Животни проблеми верника

Poruka
2.372
Помаже Бог, свима,

људима свих вера а нарочито мојим браћи и сестрама православним верницима. Ипак ова тема је и за вернике свих других вера јер се не бави толико разликама међу верама већ животним проблемима које сваки верник (било које вере) има у свом животу, у својој породици, на радном месту, на факултету и свуда.

Ову тему сам могао назвати и "Религиозност, економија, политика, брак, деца и монаштво" јер она све то и још много више обухвата. Сваки верник живи у свету као и атеисти, и има исте проблеме у животу. Како да се запосли, како да довољно зарађује а да при томе не наруши своја веровања, шта да ради ако на послу примети корупцију, лоповлук, ако се супротстави прети му шиканирање од стране надређених или колега (што се у свету зове "мобинг") или му прети отказ, а ако се прави да ништа не види он саучествује у греху и тиме прља своју душу, уноси немир у свој душу и удаљава се од Бога.

Овде можемо и дускутовати о питању "Брак или монаштво". У монаштву је лакше што се тиче економије (домаћинствовања) јер стан, храна и друге потребе у манастиру су углавном обезбеђени и други брину о томе (одређени монах или игуман који је економ) али ко хоће у монаштво мора да се одрекне будућег брака (жене и деце) или ако је већ био у браку жена и деца (али тек када их изведе на пут, када постану пунолетна и обезбеде се) му могу долазити у манастир само у госте и то не често. Са друге стране ко се одлучи за брак (а питање је и како се одлучити између брака и монаштва) тај мора да брине како да довољно заради а на Србију и свет долази све већа економска криза. А још ко има децу треба да довољно заради и за њих, да их нахрани, обуче, школује, итд.

Шта се дешава ако је ваш шеф или газда на послу антирелигиозан или чак мрзи вернике, или ако је друге вере? Наравно је да на послу нећемо проповедати своју веру, што је забрањено, али колеге кад тада (поготово ако дуго радите на једном месту) из ваших међусобних необавезних прича сазнају којој вери припадате, каква су ваша верска опредељења и то све преносе шефу (увек постоји неки шефов или газдин доушник, шпијун, улизица) , а шеф преноси директору, а директор газди и све се зна, па онда почињу приче како сте ви неки верски фанатик, како сте залуђени, као сте мало луди, како сте превише поштени и угрожавате њихове мутне радње јер можете да их некоме оцинкарите (пријавите, иако ви то нећете али они се плаше) па почну провокације од стране шефа и колега, итд. Како наћи посао и радну средину где ће тога бити у најмањој мери? Ја где год сам радио имао сам проблема због свога поштења и жеље да поштено радим, да не преварим никога, да не лажем ни колеге ни шефа, ни газду, да не преварим потрошача, странку, муштерију, због чега су ми многе колеге завиделе, биле злобне, оговарале ме и измишљале лажи о мени, сваљивали и пребацивали сопствене грешке на послу на мене, итд. што је све било мука за моју душу која се таложила месецима или годинама и на крају или мени дају отказ или им га ја дам сам и тражим други посао а кад га нађем опет исто или слично ме чека. Живим и радио сам у Београду како ми и пише у нику, мада сам мало радио и у Аустрији где је било сличних проблема. Како пронаћи добру, поштену и колегијалну радну средину данас у Србији или у некој другој земљи где ви живите?

Ето, то су нека моја питања која ме муче, а свако овде може износити своје животне проблеме и недоумице које као верник среће у свом животу па ћемо заједнички један другоме давати идеје, предлоге и савете, и заједнички доприносити решавању тих проблема.
 
Ову тему сам могао назвати и "Исповедаоница" јер је за то и намењена, и јер и сам један апостол Христов у Новом завету пише "Исповедајте један другоме грехе да оздрављате". Дакле, довољно је да нас пријатељ, комшија, рођак или сасвим неки непознати човек саслуша и наша душа одмах оздравља, већ јој је лакше кад се са неким исприча, кад се некоме повери па макар видели тог човека први пут. Наравно, нисам за то да само један другог саслушашамо већ и да предлажемо и саветујемо један другоме конкретна решења проблема колико умемо.

Могао сам дати овој теми име и "Верско саветовалиште" и још других идеја сам имао за наслов теме али ето превагнуо ми је овај назив који стоји, јер ради се о проблемима које верник среће у реалном овоземаљском животу, јер ма колико се молио Богу, читао о Богу, ишао у храмове на молитве, дружио се са верницима, ипак и верник треба да довољно зарађује, да створи и одржава породицу, јер ми смо људи и још увек смо у телу на овом свету, немамо само душу као што ћемо имати на оном свету, и овде на земљи у овом телу имамо своје телесне потребе (да се огрејемо, да имамо кров над главом, да платимо рачуне, да водимо домаћинство, да довољно зарадимо, да имамо брачног друга, да нам деца буду срећна и да не оскудевају, итд.).

Наравно, овде могу да пишу и млађи верници, млађи људи, омладина, студенти, и износе своје проблеме на факултету, у школи, проблеме са родитељима, са браћом и сестрама, са друговима и другарицама, са девојком или момком, итд.
 
Poslednja izmena:
Srcenadlanu-1.gif
 
Стефане, лепо је то срце али та кугла ми делује магијски. И ето паде ми на памет питање шта радити ако у својој породици или у родбини или у комшилуку или међу пријатељима сазнате да се неко бави магијом? Помислићете, да ли и мени нешто он или она врачају и бајају? Ето, и то је један од животних проблема верника, мада овде на овој теми сам мислио да се мање бавимо тим богословским проблемима јер постоје многе теме за то, већ више са оним свакодневним животним проблемима које оптерећују свакога човека (проблеми на послу, факултету, у породици, итд.).

Могу и атеисти да дискутују (јер видим да их има доста у овом подфоруму "Религија") па нек и они дају своја мишљења из свог угла.
 
Помаже бог и теби драги брате!
Свака ти част на теми,стварно си све лепо рекао,како опстати данас а да водимо живот правог православца?Стварно тешко,јер данашњи свет не поштује хришћанске вредности,него има неке своје изопачене неморалне вредности...
Ја могу да ти говорим из аспекта 17-годишњака,и мени је стварно тешко,да будем религиозан јер стварно многи људи покушавају да то омаловажавају,исмејавају и праве од тога као да је нешто срамотно или не дај Боже лоше?!Видиш да је код данашње омладине циљ да иду на што више журке,да се сто више однесу од
алкохола или да уживају у "благодетима" разних опојних сретства,уместо да оду у цркву,или на недељну литургију помоле се Богу за здравље за срећу...
Па се онда запиташ то су ипак само деца од неког су морали то да виде,и онда сватиш колико је тај неморал и непоштовање православља заступљено.
Што се тиче брака,ја сам увек за брак,бела куга влада нашом нацијом сваке,године
нестане по један просечан град,зато треба деца што више да се праве,запамти ако је породица сложна и ако има велике љубави између чланова породице,онда те не могу ни сиромаштво ни немаштина спречити у стварању деце,и да ти кажем да се никад не предајеш јер Бог све види и све памти,запамти да нас је Бог створио да на земљи стварамо живот својом вољом,и како будемо живели овај живот тако ће нам бити и у царству небеском...
Зато брате издржи стегни зубе и недопусти да злобници овога света угуше православље
 
Стефане, лепо је то срце али та кугла ми делује магијски. И ето паде ми на памет питање шта радити ако у својој породици или у родбини или у комшилуку или међу пријатељима сазнате да се неко бави магијом? Помислићете, да ли и мени нешто он или она врачају и бајају? Ето, и то је један од животних проблема верника, мада овде на овој теми сам мислио да се мање бавимо тим богословским проблемима јер постоје многе теме за то, већ више са оним свакодневним животним проблемима које оптерећују свакога човека (проблеми на послу, факултету, у породици, итд.).

Могу и атеисти да дискутују (јер видим да их има доста у овом подфоруму "Религија") па нек и они дају своја мишљења из свог угла.
Kugla nije magija,to je tanani mjehurić....Eto matejevski duh...nemaš nežnosti...krut si...treba da prestaneš da se plašiš mraka...Krug označava i beskonačnost..Vlado Vlado...:roll:
 
Хвала брате "Понос града!" на мудрим речима. Лепо си рекао да када је породица сложна, а она се темељи на слози два брачна друга (на љубавеи између мужа и жене) онда све иде много лакше. И деца су тада срећнија и бољи су људи. Али шта ако је између мужа и жене непрекидна тензија, свађа, неразумвање? То се онда преноси и на децу и она постају слабији људи. Шта исто тако ако дете (без обзира колико има година, може да буде и пунолетно али је до краја живота њихово дете) почне да верује у Бога, у Богу и вери нађе утеху и снагу, а родитељи (који су у Србији комунистичко-атеистички васпитани) се гневе на веру? Многи родитељи се жале да су им деца залутала у неку од секти, а када погледаш те родитеље онда видиш да су они детету пружали врло мало и стабилности и знања о Богу и онда је природно што је дете потражило утеху и љубав на другој страни. Још ако су родитељи неки кобајаги православци који имају искривљен став о православљу, дете ће замрзети ту веру, помислиће да је православље само глупа традиција која нема везе са Богом (ако гледа на своје такве родитеље или рођаке) и потражиће Бога и истину у некој другој вери.
 
Хвала брате "Понос града!" на мудрим речима. Лепо си рекао да када је породица сложна, а она се темељи на слози два брачна друга (на љубавеи између мужа и жене) онда све иде много лакше. И деца су тада срећнија и бољи су људи. Али шта ако је између мужа и жене непрекидна тензија, свађа, неразумвање? То се онда преноси и на децу и она постају слабији људи. Шта исто тако ако дете (без обзира колико има година, може да буде и пунолетно али је до краја живота њихово дете) почне да верује у Бога, у Богу и вери нађе утеху и снагу, а родитељи (који су у Србији комунистичко-атеистички васпитани) се гневе на веру? Многи родитељи се жале да су им деца залутала у неку од секти, а када погледаш те родитеље онда видиш да су они детету пружали врло мало и стабилности и знања о Богу и онда је природно што је дете потражило утеху и љубав на другој страни. Још ако су родитељи неки кобајаги православци који имају искривљен став о православљу, дете ће замрзети ту веру, помислиће да је православље само глупа традиција која нема везе са Богом (ако гледа на своје такве родитеље или рођаке) и потражиће Бога и истину у некој другој вери.

Не мора да значи,моји родитељи имају јако лош брак,мајка ми је усадила љубав према нашој вери,тако да се ја сам градим као православац,не зависим ни од оца ни од мајке,нтити мене могу породични односи да омету у постајаљу правог Православца...Важно је само да имаш вољу и жељу да живиш
живот правог верника...
 
Dragi Vlado, u pravu si kad sve to navodiš, samo, ne znam da li si čitao Jevandjelja gde Isus kaže:
Caru carevo, Bogu božje.

Po Isusovom učenju greh je samo i pomisliti nešto rdjavo, a kamoli uraditi. A moramo priznati da smo svi grešni, zato postoji pokajanje i oprost, pa kad god si nemoćan, zamoli Hrista da ti da snage. Zna On koliko ti možeš i koja je težina tvog krsta.
Zato predlog: Ne opterećuj se previše. Posle kiše dolazi sunce.

Matej 6
26 Pogledajte na ptice nebeske kako ne seju, niti žnju, ni sabiraju u žitnice; pa Otac vaš nebeski hrani ih. Niste li vi mnogo pretežniji od njih?

27 A ko od vas brinući se može primaknuti rastu svom lakat jedan?

28 I za odelo što se brinete? Pogledajte na ljiljane u polju kako rastu; ne trude se niti predu.

29 Ali ja vam kažem da ni Solomun u svoj svojoj slavi ne obuče se kao jedan od njih.

Nešto što je rečeno pre 2000 godine, današnja medicina ti isto priča "što manje sekiracije" - samo što te stimilišu da izbegneš sekiraciju bensedinima.
Glavu gore i pozitivno razmišljanje.
 
Jeste samo vernici imaju zivotne probleme - trt milojka
Па ја сам написао у трећем посту да и атеисти могу дати овде своје мишљење а у предходним постовима сам навео да верници имају исте проблеме као и атеисти, јер сви живимо заједно у истом свету, у истим градовима, у истим кућама у истим породицама (атеисти и верници деле исте животне проблеме). Дакле, слажем се са тобом да и атеисти имају исте животне проблеме као и верници али ово је подфорум "Религија" где долазе углавном верници и ја сам верник и зато сам тако назвао тему. А ти слободно пиши о животним проблемима и њиховом решавању. Немој да ти се сво учествовање на овом подфоруму "Религија" своди у крсташком походу и рату против религије и религиозних људи (судећи по твојим ранијим постовима). Дакле, треба да схватиш да је овај подфорум назван "Религија" и намењен пре свега религиозним људима (верницима) а ти отвори тему или тражи да се отвори цео подфорум за атеисте, немам ништа против, па тамо пиши шта год хоћеш и нападај вернике и веру колико год хоћеш.
 
Ako mogu ja da kažem... Fala lepo. :)

Prvo, pitanje "brak vs monaštvo" prilično je rešivo. Neko ko, na primer, postuje filmčiće koji na ponižavajući način prikazuju ženu, makar bila i pijana, ne bi trebalo da se ženi. Vašim rečnikom, "srce mu je tvrdo". Ovakvi nisu za brak jer će unesrećiti i sebe i ženu.

Inače, živim u sredini koja je puna vernika svih crkvi i sekti. Uglavnom ih ima dve vrste. Jedni gledaju svoja posla i svoju veru. I ovo ni na koji način ne ugrožava njihove društvene odnose. Mnogi su cenjeni i imaju uspešnu profesionalnu trajektoriju, mada recimo odbijaju da rade subotom, jer su subotari.
Drugi su... agresivni vernici. Uglavnom gledaju tuđa posla. Ne propuštaju da te podsete da je post, da paziš na reči, objašnjavaju da je nedelja dan za crkvu, a ne za ribolov...

Tako da, ako pripadaš ovoj drugoj grupi, onda ti se ne zamera što si vernik, već što zabadaš nos i "popuješ" tamo gde ti nije mesto. Ljudi to uglavnom ne trpe.

Što se tiče mutnih radnji... Ukoliko ne možeš da trpiš, treba da daš otkaz, a tvoj bog će te hraniti kao ptice nebeske dok ne nađeš posao u moralnijoj sredini. :confused:
Takođe možeš razmisliti da radiš pošteno za svoj račun. Možda ćeš tada shvatiti i mehanizme na koje su privrednici često prinuđeni da bi uopšte mogli da prežive u poremećenim ekonomskim odnosima.
 
A ko ovde vrsi ispovest?
Vlada ,koji unapred osudjuje?:eek:
Da...htela sam da kazem da eto danas na poslu,komentarisali da je danas arhijerejski sabor,valjda,i sta bi voleli da se desi i tako...opustena varijanta.I ja napomenem kako eto postoji jedna sekta,odpadnici od SPC,koji se zovu ziloti.Verovali ili ne ,niko nije cuo za njih.Eto...znaci kod mene na poslu se prica otvoreno o svemu,a to je jedna ozbiljna institucija :mrgreen:,i niko te nece zbog toga osudjivati.Cak smo svi u kancelariji vernici,i pripadnici SPC.Niko nikoga ne gusi,i svi imaju slobodu i pravo na misljenje,i izrazavanje tog misljenja.
 
A ko ovde vrsi ispovest?
Vlada ,koji unapred osudjuje?:eek:
Da...htela sam da kazem da eto danas na poslu,komentarisali da je danas arhijerejski sabor,valjda,i sta bi voleli da se desi i tako...opustena varijanta.I ja napomenem kako eto postoji jedna sekta,odpadnici od SPC,koji se zovu ziloti.Verovali ili ne ,niko nije cuo za njih.Eto...znaci kod mene na poslu se prica otvoreno o svemu,a to je jedna ozbiljna institucija :mrgreen:,i niko te nece zbog toga osudjivati.Cak smo svi u kancelariji vernici,i pripadnici SPC.Niko nikoga ne gusi,i svi imaju slobodu i pravo na misljenje,i izrazavanje tog misljenja.

Jeste al si ti jedna kulturna zena kojoj nece na pamet pasti da "popuje" sto rece koleza Zazi :cool:

Kad krene da popuje naravno da ga popreko gledaju

A sto se tice Zilota ni ja ne cuh za njih dok nisu tukli one u duginim bojama :mrgreen:
 
jao, šta je ovde sve vlada ispisao...:eek:
ne znam, ali meni to ne predstavlja problem. mislim, potpuno mi je nelogično da mi moja vera bude problem. (ako je drugima probelm, malo me baš briga, jer ne volim nikoga da ubeđujem u nešto i obratno).
ni na poslu, niti bilo gde (iako na poslu ima ateista i svakakvih) nemam konflikte po tom pitanju. ni unutrašnje. ako ih imam, odem do duhovnika, isćakulamo se, on me savetuje, a ja - ako imam snage pokušam da poslušam. ako nemam - opet kod njega i tako, kao, trudim se budem bolji čovek.
u rođenoj porodici imam tzv. vernike koji pored krsta prošli nisu pošteno, pa šta da radim? samo da se molim Bogu da im ljubav u srcu proradi.
 
jao, šta je ovde sve vlada ispisao...:eek:
ne znam, ali meni to ne predstavlja problem. mislim, potpuno mi je nelogično da mi moja vera bude problem. (ako je drugima probelm, malo me baš briga, jer ne volim nikoga da ubeđujem u nešto i obratno).
ni na poslu, niti bilo gde (iako na poslu ima ateista i svakakvih) nemam konflikte po tom pitanju. ni unutrašnje. ako ih imam, odem do duhovnika, isćakulamo se, on me savetuje, a ja - ako imam snage pokušam da poslušam. ako nemam - opet kod njega i tako, kao, trudim se budem bolji čovek.
u rođenoj porodici imam tzv. vernike koji pored krsta prošli nisu pošteno, pa šta da radim? samo da se molim Bogu da im ljubav u srcu proradi.
;)dalmatinka?
 
Ne znam da li sam bas dobro razumela temu, ali moram da iznesem jednu svoju drushtvenu situaciju od pre par godina koja me je dotakla kao vernika.
Desilo se sledece: bila sam ismejana od strane kolega kada sam im najnormalnije i iskreno odgovorila na njihovo pitanje: Zasto si zatvorila butik kada je dobro radio? Ja sam rekla: Zato sto mi nije bilo potrebno toliko para i zato sto je trgovina djavolji zanat koji te obuzme pa ganjas pare i u svakom vidis kupca i plasim se da ne upadnem u djavolju zamku. Pola njih je reagovalo sa: Ma daaaj, a druga polovina zachudjeno sa otprilike: Koji si ti bolid, bre, jel si normalna, koji ti je, ti si prsla i sl. Onda sam shvatila da je moj nacin razmisljanja nazhalost u zabludelom svetu ostao neshvacen i za okolinu naopak. To me je zhacnulo kao Pravoslavku. Pitam se kako to da se niko nije ni potrudio da razume ono sto je razumno, nego se razumnom ismevaju.
 

Back
Top