POMOC OKO POVEZIVANjA 4 PC-a LANOM !!!

SyoncMaster2

Zainteresovan član
Poruka
232
Da li neko moze da mi pomogne da povezem ova 4 PC-a LANOM ??:think:
STA MI SVE TREBA??:cool:


MY.jpg
 
Jednostavnija jeste svakako i laksa jeste bezicna kombinacija.
Ako bi radio kablovima, trebao bi ti samo jedan komutator sa 5 portova, najjeftiniji, ali bi zato trebao da obratis paznju na duzinu kablova koja ne sme preci 100m (u praxi je to i manje, recimo 80-90 zavisi od kvaliteta kablova). I tu naravno ne nekog cat5e no name kabla koji se sam od sebe savija i nema nikakve zastite od suma, nego neki sa imenom Cat5e kabal, obavezno FTP ili SFTP, zbog uslova u kojima bi se kabal nalazio.
U ovom slucaju bi ti trebalo da kupis 1 jeftiniji komutator (oko 20€, a ima i manje) i odredjenu kolicinu kabla merenu u metrima (najjeftiniji UTP su od 20din, pa do nekih 50 din/m max za FTP, vise ne bi trebao da das za takvu vrstu mreze). LAN kartice vec svi racunari danas imaju, tako da ti sve djuture ne bi bio veliki trosak.
S druge strane, podignes jedan AP kod jednog od korisnika, za svaki od racunara kupis po jednu antenu, karticu i koax kabal, a za AP ide neki xTP kabal i tu pojedinacno ipak ima troska kod svakog korisnika. Nije mnogo veliki trosak, jer zbog male razdaljine ti ne trebaju ni jake antene niti neki nabudzen AP (nesto u omni izvedbi), ali je ipak veci trosak nego sa kablovima.
A ako ste avanturisti i imate viska vremena, postoji dosta nacina da se rucno naprave wireless antene koje prilicno dobro rade i daju rezultate slicne onima pakovanim u fabrici.

Sve u svemu, trebao bi da vidis sta ti od ovoga najvise odgovara, koliko para imate, ako imate viska novca, preporucujem wireless, ako imate jos viska novca i necete da se nervirate, nadjite nekoga ko se bavi time, platite mu da vam postavi mrezu i ne razmisljajte.
Ako ste socijala, onda vam ne ginu kablovi preko tavana ili kroz prozor:)
Ako jos sta treba, samo pitaj.
 
Ne treba ti nikakva dozvola od RATELa (niti bilo koga drugog) za internu mrezu i to jos kablovima, kao ni za wireless za 2.4 i 5 GHz frekvenciju (to su slobodne frekvencije i sva sirotinja se tu trpa, zato je i veoma lako 'upasti' u neciju mrezu).

RATEL je agencija koja se bavi mnogo ozbiljnojim pitanjima od postavljanja amaterske mreze za igranje igrica.

@synoc
Au, znas li ti ista oko funkcionisanja mreza???
Preporucio bih neki STP ili FTP kabal cat5e. Samo gledajuci ovu sliku ne znam kako mislis da ga prevezes do druge zgrade. Samonoseci kablovi se u ovoj situaciji ne isplate. Mnogo su skuplji i onda bi te jeftinije izasla wireless oprema.
 
Lolc , naseo je na RATEL :) , samo se ja bojim da ovde ni wireless ne bi radio kako treba , naročito ne sa onom prizemnom kućom , koju kako vidim opsedaju drveća a i ima popriličnu visinsku razliku naspram zgrada.hm... možda i grešim !

Ma mozemo samo nagadjati, ja tek kad vidim uzivo, mogu da ocenim sta i kako bi bilo najbolje, dzaba slike i crtezi.
Skoro sam konkurisao za izradu racunarske mreze u nekom hotelu u kojem su kablovi vec postavljeni, samo je trebalo ponuditi switcheve, ruter i opremu za wireless na nekim mestima i podesiti mrezu. Kad su mi poslali projekat strukturnog kabliranja, ja sve lepo osmislio, isplanirao... otisao da vidim uzivo i vidim da ono sto su nacrtali kao jedan sprat su u stvari dva sprata i time citava zamisao za wireless mi propade.
Ista situacija je i ovde. Mozda mogu jeftini kablovi, mozda ne mogu (zavisi od nekoliko faktora), mozda moze wireless, mozda ne moze (visinska razlike pre svega, gde je ko okrenut...).
 

Back
Top