Krivicna prijava zbog piraterije!

mornar_popaj

Ističe se
Poruka
2.939
11. novembar 2008. | 14:49 | Izvor: Beta
Beograd -- Protiv I.J. iz Beograda podneta je krivicna prijava jer je na Internet postavio piratsku kopiju filma "Turneja”, koji se trenutno prikazuje u bioskopima.

Kako je danas saopšteno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Služba za borbu protiv organizovanog kriminala podnela je prijavu protiv I.J. (21) zbog neovlašcenog iskorišcavanja autorskog dela.

"Osumnjiceni je bez odobrenja nosilaca autorskih prava, scenariste i reditelja Gorana Markovica i producenta Svetozara Cvetkovica, umnoženu kopiju 'Turneje' postavio na sajt ‘rapidserbia’ i na taj nacin omogucio korisnicima ovog sajta da neovlašceno preuzmu kopiju filma", navodi se u saopštenju.

"Turneja" reditelja Gorana Markovica je kandidat za Oskara, a prema poslednjim podacima Filmskog centra Srbije, za cetiri nedelje prikazivanja imala je 23.047 gledalaca.

I.J. je na sajt postavio i kopije domacih filmova "Citulja za Eskobara" Milorada Milinkovica, "Cetvrti covek" Dejana Zecevica i "Hadersfild" Ivana Živkovica, navodi se u saopštenju.

Takode je tamo postavio i epizode domacih TV serija "Vratice se rode", "Moj rodak sa sela", "Selo gori, a baba se cešlja", "Bila jednom jedna zemlja", "Mješoviti brak", "Neki novi klinci", "Gorki plodovi" i "Bela lada".

I.J. ce uz krivicu prijavu biti priveden nadležnom istražnom sudiji, navodi se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova.
b92.net

A evo sta kaze i vlasnik pomenutog foruma.
Postovani posetioci,

Nakon vesti koje sam dobio iz medija, a u vezi sa podnosenjem prijave protiv Ivana Jelica od strane Sluzbe za borbu protiv organizovanog kriminala Ministarstva unutrasnjih poslova Srbije, odlucio sam da vam se obratim kao vlasnik sajta RapidSerbia.com i dam kratko obavestenje sledece sadrzine:

"Prema izvoru B92, Ministarstvo unutrasnjih poslova Srbije je u toku jucerasnjeg dana izdalo obavestenje u kome se navodi da je "Osumnjiceni bez odobrenja nosilaca autorskih prava, scenariste i reditelja Gorana Markovica i producenta Svetozara Cvetkovica, umnozenu kopiju 'Turneje' postavio na sajt ‘rapidserbia’ i na taj nacin omogucio korisnicima ovog sajta da neovlasceno preuzmu kopiju filma". Kao administrator i vlasnik Foruma tvrdim da nijedan clan Foruma nije u mogucnosti da bilo kakav materijal, osim tekstualnog, ostavi na ovom mestu pa je stoga sumnja da je Ivan Jelic "umnozenu kopiju 'Turneje' postavio na sajt 'rapidserbia' i na taj nacin omogucio korisnicima ovog sajta da neovlasceno preuzmu kopiju filma", potpuno neosnovana. Ovakva optuzba rusi ugled Foruma, njegovu funkciju stavlja u potpuno pogresan kontekst i vredja njegove clanove. Zbog bojazni da bi nas clan mogao biti pogresno okrivljen za delo koje nikako nije mogao da izvrsi, ovom prilikom objavljujem da cu u slucaju da optuzena strana od mene zatrazi pomoc, dati sve potrebne informacije o funkcionisanju foruma i zvanicnu izjavu u kojoj tvrdim da delo za koje terete Ivana nikako nije moglo biti izvrseno na ovom mestu. Rapid Serbia Forum sa mnom na celu ne podrzava pirateriju, pa stoga zelim da podrzim napore Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u sprecavanju iste i smatram da ukoliko se dokaze da bilo ko ko svesno distribuira neovlascene kopije filmova i od toga ima materjalnu korist mora biti adekvatno kaznjen. Na srecu po nas i nase clanove, takvo jedno krivicno delo se ne moze izvrsiti na sajtu ovakvog tipa, sto ce se siguran sam i dokazati."

Milan Janackovic



Sta reci nego smesno....Toliko je njih u knez mihajlovoj,na spensu i zmaj jovinoj u ns i po ostalim gradovima,koji prodaju mali milion pirata.Uz to nije neobicno videti i policajca kako kupuje,a oni nasli ovog lika.Pitam se samo kako su dosli do njega,obizorm da one koji su im ispred nosa kao da neprimecuju.

Ako se ovo poveze sa tim da provajder prati sve aktivnosti korisnika,moze da prodje vrlo lose.

Sta vi mislite?
 
Ako im je do primera,bolje da su ukebali nekog na ulici sto prodaje. Em je lakse pronaci ga,em su i dokazi na izvolte.Opipljivi i neoborivi dokazi.
Sve mi to lici na nesto drugo. Dobro,krenuolo je od producenta ili koga vec ko je u uskoj vezi sa filmom...ali ima tu jos nesto. Nije to samo upload...
 
Hm,ocigledno je da covek nije stavio film na rapidserbia jer je to teoretski a i prakticno nemoguce...moze samo link da ostavi...ali kljucni ljudi izgleda ne misle tako :lol:

Lidija Komlen-Nikolić kaže da je Jelić lako pronađen, jer je administrator sajta “Rapidšer“ dao sve podatke o osumnjičenom za pirateriju. Međutim kopija filam se u međuvremenu našla na ulicama.

“Znači onog mometa kada se materijal pojavi na internetu, vi ste izgubili bitku. Vi njega ne možete više da sklonite, taj materijal više ne nalazi na ’Rapidserbia’ on se nalazi i na još 50 sajtova, gde ljudi mogu da preuzmu taj materijal, znači onog momenta kada nešto pojavi na Internetu vi njega više ne možete da skolnite“, objašnjava Komlen-Nikolić.

Tuziteljka za visokotehnoloski kriminal Lidija Komlen-Nikolic je izjavila ovo gore. To me navodi na zakljucak da ona izgleda ne pravi razliku izmedju rapidserbia (foruma) i rapidshare (hosting servera).
To je rekla za TV B92,licno sam gledao i slusao. Znaci kaze da je materijal postvaljen na rapidserbia sto je apsolutno nemoguce...moze samo link da se ostavi.
Malo mi je tuzno da tuzitelj za visokotehnoloski kriminal pravi ovakve banalne greske. I sad ona treba cvrstim dokazima i neoborivim tackama optuznice da juri nekog preko suda...
I druga stvar,administrator foruma RapidSerbia....a ne sajta RapidShare. Izgleda da tu slabo ko razume o cemu se radi i na koji nacin dokazati krivicu.

Nabasao sam i na deo zakona koji se odnosi na pirateriju i bas se pitam po kom stavu iz tog clana ce da ga kazne za postavljanje linka na forum (da znate,ovde na krsti je jos uvek zabranjeno,cisto kao mera opreza),jer nigde ne kazu da imaju informaciju kako je sa njegove IP adrese izvrsen upload na rapidshare a ne rapidserbia. A logino je da bi rekli ako znaju,ne bi ostavljali slucaj na ovako klimavim nogama,sto se moze lako videti kada se samo malo bolje protimaci..
Neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela ili predmeta srodnog prava
Član 199.
(1) Ko neovlašćeno objavi, snimi, umnoži, ili na drugi način javno saopšti u celini ili delimično autorsko delo,
interpretaciju, fonogram, videogram, emisiju, računarski program ili bazu podataka,
kazniće se zatvorom do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko stavi u promet ili u nameri stavljanja u promet neovlašćeno
drži umnožene ili neovlašćeno stavljene u promet primerke autorskog dela, interpretacije, fonograma, videograma,
emisije, računarskog programa ili baze podataka,
(3) Ako je delo iz st. 1. i 2. ovog člana učinjeno u nameri pribavljanja imovinske koristi za sebe ili drugog,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do pet godina.
(4) Ko proizvede, uveze, stavi u promet, proda, da u zakup, reklamira u cilju prodaje ili davanja u zakup ili drži
u komercijalne svrhe uređaje ili sredstva čija je osnovna ili pretežna namena uklanjanje, zaobilaženje ili osujećivanje
tehnoloških mera namenjenih sprečavanju povreda autorskih i srodnih prava, ili ko takve uređaje ili sredstva koristi u
cilju povrede autorskog ili srodnog prava,
kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
(5) Predmeti iz st. 1. do 4. ovog člana oduzeće se i uništiti.
 
Poslednja izmena:
Cela ova prica sluzi za zamlacivanje naroda,cisto dokazivanje da se neke promene dogadju u srbiji,"da policija radi svoj posao" i da smo stigli na novi nivo borbe protiv piraterije.Naravno ovo je smesno,toliko pirata na ulicama a oni traze preko pirate preko srpskih foruma.
Sami filmovi nisu postavljeni na rapidserbia forumu,nego na rapidshare koji sluzi za hostovanje podataka.Na kom osnovu i kako ce da mu sude stvarno mi nije jasno,i kako ce da dokazu da je on to postavio takodje mi nije jasno,jer da bi imali dokaz da je on postavio te filmove na rapidshare,moraju imati log fajl od rapidshera da su sa njegove IP adrese uploadovani ti filmovi a ja licno mislim da ima rapidshare nece dati te logove.
 
Stavio cova film na net i vec ga savatali...
Da je to tako svuda, bilo bi masovno hapsenje. Sad su kao oni sprecili dalje piraterisanje od tog lika, ko da niko nece uploadovati film. Kontam da 90% nas ovde aktivno skida filmove, igre, muziku itd. Panduri su se sad mnogo pokazali. Sad se kao piraterija sprecava u Srbiji, a to je svetski problem, ne samo u ovom djubristu.
A u bozju mater...

Jedva cekam da steraju tuziocu i tim likovima sto su alavi......a Lidijica je mnogo pametna...
 
Poslednja izmena:
kako ce da dokazu da je on to postavio takodje mi nije jasno,jer da bi imali dokaz da je on postavio te filmove na rapidshare,moraju imati log fajl od rapidshera da su sa njegove IP adrese uploadovani ti filmovi a ja licno mislim da ima rapidshare nece dati te logove.
Ovo je inače neizvodljivo izuzev ako ima plaćen nalog na rapidshare pa da radipidshare da adresu vlasnika (inače to se plaća putem bankovnih računa pa preko njih doći do adrese vlasnika) , međutim to sa IP adresom nema veze sa pameću pogotovu na adsl konekcijama :).
Ovo je samo inače jeftin reklamni trik i ništa drugo , i on služi samo tome da se digne malo prašine i da se zaplaši malo običan svet koji to skida i kome se j*** za njihova autorska prava , jer nema novaca da kupi original ili da ode u neki bioskop da to odgleda.
 
Ovo je inače neizvodljivo izuzev ako ima plaćen nalog na rapidshare pa da radipidshare da adresu vlasnika (inače to se plaća putem bankovnih računa pa preko njih doći do adrese vlasnika) , međutim to sa IP adresom nema veze sa pameću pogotovu na adsl konekcijama :).

Sve sto se postavlja na rapidshare dolazi sa racunara sa posebnom ip adresom,a te ip adrese se cuvaju u log fajlu.Onaj ko iscita log fajl moze tacno znati koji je fajl uploadovan sa koje ip adrese i preko nje naci osobu koja je to uradila.
 
A tu su i logovi kod provajdera,za svakog korisnika lista IP adresa i vreme kada je koju koristio...jos ako su uveli ono o cemu se pricalo pre koji mesec,onda definitivno moze da se poveze. Pitanje je samo da li ce rapid da dostavi podatke iz tih logova i kako to sve funkcionise u praksi.
 
Sve sto se postavlja na rapidshare dolazi sa racunara sa posebnom ip adresom,a te ip adrese se cuvaju u log fajlu.Onaj ko iscita log fajl moze tacno znati koji je fajl uploadovan sa koje ip adrese i preko nje naci osobu koja je to uradila.
Jeste ali....

postoje i proxy serveri koji maskiraju IP adresu ;).
Mornar Popaj bolje zna kako stoje stvari sa accountima koji se placaju na rapidshereu od mene. Znam da free user moze hostovati odredjenu kolicinu fajlova. Nakon downloada jednog od tih fajlova 10 puta za redom od strane bilo kojeg korisnika taj fajl se brise ! ! !
Ko moze garantovati da je momak u opste hostovao na rapidshareu?
 
O piratima....

Dodjose kod komsije policajci, prijavio ga radnik, drzao je piratski video i game klub....
Dodjose njih 25 i 5 inspektora....Dodjose za 2h neki ministri, kamere....
Covek je radio sam, kretao se , skupljao i nasakupljao.....Nije imao ledja....a to ih vredja...

Postavise na svakom spratu policajca da dezura 24h....i na ulazu u zgradu dvojicu....
Pretresali svakog ko dodje prvih 5 dana....kod koga su nasli diskove , ako bi vracao pozajmljeno , trazili da svedoci.....
Obisli sve stanove u zgradi , da nadju rezervne kopije, koje covek nije drzao....naivac....
Ko je imao do 100 diskova nisu dirali...i ako nije imao microsoft pakete.....i Adobe....
Kod njega u stanu odneli sve sto radi na struju, racunare, televizor, kamere, sav novac koji su nasli....
Drug dosao da mu snimim pesme za zurku koje zna da slusam i imam, sreca te je disk stavio u index....em crveno , em przi prste ....

Dodjose sutradan inspektor sa jos 6oricom....otvorise vrata, ubacise svako po 3 kutije, birali su sta da stave....doveli su radnika....trazio po katalogu i dao im sta nemaju.......steta da se zgazi buldozerima.....

Za tri dana dodjose sa kombijem zvanicno da zaplene materijal...
Pokupise sve.....
Od ulaza u zgradu , na nekih 30 metara , na cosku stoji ulicni prodavac piraterije....
Znam ga, jer sam prvi u srbiji imao Divx pro kvaliteta gospodara prstenova 2.....ali nisam imao mrezu, on dosao , platio 10e uzeo film i za 3 sata je sve u okolini bilo preplavljeno kopijama.....ima covek mrezu.....
Pozdravljali ga panduri kad su dolazili u pretres, pozdravljali ga kad su odnosili .....mozda je neko u prolazu rekao skloni se sad, ali se nije sklonio....bas u trenutku kad su prolazili....nije ni mrdnuo....
Ledja ili se ne vredja....

Par zgrada dalje uhvatili nekog na ulici, obican, kupovao diskove od mog poznanika na veliko i rezao sam i prodavao sam na ulici....da se skupi za auto....(ulicni prodavci imaju mnogo veci kriterijum za zahteve od radnika u prodavnicama, kioscima, u firmama.....kod njih nije kriterijum prezivljavanje i stanarina, vec kola, a mozda i stan....ali kola sigurno....)

Da bi se izvukao tip kaze da je pirateriju kupio od mog poznanika, koji samo diskove prodaje....stvarno nema covek veze sa piraterijom , cak je na racunaru sve legalno od softwarea.....toliko je pazio....
Ali imao je jedan film , da prekrati vreme dok sedi u radnji (poslovni prostor, firma, sve ok)
i nesto mp3.....

I ista procedura....
Oduzese mu kola, sav novac, sve diskove prazne, na sud i osudjen...jedino ga nisu pritvorili , vec se branio sa slobode , sa nekim srednjim advokatom....Nema ledja....a ni para da plati jaceg......prodavao covek prazne diskove , tu je marza 5din, a ne 150 din po disku....

Neka se shvati, da radnik pati, ko nema ledja nek se ne vredja....
Sitna trava je tu da se gazi, boranija mora da se snadje da postane velika, a onda je niko nece dirati...
Primera koliko hocete.....Hifi centar.....alfa copy (nokia glavni reseler, kupuje popodne ukradeno u dzakovima, a prodaje kao novo dilerima sledeceg dana....a sad su cool....)

Srbija danas je narasla na ovakvim mentalitetima , nacinima rada i ne treba pasti sa marsa kad je tok buducnosti u pitanju....
Pre nego sto pocnes da se bavis necim , a neces da se .urcis, migoljis, fajtas, prljavo igras, onda moras da pitas "tatu" o svom buducem zanatu....

Cak i u privredi vam je tako , manje vise.....ima puno caka kako da se oteza coveku koji hoce dobru ideju i moze da se opari , da sprovede u delo.....
Predlozi idu od "ti ces meni da das 50% u tvojoj firmi , ja cu tebi da otvorim vrata , dacu ti 30% ove firme i 15% ove firme....." od zvanicnih politicara.......(ovo ako imas novac)
pa do "dobices pare od banke, drzave, koje naravno moras da vratis, bice umesto 15%, nekih 6,7%, meni ces dati odmah 10k e , a posle i 50% od firme....."
Naravno ako im jednom ucinis nesto kad su u problemu , onda te vecito paze, maze i svuda ima mesta za zajednicke prijatelje......tu zakona nema, "prijatelj" je zakon....


Nece jos dugo da se promeni nista po tom planu....niti zbog evrope niti zbog samih sebe....
bar ne u pirateriji.....
 

Back
Top