sushi

Suši je zbirno ime za jednu vrstu "rolata" ili rolnica, u kojima je umotano svašta, a nejčešće sirova riba, ili nešto sa pirinčem, u algu koja se zove "nori". Nisam jela, ali sam čula dosta onih koji jesum i kažu da je ukusna i dopada im se.

U principu, japanska kuhinja se sastoji od dosta pirinča, morskih plodova, algi i ribe, što je i razumljivo, s obzirom da je reč o ostrvima.

Zajednička osobina njihove ishrane je da jedu dosta sirove ribe u nekoj vrsti marinata, i da vrlo kratko kuvaju ili prže namirnice - njima je naša hrana, uglavnom "prekuvana".

Japanska kuhinja spada u jednu od najzdravijih kuhinja u svetu. Tu naravno, mislim na njihovu tradicionalnu kuhinju.:)
 
naravno, japanska kuhinja je nutricionisticka...
sushi ne mora biti samo rolat. taj rolat se zove maki.

http://www.sushisushi.co.uk/images/rolls/maki2.jpg

postoje i takozvani nigiri. ili sushi komadi

http://www.sushi-guide.co.uk/method/images/nigiri.jpg


postoje jos neke vrste sushi-ja, ali, one nisu tako poznate, npr. sushi u kojem su svi sastojci pomesani kao salata, itd...

vazno je napomenuti da se sushi jede sa soja sosm. takodje je neizostavni sastojak susija je wasabi, japanski zeleni ren. uz svaku porciju sushija ide ukiseljeni djumbir, cija je namena da se gricne posle lososa, ako se prelazi na npr tunu, da se ististe nepca, i oseti ukus sledece ribe...
 
pa, sada, zasto fuj?
kazes fuj za nesto sto nisi ni probala/bao...
pa, bas zato sto ne znate, pitajte...
mislim da imam negde neki otkucani recept za sushi, posto je malo teze za objasniti, pa ako nekoga zanima mogu da ga postujem...
 
Odavno se spremam da pokusam da napravim susi. Probala sam ga i svidja mi se, pogotovu sto tu ima mnogo kombinacija.
Zadnje vreme sam dosta zauzeta pa nemam vremena da eksperimentisem. Bila bih zahvalna za original, oproban recept.
 
https://www.youtube.com/results?search_quer...mp;search_type=
ovo je video kurs za sushi, a, evo i u kucanoj formi:
Pirinač za suši:
5 šoljica pirinča, kratko zrno (vrlo bitno pa procunjaj po supermarketima)
6 šoljica vode
1/2 šoljice pirinčanog sirća
2 kašike šećera
1 kašičica soli

Isprati pirinač dobro u hladnoj vodi da bi se uklonile eventualne nečistoće. Ocediti vodu u potpunosti. Staviti pirinač u 6 šoljica vode u šerpu srednje veličine i poklopiti (potpuno). Dovesti vodu do ključanja na vatri srednje jačine. Ostaviti vodu da vrije 3 minuta i smanjiti vatru na minimum i kuvati još 15 minuta bez skidanja poklopca. Skloniti pirinač sa vatre i proveriti da li je sva voda potpuno isparila. Izvaditi pirinač iz šerpe i razvući ga podjednako po dobro nauljenom papiru za pečenje pomoću špatule. Prskati ga sirćem, šećerom i solju i mešati špatulom dok se ne izjednači sa temperaturom tela. Držati pokriveno vlažnim papirnatim ubrusem dok se ne upotrebi.

Riba koja ide u suši bi trebala da bude najvećeg mogućeg kvaliteta, i to fileti tune ili lososa isečeni na parčiće veličine ~ 1.3 x 7.5 cm.

Krastavac i šargarepu potražiti na obližnjoj pijaci.

Originalni vasabi (wasabi) sos se pravi od istoimene biljke i vrlo je ljut. Pošto je dosta skup i gubi na kvalitetu u produženom dodiru sa vazduhom, van Japana se prodaje imitacija vasabi sosa koja se bazira na renu i raznim dodacima koji omogućavaju iste senzorne karakteristike kao prilikom konzumiranja originala. Vasabi sos u obliku praha se takođe može pazariti u gorepomenutoj Idei.

krastavac i sargarepa nisu obavezni sastojci...

sushi ne ide bez soja sosa, ali je bitno da soja sos bude japanski, ni slucajno kineski, korejski ili ...

ako treba os neka pomoc, tu sam...
 
naravno da ima...
ima ikki sushi bar, na dva mesta u beogradu:
delta city, odmah do Mc-a
Gospodar Jovanova 46, Beograd

i, Dju, Dju, ali oni se sem japanske bave i korejskom kuhinjom... ne znam gde se nalaze, nisam probao njihov sushi...

sto se tice sastojaka veoma ih je tesko naci...
nori alga ima u ponekoj idei, soja sos takodje...
 
pa da, ali razmisljaj prakticno i higijenski, prvo kakva je higijena u tim restoranima, pa ond akako oni dobavljaju svu tu hranu itd. pa josh ta sirova riba, ako nisi znao/la riba moze da ti prenesa parazita patljicaru koja moze biti duga i do 20 m! pa vi idite jedite lepo sushi, mislim zaista! ko zna sta sve trpaju, kakvu hemiju imaju ...ccc sramota! i umesto da se pare trohe na knjige i karijeru ljudi ih troshe po restoranima. tu potrebu nikada necu razumeti :d
 
razmisljam i prakticno i higijenski... ne moze svako da otvori sushi bar, niti da radi u njemu...da bi drazao sushi bar, moras da imas licencu da ispunjavas uslove...
a, sto se tice ribe, mora da bude sushi kvaliteta... pa...
ako ne znam ni ja koliko ljudsi sirom sveta ne dobije to... kada se pogleda da je sushi svakodnevni obrok u japanu...
 
pisite sve sto znate o japanes food! jede li neko sushi?

ja jedem sruke
:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:



obicno su acocijacije na Sushi kojekakva Opasna Otrovna Ziva Riba, ili Rolnice,.... whatever :)
Sushi moze da bude u razlicitim oblicima, pa tako i Roll Sushi. Najcesce se umota u Nori algu, koje ima po prodavnicama zdrave hrane... moze i da se "uveže" ....pa kao sarmice.....ili samo u ciniji.... whatever... tek, Sushi je nacin spremana pirinca, a ne Otrovna RIba......Ziva Riba.....Ziva i Otrovna...... Riba ..... :)

provlaci se i prica da je Sushi bio nacin da se Ponese pirinac....nesto kao Sendivic.... Pirinac Za Poneti.....

Kombinacija je bezbroj, i obicno zavise od inventivnosti onog ko sprema.
Kad ja spremam, naredjam sve po redu, sve sto treba, i sve sto imam :) objasnim gostima kako se pravi, kako se umotava, secka,.....pa ko kako se smisli, tako i gricka :)
Gosti to vole do ludila :)
kao i Wasabi :)
ko je probao, ... vene je sekao :)
 
Poslednja izmena:
lol
pa, postoji fugu-sushi koji se pravio od otrovne vrste ribe, i otrovan je ako se riba ne uredi kako treba!
a, sushi jeste ziva riba, izuzev vegerijasnih rolnica, one su sa krastavcem i sargarepom... ameri cak trpaju i majones... lol
 

Back
Top