Ипак идемо на суд са Хрватима

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
36.028
ako su svi ključni argumenti apsolutno na strani Srbije, nije jasno na osnovu kojih kriterijuma Sud može da odbije srpski predlog o nenadležnosti

Međunarodni sud pravde u Hagu najverovatnije će odbiti predlog Srbije da se oglasi nenadležnim po tužbi Hrvatske protiv naše zemlje zbog navodnog genocida - rečeno je juče Glasu javnosti u srpskom pravnom timu.

Prema nezvaničnim informacijama kojim raspolažu srpski pravnici, gotovo je izvesno da će Sud odbiti sve srpske prigovore. Po svemu sudeći, Srbiji predstoji višegodišnje suđenje sa Hrvatskom u kojem će morati da dokazuje da nije počinila genocid.

Sud u Hagu svoju odluku o (ne)nadležnosti saopštiće u utorak, 18. novembra. Međunarodni sud pravde, podsetimo, održao je javnu raspravu od 26. do 30 maja ove godine o nadležnosti tog suda po tužbi koju je Hrvatska pre devet godina podnela protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) za kršenje konvencija o ratovanju.

Hrvatska je 2. jula 1999. godine pokrenula postupak pred Međunarodnim sudom pravde protiv SRJ zbog navodne povrede Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida počinjenih na području Hrvatske od 1991. do 1995. godine. Ova zemlja je zatražila da Sud u Hagu presudi da je Jugoslavija (odnosno sada Srbija, kao pravna naslednica) počinila navodni genocid u Hrvatskoj i da su građani Hrvatske bili „žrtve tog genocida“. Hrvatska je tužbom tražila „da SRJ kazni sve počinitelje genocida koji se nalaze na njenoj teritoriji i da učini sve da se dozna potpuna i prava istina o nestalim hrvatskim braniteljima i civilima“. Takođe se traži i „vraćanje kulturnih dobara“, a na kraju i „da SRJ nadoknadi štetu pojedincima i državi“. Tužba se temelji na kršenju Konvencije iz 1948. godine o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

NEJASNI KRITERIJUMI SUDA

Ukoliko se Međunarodni sud pravde oglasi nenadležnim, posebno će biti zanimljivo videti gde je to Sud našao „rupu“ u zakonu i kojim se to „kriterijumima“ rukovodio kada su svi ključni argumenti apsolutno na strani Srbije!
Hrvatska tužba zasniva se na članu 9 Konvencije o genocidu i to je jedina osnova za nadležnost. Savezna Republika Jugoslavija je insistirala na kontinuitetu bivše SFRJ i da je on prihvaćen, pomenuti član bi važio. Međutim, pošto je čitav svet glatko odbacio kontinuitet SRJ sa SFRJ, pa je SRJ postala nova članica Ujedinjenih nacija, tako je odbačena i hipoteza da bismo mi nastavili članstvo bivše SFRJ i za Konvenciju o genocidu. Prema tome, mi nismo vezani za taj član. Takođe, kad je spor započet, odnosno kad je Hrvatska 1999. godine podnela tužbu, SRJ nije bila ni članica UN, pa ni Statuta suda, a poznato je da se ne može tužiti zemlja koja nije članica Statuta suda. Na kraju, Srbiji u prilog ide i činjenica da Haški tribunal nikoga nije optužio, a kamoli osudio za genocid u Hrvatskoj.
Jasno je, dakle, da Sud nema ama baš nijedan valjani pravni argument, pa ako presudi da je nadležan, to može značiti samo jedno - u pitanju je isključivo politička odluka!

PROTIVTUŽBA

Šef srpskog pravnog tima pred Sudom u Hagu profesor dr Tibor Varadi u ranijem intervjuu našem listu rekao je da je srpska protivtužba spremna.
„Paralelno sa pitanjem nadležnosti suda, naši pravni stručnjaci proučavali su hrvatsku tužbu i spremali protivtužbu. Ako se sud proglasi nadležnim, tada politički vrh Srbije mora da odluči da li će protivtužba biti podneta, jer to nije stvar pravnih stručnjaka. Mogu samo da kažem da je protivtužba veoma kvalitetna, argumentovana i da se na njoj, za svaki slučaj, godinama ozbiljno radilo“, rekao je profesor Varadi.

Iako je na petodnevnoj majskoj raspravi naša zemlja celokupnu taktiku bazirala na tezi da je Sud nenadležan, jer u vreme podnošenja hrvatske tužbe SRJ nije bila članica Ujedinjenih nacija, članica Konvencije o genocidu kao ni članica Statuta Suda - a samo država koja ispunjava sve ove uslove može biti tužena - sigurno je da će u slučaju da se Sud ipak oglasi nadležnim strategija i odbrana Srbije morati da budu promenjene iz korena.

Ako se obistine strepnje srpskih stručnjaka, tek sada se vidi da su česta upozorenja dr Milana Bulajića, predsednika Fonda za istraživanje genocida, da je neophodno da Srbija hitno podnese protivtužbu protiv Hrvatske, trebalo shvatiti znatno ozbiljnije.

„Zbog političke nespremnosti nismo podneli protivtužbu za brojne užasne zločine koje su Hrvati počinili nad Srbima, iako smo to morali da uradimo! Ovako ispada da je sama Srbija kriva za „Bljesak“ i „Oluju“ i za progon 250.000 Srba iz Krajine i Hrvatske - ističe Bulajić za naš list. On kaže da je u protivtužbi trebalo podsetiti na kontinuitet genocida nad Srbima od 1945. godine, posebno u periodu od 1990. do 2005. godine (zločini u Gospiću, na Koranskom mostu, Bjelovaru, Medačkom džepu, Maslenici, Lori...).

Naša zemlja je prošle godine, podsetimo, pred Međunarodnim sudom pravde već uspela da dobije sličan spor. Tada je po tužbi Bosne i Hercegovine za navodni genocid, Srbija dokazala da nije kriva i da nije počinila najteži zločin.

Глас Јавности


Даклем Ипак идемо на суђење . Ако Тадић не одобри контратужбу, народ му то неће опростити. Значиће да је стварно усташа ко што га многи зову. У колико се Јеремић не сложи , биће да се бацио на Ујчевину .
 
Даклем Ипак идемо на суђење . Ако Тадић не одобри контратужбу, народ му то неће опростити. Значиће да је стварно усташа ко што га многи зову. У колико се Јеремић не сложи , биће да се бацио на Ујчевину .

:hahaha: Majko moja, ti si pocetak evolucije. Ne znam kako si uspeo da se teleportujes milijardu godina u buducnost?!
 
ma daj shta se lozite pa ljigavi Hrvati su nas tuzili po principu ''napad je najbolja odbrana'' sad mi kontra tuzba i NISHTA ..Hrvati su za proshlih 60-tak godina ubili i proterali preko MILION srba (?) ...shta reci a ne zaplakati..oni NAS tuze.. c.. c.. c.
..neumjesan epitet "ljigavi":evil:..nastaje kad se pridjevu doda emocija..molio bih te da zamijenis epitet "ljigavi":evil:....s ostalim se slazem..imena naroda se pisu velikim slovom..:mrgreen:
 
to bi mogli Srbi iz Hrvatske, a ne drzava Srbija jer smo se pred tim sudom legitimisali da nismo bili zainteresovana strana u tim ratovima o kojima je rec ,a drzava bi mogla da im pruzi neku pravnu pomoc
:ok:
pusti bandy nemaju oni širinu u percepciji...i nek još malo mentolišu uskoro će i jedne i druge (ove moje takođe) da poleje EU i UN sa hladnim tušom:mrgreen: i kaže genocida nigde nije bilo (ni na jednoj strani) :hahaha::hahaha::hahaha:
 
Nasa drzava je mogla , da je htela , da napravi pravni tim za ovo pitanje . Ali nasa Drzava nije zainteresovana , jer u nasojh vladi sedi veliki broj Hrvatskih agenata , a Srbija se , polako , ali sigurno , pretvara u Hrvatsko - slovenacku kolonije .

:rotf::rotf::rotf:

odoh na wc...poteralo me je:rotf::rotf::rotf:

ajme meni koji si ti lik:rotf::dash::rotf::dash:

ajd na onoj mojoj temi si još bio koliko toliko razuman

al si ovde puko i odlepio do ya ya:hahaha::hahaha:
 
:ok:
pusti bandy nemaju oni širinu u percepciji...i nek još malo mentolišu uskoro će i jedne i druge (ove moje takođe) da poleje EU i UN sa hladnim tušom:mrgreen: i kaže genocida nigde nije bilo (ni na jednoj strani) :hahaha::hahaha::hahaha:


pa lako je vama ocistili drzavi pa sada kao ajd da zaboravimo sta je bilo,gde su Srbi iz cro.Povuci paralelu izmedju cro i Kosova,vi ocistili Srbe i tada ste bili demokratska zemlje,mi pokusali da ocistimo smrdljive sipce svo nas prozvali novim nacistima,bla,bla,bla,da ne pisem sve sta su se setili,ja ipak mislim da morate da odgovarate za to proterivanje Srba,i mislim da je licemerna tuzba Hrvatske protiv
 
..neumjesan epitet "ljigavi":evil:..nastaje kad se pridjevu doda emocija..molio bih te da zamijenis epitet "ljigavi":evil:....s ostalim se slazem..imena naroda se pisu velikim slovom..:mrgreen:

nemoj se uzbuđivati ...taj Ganci je iso Srbin ko i ovi naši iz ercegovine Bosančerosi :mrgreen:

kad počnu sa dokazivanjem svojeg patriJotstva i domolju8lja:hahaha:

xe8iga teško je to kad trebash dokazivat da si Srbin i Hrvat...iskreno ih žalim:mrgreen:
 
pa lako je vama ocistili drzavi pa sada kao ajd da zaboravimo sta je bilo,gde su Srbi iz cro.Povuci paralelu izmedju cro i Kosova,vi ocistili Srbe i tada ste bili demokratska zemlje,mi pokusali da ocistimo smrdljive sipce svo nas prozvali novim nacistima,bla,bla,bla,da ne pisem sve sta su se setili,ja ipak mislim da morate da odgovarate za to proterivanje Srba,i mislim da je licemerna tuzba Hrvatske protiv

a e8iga vi ste na svih preostalih 5 republika stavili "capu"....da ste se na vreme skoncentrisali na ono šta vam pripada ustavom SFRJ ne bi danas bilo Kosovo samostalno

ima jedna poslovica

"nemere i oFce i noFce";)

kapiši?:mrgreen:
 
РЕПУБЛИКА СРПСКА КРАЈИНА
ВЛАДА У ПРОГОНСТВУ
11.080 Земун, Магистратски трг 3.
Тел/факс: 3077-028, vladarsk@gmail.com Бр. 934/08 – 13. 11. 2008.




Влада Републике Српске Крајине у прогонству има част да поздрави дипломатско-конзуларна представништва у Републици Србији и да их обавести (сходно ноти бр. 351/06, од 29. 11. 2006) о злочинима над Србима и етничком чишћењу Срба у РС Крајини и Хрватској, чије последице власти у Загребу не отклањају, а Европска унија, Света Столица и САД подржавају ту злочиначку политику Хрватске према Србима.
Влада РС Крајине подсећа дипломатско-конзуларна представништва да се хрватски злочин геноцида над Србима Крајишницима не спомиње и да чланице Европске уније, САД и Света Столица чине све да он не буде предмет међудржавних односа у Европи. То упућује на закључак да оне не заступају демократију и да им није стало до поштовања људских права - ако то смета остваривању интереса Запада. Хрватски злочин геноцида и етничко чишћење над Србима из Републике Српске Крајине и Хрватске, од 1990. до 1995. године, обављен је по плановима ЕУ, САД и Свете Столице – у маниру колонијалне доктрине западноевропских држава. Чудо је да остале чланице УН не предузимају ништа да се последице ових злочина отклоне и да се њихови планери и извршиоци осуде.
Влада РС Крајине упућује ДКП на чињеницу да је ових дана присутна у медијима полемика у вези с изјавом министра за инострне послове Републике Србије, господина Вука Јеремића, да је Хрватска обавила етничко чишћење над стотинама хиљада Срба Крајишника (мада је министар споменуо само 250.000, а изгон је обухватио до 800.000 људи). Министар је учинио први корак и постоји нада да ће дипломате Републике Србије покренути поступак против Хрватске - у телима УН и пред међународним судовима, јер Међунаронда заједница не може подржавати прогон 80% припадника једног народа, како то чини од 1995. до данас.
Влада РС Крајине жели да обавести ДКП да грађански рат у бившој Југославији није почео агресијом Србије на Словенију, Хрватску и Босну и Херцеговину, како то приказују хрватски државници и интелектуалци, него насилним, противуставним, сепаратизмом Словенаца, Хрвата и муслимана. Противуставно је поступио и Парламент Социјалистичке Републике Хрватске, кад је (1990) донео одлуку да се државотворност Србима укине и да се они прогласе националном мањином. Тиме је двонационална Хрватска (држава Хрвата и Срба) претворена у једнонационалну (државу Хрвата). Овај поступак је подсећао на одлуку из 1941, кад су у фашистичкој Хрватској (у Другом светском рату) Срби стављени ван закона и осуђени на биолошко истребљење. Значи, противуставно претварање државотворних Срба у националну мањину, био је замајац злочиначких дела против Срба у РС Крајини и Хрватској. Европа, САД и Света Столица су подржале ову противуставну меру Парламента Хрватске, иако су располагале подацима да су Срби у Републици Српској Крајини имали државну самоуправу у оквиру средњевековне Мађарске (од 1473) и у Аустрији (од 1630). Значи, Хрватска је била двонационална (то Влада често истиче), као и Белгија, па није могуће да би се ЕУ, САД и Света Столица сложиле да, например, Фламанци прогласе у Белгији Валонце националном мањином.
Влада Републике Српске Крајине у прогонству користи и ову прилику да дипломатско-конзуларним представништвима у Републици Србији понови изразе свог високог поштовања.


ДИПЛОМАТСКО-КОНЗУЛАРНА
ПРЕДСТАВНИШТВА – Београд
 
РЕПУБЛИКА СРПСКА КРАЈИНА
ВЛАДА У ПРОГОНСТВУ
11.080 Земун, Магистратски трг 3.
Тел/факс: 3077-028, vladarsk@gmail.com Бр. 934/08 – 13. 11. 2008.




Влада Републике Српске Крајине у прогонству има част да поздрави дипломатско-конзуларна представништва у Републици Србији и да их обавести (сходно ноти бр. 351/06, од 29. 11. 2006) о злочинима над Србима и етничком чишћењу Срба у РС Крајини и Хрватској, чије последице власти у Загребу не отклањају, а Европска унија, Света Столица и САД подржавају ту злочиначку политику Хрватске према Србима.

sad im odjednom valja RS Krahna u Hrvatskoj:think::roll:
:mrgreen::mrgreen::hahaha:
 
nemoj se uzbuđivati ...taj Ganci je iso Srbin ko i ovi naši iz ercegovine Bosančerosi :mrgreen:

kad počnu sa dokazivanjem svojeg patriJotstva i domolju8lja:hahaha:

xe8iga teško je to kad trebash dokazivat da si Srbin i Hrvat...iskreno ih žalim:mrgreen:

Nemoj baš tako niko vam nije kriv što ste se odrekli dela svog naroda u BiH,pa bi sad da Srbi isto učine sa Srbima iz RS :mrgreen:
 

Back
Top