Dama!!!

Lilu

Elita
Poruka
16.671
Sta treba zena da zna i uradi da bi bila dama...
Evo sad me Ambasador podstako na razmisljanje. Nosi li dama farmerke i patike? Da li se jednoj dami desi da opsuje, onako socno? Desi li joj se da ode u prodavnicu nenasminkana? Mora li uvek da se smeska i kad joj nije do smeskanja? Sme li jedna dama da dozvoli sebi da ode na fudbalsku utakmicu i socno raspali da vredja sudiju ili ne daj boze zvizdi u prste? Ako sve ovo jedna dama ne sme, onda sam ja daaaleko od dame...
 
Pa ... ja mislim da definitivno dama nije neka vatrena devojka ali ni flegma nikako ... Blaga verzija sangvinika.
Neki fazon kulturne , inteligentne, vesele osobe al ne arogantne. (znači ođe kod nas toga nema, kao ni gospode)
Što se tiče oblačenja neko može da bude dama/gospodin i u svečanom odelu i u gumenim čizmama. Ja sam mislio da vi ovde zante da odelo ne čini čoveka ...
 
...mislim da bi bila dama ne zavisi da li nosi farmerke ili ne.... to jednostavno imas u sebi ili ne... savko kad se sredi moze da izgleda kao dama ali ne znaci da je to. To je nesto sto se nosi u sebi...
 
Sta treba zena da zna i uradi da bi bila dama...
Evo sad me Ambasador podstako na razmisljanje. Nosi li dama farmerke i patike? Da li se jednoj dami desi da opsuje, onako socno? Desi li joj se da ode u prodavnicu nenasminkana? Mora li uvek da se smeska i kad joj nije do smeskanja? Sme li jedna dama da dozvoli sebi da ode na fudbalsku utakmicu i socno raspali da vredja sudiju ili ne daj boze zvizdi u prste? Ako sve ovo jedna dama ne sme, onda sam ja daaaleko od dame...

po mom skromnom misljenju, dama je inteligentna zena
nosi farmerke,patike trenarke kad ide na pijac i kod kuce, kod komsinice......npr, a za posao se oblaci klasicno elegantno i ono sto joj lepo stoji i sa ukusom
na pijac i prodavnicu ide nenasminkana ako joj tako odgovara
ponasa se spontano, znaci opsuje pred ljudima koji su joj dovoljno bliski da moze da se ponasa opusteno i u nekoj neformalnoj situaciji, dakle pred drugaricom, komsinicom, koleginicom, (sigurno nece psovati na tvu)
ide na utakmice, sto da ne i ponasa se u skladu sa situacijom, dakle navija i sve sto se pod tim podrazumeva
ali dama je zena koja zna kako, kad i gde moze i treba da se ponasa, to je zena koja moze da se prilagodi situaciji, koja moze u svako drustvo da se uklopi, sa svima zna da razgovara, a da ostane svoja, da sacuva svoj integritet i suverenitet
 
...mislim da bi bila dama ne zavisi da li nosi farmerke ili ne.... to jednostavno imas u sebi ili ne... savko kad se sredi moze da izgleda kao dama ali ne znaci da je to. To je nesto sto se nosi u sebi...

Pa ja damu zamisljam uvek doteranu, u visokim potpeticama, nalakiranim noktima, predivnom kosom, sa istancanim ukusom za lepo, finim manirima, zvonkim glasom, izuzetno bogatim recnikom, odmerenom, pametnom, mudrom, spospobnom da u konkretnim situacijama odmereno reaguje... Prava dama zna da kuva najlepse na svetu, ima vremena za muza, za decu za posao, za knjige, za izlaske... Prava dama zna svoju kucu da uredi kao profesionalni dizajneri, cak i bolje od njih... a sve ovo je mnogo tesko...

to sto ti kazes da se s tim rodis ili ne, to je sarm... i svi mi posedujemo odredjenu dozu sarma, neko manje, neko vise. Svaka je sarmantna na svoj nacin, ali biti dama... ppppppppffff
girl_impossible.gif
 
po mom skromnom misljenju, dama je inteligentna zena
nosi farmerke,patike trenarke kad ide na pijac i kod kuce, kod komsinice......npr, a za posao se oblaci klasicno elegantno i ono sto joj lepo stoji i sa ukusom
na pijac i prodavnicu ide nenasminkana ako joj tako odgovara
ponasa se spontano, znaci opsuje pred ljudima koji su joj dovoljno bliski da moze da se ponasa opusteno i u nekoj neformalnoj situaciji, dakle pred drugaricom, komsinicom, koleginicom, (sigurno nece psovati na tvu)
ide na utakmice, sto da ne i ponasa se u skladu sa situacijom, dakle navija i sve sto se pod tim podrazumeva
ali dama je zena koja zna kako, kad i gde moze i treba da se ponasa, to je zena koja moze da se prilagodi situaciji, koja moze u svako drustvo da se uklopi, sa svima zna da razgovara, a da ostane svoja, da sacuva svoj integritet i suverenitet


svidja mi se tvoj odgovor... ond bi mozda i mogla da se svrstam u tu kategoruju... ;)
 
Dama je duhovna kategorija. To nema veze da li je u farmerkama i patikama, mada prave dame znaju da se obuku prikladno za svaku priliku. Da psuju nikako, i svaka njena prica je s merom i odredjenim tonalitetom koji nije ni sapat ni dranje. Ume da odgovori itekako al ne uvredama vec cinjenicama. To jednostavno izbija iz nje. Ali zato je obrazovana. Nema dame bez obrazovanja...mada ima obrazovanih da nisu dame..na zalost rekla bih. Mislim da se to uci u porodici od malih nogu. Malo je toga ovde kod nas, ovde kod nas zene su napadne bilo sa oblacenjem bilo sa pricom. Nema mere.
 
dama ne psuje.
koristi birane reci, i, sto je najvaznije, ne vice. kontrolise jacinu/visinu glasa kad razgovara. ne da se lako iznervirati i na suptilan nacin iskazuje svoja osecanja iznenadjenja/razocarenja.
dama drzi do sebe, ne hvali se.
dama je informisana o politici, kulturnim desavanjima, filmovima,.. da bi mogla da vodi konstruktivne ragovore.
dama ima dobro drzanje, oblaci se sa stilom, bez garderobe koja vise otkriva nego sto pokriva. nosi umerenu sminku i uvek ima pristojnu frizuru. parfem u umerenoj kolicini.
ne preteruje u jelu i alkoholu.

ovo je za pocetak :)
 
Kako mi najcesce zamisljamo dame...takve ne postoje.
Nasminkana,doterana,u bundi :) pazi na ponasanje...
Licno,i ne zelim da budem takva,malo mi zvuci dosadno :D
Recimo da su po meni dame 21 veka,obrazovane,uspesne,kulturne zene,prijatne,u cijem je drustvu lepo.
 
po mom skromnom misljenju, dama je inteligentna zena
nosi farmerke,patike trenarke kad ide na pijac i kod kuce, kod komsinice......npr, a za posao se oblaci klasicno elegantno i ono sto joj lepo stoji i sa ukusom
na pijac i prodavnicu ide nenasminkana ako joj tako odgovara
ponasa se spontano, znaci opsuje pred ljudima koji su joj dovoljno bliski da moze da se ponasa opusteno i u nekoj neformalnoj situaciji, dakle pred drugaricom, komsinicom, koleginicom, (sigurno nece psovati na tvu)
ide na utakmice, sto da ne i ponasa se u skladu sa situacijom, dakle navija i sve sto se pod tim podrazumeva
ali dama je zena koja zna kako, kad i gde moze i treba da se ponasa, to je zena koja moze da se prilagodi situaciji, koja moze u svako drustvo da se uklopi, sa svima zna da razgovara, a da ostane svoja, da sacuva svoj integritet i suverenitet


Vexi ovo sto si ti nabrojala je zena koja zna sta hoce i koja je sigurna u sebe, koja je lepo vaspitana a to jos uvek ne znaci da je dama.
 
Vexi ovo sto si ti nabrojala je zena koja zna sta hoce i koja je sigurna u sebe, koja je lepo vaspitana a to jos uvek ne znaci da je dama.

Pa, dobro, ali to je osnova, i bez toga ne može biti dama, pa da joj je kruna na glavi... Sad samo da ostali dodaju nedostajuće osobine...mada, mislim da se dama i rađa...jenim delom...kao i talenat..:)
 
i taj uslov ispunjavam :) nije bas psetance, dalmatinac je, ali boze moj... imam i papagaja i ribice, imala sam i zeca (ali je imao nesretan susret s dalmatincem)...
sve sam blize dami
girl_curtsey.gif

Hmm... Dobro.

Dama mora da ima najmanje jednu malu crnu haljinu.
Dama mora da nosi ogrlicu od pravih bisera.
Dama nikad ne ide u javni toalet.
Dama ne hrče, tj. dama je Dama i kad spava.
 
dama ne psuje.
koristi birane reci, i, sto je najvaznije, ne vice. kontrolise jacinu/visinu glasa kad razgovara. ne da se lako iznervirati i na suptilan nacin iskazuje svoja osecanja iznenadjenja/razocarenja.
dama drzi do sebe, ne hvali se.
dama je informisana o politici, kulturnim desavanjima, filmovima,.. da bi mogla da vodi konstruktivne ragovore.
dama ima dobro drzanje, oblaci se sa stilom, bez garderobe koja vise otkriva nego sto pokriva. nosi umerenu sminku i uvek ima pristojnu frizuru. parfem u umerenoj kolicini.
ne preteruje u jelu i alkoholu.

ovo je za pocetak :)

po mom skromnom misljenju, dama je inteligentna zena
nosi farmerke,patike trenarke kad ide na pijac i kod kuce, kod komsinice......npr, a za posao se oblaci klasicno elegantno i ono sto joj lepo stoji i sa ukusom
na pijac i prodavnicu ide nenasminkana ako joj tako odgovara
ponasa se spontano, znaci opsuje pred ljudima koji su joj dovoljno bliski da moze da se ponasa opusteno i u nekoj neformalnoj situaciji, dakle pred drugaricom, komsinicom, koleginicom, (sigurno nece psovati na tvu)
ide na utakmice, sto da ne i ponasa se u skladu sa situacijom, dakle navija i sve sto se pod tim podrazumeva
ali dama je zena koja zna kako, kad i gde moze i treba da se ponasa, to je zena koja moze da se prilagodi situaciji, koja moze u svako drustvo da se uklopi, sa svima zna da razgovara, a da ostane svoja, da sacuva svoj integritet i suverenitet

Dama je duhovna kategorija. To nema veze da li je u farmerkama i patikama, mada prave dame znaju da se obuku prikladno za svaku priliku. Da psuju nikako, i svaka njena prica je s merom i odredjenim tonalitetom koji nije ni sapat ni dranje. Ume da odgovori itekako al ne uvredama vec cinjenicama. To jednostavno izbija iz nje. Ali zato je obrazovana. Nema dame bez obrazovanja...mada ima obrazovanih da nisu dame..na zalost rekla bih. Mislim da se to uci u porodici od malih nogu. Malo je toga ovde kod nas, ovde kod nas zene su napadne bilo sa oblacenjem bilo sa pricom. Nema mere.


Imala sam nekoliko baka...Jedna od njih, iako sa sela, bila je obrazovana za ono vreme i mesto, i svoj pol) i, da: bila je dama...
Nikada nije izgovorila ili uradila bilo šta što nije bilo na svom mestu....ili za čime nije bilo potrebe, niti je propustila neku svoju obavezu.
Kad god gledam neki englesku film u kojem se pojavljuje neka dobrodušna stara gospođa, sa vremenom radnje u 19 veku, ja se setim nje...Uvek u odeći dugoj do članaka, uspravnog hoda, čista, ispeglana, strpljiva, redovno je čitala - ne iz mode, već je imala potrebu za tim...
 
I vozi se kočijama.
I nosi samo štikle.
I ne banči do zore nego se vrće kući oko ponoći.
I ne prdi.
I ne pije pivo.
I ne s*ere.
I ne jede.
I ne j*be se nego vodi ljubav.

:klap:

I ne koristi papirne, već svilene maramice sa izvezenim inicijalima.
Doterana je i kad je bolesna. Visoka temperatura i groznica nimalo ne utiču na njenu potrebu da ima frizuru i decentnu šminku.
 

Back
Top