A koliko naplacujete web dizajn?

milanvla:
Interesuje me koliko naplacujete web dizajn i sta sve znate da radite???

Zavisi, nepostoji fiksna cena. Zavisi sta se trazi, uostalom KO'LKO PARA TOL'KO MUZIKE, tj. koliko si spreman da platis toliko i dobijes.

A sto se tice cena koje su zastupljene kod Inca on je extra profesionalac i mislim da fizickim licima u ovoj zemlji je preskupo da koriste njegove usluge, ali ko ima neka ga uposli, samo mislim da bi on trebalo da radi u inostranstvu.

Kod mene su provereno jedne od najnizih cena, a za takve cene dobijes sajt kakav retko gde mozes naci.
 
Incognito:
Ja i radim za strance... Od ovih 'domacih' ne moze nista da se zaradi...

Odavno sam ja sebi postavio za pravilo da nista ne radim za ljude sa ovih prostora, jer gotovo uvek izvucem 'deblji kraj'... Nemam ja zivaca za to ;)

'... Ovo je ovde Balkan...'

Nazalost, moram da se slozim sa tobom :(
Pre dosta godina, kada sam radio poslednji puta za nekoga odavde, tek kada sam mu doneo nekoliko disketa (tada smo jos to i koristili), na kojima je bilo po samo 300K podataka, ukupno 1.2MB ZIP-ovano, direktor je prihvatio da plati program.
Pre toga nije hteo ni da cuje da plati XXX din za "programcic" koji staje na JEDNU disketu :(:(:(

Od tog vremena (8-9 godina), samo za strance. Em dobro placaju, em znaju sta je posao em se moze dogovoriti ljudski, em cene nas rad.... :(
 
Eh, da vidis kako je to kad jednu stvar moras da pises PET puta na razlicite nacine, kako bi udovoljio coveku koji ustvari i ne zna sta hoce... I na kraju jos tvrdi da smo se dogovorili da to manje kosta... Srecom, potpisao je ugovor pa sam mu isti nabio pod nos (mada svestan da kad bih ga i tuzio to bi trajalo bar 20 godina)...

To je bilo pre par godina, i od tada ja stavim pravilo da necu ni liniju koda napisati za nekoga sa ovih prostora... Medjutim, ja k'o mlad majmun, resim da dam 'jos jednu sansu' domacem trzistu. Tacnije, primetio sam da mnogo slabije radim od kuce, pa mislio ako bih imao obavezu da idem na posao opet cu stvoriti radnu naviku...

I prihvatim se ja posla u List Computers (tacnije List Group sada), ignorisaci ubedjivanja mog ortaka da su to hokstapleri (ne znam sto, delovali su mi k'o ok firma)... Trebalo je razviti B2B sistem napredniji od Pakom-ovog. I cak prihvatim da radim za mizerno malu platu (500€, i to s' tim da prvog meseca primim 350, drugog 450 a tek od treceg 'punu' platu). Bila su tu jos 2 lika s' kojima sam radio... I radimo mi, radimo... Gazda nezadovoljan (on mislio to moze za par meseci), i obori nam plate na 400€... Jedan od tih likova se prebaci u drugu firmu, ostanemo samo nas dvoje... A onda nam i ne da platu 3 meseca (fazon, leto - slabije ide prodaja kompjutera, nema se para... blah blah)... I ja na kraju prestanem i da idem na posao... I dan danas mi duguje vise od 1000€...

Tako da mislim da vise nema te sile da me natera da radim za domace trziste... Sto kazes, niti cene tvoj rad, niti znaju sta hoce, niti umeju da plate...
 
Incognito:
.....
I radimo mi, radimo... Gazda nezadovoljan (on mislio to moze za par meseci), i obori nam plate na 400€... Jedan od tih likova se prebaci u drugu firmu, ostanemo samo nas dvoje... A onda nam i ne da platu 3 meseca (fazon, leto - slabije ide prodaja kompjutera, nema se para... blah blah)... I ja na kraju prestanem i da idem na posao... I dan danas mi duguje vise od 1000€...

Tako da mislim da vise nema te sile da me natera da radim za domace trziste... Sto kazes, niti cene tvoj rad, niti znaju sta hoce, niti umeju da plate...

I obrnut slucaj..
Gazda jedne od stranih firmi za koje radim mi je na jednom letovanju pre dve godine u Korintu, rekao da bi voleo neki projekat da startuje ali nije siguran u uspeh (neka Web bazirana aplikacija sa bazom podataka na serveru). Ja mu kazem da sam siguran u uspeh, pa cu uraditi ali na pitanje koliko para trazim, odgovorim sa - NISTA dok ne bude video da li mu vredi!
Napravim ja to za 6 meseci, startuje to u USA, i sada ima klijente iz 50 drzava koristeci server u LA. Rezultat - dalji razvoj iste aplikacije i podosta love, zahvalnost do neba, za mesec dana me ceka u Korintu Audi A4 od njegove firme da preuzmem, a moja porodica ima besplatno letovanje u njegovoj vili u svako doba godine sa njegovim troskovima placenim.

TO je ono sto ja vidim kao biznis i procena vrednosti softvera.
Ajde da vidim domaceg gazdu u tom smislu! %$#^@

A da ne govorimo o neobicnom dampingu na ovim prostorima. pre neku nedelju, jedan "biznismen" mi trazi komplketne poslovne programe (finansijsko knjigovodstvo, Robno, Plate, POS itd). Ja mu kazem neku cenu, umanjenu, samo da se otkacim, jer ne zelim imati posla sa nasim "biznismenima" - plati pa idi s milim Bogom...
Odgovor je da postoji firma koja sve to nudi za 3-4 hiljade DINARA!! Pa kupi brate tamo, sta mene gnjavis! Ali, pitam se koja je to firma i kakva je to zarada i cena rada, kada sve to moze za te pare? Kako mi kao profesionalci, mozemo uopste da pomislimo da radimo ovde, kada neko svoj rad za kompleksne aplikacije ceni ajde, 5000 din! ??
Onda nije ni cudno sto na moju ponudu za neku kompleksnu aplikaciju od (vec damping) cenu od 900 - 1000 Eura, odgovor glasi, da ima jedan mali sa 5-tog sprata (razbija kompjutere), ce to uraditi za 100Eura i jos ce biti sretan?
Ok - ima jos, samo ne zelim da se secam...
 
Ma mene damping i ne brine... Svi znaju: kol'ko para, tol'ko muzike... Pa nikad ne bih pristao da radim za manje od $20 po satu (sem jednom sto sam, u gore navedenom slucaju) - jednostavno, sebe ne mogu da cenim manje od toga. Ako nece neko da plati, ima ko ce...

A ti si imao srece sa strancima, al' pazi sta bi se desilo da ti je istu tu ideju ponudio tipican 'srpski poslodavac'... I ti kazes ne trazis nista dok on ne vidi uspeh aplikacije, odradis lepo to, on plasira to na trziste, i pocne da mlati pare - znas sta bi dobio, ni dinara od njega... Sto si pristao da radis dzaba ;)

Jos kad bi pokusao da to prodas nekome drugom, tuzio bi te na osnovu copyright-a...

I posle kako da covek radi za ovu ovde stoku neopevanu (cast izuzetcima, naravno!)?
 
Incognito:
Ma mene damping i ne brine... Svi znaju: kol'ko para, tol'ko muzike... Pa nikad ne bih pristao da radim za manje od $20 po satu (sem jednom sto sam, u gore navedenom slucaju) - jednostavno, sebe ne mogu da cenim manje od toga. Ako nece neko da plati, ima ko ce...

A ti si imao srece sa strancima, al' pazi sta bi se desilo da ti je istu tu ideju ponudio tipican 'srpski poslodavac'... I ti kazes ne trazis nista dok on ne vidi uspeh aplikacije, odradis lepo to, on plasira to na trziste, i pocne da mlati pare - znas sta bi dobio, ni dinara od njega... Sto si pristao da radis dzaba ;)

Jos kad bi pokusao da to prodas nekome drugom, tuzio bi te na osnovu copyright-a...

I posle kako da covek radi za ovu ovde stoku neopevanu (cast izuzetcima, naravno!)?

Nazalost, potpuno si u pravu.
Ali, vidi, to samo znaci da jos duuuuuugo vremena kod nase nece biti prave kompjuterizacije poslovanja..
TO dalje znaci manje posla za programere, jer se "kamion,avion" biznismeni nece navici, a privreda nece biti vodjena od strane menadzera, vec "gazda" ili "direktora"...

Mene jedan ovdasnji "Paco Raban - 2 x mobile - jeep - dve seksi sekretarice - cackalica u zubima" 'biznisemen' pita neki dan:
"A dali mi mozes napraviti program, ja samo stisnem dugme a ono SVE vidim - i kako idu narudzbe, koliko sam prodao, gde mi je roba, a finansijska ne vidi nista - sve cakum pakum..."
Pokusam da mu objasnim da treba da nabavi kompjutere, obuci ljude, plati program, umrezi citavu stvar, osmisli problem sta prati i kako, vrsi azuran unos podataka iz dokumenata, ima coveka koji ce takav sistem odrzavati itd, znas vec...
Kaze on meni:
"Eeee prijatelju, da sam ja tako trosio pare, ne bih ja sada imao sve OVO" (Tu dramaticno i velikopotezno zaokruzi rukama, valjda pokazuje svoju imperiju)... Ne ide to tako prijatelju, poce da mi objasnjava zivot - slabo ces ti u zivotu proci...nikad nista neces imati..."

Gledam ga i zahvalim se na kafi i nadam se da ga vise necu videti...
Nasa stvarnost... :(
 

Back
Top