Anticka Srbija

Zašto bi baš tebe neko ubeđivao???
Čitaj ,data je literatura...svi ste vi faktori...tctctctc...hoćete sve servirano???
Inače možeš da se konektuješ na internet...


mene bas zanima ovo sa antickom srbjom...verujem da su srbi stariji narod nego sto se misli.
samo ne vidim da si negde naveo odakle je sve to uzeto!?

btw.logicno je da je konektovan ako pise po krstarici z:)
 
На челу халдејских, односно асирских, градова стајали су управници који су истовремено били и првосвештеници главног божанства заштитника града. Таква управа била је и у појединим покрајинама. Ови управници су имали звање ''патеси'' и то звање не треба упоредити са краљем него са свештеним лицем (14.ст.5). Нађен је кип патесија Гудеа, а натпис на њему привукао је пажњу, па врло учена Зенаида Рагозин, каже: ''What for instance, is the proper place of GUDEA, the patesi of SIRBURLA (also read SIRGULLA, and lately, ZIRLABA), whose magnificent statues Mr. de Sarzec found in the principal hall of the temple of which the bricks bear his stamp?'' (18.ст.214). На српском: „Какво је, на пример, место Гудеа патесија од СИРБУРЛА (прочитано такође Сиргула, и касније Зирлаба), чији је красни кип господин де Сарзек нашао у главној сали храма чије цигле носе његов печат.'' Видимо да су они људи, који су читали и тумачили асирске записе, имали грдних мука са појединим именима. У интересу је науке и историје уопште, да се све то поново прегледа.
 
Сада да се осврнемо на великог аријевског бога - Варуну и да видимо каква је била његова улога. ''Сви стари народи су говорили да небо покрива сву земљину површину и све садржи, понекад додајући, 'као шатор' или 'као кров' и то је њихов ум дословно схватао, пошто нису ништа сматрали оптичким.
Плави свод је био за њих - свод, чврст и непомичан оличење чврстине и непомичности'' (27.ст.140/1). ''Варуна се уздиже до оличења врховног чувара и законодавца, па по природном и лаком путу прелази у чувара реда и закона, моралног и космичког, краља богова и људи у митском схватању'' (27.ст.143). Звање краља богова давано је код старих Аријеваца на истоку само Варуни и Сурији. Варуна је бог неба, на коме живе сви богови, а небо је тврди свод непомични, то јест тврђава и уједно утврђени дворац богова где краљује Варуна, као оличење врховног чувара - неба тврђаве, реда и поретка. Утврђени двор, замак или слична тврђава је у старом српском језику називана - вар. Чувари тврђаве су вари или варда. Отуда потиче име Варуна, чувара небеске тврђаве. Ми обично кажемо чу-вар нечега, слично као и чо-бан. Српска реч ''варда'' се прошетала кроз стране језике и вратила се нама као гвардија или гарда. У свим словенским земљама постоје градови са именом изведеним од имена вар, као: Варна, Темишвар, Петроварадин, Вуковар, Бјеловар, Карлови Вари и Варшава. Неке реке носе име 'вар' јер су некада сматране као природне препреке, тврђаве, као Вардар. Мајани каже за природну тврђаву у Индији, коју Грци помињу као Аорнос, да то значи исто што и Аварис од Авара и значи склониште, тврђава (12.ст.238). ''Аорнос'' се зове код Аријеваца Варана или Аварана и значи утврђено место. У српском језику реч варош потиче од старог утврђеног насеља, а варошанин је становник вара, односно насеља - тврђаве. Варуна је прешао из Србије код наших суседа Грка и они га називају ''Уранос'' (19).
 
Када Бергман каже да је једно од имена за бога сунца, Сурија, настало од ранијег облика тога имена, Сварија, он је потпуно у праву јер су сунце видели као неког шетача по небеском вару и назвали га сварија. Ова Бергманова опаска односи се на српска племена у Европи, која он назива Гетима, на доњем Дунаву, Сарматима у средњој Европи и Скитима на Дњепру и Дњестру. За иста племена Бергман каже да се њихов врховни бог звао Теут-Вар, односно Теут-Варуна, кога Грци помињу као ''Теутарос'' (43.ст.107). У улози чувара закона Теут се назива Вару = чувар (43.ст.231).
Када говоримо о Србима ми ту подразумевамо и све касније словенске народе јер су они сви Срби. Нисам први успоставио такав однос између Срба и Словена, то су учинили бројни писци далеко пре мене. Од сварије је Сварог, бог неба и чувар раја небеског. За Варуну Луј Леже каже да су га Серби много славили и поштовали и да се он код Грка назива ''Уранос'' (20.ст.21).
 
Леже нас подсећа и на двојност у старом српском веровању у добре и зле силе које оличавају Белибог и Црнибог. За белог бога, односно Бел-бога, каже да је то асирски Бел и канаански Баал. То је тако објашњено и у старим словенским списима, као што је Матер Верборум, где дословно стоји: ''Belboh ipse est Baal'' (20.ст.30). Код града Будишина у Лужицама уздижу се две планине и једна од њих се зове Белбог, а друга Цернбог.
Исто схватање имају Аријевци на истоку што је посебно изражено код Заратустре. Бели бог или Белбог је у Асирији Бело отац Нинов кога на халдејском језику зову Бел, а на јеврејском Баал. Филип Госе у свом делу ''Асирија'' каже да се код Феничана велико божанство, у улози великог господара, појављује божанство сунца - Белсамен, раван грчком Зевсу (10.ст.86). Белсамен је Баал, у Преводу 72 приказује се у улози Хераклеса, што значи Сербона. ''Бел и Кронос значи светлост одвојена од таме. Светлост, Време и Дивота чине асирско тројство и сва три ова својства оличавао је Бел'' (10.ст.77). Теут-Варуна је двојно божанство и сваки од њих се појављује посебно са својом одређеном улогом. Када се Теут јавља у улози бога рата он се назива - Сеут. Један краљ у старој Тракији звао се Сеут, а доста често име је било и Сеуташ. Такозвани Хиксоси у Мисиру, славили су бога Сеута у толикој мери да су Мисирци и Јевреји сматрали да Хиксоси имају само једног бога, да су једнобожци. Мајани каже да је Сеут, односно Сеутех, божанство ватре, сунца и коња (12.ст.147).
 
Сеут је остао као божанство у Египту (Мисиру) и после повлачења српских освајача. Песници са двора фараона Аменофиса II (1450 - 1425. г. п.н.е) упоређују га са богом рата Сеутом (12.ст.12б). Грци су Сеута звали Тифон, иако по намени њихов Тифон не одговара у потпуности Сеуту. Херодот каже да се Тифон крије у Сербонском језеру (39.III.5). Али то Сербонско језеро је, SerbwnidoV, један узани морски залив на западној обали Палестине. У стара времена тај залив је био врло опасан за пролазнике који нису били упознати са тим пределима. Залив је био дубок и стрмих обала, а на површини воде пливао је прах нанет ветром, тако да се вода није видела. Ту је настрадала једна српска војска враћајући се из напада на Египат и по томе је тај залив, који су звали језеро, добио име -Сербонско језеро. Изгледа заиста чудно то што су Грци веровали да се у томе језеру крије бог Сеут кога они називају Тифон. И после српског повлачења Сеут је остао као велико божанство у Египту под именом Сет. Сматран је за противника Озириса. Херодот каже да је Озирис исто божанство што и Бак (39.II.42).
Јевреји, пошто су дошли у Египат као српски савезници, усвојили су бога Сеута за своје божанство и њему су приносили требу све до Мојсијевих закона. (38.I.ст.853) Богу Сеуту су приносили волове на требу па је и прича о златном телету у вези са тим обичајем.
 
Једна српска царица, из трећег века п.н.е, са престоницом у Скадру. звала се Теута. Више краљева и царева носе име Теут или Теуташ. Два цара Асирије такође носе име бога Теута, цар Теутам (1203 - 1172 г. п.п.е.) и његов наследник Теутај (1172 - 1132 г. п.н.е.) (3). Теутам је био двадесети цар Асирије по реду и он је послао војну помоћ тројанском цару Пријаму у време Тројанског рата. Као што смо напред видели, Грци су бога Сеута назвали Тифон, што је, у ствари, Теут у улози бога рата, али самог Теута, као врховног бога нису преименовали, него су га једноставно усвојили као Теоса, qeovz Бошар и Исак Восиус су сматрали да је Теут имао улогу и бога времена и да је од његовог имена настала немачка реч за време - цајт, зеит, као и стара реч за време у енглеском језику, tide (2.II.ст.1058). Бог Теут је уједно био заштитник трговаца и путника. Када би се појављивао у овој улози, Грци су га називали Хермесом, а Римљани Меркуром.
Код Кикера он се помиње на два начина, као: Thoyth и као Theuth, a код Лактантиуса кaoTheutus и као Thoth (2.I.сар.31). Теут је имао улогу Белог бога, доброчиног и стваралачког божанства који се увек појављује као заштитник и то: народа, владара, ратника, путника и т.д. Бошар каже да су Теута називали Белбогом: ''Belenus vel Belin idem qui Belus'' (2.I.cap.31).
 
Поменимо још једног од великих старих српских богова. То је Див који је највероватније био прво, најстарије божанство. Сви други богови се зову дивови а Див је и посебно име за једног од њих. Бергман каже да је врховни бог, међу боговима, после Теута-Варуне, био Див - што он уочава код Скита на Дњепру и Дњестру. То је божанство које оличава небеску светлост и лепоту неба, сјај и занос свемира. Див се појављује свуда где је било Срба, у Европи и Азији. Бергман каже: ''Див значи онај који је сјајан и то је првобитни смисао са којим су, од настанка, означавали небо. Индуси (то јест индијски Аријевци) су ово име прилагодили према милогласју на Диаус, множина Дивас, Грци на Зеус, множина Дифс. Латини на Диус (Диу-патер је Небо-отац, Jупитер) и Скити на Тив. Херодот даје скитска имена свих скитских божанстава са њиховим грчким упоређењима, али не даје име Дива, него само његовог упоредника Зевса. Скити и њихови потомци су сачували најдуже, од свих јафетских народа, име Див у његовом првобитном облику и само касније, несумњиво у трећем веку нове ере, јужни Германи, када је њихов говор пао под утицај келтског, променили су име од Див на Зиу'' (43.ст.154/5).
Див Перун, који је у стара времена имао мањи значај и тек касније постао један од великих богова, такође се јавља и код Аријеваца у Азији; у Индији га зову Перђаниа, звање које је касније придодато Индри. Да напоменемо да је бели коњ био обележје бога сунца јер су стари Срби веровали да сунце језди небом на белом коњу. Тај сунчев бели коњ звао се Хорс и то је име присутно у средњевековном српском језику као и у руском. Хорс је понекад представљен са колесницама а понекад са крилима. Хорс се налази у Медији и у Персији под истим или мало измењеним именом. Вадел каже: ''Перси су имали бога сунца под именом ''Хору'', исто као египатски Хорус. То је бог сунца, ратник предводитељ на коњу представљен како убија змију. У хришћанству је то Св. Ђорђе'' (99.ст.30б). Из овога ми закључујемо да је мисирски Хорус исто што и српски хорс, па доследно томе да је у Мисир донет у време Хиксоса.
Код малоазијских српских племена и код Аријаваца у Индији помиње се митски краљ Мане као први владар и законодавац. И у Мисиру је постојало предање о неком краљу Мандесу или Марону, како Диодор каже, који је саградио себи гроб у виду лавиринта. Према том лавиринту Дедал је саградио један за краља Мина на Криту (110.I.211). Диодор каже да су рушевине лавиринта у Египту још постојале у његово време. Још једно сунчано божанство, Митра, једнако се срећe код Срба у Европи и у Азији. Митра је био на великој цени у Персији, али и код Срба на Балканском полуострву, тако да ми и данас имамо два града са његовим именом, две Митровице.
 
drbobe ako vec sve znas o antickoj srbiji , zasto mi ne odgovoris na pitanja koja sam postavio, imam utisak da izbegavas odgovor jer i sam neznas

zato sto nemas konkretnih dokaza da nino belov i serbo makeridov igde sebe nazivaju srbima
zato sto granice ove anticke srbije neznas
i zato sto iliri i pelazge nikad sebe nisu nazvali srbima

ako imas dokaze prikazi ih i dokazi da nisam upravu
 
To ne bi bilo loše,da se malo razvije ovaj serbijski turizam-obilazak hrama Nine Belova, čukunčukunčukunčukun predak slavnog košarkaša Sergeja Belova što sve ukazuje da su najveće srpsko pleme baš Rusi.Ima tu nešto....ali šta?!
 
На челу халдејских, односно асирских, градова стајали су управници који су истовремено били и првосвештеници главног божанства заштитника града. Таква управа била је и у појединим покрајинама. Ови управници су имали звање ''патеси'' и то звање не треба упоредити са краљем него са свештеним лицем (14.ст.5). Нађен је кип патесија Гудеа, а натпис на њему привукао је пажњу, па врло учена Зенаида Рагозин, каже: ''What for instance, is the proper place of GUDEA, the .

Gudea ? Kralj Lagasa, Sumerski period - u kontekstu sa Asirijom ? z:hi:
 
drbobe ako vec sve znas o antickoj srbiji , zasto mi ne odgovoris na pitanja koja sam postavio, imam utisak da izbegavas odgovor jer i sam neznas

zato sto nemas konkretnih dokaza da nino belov i serbo makeridov igde sebe nazivaju srbima
zato sto granice ove anticke srbije neznas
i zato sto iliri i pelazge nikad sebe nisu nazvali srbima

ako imas dokaze prikazi ih i dokazi da nisam upravu

Nisi u pravu,stavio sam literaturu iz koje je...nemam mesta u prilozima da stavim i karte...a ovo je sve iz knjige Antička Srbija...mogu da vas konektujem na svoj komp.....
 
Nisi u pravu,stavio sam literaturu iz koje je...nemam mesta u prilozima da stavim i karte...a ovo je sve iz knjige Antička Srbija...mogu da vas konektujem na svoj komp.....

retard.jpg
 
drbobe ako vec sve znas o antickoj srbiji , zasto mi ne odgovoris na pitanja koja sam postavio, imam utisak da izbegavas odgovor jer i sam neznas

zato sto nemas konkretnih dokaza da nino belov i serbo makeridov igde sebe nazivaju srbima
zato sto granice ove anticke srbije neznas
i zato sto iliri i pelazge nikad sebe nisu nazvali srbima

ako imas dokaze prikazi ih i dokazi da nisam upravu

Naravno da nema dokaze i da neces dobiti odgovor na svoja piitanja.
Osvesti se covece.
 
gospodine krang ja naravno neverujem bas u sve sto alternativni istoricari serviraju na tacni mada i sami morate priznati da postoji puno rupa u svetsko priznatoj istoriji

mislim da je istorija ipak bila drugacija

mi jedino mozemo da tvrdimo za pismenu istoriju.

Za vreme kada se vec imalo pismo . Posebno u vezi naroda koji su negde ziveli.

Tako da je tacno da mi samo mali deo istorije znamo.

Ali da kazem mi necemo nikad zaznati u kakva plemena ili naroda su se delili narodi u 7 veku pre hrsta u evropi.
 
Ipak, tu je arhelogija gde nema pisanih izvora a imamo i pisane izvore naroda koji su imali razvijeno pismo, dolazili u kontakt sa tim narodima i pisali o njima. Naravno i to ima svoje limite, to posebno vazi za zapadnu evropu.

Ako nadjemo na dunavu vazu necemo nikad znati kako se taj narod zvao.

Posebno u dalekoj proslosti.

I o tome se ovde govori o praevropljana koji su se kobajagi nazivali srbima.

To da se dokaze je nemoguce.


A verovatnoca da je tako bilo tendira bliz 0%
 
Ako nadjemo na dunavu vazu necemo nikad znati kako se taj narod zvao.

Posebno u dalekoj proslosti.

I o tome se ovde govori o praevropljana koji su se kobajagi nazivali srbima.

To da se dokaze je nemoguce.


A verovatnoca da je tako bilo tendira bliz 0%

Pa naravno da necemo. Mi nemamo pojma kako su odredjeni narodi sebe nazivali vec koristimo termine koje su koristili egipatski,rimski, grcki istoricari itd itd...
Ono sto mi mozemo da vidimo je kako je taj narod ziveo, gde se kretao, sa kim je dolazio u kontakt itd...na to sam mislio u prethodnom postu.

U principu, slazem se sa tobom.
 

Back
Top