Vinogradarstvo i vinarstvo

koliko litara vina po berbi i koje sorte grožđa

  • 1)do 500 litara (lične potrebe, familija, ostalo za prodaju)

  • 2)više od 500 litara (uglavnom za prodaju)

  • 1. Sauvignon beli

  • 2. Pinot (Chardonnay) (belo)

  • 3. Riesling (belo)

  • 4. Muškat (Muscat) (belo/crno)

  • 5. Cabernet Sauvignon (crno)

  • 6. Pinot crni

  • 7. Merlot (crno)

  • ...neka druga sorta grožđa (navedi u postu koja)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

kyo.

Elita
Poruka
22.685
Vinogradarstvo i vinarstvo


215px-Chardonnay_Moldova.JPG




tema za vinogradare i vinare, ali i za one koji uživaju u vinu a nemaju svoj vinograd:)
evo došao sam na ideju...pošto sam novi u tom biznisu (naime početkom godine moja familija kupila vinograd...pa bi volio da steknem neka nova znanja...neka sam tokom ove godine već naučio...al znanja nikad previše:D


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evo danas 11.tog novembra je Sveti.Martin i u Sloveniji, Hrvatskoj i većini evropskih zemalja se slavi kao dan vina...tada službeno mošt (mlado vino) postaje (krsti se) u vino...
eto to je ujedno dan vinogradara i vinara nešto poput Svetog Trifuna koji je zaštitnik vina i vinogradara u Srbiji.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eto volio bih da na ovoj temi:
:arrow: raspravljamo o tome kako vi obrađujete vaš vinograd,
:arrow: čime prskate, gnojite trsove, koliko puta godišnje i kada to činite,
:arrow: kada imate berbu,
:arrow: kakvu sortu grožđa imate ili planirate da posadite....
:arrow: koliko trsova imate i
:arrow: koliko ste litara grožđa dobili od prošle berbe...te
:arrow: dal imate vinograd zato jer vam je to lični gušt za lične potrebe ili
:arrow: ste proizvođač i to vam je zanimanje i posao od kojeg privređujete!?



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


a evo i (nezaobilazne u mojim temama) ankete :cool:

dva su anketna pitanja:


1. za koliko litara vina ste imali berbu?
:arrow:-do 500 litara (za lične potrebe, familija, ostalo za prodaju)
:arrow:-više od 500 litara (uglavnom za prodaju)


2. koje sorte grožđa imate u vašem vinogradu?
:arrow:- Sauvignon beli
:arrow:- Pinot (Chardonnay) (belo)
:arrow:- Riesling (belo)
:arrow:- Muškat (Muscat) (belo/crno)
:arrow:- Cabernet Sauvignon (crno)
:arrow:- Pinot crni
:arrow:- Merlot (crno)
:arrow:- neka druga sorta grožđa (navedi u postu koja)


svestan sam da ću teško da naiđem na nekog ko se razume u "materiju" ovom forumu ...
al kako kaže narodna: nada umire poslednja :)



PS ako sam krivi pdf izabrao, moje isprike i molio bih da se tema preseli na onaj "pravi" :idea: :)
 
Poslednja izmena:
Шта фали, мој тата прави алкохол 96%:mrgreen:
Најбољи у Европској Унији- добио и две године за редом званичну потврду.
Ето, Срби праве ових година најбољи алкохол...ко ће други?:lol:

А вино је, иначе, моје омиљено алкохолно пиће.
Баш бих волела да умем да га правим...имам и виноград преко пута куће...и комшију Далматинца који прави сјааајно вино.:)
 
Volim vino..to je prakticno jedini alkohol koji konzumiram a vinograd...da ..volela bih..jedan onako ..i da sa svojom rukom u njegovoj obilazimo nas vinograd i..uzivamo u njegovim plodovima..mala vinarija..mala kuca....maa kupicu taj vinograd..( ocigledno sam promasila pdf..odoh na romantiku )..kazu da vinogradari zive dugo i srecno...i jeste predivno..baviti se time..videh u jednoj zemlji gde se cela pokrajina bavi vinogradarstvom i proizvodnjom vina..
 
Volim vino..to je prakticno jedini alkohol koji konzumiram a vinograd...da ..volela bih..jedan onako ..i da sa svojom rukom u njegovoj obilazimo nas vinograd i..uzivamo u njegovim plodovima..mala vinarija..mala kuca....maa kupicu taj vinograd..( ocigledno sam promasila pdf..odoh na romantiku )..kazu da vinogradari zive dugo i srecno...i jeste predivno..baviti se time..videh u jednoj zemlji gde se cela pokrajina bavi vinogradarstvom i proizvodnjom vina..

evo mi smo ove godine na proleće kupili u Međimurju (najsjeverniji dio Hrvatske) imamo nekih 300njak rsova (srećom nisu slabi i mladi pa daju dosta) eto ovu jesen smo ubrali za blizu 600 litara vina...i više smo nego zadovoljni ...bila je dobra godina...dosta sunca i toplih dana evo berba je bila dosta rano za ovo podneblje.. sredinom septembra..
imamo najviše Burgundaca (pinot sivi), nešto šipona, rizlinga i pinota belog, te muškata...:)

evo i malo pre došao sa večere i prvi put probao mlado vino

ODLIČNO je:super::super::super:
nije ni kiselkasto ni slatko previše ono taman...:super:

bili su kod nas tamo okolni vinogradari i rekl su da smo dobro radili i da se može i pod butelje prodavati:idea:

al eto mi nećemo prodavat jer se ne mislimo s time zbog prodaje baviti već čisto iz ličnog užitka:ok:

tako da ćemo ga trošiti većinom za lične potrebe :) a ono ostalo kao poklon za rođendane, imendane i tome slično:D
 
А вино је, иначе, моје омиљено алкохолно пиће.
Баш бих волела да умем да га правим...имам и виноград преко пута куће...и комшију Далматинца који прави сјааајно вино.:)

nekako oni koji imaju vinograd "oduvek" ne cene to kao neki koji su oduvek želeli da ga imaju ali nisu bili u prilici ili materijalnoj mogućnosti da ga kupe:(

eto moji su roditelji oduvek hteli da imaju mali vinograd i vikendicu van grada negde na međimurskim bregima i da imaju vlastiti podrum i vino i tek si ovo proljeće to ostvarili...:D

a godinama išli kod tete na berbe, na slavlja mladog vina na matinje (11.novembra) i eto teta ovo proleće prodavala i prodala nama:)

šteta što se ne bavite time...:think:

ono razumem ljude koji imaju vinograd sa preko hiljadu trsova.....a ono i za to "ima leka" jedan dio prepustiš da ti neko drugi radi ili prodaš ili ukloniš i ostaviš si jedan manji dio recimo 200-300 trsova sasvim dovoljno za lične potrebe:idea:
 
nekako oni koji imaju vinograd "oduvek" ne cene to kao neki koji su oduvek želeli da ga imaju ali nisu bili u prilici ili materijalnoj mogućnosti da ga kupe:(

eto moji su roditelji oduvek hteli da imaju mali vinograd i vikendicu van grada negde na međimurskim bregima i da imaju vlastiti podrum i vino i tek si ovo proljeće to ostvarili...:D

a godinama išli kod tete na berbe, na slavlja mladog vina na matinje (11.novembra) i eto teta ovo proleće prodavala i prodala nama:)

šteta što se ne bavite time...:think:

ono razumem ljude koji imaju vinograd sa preko hiljadu trsova.....a ono i za to "ima leka" jedan dio prepustiš da ti neko drugi radi ili prodaš ili ukloniš i ostaviš si jedan manji dio recimo 200-300 trsova sasvim dovoljno za lične potrebe:idea:
:) Нисам се можда најбоље изразила.
Виноград није мој, само је лоциран преко пута моје куће.;)
Дакле, немам га у поседу.
И вероватно га нећу ни имати, јер нећу никад моћи тј. имати времена тиме да се бавим.:neutral:
А и некоко ми је то више за мушкарце.:mrgreen:
 
Prvi trezor za arhivska vina u Srbiji

vino_450x250.jpg


SUBOTICA - Tradicionalni Festival mladog vina, koji se održava trećeg četvrtka u novembru, ugostio je u vinariji "DiBonis" i restoranu "Širaz" u Subotici desetine najboljih proizvođača vina iz subotičke regije i veliki broj ljubitelja božanske kapljice. Udruženje vinogradara i vinara i vitezovi viteškog reda "Arena Zabatkiensis" ("Subotički pesak") ideju o susretu preuzeli su od francuskih vinogradara, koji slave svoj mladi "Božule". U sklopu restorana nalazi se u Srbiji jedinstveni vinski trezor, sa preko 120 vrsta vina, kako iz sopstvene proizvodnje, tako i vina poznatih svetskih vinskih regiona.:)
Ljerka Alajbeg, generalna konzulica Hrvatske u Subotici, i Ferenc Nađ, generalni konzul Mađarske, dobili su vinske trezore, u kojima će moći da čuvaju vina za specijalne goste.:klap:

радио телевизија Војводине - Суботица

-------------------
eto bili gosti i iz Hrvatske i Mađarske, a domačini su pokazali pravo gostoprimstvo, eto ja bih takođe rado probao vaša subotička vina kao što bi rado i da vi probate moje :)
 
:) Нисам се можда најбоље изразила.
Виноград није мој, само је лоциран преко пута моје куће.;)
Дакле, немам га у поседу.
И вероватно га нећу ни имати, јер нећу никад моћи тј. имати времена тиме да се бавим.:neutral:
А и некоко ми је то више за мушкарце.:mrgreen:

а немој тако...:) ја познам и жене које се баве виноградарством...
ево комшијица отишла у пензију и бави се производнјом вина, каже док је берба увек комшије помогну а за остало се увек нађе времена...и није толико посла колико људи мисле да јест:)
још си млада кад дођеш у године лјубав према природи и животињама постаје све већа:D:cool:
 

Back
Top