Ispovest o strahovladi Mila Đukanovića

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Istražiti incident u kom je povrijeđen Pejanović

Podgorica, (MINA) - Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) zatražila je danas od Unutrašnje kontrole Uprave policije da sprovede brzu, efikasnu i djelotvornu istragu o incidentu u kom je Aleksandar Pejanović zadobio ozbiljne povrede i da o svemu detaljno informišu javnost.

YIHR traži da nadležne institucije navedu imena policijskih službenika koji su učestvovali u incidentu i koji su nanijeli Pejanoviću brojne povrede.

"Tražimo da nadležni pokrenu disciplinske i krivične postupke protiv odgovornih policijskih službenika koji su nanijeli povrede Pejanoviću, protiv službenika koji su naredili takve radnje, kao i onih koji su bili svjedoci istih, ali na njih nijesu reagovali", navodi se u saopštenju YIHR dostavljenom agenciji MINA.

Inicijativa je pozvala direktora Uprave policije Veselina Veljovića da uloži svoj autoritet u rješavanju ovog slučaja i najstrožije sankcioniše sve službenike policije za koje se utvrdi da su prekršili svoja zakonska ovlašćenja.

YIHR nadležnog državnog tužioca poziva da se uključi i ispita sve okolnosti pod kojim je došlo do nanošenja povreda Pejanoviću.

Inicijativa podsjeća da su policijski službenici dužni su da poštuju svoja zakonska ovlašćenja i da svim osumnjičenim moraju garantovati bezbjednost, čak i kada su osobe osumnjičena za napad na službena lica.

"Njihova dužnost jeste da osumnjičena lica privode državnim organima koji po zakonu imaju ovlašćenja da ispituju osnovanost sumnji, a ni u kom slučaju da oni sami sprovode kaznene mjere po svojim nahođenjima", navode u YIHR.

Navodi se da takva "necivilizacijska ponašanja", manjeg broja policijskih službenika, nepotrebno usporavaju napore u reformi policije i dovode do gubitka povjerenja građana u policiju, gradeći nepotrebno imidž represivnog organa.

"Ovaj i slični incidenti se dešavaju u trenutku kada je Crna Gora pred odlučujućim koracima u evropskim integracijama i periodu kada više međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava, sa kojima imamo svakodnevnu komunikaciju, vrše monitoring primjera policijske torture u Crnoj Gori", smatraju u Inicijativi.

Navodi se da je posljednji je trenutak da se "famozna betonjerka, u kojoj su počinjena tolika zla, konačno privede nekoj drugoj namjeni", a ne isključivo mjesto za torturu, nad svim onima za koje policija nema odgovarajuće dokaze ili koje želi da na necivilizovan i nezakonit način, uvede u društveno prihvatljiv način ponašanja.
 
03 November 2008 14:53 pm
DRUŠTVO - IZJAVA
Oduprijeti se kukavičkoj vlasti

Podgorica, (MINA) - Aleksandar Pejanović, koga je, kako tvrdi, policija pretukla u podgoričkom Centru bezbjednosti, pozvao je danas građane Crne Gore da se ne plaše, već da se odupru ovoj "diktatorskoj i kukavičkoj vlasti".

"Ja sam danas, i pored toga što znam da će pokušati da me ubiju ovih dana, još odlučniji i spreman da branim slobodu, svoj narod, svoju vjeru i naše Kosovo", kaže se u izjavi Pejanovića dostavljenoj agenciji MINA.

On kaže da je apsolutno spreman da za svako učinjeno djelo odgovara pred sudstvom.

"Ali, nijesam očekivao da će u pritvoru grupa maskiranih kriminalaca pokušati da me ubiju. Želim da se zahvalim nepoznatom uniformisanom licu, čiji sam glas u polusvjesnom stanju čuo. Zaustavio je one koji su govorili: Sad ga treba dotući" i tako mi spasio žovot", rekao je Pejanović.

On kaže da ga muke, batine, pokušaji iživljavanja dok je bio vezan, "ne mogu da bole"."Ja se borim za pravdu i istinu".

On je upozorio na ograđivanje od pokušaja njegovog ubistva i "da nemaju nikakve veze niti saznanja" u vezi s tim ministra i direktora policije.

"Zato kao glavnog osumnjičenog za takvu naredbu, moja porodica i ja smatramo predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića", kaže se u izjavi za javnost Pejanovića.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top