90. godišnjica Prvog svetskog rata, zašto Srbija ćuti?

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
U Evropi i Svetu se održavaju ceremonije obeležavanja Velikog rata.

Gde smo mi pitam se ja?

Blic i Novosti ne pominju ništa, Politika prenosi šta se dešava u Francuskoj, B92 kratko piše:

''Povodom Dana primirja danas će kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda, na Novom groblju, biti održana državna ceremonija odavanja visokih počasti vojnicima i civilima stradalim za oslobođenje Srbije. Malobrojni preživeli veterani svetskog rata svedoče o ratnim strahotama i poručuju da se nikada ne smeju zaboraviti oni koji su u ratu dali živote.''

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=11&dd=11&nav_category=12&nav_id=328252

Nigde ne piše ko će biti na komemoraciji, gde će biti predsednik, gde premijer...

Predsednički sajt kaže:

Председник Републике Србије Борис Тадић присуствоваће у уторак, 11. новембра, прослави 90. годишњице стицања независности Републике Пољске. У Варшави ће овим поводом присуствовати бројни државници.

У уторак, 12. новембра, предвиђено је да се председник Тадић састане са председником Републике Пољске Лехом Качињским.


Sajt Vlade kaže:

Београд, 11. новембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић отпутовао је данас у једнодневну радну посету Грчкој, током које ће се у Атини састати са председником те земље Кароласом Папуљасом и председником Владе Грчке Костасом Караманлисом.

Ko će to da oda počast srpskim junacima? Sarkozi je svojima odao počast, Braun takođe, Ameri ne zaostaju.

Pitanje

Zašto se stidimo najveće srpske pobede i najveće srpske žrtve?
 
Oni drugi , koji su bili na strani Austougarske, Nemacke , Bugarske , a u koje spadate i vi siptari, su sad u boljoj siotuaciji.
Za to smo , jednim delom krivi mi sami. Nismo odmah , na kraju rata uradili ono sto smo morali, i to nam se sad sveti.
Imali smo i kasnije razne prilike , ali nije bilo nacionalne volje kod nas da to odradimo , jer nije u skladu sa nasom prirodom.

Medjutim , to ne umanjuje velicinu Srpskih ratnika , vojnicko drzanje celog naroda . Ratnu vestinu tadasnjeg Djeneralstaba , veliko samopozrtvovanje ccelog naroda , neopisuvu hrabrost svog Srpskog Stanovnistva . takodje , ne umanjuje odgovornost onih koji su napravili tada klasican genocid u Srbiji . Bugari , Aaustrijanci , Nemci , Hrvati , Siptari , koji su sacekali Srpsku vojsku i kolone srpskih izbeglica , ( Zena i dece ) u Albanskim gudurama .
Palima slava , a zlotvorima osveta . Bilo kad , i bilo gde .
 
Poslednja izmena:
To nije isto .
Mada smo trebali da obelezimo i 9 Maj

Na zalost , mimo ostalih naroda , koji su se osliobodili , nama Srbima je samo zamenjen okupator .
pa ako vac tako gledas onda ne treba da slavimo ni ovaj datum jer smo svojom voljom ugasiili drzavu Srbiju i napravili neku novu drzavu cudnog imena, sa nekim ne bas prijateljskim narodima ,sto nam se na kraju obilo o glavu i vise nego propali komunisticki eksperiment
 
U Evropi i Svetu se održavaju ceremonije obeležavanja Velikog rata.

Gde smo mi pitam se ja?

Blic i Novosti ne pominju ništa, Politika prenosi šta se dešava u Francuskoj, B92 kratko piše:

''Povodom Dana primirja danas će kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda, na Novom groblju, biti održana državna ceremonija odavanja visokih počasti vojnicima i civilima stradalim za oslobođenje Srbije. Malobrojni preživeli veterani svetskog rata svedoče o ratnim strahotama i poručuju da se nikada ne smeju zaboraviti oni koji su u ratu dali živote.''

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=11&dd=11&nav_category=12&nav_id=328252

Nigde ne piše ko će biti na komemoraciji, gde će biti predsednik, gde premijer...

Predsednički sajt kaže:

Председник Републике Србије Борис Тадић присуствоваће у уторак, 11. новембра, прослави 90. годишњице стицања независности Републике Пољске. У Варшави ће овим поводом присуствовати бројни државници.

У уторак, 12. новембра, предвиђено је да се председник Тадић састане са председником Републике Пољске Лехом Качињским.


Sajt Vlade kaže:

Београд, 11. новембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић отпутовао је данас у једнодневну радну посету Грчкој, током које ће се у Атини састати са председником те земље Кароласом Папуљасом и председником Владе Грчке Костасом Караманлисом.

Ko će to da oda počast srpskim junacima? Sarkozi je svojima odao počast, Braun takođe, Ameri ne zaostaju.

Pitanje

Zašto se stidimo najveće srpske pobede i najveće srpske žrtve?

Zbog ljudi na vlasti
 
Zbog ljudi na vlasti

Ne, nisu nam ljudi na vlasti krivi. Krivo je društvo!

Gde su intelektualci da pomenu ovo? Gde je ta patriotska opozicija da kritikuje slabo obeležavanje? Gde su naslednici solunskih junaka?

Ne, zakazali smo kao društvo! Svaljivanje problema na neku drugu stranu nema nikakvu svrhu...
 
Ne znam, zato i pitam.
Tačno je da smo tom pobedom stvorili državu koja je nama i narodima oko nas donela toliko boli i mržnje, ali to je pogrešan način da se gleda na našu pobedu u ratu.
Ne slavi se ,zato sto je naredjeno da se zabrani..........nije li to sve ocigledno,ne znam dal je se to negde u svetu proslavilo,i nije to jedini slucaj.Sinoc je bilo u dnevniku,da u Francuskoj hoce da ukinu dan,oslobadjanja od robovlasnistva,,neki su bili protiv,ali po svemu sudeci,bice usvojeno ovih dana.Ocigledno je da se neke stvari ubrzano desavaju,i to na globalnom nivou
 
U Engleskoj se svake godine slavi.

Na dan primirja, tzv. armistice ili remembrance day, veterani paradiraju Londonom, a nedeljama pre toga svaka javna licnost i bar pola Engleza nosi crveni cvet u reveru u znak secanja na pale, pre svega u prvom ratu. To se simbolicno plati, a sav profit ide porodicama veterana i na odrzavanje spomenika i vojnickih groblja. Na sam dan proslave, kraljica se cutke klanja spomeniku, a sa neba prosipaju crvene cvetove, u tisini.

215px-Lest_we_forget.jpg


Insight_oct04_focus_wreath_large.jpg


Tako Englezi svojima, a mi smo smradovi koji ne zasluzuju one junake.
 

Back
Top