Peticija protiv tacaka nacrta Zakona za dobrobit zivotinja

cetus

Zainteresovan član
Poruka
266
Pozivamo sve vlasnike, odgajivace i ljubitelje pasa da svojim potpisom doprinesu da se ne izglasa novi Zakon o dobrobiti zivotinja, koji nekim svojim clanovima direktno ugrozava ustavna prava gradjana Republike Srbije i ugrozava kinologiju u Srbiji.

Peticija:
http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Vise o svemu ovome pisali smo na temi:
viewtopic.php?f=1&t=9393

Tekst peticije:


To: Vladi Republike Srbije

- Predsedniku Republike Srbije, gosp. Borisu Tadiću
- Vladi Republike Srbije, gosp. Mirku Cvetkoviću
- Ministarstvu Poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ministru Saši Draginu
- Direktoru Uprave za veterinu, gosp. Zoranu Mićoviću

Mi dole potpisani građani Republike Srbije se zalažemo za ukidanje dole navedenih tačaka, a koji se nalaze u predlogu nacrta dobrobiti životinja.

Mi se zalažemo za poštovanje prava svih građana kojima je Ustavom Republike Srbije zagarantovano pravo na izbor i opredeljenje, te stoga iznosimo naš stav koji glasi:

Ukoliko se donese nacrt o dobrobiti životinja sa dole pomenutim članovima koji su predloženi biće štetan i kršiće naša ustavna prava.

Molimo sve državne institucije da uvaže naše zahteve za ukidanje i izmene sledećih članova zakona nacrta o dobrobiti životinja:

- Član zakona koji dozvoljava lišavanje života (eutanaziju) zdravih jedinki.
- Član zakona koji ograničava odgajivače na brojnost jedinki. ( kućni ljubimci )
- Član zakona koji ograničava vremensko uslovljavanje izvođenje životinje (šetnja).
- Član zakona koji komercijalizuje odgajivačnice i držaoce životinja.(kućni ljubimci)
- Član zakona koji zabranjuje korektivno ulepšavanje.(kućni ljubimci)

S postovanjem,
dole potpisani

Neophodno je da se peticija potpise u sto vecem broju sto pre,
jer ce se nacrt zakona naci u Skupstini vec u cetvrtak, 20.11.'08.

O svemu obavesten je Kinoloski savez Srbije, i zatrazicemo njihovu pomoc i podrsku vec u ponedeljak.

Jos jednom, link za potpisivanje peticije nalazi se na stranici
http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Ocekujemo kako Vas potpis, tako i da peticiju posaljete na sto vise adresa gradjana kojih se ova problematika tice i direktno moze uticati na njih.
 
Mogu oni da odredjuju sta hoce, ustvari da pokusaju samo neznam ko ce to postovati, kod nekih stvari postoji i granica takozvana crvena linija koju mi koji volimo i drzimo pse necemo prihvatiti ni pod kakvim uslovima a pogotovo pretnjama!!

Licno se slazem sa napisanim, ali kad se osnuje komunalna policija i kada neki revnosni budalasti policajac bude dolazio svaki dan u park i pisao nam kazne ako smo pustili psa sa povoca, ne znam da li ce to novcanik da izdrzi. Ovo je samo primer, zato pisimo primedbe i podrzimo peticiju. Postavljac peticije je rekao da ce stupiti u kontakt sa Kinoloskim savezom. Odlicna ideja. Veoma je vazno da se umesaju i podrze zaustavljanje zakona i usvajanje primedbi.
 
Mogu oni da odredjuju sta hoce, ustvari da pokusaju samo neznam ko ce to postovati, kod nekih stvari postoji i granica takozvana crvena linija koju mi koji volimo i drzimo pse necemo prihvatiti ni pod kakvim uslovima a pogotovo pretnjama!!

poštovaću svaki propis koji propišu ALI samo kad mene policija zaštiti od cigana naduvanih lepkom., iskompleksiranih i impotetntnih kriminalaca sa pištoljima, novopečenih gradjana koji još uvek vrše nuždu sa terase.... do tada ih častim sa burekom da mi jedu iz krila.
 
................- Član zakona koji dozvoljava lišavanje života (eutanaziju) zdravih jedinki.
- Član zakona koji ograničava odgajivače na brojnost jedinki. ( kućni ljubimci )
- Član zakona koji ograničava vremensko uslovljavanje izvođenje životinje (šetnja).
- Član zakona koji komercijalizuje odgajivačnice i držaoce životinja.(kućni ljubimci)
- Član zakona koji zabranjuje korektivno ulepšavanje.(kućni ljubimci)..............

Prvo: šta da radiš sa psom koji je fizički zdrav ali preterano agresivan i nemoguće je čak i u nekom no-kill azilu ući i očistiti mu boks? Samo taj primer.

Za drugo i treće se slažem da su sumanuti i da bi imali mnogo kontraefekata.

Ali četvrto?! :eek: Pa ja sam apsolutno za to da se zabrani kupiranje! Te pare koje mi zaradimo nisu dovoljna nadoknada za nepotreban stres koji doživimo pas, ja, pa čak i moj muž koji to radi više mehanički, bez ljubavi i preteranog sažaljenja prema štenetu starom 4 meseca čije gazde žele da im pas izgleda "opako".
 
Prvo: šta da radiš sa psom koji je fizički zdrav ali preterano agresivan i nemoguće je čak i u nekom no-kill azilu ući i očistiti mu boks? Samo taj primer.

Za drugo i treće se slažem da su sumanuti i da bi imali mnogo kontraefekata.

Ali četvrto?! :eek: Pa ja sam apsolutno za to da se zabrani kupiranje! Te pare koje mi zaradimo nisu dovoljna nadoknada za nepotreban stres koji doživimo pas, ja, pa čak i moj muž koji to radi više mehanički, bez ljubavi i preteranog sažaljenja prema štenetu starom 4 meseca čije gazde žele da im pas izgleda "opako".

Upravo tako.Pa evo danas vest na B92 u zajecaru u krugu bolnice za par dana preko 16 ljudi izgrizeno od strane agresivnih pasa i svi su ozbiljno povredjeni a jedna osoba zavrsila u sok sobi.
 
Prvo: šta da radiš sa psom koji je fizički zdrav ali preterano agresivan i nemoguće je čak i u nekom no-kill azilu ući i očistiti mu boks? Samo taj primer.
to su extremi i to treba tako da se navede u zakonu a ne da je svaki pit bull ili staford opasan pas, pa sada ako se zamerite komsiji on pozakonu moze da vas prijavi i da vam uspavaju psa koji mozda kao mace umiljat.
Ali četvrto?! Pa ja sam apsolutno za to da se zabrani kupiranje! Te pare koje mi zaradimo nisu dovoljna nadoknada za nepotreban stres koji doživimo pas, ja, pa čak i moj muž koji to radi više mehanički, bez ljubavi i preteranog sažaljenja prema štenetu starom 4 meseca čije gazde žele da im pas izgleda "opako".
to je licno tvoje misljenje i ne kupira svako psa da bi mu bio opak, sta hoces da mi kazes da je npr Dobreman pas kome treba zabraniti kupiranje pa taj pas je napravljen sa kupiranim usima i repom i nemoj da si cinik, ti si protiv kupiranja a tvoj muz to radi, sta manje je strasno sto to on radi mehanicki. Ako se zabrani kupiranje usiju onda i zabraniti estetsku hirurgiju, pa i to je onda nehumano
 
Upravo tako.Pa evo danas vest na B92 u zajecaru u krugu bolnice za par dana preko 16 ljudi izgrizeno od strane agresivnih pasa i svi su ozbiljno povredjeni a jedna osoba zavrsila u sok sobi.

Čekaj, u krugu bolnice? :think: Ko zna da li su se oni pridržavali propisa za odlaganje medicinskog otpada. Meni nešto sve na to "smrdi". A znam pouzdano da u no-kill azilu u KV ima pasa kod kojih ne može da se uđe da im se očisti boks a o šetanju ni govora nema!
 
ma ok je to da pas ne moze da progovori u svoje ime, ja licno nikada vise ni jednog psa necu kupirati kada sam video kako to izgleda i kakav je pas bio taj ceo dan, ali da je to neznam koliko strasno nije taj dan je pas bio malo osamucen ali vec sutradan je sve bilo kako treba.I mislim da je ne potrebno mucenje pasa kupiranjem narocito usiju (rep je vec druga prica) ali ako neki ljudi zele da imaju kupiranog psa moje je misljenje da im to treba omoguciti, narocito kod rasa koje nisu naprasno i iz nekih glupih razloga pocele da se kupiraju(ovde prvenstveno mislim na rase koje su se koristile za borbu) ali ne postoji ni jedan dovoljno dobar argument da se zabrani kupiranje Dobermanu prvenstveno. Za ostale rase se moze pregovarati i pricati ali zabrana kupiranja ce upropastiti rasu kao sto je to vec uradjeno u nemackoj i svajcarskoj konkretno kod dobermana
 
ne radi mi dugme izmeni pa se izvinjavam na postu iza posta
elem nema razloga da brinete, ta izmena nema sanse da prodje ostalo i mozda ali kupiranje ce sigurno biti zabranjeno, a vec ce te videti kako ce se to odraziti na neke rase. bice vam AST-ovi kao sismis ili kao PP sa prirodno podignutim usima, dobermani koji vise lice na vajmarskog pticara ili NKP itd. Sto se tice rase koju ja imam po meni tu se nista ne gubi vec se dobija vise zabranom jel je teze napraviti kvalitetno stene po novom standardu tj da ima preklopljene usi i sabljast rep. Ali unisti ce mnoge rase ta zabrana
 
to su extremi i to treba tako da se navede u zakonu a ne da je svaki pit bull ili staford opasan pas, pa sada ako se zamerite komsiji on pozakonu moze da vas prijavi i da vam uspavaju psa koji mozda kao mace umiljat.

to je licno tvoje misljenje i ne kupira svako psa da bi mu bio opak, sta hoces da mi kazes da je npr Dobreman pas kome treba zabraniti kupiranje pa taj pas je napravljen sa kupiranim usima i repom i nemoj da si cinik, ti si protiv kupiranja a tvoj muz to radi, sta manje je strasno sto to on radi mehanicki. Ako se zabrani kupiranje usiju onda i zabraniti estetsku hirurgiju, pa i to je onda nehumano

Postoji posebna tema o kupiranju na kojoj sam više puta iznela svoje mišljenje. A i o dobermanima sam se izjasnila pa ne bih da se ponavljam. I nisam te baš ni razumela najbolje, malo ti fali... interpunkcija.
 
Ali ja ne vidim kako je to rasa upropascena,zato sto sad psi imaju rep i usi???????
Kako nije kada se od IXX veka gaji kupirana rj od kada je prva jedinka napravljena bila je kupirana tj bez usiju i repa, to je isto kao kada bi se sada biglu kupirao rep i usi potpuno indenticno, jel vam to ne bi smetalo????
Meni ne smetaju ne lurani psi ali postoje rase koje ce se upropastiti i cvrsto stojim iza ovih reci a evo i zasto
u samoj nemackoj je od zabrane kupiranja enormno pao procenat vlasnika Dobermana dok u svajcarskoj je taj broj pao na 5 % od pre zabrane, jel to nije iskorenjivanje rase ili sta. Morfoloski nije isti pas kupiran i ne kupiran (ovde prvenstveno govorim o Dobermanu i AST koji ima prirodno podignute usi) jednostavno nije isti pas.
Sampion Nemacke je pas koji do pre tri godine ne bi dobio ni 4 na nekom izlaanju a danas je sampion samo zato sto ljudi nece da gaje klempavo stvorenje koje vise lici na pticara i ne postoji zdrava konkurencija za sam odgoj, samim tim se javbljaju sve losija i losija legla, sve slosiji psi a to ce neminovno dovesti do izumiranja rase kojeu je covek sa imenom i prezimenom napravio da izgleda kakva jeste danas
 
Mislim da je kod ljudi mnogo velik problem prihvatanje promena. Svi su navikli da odredjene rase vidjaju bez repa i sa oblikovanim usima. Ali isti ti psi u prirodnom izdanju nisu nista ruzniji od kupiranih,vec samo drugaciji.

:lol: Jel da citiram Jolu? Ma hoću pa kud puklo da puklo! Ako su ih već pažljivom selekcijom napravili tako savršenim, šta više imaju da seku i popravljaju?!
 
ja opet ponavljam mog psa necu vise nikada kupirati u zivotu, jel znam kroz sta sam prosao tih sat vremena kolliko je trajalo kupiranje i celo to posle podne do sutradan ujutru, i slazem se da je to nenormalno mucenje za psa ali takodje postoje rase pasa na koje ce to dugorocno gledano da ostavi veoma negativan uticaj. Uzmimo na primer Rotvajlera oni su tu presekli i nema kupiranja, niko nije odustao od gajenja i sada imamo jednom mladog sampiona evrope, ali takodje imam i mladog sampiona evrope kod Dobermana mislim da to ne bi postigli da je zabrana bila na snazi od ranije. To treba na savest ostaviti samom vlasniku to je moje misljenje. Ali nema rrazloga za brigu zabrana ce biti sigurno a nama ostaje da se prilagodimo, ja znam da meni ne smeta i da mi je malte ne sve jedno.
 
ja opet ponavljam mog psa necu vise nikada kupirati u zivotu, jel znam kroz sta sam prosao tih sat vremena kolliko je trajalo kupiranje i celo to posle podne do sutradan ujutru, i slazem se da je to nenormalno mucenje za psa ali takodje postoje rase pasa na koje ce to dugorocno gledano da ostavi veoma negativan uticaj. Uzmimo na primer Rotvajlera oni su tu presekli i nema kupiranja, niko nije odustao od gajenja i sada imamo jednom mladog sampiona evrope, ali takodje imam i mladog sampiona evrope kod Dobermana mislim da to ne bi postigli da je zabrana bila na snazi od ranije. To treba na savest ostaviti samom vlasniku to je moje misljenje. Ali nema rrazloga za brigu zabrana ce biti sigurno a nama ostaje da se prilagodimo, ja znam da meni ne smeta i da mi je malte ne sve jedno.

Ja, koja sam i ranije asistirala na raznim operacijama, sam se zamalo onesvestila od onolike količine krvi na svom prvom kupiranju ušiju. Strašno je bilo. Ono drugo štene nije htelo ni da zaspi, pa se budilo, pa smo mu dodavali anestetika... :sad2: I pre sam bila protiv toga ali ovaj put sam morala da pomognem mužu jer nije imao ko drugi. Sad imam i argumente protiv kupiranja, videla sam ga uživo.

I i dalje te ne razumem baš najbolje, razlog isti: interpunkcija.
 
Kako nije kada se od IXX veka gaji kupirana rj od kada je prva jedinka napravljena bila je kupirana tj bez usiju i repa, to je isto kao kada bi se sada biglu kupirao rep i usi potpuno indenticno, jel vam to ne bi smetalo????
Meni ne smetaju ne lurani psi ali postoje rase koje ce se upropastiti i cvrsto stojim iza ovih reci a evo i zasto
u samoj nemackoj je od zabrane kupiranja enormno pao procenat vlasnika Dobermana dok u svajcarskoj je taj broj pao na 5 % od pre zabrane, jel to nije iskorenjivanje rase ili sta. Morfoloski nije isti pas kupiran i ne kupiran (ovde prvenstveno govorim o Dobermanu i AST koji ima prirodno podignute usi) jednostavno nije isti pas.
Sampion Nemacke je pas koji do pre tri godine ne bi dobio ni 4 na nekom izlaanju a danas je sampion samo zato sto ljudi nece da gaje klempavo stvorenje koje vise lici na pticara i ne postoji zdrava konkurencija za sam odgoj, samim tim se javbljaju sve losija i losija legla, sve slosiji psi a to ce neminovno dovesti do izumiranja rase kojeu je covek sa imenom i prezimenom napravio da izgleda kakva jeste danas

:dash: ljubimac nije za izlaganje. ili produzenje rase. ljudi koji ih vole ce ih uvek imati. onaj koji izlaze ili zaradjuje na stencima ce naci novu rasu za to. nece biti narusen ekosistem. pa sta ako su ih ljudi stvorili takve kakve jesu? ljudi su stvorili mnogo toga. groznog. pa sta?? mislim, ne znam ni sta da kazem za ovaj post. j----em ti estetiku. kako bi bilo da tebi neko odece usi. jer je tako moderno. a tebe boli. i ne znas zasto te neko koga volis toliko izdaje i povredjuje. da su svi vlasnici dobri ljudi, sve bi bilo ok, i ovaj tvoj rezon bi imao smisla. ali nije tako.
 
Ja, koja sam i ranije asistirala na raznim operacijama, sam se zamalo onesvestila od onolike količine krvi na svom prvom kupiranju ušiju. Strašno je bilo. Ono drugo štene nije htelo ni da zaspi, pa se budilo, pa smo mu dodavali anestetika... I pre sam bila protiv toga ali ovaj put sam morala da pomognem mužu jer nije imao ko drugi. Sad imam i argumente protiv kupiranja, videla sam ga uživo.

iz indenticnog razloga ni ja necu da kupiram psa vise nikada! Ali duboko verujem a i statistika u zapadnoj evropi govori da je opao broj Dobermana konkretno!
Ok,u svakom slucaju,moje misljenje je da rasa nece izumreti jer je ne kupirana,vec da se samo jedno vreme nece bas najbolje prodavati,ali da ce se ljudi vremenom navici na "nov" izgled pa da ce je takvu i prihvatiti.
To nema veze sa prodajom pasa i neki ljudi se nikada nece navici a takvih je veci broj.
Ja se na Dobermana sa repom mozda navici ali ga nikada necu gajiti jel mi je ne kupiran totalno kao druga rasa. U jednom trenutku mi je i bio opcija da ga imam kada se preselim ali posle mog iskustva sa kupiranjem ne pada mi na pamet vise da imam psa koga moram da kupiram, pre cu odustati od gajenje istog nego da maltretiram psa.
Ali ima vlasnika ciji bi mozda jedini greh bio to sto im je pas kupiran, a po svemu ostalom tom psu bi obezbedili fenomenalne uslove za zivot, razvijanje i razvoj, pa zbog cega onda takvim ljudima zabraniti da kupiraju svoje pse????
I i dalje te ne razumem baš najbolje, razlog isti: interpunkcija.
jel sad malo jasnije?:):)
 

Back
Top