"svete slike"...???

necu da mi skrnavite moju temu u tome je problem

prvo navedes gomilu nebuloza pa onda pitas ?

e pa te nebuloze su za mene UVREDA

a dali je ovo nebuloza - sa izvorima iz vaših knjiga i uporedjivanje sa Biblijom?

Jehovini svedoci: Isus Hristos je bio ovaploćenje arhanđela Mihajla i ponovo je primio to ime kada se uzneo na nebesa (“Neka bude volja Tvoja na zemlji”, str. 316 – 317; “Novo nebo i nova zemlja”, str. 30).

Sveto pismo: Nigde se ne kaže da je Mihail postao Hristos. Biblija jasno razlikuje anđele od Hrista (Jevr. 1, 11 – 14).

Jehovini svedoci: Isus Hristos je vaskrsao iz groba kao duh; Jehova Mu je dopustio da se otvari (materijalizuje) u drugo telo, u kojem se i javio učenicima (“Neka bude volja Tvoja na zemlji”, str. 143; “Sve ispitujte”, str. 314).

Sveto Pismo: Isus Hristos je vaskrsao u onom istom telu koje je bilo položeno u grob, o čemu svedoče Njegove rane (Jn. 20, 20 – 27), prazan grob i odloženi pogrebni pokrovi (Lk. 24, 39; Jn. 21, 1 – 9).

Jehovini svedoci: Sveti Duh nije Ličnost, nego bezlična božanska sila ili energija (“Bog je istina”, 2. izdanje, str. 108; “Kula stražara”, 1. jun 1952. g., str. 24).

Sveto Pismo: Sveti Duh je Ličnost (Jn. 25, 26; 1. Kor. 12, 11) ravnočastan i jednosuštan Ocu i Sinu (Jn. 14, 16 – 17; Del. Ap. 5, 3 – 4).



UČENjE O ČOVEKU



Jehovini svedoci: Kad čovek umre, duša prestaje da postoji (“Jehovini svedoci u 20. veku”, 1994. g. str. 13).

Sveto Pismo: Čovečija duša nastavlja da živi i posle telesne smrti (Lk. 16, 19 – 31 – priča o Lazaru i bogatašu; Lk. 3, 39 – 43 – obećanje pokajanim razbojniku; Fil. 1, 19 – 24).

Jehovini svedoci: Učenje o besmrtnosti duše je satanina izmišljotina (“Bog neka je istina”, 2. izd. str. 74 – 75).

Sveto Pismo: Učenje o besmrtnosti duše je bogonadahnuta istina (Prop. 12, 7; 2. Kor. 5, 1 – 8).



UČENjE O SPASENjU



Jehovini svedoci: Hristova smrt je ljudima povratila samo zemaljski život i zemaljske blagoslove, kojih se ljudski rod lišio zbog Adamovog greha (“Studije o Svetom Pismu”, 5, 145).

Sveto Pismo: Hristovom smrću na krstu čovek je zadobio spasenje, oproštaj grehova, izbavljenje iz ada, život rajski. Samim tim, zemaljski događaj ima večni značaj (Ef. 1, 3 – 14).

Jehovini svedoci: Hristova krv na Golgoti nije bila prolivena za sve ljude, nego samo za 144.000 izabranih Jehovinih svedoka (“Kako razumeti Bibliju”, str. 389).

Sveto Pismo: Hristos je umro za sve. Svaki čovek je prizvan na večni život u Hristu (1. Tim. 2, 5 – 6; 1. Jn. 2, 2; 2. Kor. 5, 15; Jevr. 2, 9).

Jehovini svedoci: Čovek može ući u Carstvo Božije samo tako što će: 1) izučavati Bibliju; 2) imati zajednicu sa Jehovinim svedocima; 3) potpuno izmeniti način života, počinjući sa krštenjem po obredu Jehovinih svedoka; 4) svedočiti o Carstvu Božijem (“Iz raja izgubljenog u raj ponovo stečen”, str. 242 – 249).

Sveto Pismo: Put spasenja je sticanje duhovne čistote i svetosti blagodaću Božijom kroz veru u Hrista i učešće u Sv. Tajnama Crkve (Jn. 3, 3; 4, 51; Del. Ap. 4, 10 – 12; 10, 42 – 43; 1. Jn. 2, 20, 27; Rim. 3, 21 – 24).
 
NARAVNO DA SU NEBULOZE a nebuloze se ne demantuju :mad:

znači hoćeš da kažeš da u vašoj literaturi takvo nešto NE PIŠE?
A prekjuče sam na vratima dobio vaš materijal, gde u kratkim crtama objašnjavaju o tim "nebulozama" ili ti lažeš ili nisi upućena dobro u jehovine svedoke ili su na vratima bili neki drugi koji su delili lažni materijal pod imenom jehovini svedoci.
ne sumnjam ja da si ti dobra osoba, niti da veruješ u Boga, mene samo interesuje činjenica, šta zaista propoveda tvoja vera.
 
evo na primer ovo je nebuloza stosi napisao
ti kazes:

Jehovini svedoci: Hristova krv na Golgoti nije bila prolivena za sve ljude, nego samo za 144.000 izabranih Jehovinih svedoka (“Kako razumeti Bibliju”, str. 389).

JER OVO JE LAZ

JEHOVINI SVEDOCI veruju naravno da je Hrist dao zivot za sve ljude, jer tako kaze Biblija ... da ne navodim stihove...sad

a to 144 000 sto se spominje u otkrivenju14 :1-4 se odnosi na nesto sasvim drugo... na odabrane od Boga koji nakon smrti dobijaju nebeski besmrtan zivot i koji ce vladati kao suvladari sa Isusom Hristom u Bozjem Kraljevstvu...
to je posebna klasa ljudi...
a ostali imaju nadu vecnog zivota na zemlji ... Psalam 37:29 "Pravednici ce posedovati zemlju i zauvek ce na njoj ziveti "
i Otkrivenje 7:4 poglavlje govori o tih 144 000 i Otkrivenje 7:9-17 o velikom mnostvu ljudi koji ce preziveti veliku nevolju i koji ce dobiti mogucnost vecnog zivota na zemlji... znaci taj broj je neogranicen...

kao sto kaze jedan stih da ga parafraziram "Jer Bog zeli da svi ljudi spasu i da dodju do spoznanja istine "

al iz ovoga vidim da je to pisao neko ko jesve pomesao o JS

izvini aj mi samo reci gde si nasao ove "IZVORE" kada nisu to izvori jehovinih Svedoka..

izvori su sumnjivi...jer su iznesene poluistine ... ali poluistine su i najopasnije jer se laicima ucini istinito... a i poluistine van konteksta postaju otrodoksne lazi... dako da budi pazljiv kad tako sa uverenjem iznosis takozvane istine o nama :neutral:

takodje ovo sto ti napisao"
Jehovini svedoci: Isus Hristos je bio ovaploćenje arhanđela Mihajla"

to je isto NETACNO i to je PRAVOSLAVNI izraz ...

da sad ne analiziram sve sto si naveo ...

toliko:)
 
Poslednja izmena:
znači hoćeš da kažeš da u vašoj literaturi takvo nešto NE PIŠE?
A prekjuče sam na vratima dobio vaš materijal, gde u kratkim crtama objašnjavaju o tim "nebulozama" ili ti lažeš ili nisi upućena dobro u jehovine svedoke ili su na vratima bili neki drugi koji su delili lažni materijal pod imenom jehovini svedoci.
ne sumnjam ja da si ti dobra osoba, niti da veruješ u Boga, mene samo interesuje činjenica, šta zaista propoveda tvoja vera.
tacno ne pise...

mozda ti ne shvatas napravi nacin ono u sta mi verujemo...

a ko zna ko je tebi bio na vratima... pa ne postoje samo Jehovini svedoci ...a postoje i neki kojima je cilj da sire lazi o nama ...da ih ne imenujem...

moja vera propoveda IZVORNO HRISCANSTVO

a o njemu se uci iz Biblije :)

 
У време када је већина становништва била неписмена и паганска то је био једини начин да се вера прикаже. Наравно, хришћанство успех дугује највише писаној речи јер је у почетку тако ширено, али да би се утемељило биле су потребне сличице. Негде сам одавно написао и остајем при томе да су хришћани најсличнији комунистима по методима борбе, најпре су растурали илегалне "летке", а по освајању власти узели сво богатство за себе обећавајући обесправљеном народу рај у некој далекој, имагинарној будућности.

vera-1.jpg
 
U pravu si U Bibliji stoji da je idolopoklonstvo nesto sto Bog mrzi I neodobrava,
ceo stari zavet je protiv idolopoklonstva, a to je takodje Isus preuzeo u novom zavetu…. Nigde nema dokaza da je Isus koristio neke simbole ili idole, Isus je doneo nauku i preneo je Bozanku poruku a sto je I zapisano u Bibliji…
Dolaskom Isusa je ukinut obedni nacin obozavanja…

Al vec u 2 veku su se u hriscanstvo uvukle lazne doktrine i nauke narocitto u 4 veku nakon Nikejskog sabora 325 god ne. kada je prihvaceno trojstvo iako je paganska doktrina, kao i ucenje o paklu, ucenje ao besmrtnosti duse se uvuklo u hriscanstvo vec u 2 veku pod uticajem grcke filozofije i Platona, ucenje o cistilistu koje je uvedeno tek u 15 veku..itd…
...

Ово су, наравно, небулозе Јеховиних сведока једне од бројних америчких секти насталих за време Реформације у римокатолицизму. Ову секту основао је амерички бизнисмен и трговац Чарл Тазе Расел рођен 16.фебруара 1852. у Питсбургу у Пенсилванији, САД. Прво сте се називали "раселовци", после око 1913. назвали сте се "Озбиљни истраживачи Библије", а 26.јула 1931. у Колумбусу у држави Охајо, САД, решили сте да се назовете "Јеховини сведоци". И ти, тј. ви сада хоћете нама да "попујете" о хришћанству а настали сте свега 19 векова после ХРИШЋАНСТВА И ПРАВОСЛАВНЕ АПОСТОЛСКЕ ЦРКВЕ.

НЕМА ту никаквог идолопоклонства у нашем поштовању ИКОНА. То би било исто када би тврдили да је идолопоклонство то што љубимо КРСТ и што све у животу чинимо у знаку крста. ДаклеМ, ми не обожавамо ни дрво, ни метал ни злато од кога је крст направљен већ се преко њега молимо Господу. У питању су верски обредни предмети.

И у катакомбама су рани хришћани СЛИКАЛИ РИБУ или ЈАГЊЕ као симбол Господа Исуса Христоса па ништа од тога НИСУ обожавали или се поклањали идолима - а да не помињем да је још Св.апостол Лука ПРВИ насликао Богородицу и да не помињем НЕРУКОТВОРЕНИ УБРУС са ликом ИС ХС.
 
aaa...znaci preduvjeti su da je:
- stara (koliko?)
- umjetnicki vrijedna (kako to odredjuju? :D)
- "vjerski rekvizit" (a sta ti je to?)

Ликови светитеља или Библијске сцене се иконопишу или стварају у фреско сликарству према сасвим одређеним и усаглашеним Типицима (правилима) као што је код нас православаца који се и данас труде да се баве ВИЗАНТИЈСКИМ СЛИКАРСТВОМ Ерминија Дионизија из Фурне или Типик Епископа Нектарија Србина из града Велеса... има и других веома обимних типика. На иконама се НЕ СЛИКА ФИЗИЧКО ТЕЛО већ се поштујући типик ОСЛИКАВА ДУХОВНОСТ коју икона треба да садржи. И тако је било од почетка хришћанства. На жалост, у време Ренесансе римокатолици су почели да ДУХОВНОСТ ПРЕТВАРАЈУ У МАТЕРИЈАЛНИ СВЕТ, почели су да сликају ТЕЛО, МИШИЋЕ, ОВОЗЕМАЉСКОГ ЧОВЕКА и тиме су (без обзира на велике уметничке домете) доста ОДСТУПИЛИ ОД СУШТИНЕ ДУХОВНОСТИ ИКОНЕ.

Када, поштујући типике, насликаш лик неког светитеља ТО ЈЕ СЛИКА - али ако је однесеш у цркву и она буде унета у олтар за време литургије и буде ОСВЕШТАНА МОЛИТВОМ СВЕШТЕНИКА за то предвиђеном ОНА ОНДА ПОСТАЈЕ ИКОНА тј:ОБРЕДНИ ПРЕДМЕТ који служи, рецимо, за слављење славе или уопште за молитву у кући испред иконе ИС ХС или Мајке Божије са ХРистом у наручју. Када пољубиш икону ИС ХС ти не обожаваш тај предмет - већ преко њега покушаваш да упутиш љубав и молитву Господу ИС ХС.

Постоје милиони насликаних икона али су тек поједине ЧУДОТВОРНЕ тј. молитвом пред њима забележена су бројна исцељења или друга чуда. У питању је некаква чудна енергија сакупљена у таквим чудотворним иконама. Да ли је то због великог броја упућених УСРДНИХ и ИСКРЕНИХ молитви ја то не умем да објасним, али је тако. Такође се на појединим иконама Богородице или ИС ХС у тешким временима појављују СУЗЕ - и то такође (са научног аспекта) ја не умем да објасним.

Није "предувјет" да је стара, или уметнички вредна.
 
Да би било јасније ово напред описано за оне који су неверници тј. атеисти, могло би се рећи савременим речником да је икона нека врста МЕДИЈУМА преко кога упућујемо наше молитве.

медијум
(л.medium), латиницом: medijum
оно што се налази у средини или што претставља средину, средина, средњи пут; 2. физ.средина, посредник, оно кроз што се преноси дејство; помоћно средство, средство поређења;
 
Да би било јасније ово напред описано за оне који су неверници тј. атеисти, могло би се рећи савременим речником да је икона нека врста МЕДИЈУМА преко кога упућујемо наше молитве.

медијум
(л.medium), латиницом: medijum
оно што се налази у средини или што претставља средину, средина, средњи пут; 2. физ.средина, посредник, оно кроз што се преноси дејство; помоћно средство, средство поређења;


e, izvini Mito nisam bila tu...da ti odgovrim na onaj prvi post
nego, kako to mislis "medijuma"...tj. POSREDNIKA
tj. gdje je to u Bibliji receno npr."i napravi obredne predmete, na sliku moju i svetaca mojih da ti budu...medijumi"...:eek:
ja citala i stekla dojam (koji NIJE pogresan...jok jok...) da Bogu ne trebaju "medjiumi"
kad vam je vec otvorio kanal za..direktnu komunikaciju...:think:
 
e, izvini Mito nisam bila tu...da ti odgovrim na onaj prvi post
nego, kako to mislis "medijuma"...tj. POSREDNIKA
tj. gdje je to u Bibliji receno npr."i napravi obredne predmete, na sliku moju i svetaca mojih da ti budu...medijumi"...:eek:
ja citala i stekla dojam (koji NIJE pogresan...jok jok...) da Bogu ne trebaju "medjiumi"
kad vam je vec otvorio kanal za..direktnu komunikaciju...:think:

Ето, ***... знао сам када сам се премишљао да ли да напишем тај пост да ће можда неко наопако да схвати и да погрешно протумачи...:cool:

Ја сам јасно написао "МОГЛО БИ СЕ РЕЋИ САВРЕМЕНИМ ЈЕЗИКОМ" - дакле, јасно сам ставио до знања да НИЈЕ медијум... јер нисам хтео да употребљавам црквени речник који није свима близак и довољно јасан.(првообраз, пралик, предложак...изображавање... итд.итд.)

И још једном - не клањамо се предметима, немамо идоле ... икона служи да узносимо своју молитву! :cool:
 
Ето, ***... знао сам када сам се премишљао да ли да напишем тај пост да ће можда неко наопако да схвати и да погрешно протумачи...:cool:

Ја сам јасно написао "МОГЛО БИ СЕ РЕЋИ САВРЕМЕНИМ ЈЕЗИКОМ" - дакле, јасно сам ставио до знања да НИЈЕ медијум... јер нисам хтео да употребљавам црквени речник који није свима близак и довољно јасан.(првообраз, пралик, предложак...изображавање... итд.итд.)

И још једном - не клањамо се предметима, немамо идоле ... икона служи да узносимо своју молитву! :cool:

ma, ok kapiram ja...al ne kapiram sta ce vam "staka" u vidu...slike na drvetu?
(ovo pitam bez zezanja...)
 
ma, ok kapiram ja...al ne kapiram sta ce vam "staka" u vidu...slike na drvetu?
(ovo pitam bez zezanja...)

Није било каква "штака" са зезањем или без њега. Иконопис и фрескопис ПОСТОЈИ ОД КАДА ПОСТОЈИ ХРИШЋАНСТВО што сам у претходним постовима већ објаснио али ти их вероватно ниси ни прочитала.

Ми кажемо ИКОНОПИС, ради се О ЛИКОВНОМ ПИСАЊУ онога што је записано у Светом писму. Не кажемо СЛИКА - него ИКОНОПИС, а када узмеш у обзир и чињеницу да је до пре неколико векова 90% народа било неписмено онда је иконопис и фрескопис (као врхунац средњовековне уметности ) визуелно приближавање народу садржаја Библије.
 
Није било каква "штака" са зезањем или без њега. Иконопис и фрескопис ПОСТОЈИ ОД КАДА ПОСТОЈИ ХРИШЋАНСТВО што сам у претходним постовима већ објаснио али ти их вероватно ниси ни прочитала.

Ми кажемо ИКОНОПИС, ради се О ЛИКОВНОМ ПИСАЊУ онога што је записано у Светом писму. Не кажемо СЛИКА - него ИКОНОПИС, а када узмеш у обзир и чињеницу да је до пре неколико векова 90% народа било неписмено онда је иконопис и фрескопис (као врхунац средњовековне уметности ) визуелно приближавање народу садржаја Библије.

moram priznati da nisam :(
ali procitacu ih cim se vratim

samo, ovo sto ti sad pricas vrlo dobro znam
ono sto...ne znam i ne razumijem sam pitala
u uvodnom postu
+ jos uvijek nisam dobila objasnjenje koje "pije vodu"
naprotiv, sve sam sigurnija da ste malcice...skrenuli s puta :(
 
za Immortal_girl
pitala si me koji su izvori, mada su već napisani, a ti ili ne čitaš ili se praviš, al ponoviću:

“Jehovini svedoci u 20. veku”
“Neka bude volja Tvoja na zemlji”
“Novo nebo i nova zemlja”
“Sve ispitujte”
“Bog je istina”, 1 i 2. izdanje
“Studije o Svetom Pismu”
“Kako razumeti Bibliju”
“Iz raja izgubljenog u raj ponovo stečen”...

Jesu li to knjige Jehovinih svedoka?
 

Back
Top