Gnosticko hriscanstvo

Jacob
Re: Gnosticko hriscanstvo

Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
Joj, što mi se ovo sviđa!


A i meni...:bye:
felix.gif
 
Naravno da ih je rukopolozio i preneo im nauku svoju, jer bez toga, ne bi bilo ni apostola ni Crkve.Druga je stvar kako su oni iskoristili to sto su dobili, koliko su pisali iz srca, a koliko u skladu sa politickim prilikama onog vremena, u kojima zenama nije bilo dozvoljeno da se bave duhovnim naukama, bar ne u hriscanskom svetu.
 
Istoričari se ne slažu u vezi sa poreklom gnostičkog pokreta: jedni smatraju da je gnosticizam hrišćanska jeres, drugi ga klasifikuju kao izdanak judaizma, dok pojedini smatraju da izvire iz paganizma i ima korene u persijskim verovanjima. Bez obzira na poreklo, u prvom i drugom veku hrišćanske ere grupa samoproklamovanih učitelja borila se za radikalno drugačiji oblik Hrišćanstva nego što je ono zasnovano na Svetom Pismu i učeno od strane crkvenih vođa. Pošto su tvrdili da poseduju tajno znanje poznato samo duhovnoj eliti, nazvani su gnostici, po grčkoj reči „gnosis“, što znači „znanje“.

Jedan od najuglednijih istoričara Hrišćanstva Jaroslav Pelikan definiše gnosticizam kao „sistem koji uči da se do kosmičkog iskupljenja duše može doći kroz samo znanje“. Zaista, gnostici intelektualizuju Jevanđelje do te mere da tvar i materijalno smatraju ne samo inferiornim u odnosu na duhovno, već pokvarenim i zlim. Mnogima od njih učenje o božanskom ima više zajedničkog sa paganizmom nego sa Svetim Pismom. Po njima, postoji dualizam sa dva boga: vrhovnim skrivenim bogom duhovnog sveta i nižim stvaralačkim bogom nazvanim Demijurg, koji je stvorio materijalni svet. Neki su sledbenici ovog pokreta verovali da je duhovni svet nastao kada je vrhovni bog rodio niže duhovno biće - eon. Prvi eon je rodio drugog, a drugi trećeg. Kako je svaki eon bivao sve dalje od istinitog boga: sledeći je bio korumpiraniji od prethodnog. Mnoge škole gnosticizma čak uče da svaki eon ima dva dela: muški i ženski. Iz tog razloga, neke feministkinje gnosticizam proglašavaju za alternativu onome što smatraju prekomerno patrijarhalnim učenjem tradicionalnog Hrišćanstva.



Jedan od razloga za elitizam gnosticizma jeste i u učenju da samo duhovna elita poseduje inteligenciju koja može da shvati tajno znanje neophodno za oslobođenje od materijalnog sveta. Kako su telo smatrali inferiornim, mnogi gnostici su bili zgađeni brakom i ljudskom seksualnošću, pozivajući, umesto toga, na doživotni celibat. Tako bi već i sama ideja oženjenog spasitelja bila u potpunom neskladu sa verovanjima većine gnostika. Iako su sebe smatrali sledbenicima Isusa Hrista imali su radikalno drugačije shvatanje spasitelja u odnosu na kanonska Jevanđelja. Verovali su da je Hristos izaslanik poslat od istinitog Boga da bi pomogao duhovnoj eliti da stekne tajno znanje neophodno za oslobođenje iz zatočeništva fizičkog sveta i njegovog stvoritelja, lažnog boga Starog Zaveta. Zato što su telo smatrali podređenim, ako ne i zlim, verovali su da je Hristos samo naizgled imao ljudsko telo, a da je zapravo bio čisto duhovno biće koje je predstvljalo privid posedovanja fizičkog tela, po verovanju koje se naziva Doketizam.

********************

Ма ко ће све те секте распознати и објаснити...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Gnosticizam
Iz projekta Википедија
Skoči na: navigacija, pretraga

Gnosticizam (grč. γνώσις gnosis - znanje ) je sinkretički verski pokret koji se razvijao u ranim vekovima hrišćanstva, dok nije potisnut u 4. veku, kada je pravoverno hrišćanstvo postalo zvanična religija Rimskog carstva.

Gnostici su učili da se čovek može spasiti samo ako spozna boga. Oni su hteli teološke dogme misaono istraživati. Protiv gnostika istupili su crkveni apologeti (branioci) koji su zahtevali verovanje bez ikakvog znanja.[1]
 
Gnostici su učili da se čovek može spasiti samo ako spozna boga. Oni su hteli teološke dogme misaono istraživati. Protiv gnostika istupili su crkveni apologeti (branioci) koji su zahtevali verovanje bez ikakvog znanja.[1]

Vikipedija, jos jedan siguran izvor informacija...:D:D
U Gnozi se ne radi o misaonom istrazivanju dogmi, jer dogmi nema, vec se radi da o tome da treba vaskrsnuti za zivota, u ovom telu, i tako iskusiti Hrista, direktno i licno, bez nepotrebnih posrednika u crnim Audijima i crnim odorama.
 
Izbacivanje kilometarskih tekstova da pariraju samo razvodnjava diskusiju koja može biti zanimljiva!
To me potseća na onu baku koju je unuk u vreme komunizma prosvetljavao da Boga nema i ako ga ima da mu ga pokaže.
A ona mu lepo donese razglednicu iz crkve sa Isusom i kaže evo Vidi! :)
1)O nekom pravovernom hrišćanstvu tokom cele istorije crkve ne može biti ni reči. I sama potreba za koncilima kroz vekove upravo potvrđuje da je uvek bilo nekih neslaganja po pitanju
učenja znanja pa tako i spoznaje gnosis.

2)I sada kao mi pravoslavni ovde u Srbiji nismo ništa asimilirali ili sinkretizovali a oni tamo grešni u Aleksandriji i Siriji jesu. Ma smešno! Lako je demantovati no meni ne smeta što smo u veru uvukli toliko sinkretizma. Recimo klanje jaganjaca ne Svetog Đorda itd.
Malo antropologije to kvazipravoverje ruši ko kulu od karata.
OK meni ne smeta ja volim običaje tj ništa sem licemerja.

Recimo Marijino jevandjelje je jedno od najstarijih Srpskih rukopis? Šta to znači Da nismo svi možda po malo Jeretici i Gnostici!:think:

3) Gnostici nisu bili samo neka vancrkvena grupa ili crkva to su izmišlotine od skoro oni su dugo bili deo crkve i institucije. A Neki su to i ostali tj u crkvi.

4) Zapravo ovo danas jeste pravi sinkretizam tj Gnostička papazjanija. gde svaki Ezoterista
stavlja Gnosis usta :worth: Jerbo bi da bude pametniji od drugih.

5) Pozivanje na neku gnostičku tradiciju rukopolaganja je smešno kao i na nahhamadi kao neku potvrdu ili dogmu itd što je tek skoro iskopano.

6 Nema kontinuiteta rukopolaganjem u bilo kojoj gnostičkoj kvazi crkvi iz jednostavnog razloga jer su NOVE.

7) Samo dakle preko Kopta Jakobitske ili Sirijske crkve moglo bi da dodje takvo rukopolaganje od strane njihovih biskupa pa time i istoričnost a toga nema.

8) U krajnjoj liniji šta će Gnosticima neka istoričnost tj šta ti to vredi ako ti Bog ne Objavi kao Pavlu recimo :dontunderstand:

Drugo kakve gnostičke tehnike kakvi bakrači TO nepostoji. Postoje ezoteriske tehnike koje bi neko da uvalja u malo HrišćanskoGnostičkog Brašna pa nam pohoovanu Ezoteriju i doda malo sakramenata tj jaja da poveže masu i prodaje ko Hrišćanski Gnosticizam.

Izvinjavam se mrzi me da sada citiram ali se većina odnosu na prvi tekst autora teme a prigovor o Našoj svetoj Pravovernosti takođe na osnovu nekih tekstova malo nekrtitičkih da ne kažem pa ovo sve eto nabacano.

U svakom slučaju tema je zanimljiva pratiću je ako ne bude u fazonu Farisejsko zilotskom Ja Pravoslavan Car i Bog svi sektaši na lomaču. I obrnuto patetizam O vi zabludele pracoslavne ovce dodjite da vas prosvetlimo posle 2000godina zablude :thumbdown::mrgreen:
 
По учењу гно­стицизма главно је и циљ је: стећи узвишено знање (γνώσις), које замењује просту веру (πίστις)

"Kad sam bio dečak verovao sam u Boga, ali sad ne moram da više verujem, jer znam da Bog postoji.“

Vladika Nikolaj Velimirović


Ovo je suština.

Izgleda da je jedan od najvećih pravoslavnih svetaca bio - GNOSTIK.
 
"Kad sam bio dečak verovao sam u Boga, ali sad ne moram da više verujem, jer znam da Bog postoji.“

Vladika Nikolaj Velimirović


Ovo je suština.

Izgleda da je jedan od najvećih pravoslavnih svetaca bio - GNOSTIK.

Очигледно је да НИСИ добро схватио Св.Владику, тј. ниси успео да до сада уочиш разлику између ВЕРОВАЊА и ЗНАЊА ... то је хтео Св.Владика да каже, значи он је САЗНАО нешто више...тј. ЊЕМУ НИЈЕ ПОТРЕБНО ВЕРОВАЊЕ ЈЕР ЗНА !
 
Очигледно је да НИСИ добро схватио Св.Владику, тј. ниси успео да до сада уочиш разлику између ВЕРОВАЊА и ЗНАЊА ... то је хтео Св.Владика да каже, значи он је САЗНАО нешто више...тј. ЊЕМУ НИЈЕ ПОТРЕБНО ВЕРОВАЊЕ ЈЕР ЗНА !

Šta je Gnoza?
 

У питању је грчка реч која у преводу значи САЗНАЊЕ.

гностика (грч. ТЕОРИЈА САЗНАЊА)

гностичари хришћански философи из првих векова који су покушали да, помоћу космогонијских теорија и оријенталске митологије, апсолутно утврде хришћанску религију и поставе хришћанство као највиши принцип света.


АЛИ, ТРЕБА ДА ЗНАШ И ОВО :

гностологија (грч.сазнатљив, познат) мудријаштво, свезналаштво.

************************************************

Све у свему, то ти је као она граница у облику жилета између генијалца и лудака..........
 
Da, izgleda da si primetio... duhovno "bogatstvo" i duhovno "siromaštvo" - to možda nisu pravi termini, jer se takva poređenja vezuju za egoizam.

Duhovno "bogatstvo" je, jednostavno, ništa.

To ništa je sloboda.

Не! НИШТАВИЛО не може бити "слобода" - то је потпуна деструкција и песимизам до суицида. То никако не могу прихватити.
 
Не! НИШТАВИЛО не може бити "слобода" - то је потпуна деструкција и песимизам до суицида. То никако не могу прихватити.

Prijatelju, nije :)

Mene ponekad nazivaju nihilistom, a ja mislim da sam možda najsrećniji od svih ljudi koje "poznajem".

Sloboda je druga reč za "nemati šta da izgubiš".

Dok god nešto braniš, dok god se protiv nečeg boriš - nisi slobodan.

Ego je taj koji se bori, ego je taj koji uvek nešto brani ili otima.

Na ovom smo svetu prolaznici, a mislimo da smo posednici. :)

Ako zaista voliš Boga, voliš i sve što je stvorio... potpuna predaja...
 
Prijatelju, nije :)

Mene ponekad nazivaju nihilistom, a ja mislim da sam možda najsrećniji od svih ljudi koje "poznajem".

Sloboda je druga reč za "nemati šta da izgubiš".

Dok god nešto braniš, dok god se protiv nečeg boriš - nisi slobodan.

Ego je taj koji se bori, ego je taj koji uvek nešto brani ili otima.

Na ovom smo svetu prolaznici, a mislimo da smo posednici. :)

Ako zaista voliš Boga, voliš i sve što je stvorio... potpuna predaja...

Пази, има пуно пре свега интелектуалне мудрости у овоме што си изрекао - и то у принципу веома ценим јер волим паметне људе, АЛИ, ех, то проклето АЛИ... све што си написао може да опстане само за себе и да живи онолико колико траје само твој сопствени живот - А ПРИЗНАЋЕШ ДА ЈЕ ТО ТОТАЛНА СЕБИЧНОСТ, јер да имаш, на пример, децу, НЕШТО ОВАКО НИКАДА НЕ БИ НАПИСАО...

Замисли да имаш у наручју дивног и малог и беспомоћног "свог наследника"
alles_gut да ли би овако нешто написао? Никада, веруј ми на реч! А можда је боље и да сам пробаш па да се увериш шта би све у свом животу учинио да том малом створењу које је твој сопствени наследник учиниш живот бољим и потпунијим.
 
Пази, има пуно пре свега интелектуалне мудрости у овоме што си изрекао - и то у принципу веома ценим јер волим паметне људе, АЛИ, ех, то проклето АЛИ... све што си написао може да опстане само за себе и да живи онолико колико траје само твој сопствени живот - А ПРИЗНАЋЕШ ДА ЈЕ ТО ТОТАЛНА СЕБИЧНОСТ, јер да имаш, на пример, децу, НЕШТО ОВАКО НИКАДА НЕ БИ НАПИСАО...

Замисли да имаш у наручју дивног и малог и беспомоћног "свог наследника"
alles_gut да ли би овако нешто написао? Никада, веруј ми на реч! А можда је боље и да сам пробаш па да се увериш шта би све у свом животу учинио да том малом створењу које је твој сопствени наследник учиниш живот бољим и потпунијим.

Najviše što mogu da učinim za bilo koje dete (jer ne postoje „moja“ i „tvoja“ deca, sva su deca „naša“, tako ja to vidim), dakle najviše što mogu da učinim za bilo koje dete je da pronađem svetlo u sebi.

To svetlo je sloboda.

To svetlo je stavljanje egoizma u stranu, bio to hrišćanski, muslimanski ili bilo koji drugi egoizam.

Tek kad svako prvo pronađe to svetlo u sebi, može da ga daje i da ga deli i sa drugima i sa decom i sa ljudima i celim svetom.

“Jedan indijski mistik ovako govori o nesebičnoj ljubavi. Kada neki čovjek vidi da njegov sin nosi pohabanu odjeću, on čini sve što može da bi mu pribavio novu trudeći se da ga učini srećnim. Pod ovim okolnostima on smatra da prema sinu osjeća samo čistu ljubav. Ali u ovom brzom odazivu na sinovljevu nevolju, ideja „moje“ ne igra malu ulogu. Jer, kada bi on vidio tuđe dijete na ulici u pohabanoj odjeći, ne bi se odazvao kao što je to učinio u slučaju svog sina. Ovo pokazuje da je, zapravo, mada možda nije sasvim svjestan toga, njegovo ponašanje prema sinu u velikoj mjeri sebično. Osjećaj za „moje“ leži duboko u pozadini uma i može se izvući na površinu jedino dubljom analizom. Ako bi čovjekovo ophođenje prema sinu nekog tuđinca bilo jednako kao i ophođenje prema svom sinu, onda bi se moglo reći da je po srijedi čista i nesebična ljubav.”
 

Back
Top