Kneginja Julija Obrenović

pre nedelju dana je u besplatnim opštinskiim novinama bila priča o zgradi Srpskog lekarskog društva koja je podignuta na inicijativu kneginje Julije.
1269913_Srpsko_lekarsko_drustvo_s.jpg

za samo jedan dan su donacijama građana, i bogatih i siromašnih, ko je šta imao davao je, podignuta jedna od najlepših zgrada u srbiji. radila je prvo, dugo kao bolnica, u njoj je bio zaposlen laza lazarević i mnogi lekari domaći i strani su tu lećili naše vojnike i bolesne građane....u one vreme kolosalna građavina na periferiji grada. fascinantno je da su sredstva obezbeđena za tako kratko vreme, pa mi se čini da je to dobar pokazatelj države koja je uživala poverenje i poštovanje za svoje vladare. novac nije prokockan, svaka je para uložena u ono što se gradilo..
 
Jel'?To nisam znao...hvala za info.O Juliji se inace malo zna,da li zbog toga sto je brak kratko trajao(u legalnom smislu do Mihajlove smrsti,ali u faktickom...),sto je ona relativno kratko i boravila u Srbiji ili mozda zbog toga sto se kasnije i udala za svog tadasnjeh ljubavnika....
 
Neverovatno je kako si lenj da malo potražiš, a Internet je prava blagodet za tako nešto...

... na primer...

Knez Mihailo je bio vrlo romantične i osetljive prirode, što se delom pripisuje njegovom detinjstvu provedenom uz majku. Iako veoma zaljubljen u jednu Nemicu plemićkog porekla, oženio se Julijom Hunjadi, iz ugledne ugarske porodice Ziči. Na Sv. Iliju, 1853. godine, održano je „toržestveno brakosočitanije".

Mladenci su živeli u Beču do 1856. godine, da bi uz očevu pomoć kupili imanje u Ivanki u Mađarskoj i tamo se preselili.

243.jpg


Анастас Јовановић, Књегиња Јулија у ентеријеру, портрет, 1856. стереоскопски снимак, позитив, 8 х 16,8, Музеј града Београда

U vreme borbi za ujedinjenje Italije, 1859. godine, poverena mu je misija kod evropskih sila. Tada je sa kneginjom Julijom posetio Beč, Pariz, London i Berlin. Sa Napoleonom III sreo se dva puta, dok se u Engleskoj našao sa mađarskim revolucionarom Košutom. Na presto je knez Mihailo došao drugi put sa trideset sedam godina, 1860. godine.
 
Ljubav kneginje Julije

BILA je toliko ljupka i zanosna da plemeniti srpski knez Mihailo Obrenović nije mogao da joj odoli. Uprkos neprihvatljivim razlikama: katoličkoj veri i "stranskom" poreklu, uprkos protivljenju velikog knjaza Miloša, Julija Hunjadi postala je kneginja serbska.
Tu titulu nosila je sedam godina. U početku srećna i vesela, vremenom nesrećna i rastrgana u uraganu emocija koje su kraljevski brak razbile u paramparčad.
Sigurno bi istorija ljubomorno sakrila i ovu priču da je nije na svetlost dana iznela Svetlana Velmar Janković. Slučaj je hteo da u ruke naše spisateljice dođe dnevnik koji je knez Mihailo vodio. Sa beleškama koje je vodio Anastas Jovanović, prvi srpski fotograf i knežev prijatelj, i pismima Julije svojoj majci, grofici Hunjadi - priča je sklopljena.

Njihov brak počeo je idilično. Povremeno su živeli u Beču, povremeno na svom dobru Ivanka u Mađarskoj, koje je kupljeno uz novčanu pomoć kneza Miloša.
ZA rođendan, kojeg su slavili na Ivanki, Mihailo joj je darivao srpsku nošnju od bele svile i bele kadife, srmenim i zlatnim koncem vezenu a rubinom ukrašenu. Mati njena poklonila joj je tri poslednje kompozicije Franca Lista, sa posvetom, njegovom rukom ispisanom. Stariji brat prvo izdanje Geteovog "Fausta", mlađi brat - krzneni ogrtač za jahanje po zimi, naročito udešen, a Anastas Jovanović veliki album pun fotografija. Srećni su bili te 1858. godine.

Dve godine kasnije umro je knez Miloš Obrenović u svom konaku u Topčideru. Vest o smrti oca Mihailo je primio dok je bio na službi u crkvi. Iz senke kneza naslednika izašao je i u sjaju kneza vladaoca se predstavio. Juliji, koja se već više od dva meseca lečila u banji, poslata su dva telegrama. "Jednako se pitam", zabeležio je Anastas Jovanović, "zašto na glas o teškom stanju gospodarevom, na put nije ranije krenula. Već bi odavno mogla biti u Beogradu. I uz Mihaila, gde joj je mesto stajati."

U svim evropskim novinama odjeknule su vesti o događaju u Srbiji. Svuda se Mihailov dolazak na vlast najlepšim rečima dočekivao. O maloj kneževini na Balkanu i o njenom knezu, sa velikim uvažavanjem, pišu i engleske novine. Ruski car Aleksandar Drugi podario je Mihailu orden belog orla. Julija obilazi Evropu i lobira za Srbiju, na šta je Mihailo posebno ponosan.

Dve godine kasnije stigli su oblaci. Anastas Jovanović, preko koga je sva pošta stizala u dvor i odlazila, otkrio je čestu prepisku kneginje Julije sa jednim grofom.
"U ovom januaru ona je već tri pisma grofu poslala",zapisao je u svojim beležnicama Anastas, "a pet od njega primila. Dođe mi da tog grofa tajno, na dvoboj izazovem."

U isto vreme Julija je pisala duga, hladna pisma svojoj majci, u
kojima Srbija nije više lepa, mala zemlja, već"nesnosna". Mihailo ništa i ne sluti. U dnevniku piše: "Da Julija nije uz mene, ništa ne bih mogao. Ali ona, moja premila, snagu mi daje, svetlost znači."

Jedno Julijino pismo Anastas je tajno otvorio i isto tako zatvorio. Imao je šta da pročita. Ona grofu koji u Trst treba brodom da stigne, svoj dolazak u Beč potvrđuje. Njega takođe u Beču očekuje. Sastaće se u kući u kojoj su se pre sedam godina upoznali (tada je već tri godine u braku sa Mihailom)! Neophodno joj je, veli, da se s njim vidi da ne bi u ovoj tamnici presvisla.

ANASTAS Jovanović morao je da kaže knezu. Pokušao je alegorično, kroz san. Mihailo nije shvatio. Onda mu je stavio na sto jedno pismo koje je Julija napisala grofu. Pročitao ga je.

"Tajac je prekrio dvor", zapisao je Anastas. "Mihailo je satima ostao u kabinetu. Nikog nije zvao. Kneginja u svojim odajama, u malom dvorcu, za put se sprema."
Osam dana kasnije knez Mihailo napisao je u dnevniku: "Ne spavam. U praznoj tmini bdim. Otišla je. Nagnao sam sebe da je ispratim do parobroda, ali joj ruku poljubiti nisam mogao. Ni dodirnuti. Ni reč joj reći... Sedam godina je uz mene još neko drugi postojao. Čak i onda na Ivanki.."

Grofica Hunjadi stala je protiv svoje kđerke, a uz Mihaila. Brat kneginjin Laslo razgovarao je u međuvremenu sa grofom koji je voljan da se oženi kneginjom "čim zakonske okolnosti dopuste". Ipak, nisu se tada razveli. Kneginja se vratila u Beograd, provela manje od godinu dana i opet otišla U Veneciju i Pariz, kako se vidi iz pisama majci. Vratila se u Srbiju 1864. misleći da će kneza opet osvojiti.

Ali nije. U pismu majci priznaje: "On me više neće. Voli me, ali me neće."
Kako se osećao Mihailo vidi se iz beleške koju je napisao u Aranđelovcu 7. jula 1865: "Nemam je više, izgnao sam je. Ostao sam da u pustoti služim, a bezdno čeka."
Tri godine kasnije kneza Mihaila ubili su radikalsko-karađorđevski zaverenici 11. juna 1868. dok je šetao Košutnjakom. Julija se jedanaest godina kasnije udala za grofa Karla Arenberga. Umrla je u Beču 1919.

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2007-03-23&feljton=5760
 
Hvala za clanak...intersantno bi bilo procitati dnevnik kneza Mihajla...

Jedina stvar koja me kod ljudi u Srbiji nervira je nepoznavanje titula u Evropi i opsta neinformisanost...Taj Karl Arenberg nije bio nikakav ''tamo neki'' grof vec vojvoda od Arenberga,princ od Riklinghausena itd. sa titulama koje je njegova porodica imala...

Isto bi bilo kad bi za princa Carlsa rekli grof od Velsa,a ne princ...

P.S.Opet je interesantno to sto su se kasnije Karl i Julija vencali bas u Ivanki(ocigledno ostalo Juliji) koje je kupio knez Milos od bogate i stare kneginje Lepoldine Grassalkovich de Gyarak,rodjene grofice Esterhazy de Galantha...
 
Izgleda da je Julija tesko mogla da ima dece, bas kao i kraljica Draga.
Pa, nije baš kao tvoja ikona... Kneginja se nije služila prevarama...

Tvoja ikona je bila "trudna"...
... iako nije mogla da rađa, pa se odmah posle venčanja pretvarala da je trudna!

Devet meseci je varala i kralja i celu Srbiju da će da "podari prestolonaslednika". Morao je da dodje u Beograd lični lekar ruskog cara Nikolaja II dr Snjegijerev, da otkrije njenu prevaru.

Šta ćeš, kum je morao sebi obraz da spašava.

Darivala je skupim poklonima manastire i crkve sa ciljem da, uz božju pomoć, produži dinastiju; priča se i o tri lažne trudnoće u pokušaju da kralju Aleksandru „podari princa“.

U kuću Rafailovića su, na samom početku 20. veka, bile odnekuda dovedene dve trudnice da "kraljici rode sina", ali su obe rodile devojčice.
Draga je dala povelik novac kumovima da kopaju pet bunara kako bi došli do vode.
Zauzvrat je jedna od kuma trebalo da tajno "rodi budućeg princa", ali su, opet, ispale bliznakinje. I da ironija bude potpuna, ni u jednom od pet bunara nije nadjena voda - piše Marina Lukić-Cvetić.

Izvinjavam se za ovo malo skretanje toka priče o kneginji Juliji, ali morao sam, jer kolega je, poredeći kneginju sa Velikom Prevarantkinjom, prekardašio...

A svestan sam odmah bio da je ceo ovaj post, ipak, za temu o njegovoj ikoni.
 
Za razliku od Drage,procitao sam u nekom tekstu da postoji velika mogucnost da je bas Mihajlo tokom braka zarazio Juliju nekom polnom bolescu(koja ju je verovatno ostavila neplodnom) i da je to bio jedan od prvih razloga njihovih svadja u braku...
 
A ja mislim da si bas to procitao za Dragu i Aleksandra....A deda Miljkovic samo Dragu naziva prevarantkinjom, a Julija je bila svetica....Satirala se o k...c po belome svetu i Mihajla dupoko povrtedila preljubom!-kako se to zove dragi deda?!?
 
A ja mislim da si bas to procitao za Dragu i Aleksandra....A deda Miljkovic samo Dragu naziva prevarantkinjom, a Julija je bila svetica....Satirala se o k...c po belome svetu i Mihajla dupoko povrtedila preljubom!-kako se to zove dragi deda?!?
Ne,procitao sam to bas za Juliju a ne za Dragu...mada tema nije poredjenje jer nisu imale dodirnih tacaka...

U medjuvremenu,nasao sam zamak porodice Hunyady de Kethely(postojala je i druga grana ove iste porodice Hunyady de Kiskresztyen)...

Kethely2-1.jpg
 
A ja mislim da si bas to procitao za Dragu i Aleksandra....A deda Miljkovic samo Dragu naziva prevarantkinjom, a Julija je bila svetica....Satirala se o k...c po belome svetu i Mihajla dupoko povrtedila preljubom!-kako se to zove dragi deda?!?
Sinovac,

Niko tvojoj ikoni nije branio da se satire, kako pišeš, "o k...c". :cool:

Čak ni kad je postala kraljica.

Njen lični problem je bio u tome što je u satiranju sebe "na k...cu" (tako se kaže i piše), sjebala priliku da postane majka.

Sad, ni njen lični problem ne bi bio ništa posebno. Već sam napisao da su u istoriji sve evropske carice i kraljice "patile" od te boljke – satiranja na k..cu.

Njen lični problem je postao državni i nacionalni kada je započela sa prevarama, kojima je htela da Srbiji "podari" prestolonaslednika... i onda je završila kako je završila.

Dakle, ne može ni ovde da se poredi: jedno je prevariti muža (pa i muža-kralja), a neuporedivo je s tim kada preko lažne "plodonosne j..ačine" žena, a pogotovo kraljica, hoće da "rodi" a nije ni začela.

Nego, ako hoćeš sa dedom da se kačiš u vezi tvoje svtice-prevarantkinje, ajde tamo, na temu o njoj.

Da ne spamujemo više ovde.
 
U pravu si...bilo bi lepo da se vratimo na temu,tj. na Juliju i njen odnos sa Mihajlom...

P.S.Gledajuci slike Ivanke koje sam nasao na netu stice se utisak da su Obrenovici bili dosta bogatiji nego sto to nama izgleda..recimo u Beogradu nisu gradili nista grandiozno(tipa ovog zamka) i njihove kuce tj. konaci Milosa i Ljubice ne mogu da se porede sa ovom gradjevinom a ocigledno su imali sredstava za iste...
 
U pravu si...bilo bi lepo da se vratimo na temu,tj. na Juliju i njen odnos sa Mihajlom...

P.S.Gledajuci slike Ivanke koje sam nasao na netu stice se utisak da su Obrenovici bili dosta bogatiji nego sto to nama izgleda..recimo u Beogradu nisu gradili nista grandiozno(tipa ovog zamka) i njihove kuce tj. konaci Milosa i Ljubice ne mogu da se porede sa ovom gradjevinom a ocigledno su imali sredstava za iste...

Gradili su ali su Karadjordjevici rusili ko ludi!:roll:
 
Svaka cast za sliku..jako lepo izgleda za ondasnje standarde u Srbiji...ja jedino znam znam za zgradu pored "Monjumenta" iz koje je pucano na Djindjica da je to izgradio knez Milos ali da nije voleo tu da boravi jer je bilo suvise blizu Turaka...zgrada jeste oronula,ali ipak sa spoljasnje strane lepo izgleda...

Zanima me gde su Mihajlo i Julija ziveli po dolasku u Srbiju?
 
Ziveli su u starom dvoru (konaku), kojeg je kralj Petar srusio polse ubistva Aleksandra i Drage.A takodje, postojala je i zdrada dvora koju je knez Milos podigao za vreme svoje druge vladavine.Tu zgradu su takodje srusili Karadjorcevici da bi napravili novi dvor.



1 dvor kralja Milana
2 stari dvor ( konak)
3 dvor kneza Mihajla
 
Stvarno imas odgovor na skoro svako moje pitanje...svaka cast za ove retke slike...

Koliko su uopste Jilija i Mihajlo ziveli zajedno u Srbiji,ne racunajuci njena osustva...cini mi se da ona nekako odrastajuci u sjaju Austro-Ugrarske izbegavala Srbiju?
 

Back
Top