Po vama,

devojcurak

Zainteresovan član
Poruka
481
koja je realna cena alimentacije za troje dece, pri cemu najmladje ima psihofizickih problema?
Zaprepastila sam se kada sam cula da majka posto se odrekla dece, placa nekih 100e na troje deteta. To je vise nego porazavajuce. To je za ne poverovati.
 
Nije bitno sta mi mislimo da je realno, iskreno nikad nije previse za decu, pogotovo ako dete ima i posebne potrebe. Realno je kolika je plata, na osnovu nje se odredjuje visina alimentacije.
 
ma nemoj, devojcurak, kolika je PO NAMA realna visina, pa ne ide to tako. :confused:

ne odredjuje se visina alimentacije po visini plate.
visina alimentacije u Srbiji može biti od 15 do 50 odsto od mesečnih prihoda roditelja koji je dužan da izdržava dete.
sudskom presudom utvrđuje se visina, rok i način plaćanja alimentacije ali mnogi roditelji se trude da izbegnu placanje alimentacije kako znaju i umeju, prijavljuju umanjene prihode, menjaju adrese, lažu da nemaju novac, imovinu prijavljuju na nekog drugog.
i jos, roditelj je duzan da daje samo 15% od plate, sve preko toga je samo njegova dobra volja.

visina alimentacije moze i da se menja, ako se promene okolnosti onog roditelja koji je duzan da izdrzavanje placa, ako npr. izgubi posao, ili se uda/ozeni, ceka bebu...
 
Zakon odredjuje 15-50% mesecnih primanja umanjenih za poreze i doprinose. I to je to. Izbegavanje davanja alimentacije je krivicno delo. Ako se onaj roditelj koji daje izdrzavanje dovija da bi alimentaciju izbegao, nek ide na njegovu dusu. Za vecinu postoji caroban lek kao sto je sudski nalog racunovodstvu o visini primanja, za one druge, pausalce, problem je malo komplikovaniji. Za troje dece bih ja uvek trazila 50%
 
Poslednja izmena:
U pravu si a sta ako je plata 200-300e sto je prosek?

Bivsa supruga tog oca se preudala i odlazi da zivi u Italiju. Udala se za italijana poprilicno situiranog, pa zato pitam. Cisto da znamo kako da se postavimo, da reagujemo dalje, s obzirom da i sami znate i vidite sta se desava u zemlji, sto kod nas sto u svetu, kada da tata te dece trazi povisicu, dal da je trazi itd, itd, itd.......
 
koja je realna cena alimentacije za troje dece, pri cemu najmladje ima psihofizickih problema?
Zaprepastila sam se kada sam cula da majka posto se odrekla dece, placa nekih 100e na troje deteta. To je vise nego porazavajuce. To je za ne poverovati.

...ne, to je "za obesiti"!!!
I nemoj da je nazivaš majkom! Monstrumom- bolje...
 
sve preko toga je samo njegova dobra volja.

Ja bih rekla da je sve njegova dobra volja. Tj. znam mnoge očeve koji ne daju ništa.
A majke nemaju snage da se bore.
Tj. kažu da ako ti očevi ne žele da daju za svoje dete, onda ni ne moraju...
I ja isto tako mislim.

Ali tužno je to i neverovatno kako ti očevi kada se razvedu od svojih supruga, ponašaju se kao da su se razveli i od dece i da ta deca više nisu njihova....
 
I meni je to neshvatljivo... Zar je neophodno u nekim slučajevima da majka juri oca preko suda, da bi ovaj plaćao alimentaciju za sopstveno dete?
A i smešno je davati samo 15% zarade na dete. Kada bi roditelji bili zajedno, na decu bi odlazilo mnogo više od tih 15 procenata - ovako, sam teret pada na roditelja kome su deca dodeljena.
ne odredjuje se visina alimentacije po visini plate.visina alimentacije u Srbiji može biti od 15 do 50 odsto od mesečnih prihoda roditelja koji je dužan da izdržava dete.
sudskom presudom utvrđuje se visina, rok i način plaćanja alimentacije ali mnogi roditelji se trude da izbegnu placanje alimentacije kako znaju i umeju, prijavljuju umanjene prihode, menjaju adrese, lažu da nemaju novac, imovinu prijavljuju na nekog drugog.
i jos, roditelj je duzan da daje samo 15% od plate, sve preko toga je samo njegova dobra volja.

Ne znam kako se tvoja prva rečenica uklapa u ostatak teksta :S Verovatno je greška.
A što se tiče poslednje - dužan je da daje od 15 do 50%, zavisi od slučaja, pretpostavljam.
Sve preko toga je nažalost njegova dobra volja. Opet, neshvatljivo mi je da je nekome teško da plaća svojoj deci, pa to pokušava da izbegde time što ne prijavljuje pravu visinu plate itd...
 
Dakle, izvod iz Porodicnog zakona:

Staranje o detetu
Član 68.
(1) Roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o detetu.
(2) Staranje o detetu obuhvata: čuvanje, podizanje, vaspitavanje,
obrazovanje, zastupanje, izdržavanje te upravljanje i raspolaganje imovinom deteta.
................

Lišenje roditeljskog prava
Potpuno lišenje roditeljskog prava
Član 81.
(1) Roditelj koji zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje dužnosti iz
sadržine roditeljskog prava može biti potpuno lišen roditeljskog prava.
.................
(3) Roditelj grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava:
1. ako je napustio dete;
2. ako se uopšte ne stara o detetu sa kojim živi;
3. ako izbegava da izdržava dete ili da održava lične odnose sa
detetom sa kojim ne živi, odnosno ako sprečava održavanje ličnih odnosa deteta i
roditelja sa kojim dete ne živi;
.......................

Izdržavanje maloletnog deteta
Član 154.
(1) Maloletno dete ima pravo na izdržavanje od roditelja.

..............

Visina izdržavanja
Član 162.
(1) Poverilac izdržavanja može po svom izboru zahtevati da visina
izdržavanja bude određena u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od
redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja.
(2) Ako se visina izdržavanja određuje u procentu od redovnih
mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja (zarada, naknada zarade, penzija,
autorski honorar itd.), visina izdržavanja, po pravilu, ne može biti manja od 15% niti
veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja umanjenih
za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje.
(3) Ako je poverilac izdržavanja dete, visina izdržavanja treba da
omogući najmanje takav nivo životnog standarda za dete kakav uživa roditelj dužnik
izdržavanja

................

Promena visine izdržavanja
Član 164.
Visina izdržavanja može se smanjiti ili povećati ako se promene
okolnosti na osnovu kojih je doneta prethodna odluka.
 
koja je realna cena alimentacije za troje dece, pri cemu najmladje ima psihofizickih problema?
Zaprepastila sam se kada sam cula da majka posto se odrekla dece, placa nekih 100e na troje deteta. To je vise nego porazavajuce. To je za ne poverovati.


Pre dalje diskusije, trebalo bi da raščistimo kako se došlo do zaključka da se majka odrekla dece?
Kao se to ona odrekla dece, kad plaća alimentaciju?
Da li je to alimentacija, ili ona to samoinicujativno daje koliko može?
Da li je došlo regularnog rauvoda, pri kojem je sud decu dodelio oscu, a njoj odredio da plaća alimentaciju?

Jer, u ovom poslednjm slučaju, zašto je majka kojoj ne pripadnu deca (koja se ne mogu pretesterisati) monstrum, a u obrnutom slučaju, kada deca pripadnu majci, otac nije monstrum i ne znači da se odrekao dece, ako plaća alimentaciju - ili čak i ne plaća...

Potrebne su nam detaljnije činjenice, pre nego što mi, žene, same "pokopamo" svaku mogućnost da žena ima ista prava kao i muškarac, kao i da nije nenormalno da deca pripadnu ocu - zašto bi samo majka bila ta koja treba da žrtvuje karijeru i život, a muškarac ne mora? Plati, malo pogladi decu po kosici i dalje živi kao momak, i to je nama nosmalno, a ako to žena uradi, onda je monstrum?
A ovamo pljujemo razvedene muškarce što oni ne preuzmu brigu o deci, pa da vide kako je to! Pa, eto, ovaj je preuzeo.

Nemamo dovoljno činjenica za procenu.
 
Pre dalje diskusije, trebalo bi da raščistimo kako se došlo do zaključka da se majka odrekla dece?
Kao se to ona odrekla dece, kad plaća alimentaciju?
Da li je to alimentacija, ili ona to samoinicujativno daje koliko može?
Da li je došlo regularnog rauvoda, pri kojem je sud decu dodelio oscu, a njoj odredio da plaća alimentaciju?

Jer, u ovom poslednjm slučaju, zašto je majka kojoj ne pripadnu deca (koja se ne mogu pretesterisati) monstrum, a u obrnutom slučaju, kada deca pripadnu majci, otac nije monstrum i ne znači da se odrekao dece, ako plaća alimentaciju - ili čak i ne plaća...

Potrebne su nam detaljnije činjenice, pre nego što mi, žene, same "pokopamo" svaku mogućnost da žena ima ista prava kao i muškarac, kao i da nije nenormalno da deca pripadnu ocu - zašto bi samo majka bila ta koja treba da žrtvuje karijeru i život, a muškarac ne mora? Plati, malo pogladi decu po kosici i dalje živi kao momak, i to je nama nosmalno, a ako to žena uradi, onda je monstrum?
A ovamo pljujemo razvedene muškarce što oni ne preuzmu brigu o deci, pa da vide kako je to! Pa, eto, ovaj je preuzeo.

Nemamo dovoljno činjenica za procenu.
:tick::tick: Naravno!
To je potpuno okej za slučaj gde je otac preuzeo brigu o deci.Što se retko dešava, ali u principu zašto da ne :ok:
Ali odreći se dece - u smislu otići da živiš život kao da se nisu ni desila... Bilo da je otac ili majka u pitanju, ta osoba mi izgleda kao monstrum...Volela bih da autorka teme pojasni šta je od ovoga htela da kaže.
 
Slažem se da nema dovoljno činjenica za procenu! Ja sam formirala svoje mišljenje na osnovu onoga što je u temi navedeno , dakle -za taj konkretan ( pa makar i izmišljeni i iskarikirani slučaj). A naravno da su i očevi u istim situacijama monstrumi...

P.S. Ali, ako poredimo težinu "monstruoznosti" između takvih očeva i majki, onda su, izvinite, majke veći monstrumi.Majka s detetom "diše" devet meseci pre nego što će mu podariti život.Otac....Dobro, de- raduje se sve do pijanstva kad se dete rodi...:confused:
 
Slažem se da nema dovoljno činjenica za procenu! Ja sam formirala svoje mišljenje na osnovu onoga što je u temi navedeno , dakle -za taj konkretan ( pa makar i izmišljeni i iskarikirani slučaj). A naravno da su i očevi u istim situacijama monstrumi...

P.S. Ali, ako poredimo težinu "monstruoznosti" između takvih očeva i majki, onda su, izvinite, majke veći monstrumi.Majka s detetom "diše" devet meseci pre nego što će mu podariti život.Otac....Dobro, de- raduje se sve do pijanstva kad se dete rodi...:confused:


Da, postoji ta biološka veza, koja je kod žena i fizičke prirode, zato ja ovo i pišem, jer žene su u svemu oko dece ravnopravne sa muškarcima (i po zakonu, i po javnom mnjenju), samo su muškarci "ravnopravniji" - utoliko što ih pljujemo kada zapuštaju porodicu i decu (čak i ako je nisu fizički napustili - tj. dolaze na spavanje..), ali ih ipak manje oštro osuđujemo nego ako to radi žena...što mislim da to ne treba dozvoliti ni muškarcima, a kamoli da mi same na sebe...
Dokle god muškarci mogu da prođu nekažnjeno za ne vršenje roditeljskih obaveza, a da žena i pored dobijene tužbe ne može da ostvari prava dece na očevo staranje, a okolina na to reaguje sa: "Da, takvi su oni, teško ćeš ti to ostvariti", a da ih pri tom ne smatra monstrumima, već, u najgorem slučaju neodgovornima, ja se, nekako, osećam obavezna da zahtevam da se takvo merilo odnosi i na žene....što svi znamo da je nemoguće, i da ne treba, ali moj cilj i nije da žene oslobodim odgovornosti za decu, već da društvo poštuje isti moral i zakone, i za muškarce, kakav važi za žene.
Da prestanemo već jednom sa tim dvojnim moralom, i dvostrukim aršinima....Drugim rečima, zahtevam da se i muškarci obavezni nazivaju istim imenima i jednako preziru kao i žene, kada se nađu u istim situacijama.to radim svugde, i na svakom mestu, kada je reč o roditeljskoj odgovrnosti.

A u vezi uvodnog posta, nadam se da nije nekom zinulo... u vezi saznanja da se ta žena udaje za dobrostojećeg čoveka, pa sad treba i on da hrani tu decu...jer ne mora - ona može da daje deci samo svoj novac - ne i novac svog muža, osim ako bi se desilo da on to želi. I, bez obzira na sudske odluke, nikoga ništa ne sprečava da daje više - ako može i ako hoće...
 
Pre dalje diskusije, trebalo bi da raščistimo kako se došlo do zaključka da se majka odrekla dece?
Kao se to ona odrekla dece, kad plaća alimentaciju?
Da li je to alimentacija, ili ona to samoinicujativno daje koliko može?
Da li je došlo regularnog rauvoda, pri kojem je sud decu dodelio oscu, a njoj odredio da plaća alimentaciju?

Jer, u ovom poslednjm slučaju, zašto je majka kojoj ne pripadnu deca (koja se ne mogu pretesterisati) monstrum, a u obrnutom slučaju, kada deca pripadnu majci, otac nije monstrum i ne znači da se odrekao dece, ako plaća alimentaciju - ili čak i ne plaća...

Potrebne su nam detaljnije činjenice, pre nego što mi, žene, same "pokopamo" svaku mogućnost da žena ima ista prava kao i muškarac, kao i da nije nenormalno da deca pripadnu ocu - zašto bi samo majka bila ta koja treba da žrtvuje karijeru i život, a muškarac ne mora? Plati, malo pogladi decu po kosici i dalje živi kao momak, i to je nama nosmalno, a ako to žena uradi, onda je monstrum?
A ovamo pljujemo razvedene muškarce što oni ne preuzmu brigu o deci, pa da vide kako je to! Pa, eto, ovaj je preuzeo.

Nemamo dovoljno činjenica za procenu.

Ovako: razveli su se sporazumno, deca su pripala ocu, sva prava da pripadnu njemu, odluke, vaspitanje, odgajanje itd, itd,...majka se sa tim slagala od samog pocetka, znaci majka je ta KOJA PLACA alimentaciju, da sve je to regulisano Sudom i donesena je Sudska odluka kako se secam pisalo je nesto u Ime naroda ili tako nesto......u medju vremenu dok "su se razvodili" ostaje u drugom stanju, posle razvoda se udaje i sada juri papire za Italiju............Bez obzira na sve mislim da zena jeste MONSREUM, ne sto palaca 100e...nego koje to zensko bice ostavlja najmanju cerkicu od 5 god, a jos ima i psihiskih problema.......elem, pitala sam samo da bi znali kako da se otac te dece postavi po pitanju svega pa i alimentacije.......
 
Ovako: razveli su se sporazumno, deca su pripala ocu, sva prava da pripadnu njemu, odluke, vaspitanje, odgajanje itd, itd,...majka se sa tim slagala od samog pocetka, znaci majka je ta KOJA PLACA alimentaciju, da sve je to regulisano Sudom i donesena je Sudska odluka kako se secam pisalo je nesto u Ime naroda ili tako nesto......u medju vremenu dok "su se razvodili" ostaje u drugom stanju, posle razvoda se udaje i sada juri papire za Italiju............Bez obzira na sve mislim da zena jeste MONSREUM, ne sto palaca 100e...nego koje to zensko bice ostavlja najmanju cerkicu od 5 god, a jos ima i psihiskih problema.......elem, pitala sam samo da bi znali kako da se otac te dece postavi po pitanju svega pa i alimentacije.......

MONSTRUM, ponavljam!

P.S. Da sam na mestu tog oca , ja joj ne bih ni dinara uzela...Snalazila bih se kako umem i znam da podižem tu decu! Takve (izvinite) "njene proklete pare"), mi ne treba...

Razumete da pričam kao majka, pravnik nisam.
 
ja se stvarno trudim da uvek sagledam sve razloge sa ono sto ljudi cine u zivotu. i mogu da razumem da zena prepusti muzu decu, jer..ima hiljadu raloga.
ali da ode, 800 km daleko od svoje dece..da ostavi devojcicu od pet godina..:(
ne mogu da razumem.
sirota deca.
 
Ovako: razveli su se sporazumno, deca su pripala ocu, sva prava da pripadnu njemu, odluke, vaspitanje, odgajanje itd, itd,...majka se sa tim slagala od samog pocetka, znaci majka je ta KOJA PLACA alimentaciju, da sve je to regulisano Sudom i donesena je Sudska odluka kako se secam pisalo je nesto u Ime naroda ili tako nesto......u medju vremenu dok "su se razvodili" ostaje u drugom stanju, posle razvoda se udaje i sada juri papire za Italiju............Bez obzira na sve mislim da zena jeste MONSREUM, ne sto palaca 100e...nego koje to zensko bice ostavlja najmanju cerkicu od 5 god, a jos ima i psihiskih problema.......elem, pitala sam samo da bi znali kako da se otac te dece postavi po pitanju svega pa i alimentacije.......


Види, суд је на основу тога колика јој је плата и какави су јој услови за живот - одредио алиментацију. Максимална алиметација (небитно колико је деце) је 50% од плате. Отац је одмах имао право жалбе, не знам зашто га није искористио? Мада, може он да тражи сада да се алиментација повећа, али суд не може да иде ван оквира законом прописаног.

Алиметација НИЈЕ КАЗНА ЗА НЕСАВЕСНОГ РОДИТЕЉА, то је новац који припада ДЕЦИ (а не бившем супружнику, и стога бивши супружник нема право да га се одрекне)!
 

Back
Top