Danas je svetski (međunaodni) dan .....

Pogledaj rezultate ankete: Koji je vaš stav o tim obeležavanjima svetskih (međunarodnih) dana?:

Glasova
14. Ne možete glasati na ovu anketu
  • 1) podržavam, obeležavanjem tih dana prisetimo se na tu problematiku

8 57,14%
  • 2) podržavam, jer uz te obljetnice obično idu humanitarne akcije i sl.

5 35,71%
  • 3) podržavam, jer ugroženima omogućuje socijalizaciju i vraćanje poverenja

4 28,57%
  • 4) podržavam, al samo neke važnije (krucijalne za društvo u kojem živim)

2 14,29%
  • 5) podržavam, al praznici moje države su mi važniji

5 35,71%
  • 6) ne podržavam, dovoljni su praznici sopstvene mi države

3 21,43%
  • 7) ne podržavam, poluge za promene su u rukama vlada a ne nevladinih organizacija

3 21,43%
  • 8.) ne podržavam, još jedan trik da neko dobija pare i posao (za jedan dan govora)

3 21,43%
  • 9) ne podržavam, jer pare za promociju bi se mogle dati unesrećenima

4 28,57%
  • 10) nemam stav / nešto deseto (navedi u postu)

4 28,57%
Anketa sa više izbora.
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Danas je svetski (međunaodni) dan .....

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Hortus Croatiae ........ ignore lista: kajzersoza, chupakaz
    Reputaciona moć
    339

Thumbs up Danas je svetski (međunaodni) dan .....

Danas je svetski (međunarodni) dan .....

Evo jedne teme koju još do sada nismo imali prilike imati na pdf-u Politika

Svetski dan ili Međunarodni praznik (takođe poznato i kao međunarodne godišnjice) obeležavaju dan, nedelju, godinu, dekadu ili neki drugi vremenski period prema Gregorijanskom kalendaru koji služe da se privuče pažnja svetske javnosti na neke važne međunarodne interese ili probleme, da obeleže ili promovišu.

Mnoge od ovih praznika je ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija, Ekonomski i socijalni savet ili UNESKO.

U tom slučaju, vodeća agencija za određeni praznik koristi simboliku Ujedinjenih nacija (UN) ili UNESKO, specijalno dizajniran logo za godine, i njihovu infrastrukturu kako bi koordinisala događaje širom sveta. Takođe podnosi i pisani izveštaj o događajima koji su se desili širom sveta pod pokroviteljstvom međunarodnog praznika, i daje preporuke za buduće.

Eto, volio bih da ovo bude tema gde ćemo kvalitetno razgovarati i diskutirati o gorućim svetskim problemima i to kako koji problem po kalendaru nadolazi

Takođe vam je na raspolaganju i anketa da izrazite svoj stav u vezi tih obletnica...

Anketno pitanje glasi:
    Koji je vaš stav o tim obeležavanjima svetskih (međunarodnih) dana?:

ponuđeni odgovori:

1) podržavam, obeležavanjem tih dana se prisetimo na te ljude, događaje ili problematiku
    2) podržavam, jer uz te obljetnice obično idu humanitarne akcije, koncerti, sl.
    3) podržavam, jer ugroženima omogućuje socijalizaciju i vraćanje poverenja u ljude
    4) podržavam, al samo neke važnije (krucijalne za društvo u kojem živim)
    5) podržavam, al praznici moje države su mi važniji
    6) ne podržavam, dovoljni su praznici sopstvene države
    7) ne podržavam, poluge za promene su u rukama vlada a ne nevladinih organizacija
    8.) ne podržavam, još jedan trik da neko dobija pare i posao (za jedan dan govora)
    9) ne podržavam, jer pare za promociju bi se mogle dati unesrećenima
    10) nemam stav / nešto deseto

...eto započet ću sa današnjim danom (ne baš slučajno) dan pre 16. novembra kada se obeležava Međunarodni dan tolerancije
    Poslednji put ažurirao/la kyo. : 15.11.2008. u 01:31
    drage moje komšije Balkanci... sve vas lepo pozdravlja i posmatra kyo iz EUa .... nemoj da mi vrludate ... "EU nema alternative!":)

Iskusan
    Učlanjen
    03.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    360

Podrazumevano Re: Danas je svetski (međunaodni) dan .....

15.11.2008
    01:17 h

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.08.2007.
    Pol
    muški
    Je otišao sa foruma...osim ako jedna osoba to ne promeni!
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    536

kyo. omasio si za jedan dan! danas je 15 novembar a ne 16

Zainteresovan član
    Učlanjen
    15.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

lost in space

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

malo me podseća na crkveni kalendar u kojem je svaki dan neki svetac, ali ovo onako globalno..praznik tolerancije je okej, lep praznik sa plemenitom porukom. nama je samo bitno to da je neradan dan i da se spaja sa krajem nedelje i preraste u mini odmor. 9.maj dan pobede, niko na planeti ne bi trebalo da ide na posao...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Međunarodni dan tolerancije
    konacno neka lepa vest

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    339

Smile Re: Danas je svetski (međunaodni) dan .....

DANAS 16. NOVEMBRA
    Međunarodni dan tolerancije

UNESCO je odredio da se 16.og novembra 1945 obeležava Međunarodni dan tolerancije jer se tog datuma i te godine u preambuli UNESCOa zapisali: "mir, ako ga ne želimo izgubiti, mora se temeljiti na intelektualnoj i moralnoj solidarnosti čovečanstva"

Tolerancija (lat. tolerare - podnositi) nečiju frustraciju, političke ideje, tuđe stavove, predrasude i stereotipe ... druge ljude sa svojim karakteristikama...
    Eto bili smo svjedoci proteklih 20 godina i na našem prostoru kako NEtolerancija utiče na ljude - ratovi i međusobna mržnja nije nam donela nikakav napredak...već naprotiv, donela nam nazadovanje u ekonomskom smislu i razvojnom, ali i nazadovanje u stavovima i mišljenjima.
    Ista stvar i po političkim forumima ali i drugim mestima "susreta" pripadnika naroda exYu evidentno je da i dalje tapkamo na mestu (što je možda uspeh kad se barem tapka na mestu...bolje i to nego da idemo unazad kako smo to činili 90ih) ...a konversacije su nam prepune mržnje, vređanja i sličnog

----------------------------------------------

Eto narodna kaže "svak treba početi od sebe prvo da čisti"
    pa eto i ja ću počet od sebe...zato i ova tema i baš uoči Međunarodnog dana tolerancije koji evo pada baš danas

neću reč da od sada više neću grešiti i da neću bit netolerantan
    ...ali ću u svakom slučaju pokušat bit smireniji i pokušat bit tolerantniji, a "kad mi dođe" žuta minuta radije ću ugasit komp i prošetat nego nekog izvređat i ismejat

Šta ćete vi dobrog uraditi na današnji dan ostaje (naravno) na vama

PS bitna je namera

PPS eto postavljena na pravi dan
    Poslednji put ažurirao/la kyo. : 16.11.2008. u 16:01
    drage moje komšije Balkanci... sve vas lepo pozdravlja i posmatra kyo iz EUa .... nemoj da mi vrludate ... "EU nema alternative!":)

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    339

DANAS 20. NOVEMBRA
    Svetski dan deteta

Danas je Svetski dan deteta.
    Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima deteta utvrđeno je da sva deca imaju ista prava, bez diskriminacije prema rasi, boji kože, polu, jeziku, veroispovesti, političkom i drugom uverenju, poreklu ili imovinskom stanju.

Ovo su izdvojeni pojednostavljeni članci Konvencije o pravima deteta, kako bi ih deca lakše razumela.

1. SVA DECA IMAJU JEDNAKA PRAVA
    Sva deca imaju jednaka prava bez obzira na rasu, boju, jezik, spol, veru, političko ili drugo uverenje, etničko ili socijalno poreklo, imovinu ili kakvu drugu okolnost kod deteta.
    2. SVAKO DETE IMA PRAVO NA ŽIVOT
    3. SVAKO DETE IMA PRAVO NA IME I PRAVO NA SKRB
    Odmah nakon rođenja dete treba upisati u matične knjige i od rođenja ima pravo na lično ime, pravo na dobivanja državljanstva i, koliko je to moguće, pravo na saznanje o roditeljima i pravo na njihovu skrb.
    4. PRAVO NA SLOBODU IZRAŽAVANJA
    Dete ima pravo slobodnog izražavanja, što uključuje slobodu traženja, primanja i davanja obavijesti i ideja svake vrste.
    5. PRAVO NA SLOBODU MIŠLJENJA
    Dete ima pravo na slobodu mišljenja, svesti i veroispovesti, uz odgovarajuće usmeravanje svojih roditelja
    6. PRAVO NA SLOBODU UDRUŽIVANJA
    Deca imaju pravo na slobodu udruživanja i slobodnog mirnog okupljanja.
    7. PRAVO NA PRIVATNOST
    Dete ima pravo na zaštitu od mešanja u njihovu privatnost, familija, dom ili dopisivanje, kao i na zaštitu od napada na njegovu čast i ugled.
    8. PRAVO NA INFORMIRANOST
    Dete ima pravo na pristup obavestima i materijalima iz nacionalnih i međunarodnih izvora. Država će poticati sredstva javnog priopštavanja na širenje obavesti i materijala koji će promicati socijalne i duhovne dobrobiti deteta, kao i tjelesnog i društvenog zdravlja, a poduzimati mjere radi zaštite deteta od obavesti i materijala škodljivih za njegovu dobrobit.
    9. PRAVO NA ZAŠTITU OD ZLOSTAVLJANJA
    Država će zaštiti dete od svakog oblika zanemarivanja od strane roditelja ili drugih osoba i pokrenut će programe prevencije i pružanja pomoći žrtvama.
    10. DECA BEZ RODITELJA IMAJU PRAVO NA POSEBNU BRIGU
    Dete bez porodice ima pravo na posebnu zaštitu i na odgovarajuću skrb u drugoj porodici ili ustanovi, uz uvažavanje njegovog kulturnog podretla.
    11. DECA IZBJEGLICE I DECA - ŽRTVE RATA IMAJU PRAVO NA POSEBNU ZAŠTITU
    Dete izbeglica ili ono koje traži izbeglički status ima pravo na posebnu zaštitu. Dete ispod 15 godina ne može izravno sudjelovati u oružanim sukobima, niti može biti unovačeno u vojsku. Deca pogođena oružanim sukobima imaju pravo na posebnu skrb i zaštitu.
    12. HENDIKEPIRANA DECA IMAJU PRAVO NA POSEBNU NEGU I SKRB
    Duševno i telesno hendikepirano dete mora uživati pun i pristojan život u uvetima koji osiguravaju dostojanstvo, promiču oslanjanje na vlastite mogućnosti i olakšavaju detetovo delatno sudelovanje u zajednici.
    13. PRAVO NA SOCIJALNU I ZDRAVSTVENU ZAŠTITU
    Svako dete ima pravo na socijalnu i zdravstvenu zaštitu. Svako dete ima pravo na najviši mogući standard zdravlja i zdravstvene zaštite i rehabilitacije.
    14. DETE IMA PRAVO NA OBRAZOVANJE
    Dete ima pravo na obrazovanje. Država osigurava besplatnu i obaveznu osnovnu izobrazbu, potiče razne oblike srednjoškolske izobrazbe dostupne svima, i svima omogućava sticanje visoke izobrazbe na temelju sposobnosti.
    15. DETE IMA PRAVO NA ODMOR I IGRU
    Dete ima pravo na odmor i igru, rekreaciju, kao i na slobodno sudjelovanje u kulturnom životu.
    16. DETE IMA PRAVO ZNATI SVOJA PRAVA

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=11&dd=20&nav_id=273070&nav_category=12
    ----------------------------------------------

Evo gledao sam pre neki dan u emisiji "Ključ" na RTSu bila tematika dal treba uvesti novi zakon u kojem će biti zabranjeno da se dete vaspituje batinama i kod kuče

Koliko je dobar taj zakon teško je reći, a upitno je i hoće li se zakon ispoštovati kako treba, a da ne bude zloupotrebe...naravno da nije dobra ni teorija "da je batina izišla iz raja" al mislim da bi valjalo naći neku sredinu
    ipak tući decu koja su mlađa od 6 godina sigurno nije primereno isto kao i šamarati decu tako da posle toga imaju psihičke il fizičke posljedice...

evo ja srećom nemam decu pa samim time se to ne dotiče direktno mene, al me interesira mišljenje forumaša koji imaju decu i šta misle o novom zakonu?

koji je vaš stav?

Poslednji put ažurirao/la kyo. : 20.11.2008. u 15:52

Domaćin дрињача (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

У анкети има више опција него што има одговора у теми.

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    339

Citat Original postavio дрињача Pogledaj poruku
    У анкети има више опција него што има одговора у теми.
    pa kad se otvori tema koja NIJE rađena za pljuvanje (bilo levih bilo desnih, bilo Srba, bilo Hrvata bilo neznam koga) VEĆ je rađena da se zamislimo i diskutiramo o gorućim životnim problemima ne samo u društvu u Srbiji ne samo o društvu u regiji već globalno onda to OVAKO ispada

tada je TO VIŠE NEGO ŽALOSNO a nimalo smešno

sam primer je na ovoj temi (ne treba mnogo daleko ići) govori u prilog tome
    da samo što sam omašio datum došla se dvojica izrugivat se

a da izrugljivačkih tema na ovom pdf-u ima to je istina i to veoma mnogo, veoma su dobro posećene i diskutirane

e sad zaključak nek svak za sebe...sam donese

kad sam otvarao ovu temu otvarao sam ju sa nadom i željom da ćemo tematski diskutirati o nekim problematikama koje su bitna za naša društva u celini al očito se prevarih

izgleda da ima jako malo kompetentnih ili forumaša koji su voljni da se upuste u kvalitetnu diskusiju
    NAŽALOST svima je lakše bez mnogo diskusije otići na one populističke teme drž-nedaj gde se vređa, omalovažava ili provocira druga strana i tako u nedogled

EDIT
    evo samo je dovoljno koliko desetaka komentara ima ova moja tema http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=247525
    samo zato jer je bombastičnog naslova, svakodnevno služi političarima i određenim grupama za njihovo dokazivanje i dnevnopolitičke obračune...a da ne kažem da je to jedna od retkih mojih tema gdje je kompletno i tema i uvdni post i anketa NIJE plod moje inspiracije i koja je bez ikakve poente.
    Za razliku od ove teme koja nije sa prefiksom blokbastera i gde ima samo jedan komentar vredan pažnje

toliko o tome

Slične teme

1. Danas za danas, sutra je sreda
    Autor CoffeInn u forumu Filozofija
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 31.01.2015., 08:31
  2. III SVETSKI RAT
    Autor Sveta685 u forumu Istorija
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 19.05.2010., 20:21
  3. Danas mi je tesko, danas sam tuzna
    Autor vanjusica u forumu Žene
    Odgovora: 77