Obrazovni sistem u Srbiji

Имаш само неколико земаља у Европи у којима постоји више центара (Немачка, Италија, Швајцарска), у свим осталим земљама, људи теже ка метрополама... А зашто је то тако, то је већ за посебну тему...

Postoji jos zemalja ali...Srbija nema kapaciteta da bi ostvarila tako nesto.
 

Pa ako ih nisu osudili znači da se slažu.
Usput ja sam pomenuo da svi navale u BG da studiraju jer tu stiču svoja seksualna iskustva a vide i tramvaj pa uporedjuju sa trolejbusom.
Da možda nećeš sad da pričamo o kucanju karata?

Понављам опет, тема није о поповима. Већ једном рекох.
То шта ко види да ли трамвај или тролејбус је најмање битно у овој причи. И Београђани кад дођу на село не разликују трактор од комбајна и краву од бика. Нити знају како се каже младунче од козе. Ако ћеш да идеш на ту карту било би као у оној причи "ћераћемо се још".

Дакле, уопште ме не занимају твоје небулозе о томе што сви иду у БГ је толико плитак коментар, да је НОН-СЕНС.

А што се карата тиче, које помињеш, па један је мој пријатељ Београђанин отишао у иностранство (дете професора) јер каже у Београду може само да буши карте у аутобусу (то је било раније). Лакше бушити карте у иностранству......:confused: А да је бар тај хтео било шта да ради и буши било би добро, него се човек удомио код неке странкиње која га и дан-данас издржава.

Али нећу да се бавим тим стварима, јер молим, вратимо се на тему.
 
Понављам опет, тема није о поповима. Већ једном рекох.
То шта ко види да ли трамвај или тролејбус је најмање битно у овој причи. И Београђани кад дођу на село не разликују трактор од комбајна и краву од бика. Нити знају како се каже младунче од козе. Ако ћеш да идеш на ту карту било би као у оној причи "ћераћемо се још".

Дакле, уопште ме не занимају твоје небулозе о томе што сви иду у БГ је толико плитак коментар, да је НОН-СЕНС.

А што се карата тиче, које помињеш, па један је мој пријатељ Београђанин отишао у иностранство (дете професора) јер каже у Београду може само да буши карте у аутобусу (то је било раније). Лакше бушити карте у иностранству......:confused: А да је бар тај хтео било шта да ради и буши било би добро, него се човек удомио код неке странкиње која га и дан-данас издржава.

Али нећу да се бавим тим стварима, јер молим, вратимо се на тему.


Šta god da Beogradjani ne razlikuju naučismo zašto ne kupujete kozji sir.
A i taj tvoj prijatelj u inostranstvu zna da tmo seljaci ne studiraju i ne rasparčavaju imanje zbog toga.
Vrati se na temu ko ti brani?
 
Jesi li siguran da u Nisu i NS-u postoje sva odeljenja na filozofskom fakultetu kao u Bg?
eto ja raspolazem konkretnim podatkom da se Arheologija izucava samo u BG...i kako ko ih tera? eto takva situacija...
Pa ti "varosani" delju fax za razliku od beogradskih lezilebovica kojima je sve tesko i koji bi zavrsili odavno samo da eto nije tih ljudi iz provincije da ih duhovno i intelektualno sputavaju...

PS Sta mene boli .... za tebe ako si imao slab prosek u ssrednjoj....sta kao vi Beogradjani ne znate sta znaci "sredjivanje" ocena...ko o cemu qrva o postenju

Beogradjani su cak u prednosti jer su u Bg i znaju ljude koji znaju ljude tako da dogovor o ceni diplome i realizovanje istog mnogo lakse ide. O zaposlennju da ne pricam.
Sto se toga tice samo vas crnogorci siju....a vidis....smetaju vam Srbi iz unutrasnjosti al zato crnogorcima lizete bulju gde stignete...samo vam nogice vire. Znam ja da crnogorci drze pozicije i to...ali sta su ti braca i sestre iz unutrasnjosti krivi za to?


AxAxa...Jedina pozitivna stwar je bio TOI kad je pola gedzowana popadalo zbog opste neobrazowanosti-*** profa poklanjao ocene za radzu i malo pecenja-a to kod mene nije bilo...A ****** se i wi i CG-owci,jes' da su bagra a ni wi niste bolji...Swi u jbn BG,bre,dolazite da radite owde,prodajete njiwe i kuce za male pare i ziwite ko podstanari samo da bi ziweli u glawnom gradu.A narawno da ste konkurencija-radite za manje pare i spustate cenu rada...Cena diplome.xax.Sta me mene bre boli patka sto si ti srednju zawrsio sa odlicnim uspehom a pola predmeta nisi ni wideo(ne kazem da ti nisi,al ZNAM ljude koji jesu)

A ne kazem ja da treba ne dolaze SRBI iz unutrasnjosti,nego da sagledaju prioritete-dal' je bolje ziweti ko bednik u W.gradu ili ko beg na selu...+ sto napustas prijatelje,porodicu...A masa njih zawrsi 2 dine i zaposli se negde bzwz,samo da ostane owde...Tako da *****j dalje...A da delju-delju.12 sati uce,ubijaju se i ja dobijem bolje rezultate-neko ce reci predznanje,neko weza:hahaha:
 
Postoji jos zemalja ali...Srbija nema kapaciteta da bi ostvarila tako nesto.

То није тачно. Србија има капацитета да спроведе отварање факултета у другим градовима Србије. Али очито је да постоји лоби којима то не одговара. Јер многи професори лобирају код политичара да они буду но.1.
Заправо води се "БУРАЗЕРСКА ПОЛИТИКА". О тој врсти политике могла би се отворити посебна тема. Политичко-професорски клан пропагира те професоре, њихови чланци пишу се по новинама, они гостују на телевизијама, они су заступљени у медијима, и њихови факултети звоне на сва звона а добијају огроман новац преко корупције и води се "БУРАЗЕРСКА ПОЛИТИКА", или ти "дођем ти-дођеш ми". И тако то иде, врти се у круг, док остали делови Србије пропадају и они граде своје каријере на зноју и крви честитог српског сељака.
 
AxAxa...Jedina pozitivna stwar je bio TOI kad je pola gedzowana popadalo zbog opste neobrazowanosti-*** profa poklanjao ocene za radzu i malo pecenja-a to kod mene nije bilo...A ****** se i wi i CG-owci,jes' da su bagra a ni wi niste bolji...Swi u jbn BG,bre,dolazite da radite owde,prodajete njiwe i kuce za male pare i ziwite ko podstanari samo da bi ziweli u glawnom gradu.A narawno da ste konkurencija-radite za manje pare i spustate cenu rada...Cena diplome.xax.Sta me mene bre boli patka sto si ti srednju zawrsio sa odlicnim uspehom a pola predmeta nisi ni wideo(ne kazem da ti nisi,al ZNAM ljude koji jesu)

A ne kazem ja da treba ne dolaze SRBI iz unutrasnjosti,nego da sagledaju prioritete-dal' je bolje ziweti ko bednik u W.gradu ili ko beg na selu...+ sto napustas prijatelje,porodicu...A masa njih zawrsi 2 dine i zaposli se negde bzwz,samo da ostane owde...Tako da *****j dalje...A da delju-delju.12 sati uce,ubijaju se i ja dobijem bolje rezultate-neko ce reci predznanje,neko weza:hahaha:

Pa pazi, to da li su nekom poklanjane ocene je skroz nebitna stvar u celoj prici. Neko zbog toga propadne, neko pomocu toga upise fax pa dobije podsticaj i postane magistar.
Zasto ja da se ebem? Jel to ta cuvena Bg kultura?
Kakve njive? Da li vi mislite da se ljudi iz unutrasnjosti izdrzavaju iskljucivo od poljoprivrede? Pa u Beogradu je zaposljen najnestrucniji kadar u gotovo svim oblastima, cast izuzecima. O cemu ti pricas? Ko o cemu baba o ustipcima...unutrasnjost=njive
Znas, takav uzan i ostar ugao gledanja na stvari bi ocekivao od nekog coveka koji je raso' u maloj sredini ali ljudi iz metropole, kosmopolite ne bi sebi smeli da dozvole takve ispade...mada bg i nije metropola ako cemo posteno. Ono bg "gradjanstvo" je nestalo posle WWII kada ih je drug stari ocistio. Dakle vi ste potomci prljavih *********, ali ne treba se toga stideti vec nadmasiti svoje pretke, postati vrednija licnost u svakom smislu. Australija je odlican primer za to.
Sad, ljudi idu u Bg zbog poremecenog sistema vrednosti i zive pasji zivot zbog "prestiza"...jednostavno, takvi su i to je to, a vi vidite sta cete sa njima. not my fckn problem, meni ne smetaju.

12 sati? za jedan ispit? pa nije ni cudo sto imas bolje rezultate...

predznanje....hmmmm....ne znam kakvo bi predznanje mogao da imas o ekonomskom upravljanju resursima, recimo....sta studiras ako nije tajna? nesto na filozofskom?
a vidis to me podseti...imam druga...intelektualac, poceo da radi magistarski skoro, beogradjanin, otac i majka stomatolozi...sedimo tako u jednom kafeu a on meni..."da te pitam nesto...ko je bio Neron? "

E sad, to je pitanje opste kulture....a stepen opste kulture ne zavisi od toga gde si rodjen, posebno sada u dobu tehnologije i protoka informacija.
 
Пошто ми је дакле, затворена тема „Петиција за затварање свих факултета у Београду“, отварам једно озбиљно питање које нема апсолутно никакве везе са „Београдизацојом“ или било чим другим, већ са једним начелним проблемом који се тиче свих нас који у овој земљи живимо. Моја претходна тема је можда признајем, имала прејак наслов, али то је био једини начин да алармирам на озбиљност ситуације.

Ради се дакле о проблему образовног система у Србији, генерално посматрано, сведоци смо да се у пограничним деловима Србије гасе школе, а у средње-развијеним градовима у Србији нема отворених факултета.

Постоје само универзитетски центри и њихови факултети у три главна града у Србији, а то су Београд, Нови Сад и Ниш. Услед централизованог образовног система, дешава се да се људи (млади) масовно исељавају у веће градове, док у средње-развијеним градовима остају старци и смањен је ток новца у привреди. Осим тога, нека места немају библиотеку, позориште, пошту, биоскоп, вртић или струју, приступ интернету итд…са друге стране имамо ситуацију отварања нових ВИСОКО-ОБРАЗОВНИХ иституција у главним градовима Србије. Те новоотворене школе, за које најчешће добијају лиценцу и акредитацију они који су у дослуху са политичарима, пљачкају оно што је остало од Србије.

Деца по великим центрима плаћају драстичне кирије, често живе и у не-условним околностима и троше свој новац на стан, храну, школарину, и остале потребе за живот и то где – У ЦЕНТРИМА СРБИЈЕ. Тако да имамо ситуацију да са једне стране се Србија развија, а са друге буквално речено – умире.

Са једне стране када погледамо на улице Београда, имамо само привид МЛАДОСТ, ЛЕПОТА, ОБРАЗОВАЊЕ, док са друге стране СРБИЈА УМИРЕ !!! Нисам нимало оптимистична по питању оваквих ствари.

Треба отворити већи број нових факултета, по један у сваком округу.
Ти колеџи требају да буду :

- општег смера (2 и 4 године) први степен 2 године су општи колеџ а додатне 2 године ако жели да настави бира предмете из којих ће да дипломира
- колеџе треба градити за становнике тог округа, приближно на једнакој удаљености од свих већих места да се бусом може путовати на факултет и куће. Тиме би се избегло да се плаћа кирија и стануеј ван куће.
 
То није тачно. Србија има капацитета да спроведе отварање факултета у другим градовима Србије. Али очито је да постоји лоби којима то не одговара. Јер многи професори лобирају код политичара да они буду но.1.
Заправо води се "БУРАЗЕРСКА ПОЛИТИКА". О тој врсти политике могла би се отворити посебна тема. Политичко-професорски клан пропагира те професоре, њихови чланци пишу се по новинама, они гостују на телевизијама, они су заступљени у медијима, и њихови факултети звоне на сва звона а добијају огроман новац преко корупције и води се "БУРАЗЕРСКА ПОЛИТИКА", или ти "дођем ти-дођеш ми". И тако то иде, врти се у круг, док остали делови Србије пропадају и они граде своје каријере на зноју и крви честитог српског сељака.

Nema bre kapaciteta, pod jedan nema strucnog kadra, kako ti vise nije jasno. Intelektualci su pobegli(s' pravom) i nema ko da edukuje decu. Ono sto je ostalo je vecinom prepuno komplexa i tu S od strucnosti nema.

Hey zajebi me tih sto su zastupljeni u medijima. Mediji nisu nikakvo merilo. Ja poznajem coveka za koga 99% ljudi u Srbiji nije culo a on recimo izdaje clanke koji se koriste kao literatura na univerzitetu u Cikagu.
Taj covek upravo pise knjigu sa Giljermom Algazeom, knjiga izlazi tokom 2009 godine. Mozes da bacis pogled samo na kratko cisto da se upoznas ko je Giljermo Algaze
http://ucsdnews.ucsd.edu/newsrel/soc/Algaze.htm
 

Back
Top