Idolopoklonstvo vs ideologija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Srbi, poznati po tome da ne postuju nikakav autoritet, reklo bi se stoje dobro na nebeskom planu, tj nisu idolopoklonici , sto je dobro....

A zasto je to dobro?
Pa dobro je zato sto se tako razvija kult licnosti , a to vodi u zaslepljenost stavova i principa....

E , a onda se desava da srbi , narocito nizi stalezi po obrazovanju i vaspitanju , a to mu danas dodju skoro svi, nemaju ni postovanje prema ideologiji.

Ovo zvuci nejasno , znam, jer srbi ne razlikuju idolopoklonstvo i ideologiju.
Ideje necega koje se postuju , a ne ideologiju kao asocijacija na drustveno politicke ideologije.......postoje i druge ideologije....
-------------------------------------------------------------
A sada se sve okrenulo takoreci naopako, pa srbi i dalje ne postuju i ne trude se oko ideja koje bi bile dobre ili bi im bile uzvisene...
Svako svoj dzep, cak i ismevanje nekog preteranog zalaganja , ironija.....

A na planu idolopoklonstva totalno suprotna stvar, pocinju da se itekako stvaraju idolopoklonicki mentaliteti....

Nebitno sta je proslost , a sta sadasnjost, ostaje stanje da niko ne ferma ideologiju u srbiji , a sve vise fermaju idolopoklonstvo...
---------------------------------------------------------------
A u religiji se osudjuje idolopoklonstvo, jer onda covek nije svoj , vec i u dusi rob tudjeg lika....
Ali se ne osudjuje ideologija , jer ideologija je posvecenost nekim idejama, a vera u boga je jedna od ideja, a postenje, moral, cast, ljubav prema bliznjima , pacifizam , sve su to ideje....

Zasto su takve "sitnice" primetne ljudima u drugim drzavama , podnebljima, iako su na istom stepenu diplome, a ovde, u Srbiji , cak i najvise obrazovanim osobama to nije razlicito , to je nebitno.....?

Da nije problem do jezika ili do hedonizma seljacke sredine, povladjivanja fizicki silnijem , a mentalno glupljem....?

P.S. Mozda vam ove naznake izgledaju odvojeno od teme "odnos ideologije i idolopoklonstva i sukobi izmedju iskljucivosti ta dva..."
Ali nije stos analizirati samo dominantne osobine, a zanemarivati repove koji u psihologiji nastaju kao posledica....
 
ni idolopoklonstvo, ni ideologija....nije mi ni jedno blisko,te mi ni jedno ne moze ama bas nista..grupe,grupacije,pripadanje bilo kakvoj grupi i uklapanje u sablone,pa cak i ako se zovu "ideje", daleko je od mene ili ja od njih. svoja apsolutno iliti svoje racune sama placam ili stojim ja iza onog sto uradim, bilo da je lose ili dobro,a ne neko drugi ili neka ideja. i sve ovo nije iz razloga samodovljnosti ili narcisizma,vec odgovornost prema sebi i onoma koji me okruzuju.nema izgovora,zaklanjanja iza autoriteta ili ideja ili kolektiva bilo kog tipa...i smatram se vrlo Srbkinjom iako to nikad ne kazem.Autoritet priznajem samo ukoliko je pravi.To ne znaci da se pokoravam.
 
Poslednja izmena:
e da li ti stvarno ,kao i onaj koji beše što je napisao knjigu "kakvi smo mi Srbi" uviđaš neke psebne karakteristike Srba ,kao da si živeo mnogo u svim ostalim zemljama ili ne znam šta je već potrebnao da bi se stalno govorilo "mi Srbi ovo,mi Srbi ono " ... i temu ne razumem sasvim, uzgred , ako ikog zanima ..a znam da ne ..
 
ni idolopoklonstvo, ni ideologija....nije mi ni jedno blisko,te mi ni jedno ne moze ama bas nista..grupe,grupacije,pripadanje bilo kakvoj grupi i uklapanje u sablone,pa cak i ako se zovu "ideje", daleko je od mene ili ja od njih. svoja apsolutno iliti svoje racune sama placam ili stojim ja iza onog sto uradim, bilo da je lose ili dobro,a ne neko drugi ili neka ideja. i sve ovo nije iz razloga samodovljnosti ili narcisizma,vec odgovornost prema sebi i onoma koji me okruzuju.nema izgovora,zaklanjanja iza autoriteta ili ideja ili kolektiva bilo kog tipa...i smatram se vrlo Srbkinjom iako to nikad ne kazem.Autoritet priznajem samo ukoliko je pravi.To ne znaci da se pokoravam.

O kakvom sablonu pricas stvarno ne razumem, normalno je da se ponasas u skladu sa svojim shvatanjim-idejama-ideologijama... A tek ne znam o kakvom skrivanju iza ideologija pricas, uopste pitam se koliko ti razumes pojam ideologije??? Dakle ja kao pobornik tri bozje blagodati ljubavi, mira i radosti nikako ne mogu u svojim postupcima da se krijem iza njih, to je samo nesto sa cim se moja razmisljanja poklapaju to nije nista nametnuto.
 
O kakvom sablonu pricas stvarno ne razumem, normalno je da se ponasas u skladu sa svojim shvatanjim-idejama-ideologijama... A tek ne znam o kakvom skrivanju iza ideologija pricas, uopste pitam se koliko ti razumes pojam ideologije??? Dakle ja kao pobornik tri bozje blagodati ljubavi, mira i radosti nikako ne mogu u svojim postupcima da se krijem iza njih, to je samo nesto sa cim se moja razmisljanja poklapaju to nije nista nametnuto.
Postujem tvoja uverenja potpuno.Smatram da ukoliko se nase misljenje apsolutno poklapaju sa idejama bilo koje ideologije,postavlja se pitanje da li mi onda uopste imamo vlastito misljenje,a ideologija bilo kog tipa to od nas zahteva.Moj stav,sto ne znaci da imam bilo sta protiv pripadnika ideoloskih pokreta(ovo uslovno).Nazalost iza ideje ljubavi, mira i radosti, se vrlo cesto kriju upravo suprotna dela i porivi.Primera ima toliko da je bezpredmetno nabrajati.
 
Postujem tvoja uverenja potpuno.Smatram da ukoliko se nase misljenje apsolutno poklapaju sa idejama bilo koje ideologije,postavlja se pitanje da li mi onda uopste imamo vlastito misljenje,a ideologija bilo kog tipa to od nas zahteva.Moj stav,sto ne znaci da imam bilo sta protiv pripadnika ideoloskih pokreta(ovo uslovno).Nazalost iza ideje ljubavi, mira i radosti, se vrlo cesto kriju upravo suprotna dela i porivi.Primera ima toliko da je bezpredmetno nabrajati.

Izgovori, izgovori i izgovori, vrlo je jasno sta sam rekao i vrlo je jasno da si ti apsolutno protiv hriscanstva i ideologije te ti je nemoguce da prihvatis suprotno, a posto ne mozes da nadjes manu u mom izlaganju povezujes me sa istorijom i drugim stavrima koje ja nisam spomenuo. Uostalom najbolje da ostane na tome da je moje misljenje moje tvoje je tvoje...:neutral:
 
Skrivanje....

To mu dodje ona gomila ljudi koja se lakta da udje u crkvu, tamo pricaju , ogovaraju , cekaju da se priceste i prekrste , onda izlete i nastave sa ogovaranjem....

To jesu ljudi bez ideologije koji se slepaju uz ljude sa ideologijom...
------
A slihtare koje se druze sa poznatim ljudima, mocnim ljudima jer je tako blizi poslovima koje mogu da mu nameste ili da odradi nesto sto je njima gubljenje vremena.....
Oni se takodje slepaju......doduse ovde jos nije "ideologija" ali princip je isti.....i jeste ideologija, ideologija slavnih....

Pa slepanje uz nekog ko je olicenje postenja.......ili dobrog poslovnog imidza.......svuda se tu koriste principi i ideologije vezane uz te principe.....tj zloupotrebljavaju radi svojih interesa....


Pa politika, to je u srbiji najbolji primer kako se ulazi u ideologiju a bez svoje ideologije radi iskljucivo naplate po obavljenom poslu tj okoriscenja....

------------------------------------------
Na sta onda lice oni sto odbijaju da ucestvuju u nekoj ideologiji samo zato sto uvek ima zloupotrebljivaca.....a uvek ce ih biti....?

A tu su i oni koji ucestvuju , ali oni nece da prljaju ruke sa zloupotrebljivacima, vec ce to neko od lidera ili ce se sami prokazati i svi ce ih primetiti , sto nije tacno.....
 
ja mislim da si ti malo pobrkao pojmove idolatrije i ideologije...srbi vole da žive u ideokratiji (vladavini ideologije u društvu), to je tačno, ali u ideokratiji, doduše ne uvek istog tipe, žive i živeli su i drugi narodi. idolopoklonstvo označava zabludu, predrasudu koja ometa saznanje. šta bi bila lična ideologija, baš me zanima u tvojoj terminilogiji...
 

Back
Top