Nekontrolisana struja u kucistu ili sta vec

sasa6

Aktivan član
Poruka
1.707
Pojavio mi se problem sa strujom. Premestio sam komp iz jedne prostorije u drugu, i sada mi se javlja problem da me udara struja kada dodirujem zadnji deo kucista. E sada posto mi je bezicni telefon veoma blizu kucista odlucio sam da koristim jedan te isti kabal za internet (modem) i telefon. Kada hocu da prikopcam telefon i izvadim kabal iz modema udara me struja (isto kada pipnem bilo koji deo kucista sa zadnje strane), to mi se ranije nije desavalo nikada na starom mestu, izmedjuostalog na monitoru mi se pojavilo nesto. Nije problem ni do graficke ni do drajvera nego ima veze sa strujom samo sto ja neznam sta je ? Kada je bela slika na monitoru jasno se vide crte koje se krecu od dna do vrha monitora u razmaku od oko 5 cm, crte su jedva vidljive i cini mi se kao da se tokom vremena smanje. Crte su nekako cudne i naravno nisu u boji vise izgledaju kao kada ste bili na moru pa vidite talas kako ide, na tu foru otprilike, ali kazem samo kada ukljucim racunar su tolike i mozda jos pola sata posle se smanje. Ovo kao i struja koja me udara mi se nije ranije nikada desavalo. Da nezna neko slucajno u cemu je stvar ili je imao slicne manifestacije ?
 
Meni, kao i nekolicini mojih drugova, se isto to deshavalo da pecka struja sa zadnje strane kompa. Problem je do uzemljenja. Tachnije, na toj utichnici gde ti je komp sada ukljuchen nema uzemljenja ili nije dobro odradjeno... Probaj u drugu da utaknesh, jer se deshavalo da crkava hardware od toga (gariju vrisnula grafa)...
 
Bili ste upravu, do uzemljenja je !!! Tamo gde mi je ranije bio racunar ima uzemljenje (cak su mi i pokazali gde je uradjeno), a sa ove strane kuce nema. Sta ja tu mogu da uradim po tom pitanju ? Ima li kakav produzni kabal ili nesto da se uzme da bi se to regulisalo, jer ce meni racunar preko zime biti ovamo (gde nema uzemljenje) ???? :neutral:
 
Pa, najjednostavnije ti je da kupish produzni kabel, ako postoji mogucnost da se provuche do kompa i ubodesh ga u utichnicu gde ima uzemljenja.
Postoji i varijanta da sam odradish uzemljenje tako shto cesh u utichnici (u zidu) dodati josh jednu malu zicu koja bi spajala 0 (nulu) sa onim limom od uzemljenja (tako sam ja odradio) i trebalo bi da je to to. Tada ce sav vishak da ode kroz 0 i nece biti vishe peckanja, jer je tada uzemljenje na zici od 0.
Ako se plashish da odradish pozovi majstora, ili tog komshiju...
 
Hvala, vam na savetima, procitao sam i onu temu, ali mi nista nije jasno, ustvari jeste to da od tog uzemljenja nema nista to je uradjeno na samom kraju druge strane kuce i nije povezano sa ovim delom gde mi je racunar sada, a i da hocu da uradim sa ove strane, nemogu jer je visinska razlika izmedju zemlje i kuce sigurno 2 m. Tako da od toga nema nista.
Nego citajuci onu temu, zakljucih da je resenje u nabavcu UPC-a. E sada da nebih otvarao drugu bez potrebe, pitam ovde. Iz Uzica sam kako sam ranije negde navodio, pa me interesuje da mi neko kaze ko vec koristi ili je koristio, podrazumeva se da ima znanje oko toga, koji da uzmem posto sam cuo da ih ima dosta vrsta ??? Znaci ne nesto preterano skupo, nego nesto prihvatljive cene, a da nije najlosije cisto da se zove da ga imam.:D
 
Uspeo sam da izvalim o cemu se radi. Netreba mi UPS. Naime napisacu ovo mozda neko nezna i bude mu koristilo. Doveo sam coveka, i dosli smo do zakljucka da imam uzemljenje uradjeno u celoj kuci. Ali sada se namece pitanje kako nemam na toj uticnici na kojoj sam trenutno prikljucio komp ? Pa resenje je u tome ako je uzemljenje provedeno i izvedeno do svih uticnica nista ti neznaci ako nemas odgovarajuce uticnice. Treba da ima sa gornje i donje strane male metalne izbocine (nemam pojma kako se strucno zove), ali one odradjuju stvar. Tako da ja u celoj kuci sam nasao da zabijem utikac od kompa bas u tu uticnicu :D. Ali imam pored nje jednu sa uzemljenjem koju cu da koristim za to. Mi smo otvorili i ovu, i izvedena je zica za uzemljene ali nije povezana jer uticnica neodgovara, naravno treba kupiti uticnicu koja ima vec ranije pomenute pipke i zameniti, prespojiti sa tom zicom i to je to. Evo za svakoga kome bude trebalo, ko zna mozda jos neko ima uzemljenje ali mu se isto desilo ko meni......
 
e ovako.. imam sledeci problem:
prikacila sam kablovsku tv za komp sa neodgovarajucim dzekom, prilicno amaterski... e sad problem je sto je taj dzek naelektrisan i kad dodirne kuciste pravi male varnice prilikom prikljucivanja, medjutim tv radi.. ali mene interesuje da li to moze da doprinese da mi se nesto od hardvera pokvari, jer sam primetila da mi se komp restartuje i kuler se razdrndao- cuje se ko traktor...(a komp nema ni godinu dana) znaci da li je moguce da je to sve zbog te struje iz dzeka??
 
Uspeo sam da izvalim o cemu se radi. Netreba mi UPS. Naime napisacu ovo mozda neko nezna i bude mu koristilo. Doveo sam coveka, i dosli smo do zakljucka da imam uzemljenje uradjeno u celoj kuci. Ali sada se namece pitanje kako nemam na toj uticnici na kojoj sam trenutno prikljucio komp ? Pa resenje je u tome ako je uzemljenje provedeno i izvedeno do svih uticnica nista ti neznaci ako nemas odgovarajuce uticnice. Treba da ima sa gornje i donje strane male metalne izbocine (nemam pojma kako se strucno zove), ali one odradjuju stvar. Tako da ja u celoj kuci sam nasao da zabijem utikac od kompa bas u tu uticnicu :D. Ali imam pored nje jednu sa uzemljenjem koju cu da koristim za to. Mi smo otvorili i ovu, i izvedena je zica za uzemljene ali nije povezana jer uticnica neodgovara, naravno treba kupiti uticnicu koja ima vec ranije pomenute pipke i zameniti, prespojiti sa tom zicom i to je to. Evo za svakoga kome bude trebalo, ko zna mozda jos neko ima uzemljenje ali mu se isto desilo ko meni......
E od suko uticniceti napravi celu nauku.
 
e ovako.. imam sledeci problem:
prikacila sam kablovsku tv za komp sa neodgovarajucim dzekom, prilicno amaterski... e sad problem je sto je taj dzek naelektrisan i kad dodirne kuciste pravi male varnice prilikom prikljucivanja, medjutim tv radi.. ali mene interesuje da li to moze da doprinese da mi se nesto od hardvera pokvari, jer sam primetila da mi se komp restartuje i kuler se razdrndao- cuje se ko traktor...(a komp nema ni godinu dana) znaci da li je moguce da je to sve zbog te struje iz dzeka??

Naravno da moze!
 

Back
Top