neutral:)

na primer ja neznam kako je biti odgajan verski jer su moji bili ateisti..:neutral: i niko mi nije rekao o Bogu nista...

Pa mi je bilo normalno da prihvatim postojanje Boga, bas zbog ociglednih cinjenica :mrgreen: (mislim kad sam odrasla)

a opet to ne znaci da koristim tudj nego svoj mozak, kao sto tebi tvoj mozak kaze da ne postoji Bog :mrgreen: meni moj kaze da je normalno da postoji
treptrep2-1.gif



bye :cao:
 
valaam
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Принципи моралног закона усађени су у савест свакога човега, било да је атеиста или да је религиозан (Римљ.2,13-15) Зато, углавном, сваки човек има осећај разликовања онога што је добро од онога што није добро...

Ja mislim da princip moralnog zakona ne može biti usadjen u savest svakog čoveka.Nemam ja ništa protiv toga da ti veruješ da princip moralnog zakona Bog usadjuje u savest svakog čoveka.Ja pak mislim da SVEST o moralu i sposonost da shvata i ocenjuje moralne vrednosti,svaki čovek stiče tokom svog sazrevanja kao ličnosti.

Nekom savremenom robotu ili kompu.može se ... usaditi ...bezbroj principa na osnovu kojih će po automatizmu i bez razmišljanja funkcionisati.A poslednje što bih mogao dopustiti sebi jet to,da funkcionišem po bilo kojem ''usadjenom'' principu bilo čega.
:bye:
felix.gif
 
ne znaci da savest funkcionise bez mozga tj razuma .. jer bi to onda bio instikt a ne savest...
nemamo mi instikt kao zivotinje vec savest...

savest nije odeljen deo od nas koji funkcionise sam za sebe....
vec naravno da moramo koristiti razum....

a svaki covek mora da ima savest i tacno je da se ona oblikuje tj skoluje ... ali neki su je izgubili usled ne obaziranja na nju tj gazeci sopstvenu savest i tako ona otupi ... pa deluje kao da je nemaju... tj mozda je mogu i potpuno izgubiti vrmenom...


bye
treptrep2-1.gif
 
Poslednja izmena:
e nije tako :mrgreen:

Ti kazes neko treba da mu kaze da Bog postoji da bi to prihvatio ...Naustrb ociglednih cinjenica...

Ateisti ne postavljaju pitanje da li negde postoji nešto nepoznato koje bi se moglo nazvati bogom.
Kažem da neko treba da ti kaže da je bog pre 6ooo godina za sedam dana stvorio svet, da je bio potop...

znas ono uzrok - posledica ... fizicki zakoni govore o postojanju Boga, znam nemogu te ubediti jer ti obijas tu cinjenicu :mrgreen: al pokusaj seti se E = mc2 (m x c na kvadrat)
( ili biraj majmun ili Bog sta ti je logicnije :neutral:)

Znam ono E=mc2 i ne vidim da je to ikakva indicija o postojanju boga.
Takođe, ne vidim da se postavlja pitanje bog ili majmun. :neutral:

a opet to ne znaci da koristim tudj nego svoj mozak, kao sto tebi tvoj mozak kaze da ne postoji Bog :mrgreen: meni moj kaze da je normalno da postoji
treptrep2-1.gif

Kao što rekoh, samo postojanje ili nepostojanje boga podložno je raspravama.
Međutim, ideja da je postojao biblijski potop na primer, velika je glupost. Nema toga u okolnom svetu što bi ukazivalo na biblijski potop. Naprotiv.
Jedino mesto gde se može naći o biblijskom potopu je biblija. A jedini način da napraviš download biblije jeste da je pročitaš ili da ti je neko prepriča.
 
ok Zazi neko veruje neko ne veruje u Boga sad necemo tu raspravu..

ja sam samo pokusala reci da ne treba generalizovati ljude tipa da ateisti ne koriste svoj mozak kao celima ili da vernici isto to .... :neutral: vec da to koliko neko koristi mozak i dal koristi je individualna stvar...

a zna se da generalizacije bilo kog tipa ne da nisu dobre nego su i netacne

:cao:
 
Immortal_girl
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

iako covek svojom savsecu moze znati moralan zakon je uspostavio Bog (jer je on sve stvorio) i zato i on postavlja moralna merila koja su zapisana u Bibliji... a posto je coveka stvorio sa savescu sa tom sposbnoscu da oseca moralan zakon... al opet to nije dovolino treba i poznavati Bozji moralan zakon... koji je dat preko Biblije nama...

Slažem se sa tobom da je sve moralne zakone uspostavio Bog i da je postavio moralna merila koja su zapisana u Bibliji.Ja veoma dobro poznajem sve moralne zakone koji su naznačeni u Bibliji od prvog do zadnjeg,kako i one u starom tako i one u novom zavetu.

U vezi sa svim moralnim božijim zakonima,neke mi stvari nisu najasnije pa bih te zamolio da mi neke okolnosti razjasniš.Interesuje me da li dosledno važe svi moralni zakoni koje je postavio Bog...ili ima i onih koji su ...stavljeni van snage...

Objasni mi to...kako je moguće da tvorac svega...savršen,sveznajuć i nepogrešiv postavi moralne zakone kao savršene i nepogrešive,da bi se potom pokazalo da neki od tih zakona nisu bili savršeni.U najkraćem ako je moguće.
:bye:
felix.gif
 
vec smo o tome valjda pricali ... Zakoni su menjani i vazili su za neko vreme ...
to ne znaci da oni nisu valjali ali su bili dobri za to vreme...
a nacela moralna su uvek ista...
a zakoni se menjaju..

Bog ih menja jer moraju biti savrseni u odnosu na vreme i svrhu...

Zakon do Isusa je na pr sluzio da Izraelce odrzi moralno cistima do dolaska Hrista..
a Hrist je onda dao zakone za to vreme...

itd i reci koji na primer zakon te zanima...

pozz :cao:
 
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Da bi ovo prihvatio kao deo svoje ličnosti, neko to treba da mu kaže. I on to prihvati. Nauštrb očiglednih činjenica.
Ovde se ne postavlja pitanje bog vs ateistička slika sveta. Postavlja se ono što ti neko kaže vs svega onoga što vidiš oko sebe. I kada ipak prihvatiš ono što ti neko kaže, nasuprot dokazima, to dosta govori o tome kako koristiš mozak. Gotovo ti i ne treba.

Sa ovim se u potpunosti slažem.

Immortal_girl
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

na primer ja neznam kako je biti odgajan verski jer su moji bili ateisti.. i niko mi nije rekao o Bogu nista...

Da nisi malo...preterala...Niko ti ništa nije rekao pa si onako i tek tako postala JS.
Da ti niko ništa nije govorio o Bogu kako bi uopšte znala za Njega....
:bye:
felix.gif
 

Back
Top