HASAP ?

busy

Obećava
Poruka
62
Cak je i Zakon donesen o HASAP-u, koji ce se primenjivati od pocetka sledece godine, a nigde uputstva o koracima za njegovo dobijanje...

Odakle poceti? Kako i gde se dobija HASAP? Da li i proizvodnja dijetetskih suplemenata (koji nisu hrana ali su ustvari dodaci ishrani) mora imati HASAP?

HVALA,
"busy"
 
Posto se druzim sa poljoprivrednim inspektorima, obilazio sam neka mesta koja imaju HACCP sertifikat, mada ne znam tacno kada ce biti u obavezi da se primenjuje (posto kod nas na papiru postoji mnogo zakona koji se ne primenjuju).
Uglavnom, kada smo obilazili hladnjace (kod njih sam najvise sretao da su uskladjeni sa HACCP pravilima), bilo je dovoljno samo da vidimo sertifikat i da se nista ne kontrolise, jer ljudi koji daju pomenuti sertifikat su strasno rigorozni i obracaju paznju na svaku pojedinost.
Kako udju na prostot, gledaju ogradu, parking, u WCima moraju da budu cesme sa automatskim senzorima.... zatim da se razdvoje orljavi i cisti putevi (ovo je kod hladnjace uslov), da svi radnici imaju svoja odela, kape i stitnike za nos i usta, da ne bi bilo neposrednog kontakta vocem....
Mnogo se toga zahteva, a posto kod nas to uglavnom radi neka Austrijska grupa, ne popustaju nikakvu sitnicu da prodje, a sam sertifikat vazi 3 godine (za ovo nisam 100% siguran, a ako nije 3, onda je 4 godine) i onda ponovo moras da zoves licencirani tim da ti izvrsi pregleda objekta.
 

Back
Top