Сима, Србин са Мадагаскара
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Сима, Србин са Мадагаскара

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Podrazumevano Сима, Србин са Мадагаскара

Средина ме је прихватила као равноправног члана: остао сам недавно и без посла, пошто ми није продужен уговор о раду у школи где сам предавао енглески језик – каже Елијан Самјуел Тодиманан из Пландишта, који је 1979. из своје, 7.678 километара удаљене, отаџбине дошао у нашу земљу и ту остао

Овде нисам национална мањина, већ – национална јединка: Елијан Самјуел Тодиманан, звани Сима (Фото Ј. Даниловић)

Пландиште – Елијан Самјуел Тодиманан, са још 17 својих земљака, дошао је са Мадагаскара 1979. године, упознао студенткињу књижевности из Пландишта Милу Десницу, дипломирао на Технолошком факултету у Новом Саду, оженио се и остао у Србији.

Према договору, са Симом је требало да се сретнемо у пландиштанској посластичарници. Када је ушао, махнули смо му. „Како сте знали да сам то ја?”, тобоже изненађено нас је упитао, а затим кроз осмех додао да је у Пландишту постао и духовит.

– Овде нисам национална мањина, већ – национална јединка – у истом стилу наставља Тодиманан, коме је још на првој години студија професор наденуо име – Сима.

Кад смо Симу питали како живи, одговорио нам је: „Добро, као и многи – тешко. Већ два месеца не радим, јер ми није продужен уговор”. Предавао је енглески језик у Основној школи у Великој Греди. Сада је у кући професорска плата његове супруге једини стални приход, а породични буџет допуњава превођењем, будући да савршено влада француским језиком.

– Народ је овде добар, средина ме је прихватила као равноправног члана. Можда и више од тога – рецимо, кад станем уз друм и стопирам, аутомобили одмах стају, макар и по цену шкрипе кочница – прича Сима, а онда, његов глас преплави сета:

– Ипак, све више ми недостаје завичај, последњи пут сам тамо био још 1982. године. Моја родна Таматава је одавде удаљена 7.678 километара, то је петнаест сати лета авионом. Тамо ми живе три брата и пет сестара, а још две сестре су у Канади, односно Француској. Чујем се телефоном са њима, бар једанпут недељно. И кад бих сакупио довољно новца за пут, вероватно да бих се определио да га у нешто друго уложим. Једино кад бих добио авионске карте, не бих имао куд – каже Сима, поверавајући нам да му је жеља да његова шеснаестогодишња ћерка Елијан, ученица прве године Економске школе, туристичког смера, једног дана постане туристички водич, па да поведе маму и тату на Мадагаскар. А приликом тог давног, последњег одласка у отаџбину, Сима каже да му се догодило нешто што и дан-данас радо препричава:

– У једној тамошњој дискотеци, желео сам да наручим пиће, а конобарице ниоткуд. Изнервиран, опсовао сам, наравно, на српском.

„Где си, земо!”, изненада сам зачуо иза својих леђа, а онда ме је неко, по нашки, одаламио по рамену, у знак поздрава. Био је то један из групе радника ПКБ-а, који су у то време на Мадагаскару градили велику фарму живине.

Јовица Даниловић
    ----------------------------------------------------
    (Za one koji misle da su Srbi rasisti)

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Сима, Србин са Мадагаскара

Eh, ako nije plavook, sa kovrdžavom plavom kosom i atletski građen...

Iskusan systemofadown (avatar)
    Učlanjen
    13.01.2006.
    Pol
    muški
    У Пријепољу смо прошли цензус резултати нису тачни.
    Reputaciona moć
    104

Podseti me na onaj crtac - Sima Kosmos iz dalekog svemira...
    Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.

Legenda al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1358

pa znam nekoliko "domacih " crnaca ovde i svi su uglavnom OK
    The Show Must Go On...

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio al bundy Pogledaj poruku
    pa znam nekoliko "domacih " crnaca ovde i svi su uglavnom OK
    Naravno. Problemtični su oni vekovni Srbi. Autentični.
    Poslednji put ažurirao/la jomini : 19.11.2008. u 23:27

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio jomini Pogledaj poruku
    Eh, ako nije plavook, sa kovrdžavom plavom kosom i atletski građen...
    Човек живи у близини мог града, иначе је локална легенда. Од првог дана је био прихваћен у селу.

Domaćin
    Učlanjen
    02.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio jomini Pogledaj poruku
    Naravno. Problemtični su oni vekovni Srbi. Autentični.
    Ако не поштујеш истинске србе, ти иди из Србије.

Ističe se John McClane (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2008.
    Pol
    muški
    Nakatomi Plaza (1988), Dulles International Airport in Dulles, Virginia (1990)...
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    60

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku
    Средина ме је прихватила као равноправног члана: остао сам недавно и без посла, пошто ми није продужен уговор о раду у школи где сам предавао енглески језик – каже Елијан Самјуел Тодиманан из Пландишта, који је 1979. из своје, 7.678 километара удаљене, отаџбине дошао у нашу земљу и ту остао

Овде нисам национална мањина, већ – национална јединка: Елијан Самјуел Тодиманан, звани Сима (Фото Ј. Даниловић)

Пландиште – Елијан Самјуел Тодиманан, са још 17 својих земљака, дошао је са Мадагаскара 1979. године, упознао студенткињу књижевности из Пландишта Милу Десницу, дипломирао на Технолошком факултету у Новом Саду, оженио се и остао у Србији.

Према договору, са Симом је требало да се сретнемо у пландиштанској посластичарници. Када је ушао, махнули смо му. „Како сте знали да сам то ја?”, тобоже изненађено нас је упитао, а затим кроз осмех додао да је у Пландишту постао и духовит.

– Овде нисам национална мањина, већ – национална јединка – у истом стилу наставља Тодиманан, коме је још на првој години студија професор наденуо име – Сима.

Кад смо Симу питали како живи, одговорио нам је: „Добро, као и многи – тешко. Већ два месеца не радим, јер ми није продужен уговор”. Предавао је енглески језик у Основној школи у Великој Греди. Сада је у кући професорска плата његове супруге једини стални приход, а породични буџет допуњава превођењем, будући да савршено влада француским језиком.

– Народ је овде добар, средина ме је прихватила као равноправног члана. Можда и више од тога – рецимо, кад станем уз друм и стопирам, аутомобили одмах стају, макар и по цену шкрипе кочница – прича Сима, а онда, његов глас преплави сета:

– Ипак, све више ми недостаје завичај, последњи пут сам тамо био још 1982. године. Моја родна Таматава је одавде удаљена 7.678 километара, то је петнаест сати лета авионом. Тамо ми живе три брата и пет сестара, а још две сестре су у Канади, односно Француској. Чујем се телефоном са њима, бар једанпут недељно. И кад бих сакупио довољно новца за пут, вероватно да бих се определио да га у нешто друго уложим. Једино кад бих добио авионске карте, не бих имао куд – каже Сима, поверавајући нам да му је жеља да његова шеснаестогодишња ћерка Елијан, ученица прве године Економске школе, туристичког смера, једног дана постане туристички водич, па да поведе маму и тату на Мадагаскар. А приликом тог давног, последњег одласка у отаџбину, Сима каже да му се догодило нешто што и дан-данас радо препричава:

– У једној тамошњој дискотеци, желео сам да наручим пиће, а конобарице ниоткуд. Изнервиран, опсовао сам, наравно, на српском.

„Где си, земо!”, изненада сам зачуо иза својих леђа, а онда ме је неко, по нашки, одаламио по рамену, у знак поздрава. Био је то један из групе радника ПКБ-а, који су у то време на Мадагаскару градили велику фарму живине.

Јовица Даниловић
    ----------------------------------------------------
    (Za one koji misle da su Srbi rasisti)
    Imamo i mi jednog crnca u našem gradu, došao iz Nigerije, oženio se Mađaricom, mislim da je sveštenik u adventističkoj crkvi, ima sina... a tek kako smešno priča srpski nisam ponelo sendvič... al' dobri su kao ljudi, ne prave probleme...
    Yipee-ki-yay, motherfucker!

Slične teme

1. Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 17.03.2009., 20:53
  2. Знате да сте Србин
    Autor djuramc u forumu Humor
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 03.11.2008., 01:27
  3. ЗНАТЕ ДА СТЕ СРБИН …
    Autor zeksiv u forumu Politika
    Odgovora: 136
    Poslednja poruka: 20.07.2008., 03:46