"svete slike"...???

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
ajde...:eek:
postovane...kolege...hriscani...svih boja i dezena
ja sam, ovaj, malcice...zbunjena
naime, u Bibliji stoji da je idolopoklonstvo bad, very bad...
a opet s druge strane hriscani imaju te tzv. "svete" slike...
meni, tu nesto ne stima....

dobila sam par "objasnjenjenja"
ni jedno ne "pije vodu"
narocito ono po kojem postoji razlika izmedju predmeta za koji mislim da JEST bozanstvo
(elem, to je to...idolopoklonstvo) i kao takvom mu se...klanjamo
i predmeta koji je samo..."ilustracija"
a to ej bas bas...obecavalo...tj. druga "objasnjenja" bolje da ne pominjem
ispasce da se...sprdam, a ne sprdam se...
samo mi nije jasno; otkud tolika...nedosljednost? :eek:

e sad, zasto ne pije vodu...jednostavno je;
- ako je to samo ilustracija po cemu je "sveta"?
- kakve uopce veze s Bogom ima kao takva?
- zasto bi se na bilo koji nacin "stovala" vise od npr. vazne ili ofingera?

ces ces...greb greb..:think:
a vi kako ste? :D

ps takodjer, ako je vjerovati Bibliji...Bogu je svejedno;
nevjernik je nevjernik
vjernik je...ov...ovaj vjernik
a te slike su samo...slike...dok vjernici ne krenu da ih, doslovno, obozavaju...:)
 
ниси ме сватио бре.
на седмом васељенском сабору су укинули иконоборство, које је било признато до тада.
дакле, поново су васпоставили култ икона.

Ekonomija jelte.

U Efesu glavni zanat bio stvaranje statua Afrodite al kad dosao Jesus moralo nesto da se radi i dalje :mrgreen:
 
Ау бре људи, ако нешто не знате - разумем. Али ако нешто не знате а покушавате да се правите паметни - е то не разумем...........
 
@Врагана: То је и мене одувек занимало, и о томе сам се распитивао, и добио управо одговор који си и споменула: Она заповест (која ли беше по реду) се, наводно, односи на прављење идола, док су иконе само слике ПРЕД којима се моли Богу, а не КОЈИМА се моли.

Сад опет, прича и држи и не држи воду. На пример, при проношењу иконе Богородице Тројеручице, окупљени народ се клања пред поворком...

Али опет, имамо и то клањање пред старим записима јеванђеља (била је она чувена фарса када су преварили целокупно свештенство, а ови посредно и народ, када су изложили реплику Мирослављевог јеванђеља пред којом су људи данима долазили као на ходочашће, неки чак и плакали), моштима итд. Као, објашњење је она разлика између форме и суштине... ако је јасно шта желим да кажем, пошто мени баш и није најјасније.

...

А у Византији је постојао тај покрет иконоборства, који је чак и владао неколико деценија, и када су уништаване иконе, а убијани и прогоњени они који су их скривали или покушали да их сачувају. Тај покрет је захватио читаву државу, и тада није било ни икона, ни клањања пред иконама... а после је, након смене власти, све враћено на старо, а иконоборство проглашено за јерес.
 
ниси ме сватио бре.
на седмом васељенском сабору су укинули иконоборство, које је било признато до тада.
дакле, поново су васпоставили култ икона.

Izvinjavamo se, mlogo se izvinjavamo. :)

Ipak, tvoje objašnjenje teško da je tačno. Vaspitni uticaj, očigledna nastava, svakako su bili presudni.

Evo, i danas:

spopa3-1.jpg


To je kažu objavljeno u crkvenim novinama "da se ukrepi vera čitalaca". :D
 
ниси ме сватио бре.
на седмом васељенском сабору су укинули иконоборство, које је било признато до тада.
дакле, поново су васпоставили култ икона.
da, ima to u ''sedam stubova mudrosti''. mislim, ikona prikazuje sveca ili događaj koji je bitan za hrišćane i ne razumem za što to ne poštovati, ako si vernik.
mislim, volim ja i slike manea i i oskara kokoške, ali im se ne klanjam i ne celivam ih.
dalje, slika i ikona nije baš isto, koliko ja to kontam.
da bi radio kako-valja-ikonu, trebalo bi da iaš neki blagoslov.......
a slikanje je kao i pisanje - ima svega i svačega.
 

Back
Top