Imam problem sa umrezhavanjem dva rachunara kod kuce...

heartman

Obećava
Poruka
73
Imam problem oko povezivanja laptopa i desktop rachunara. Poshto mi je desktop star i nema integrisanu mrezhnu karticu, kupio sam D-Link DFE-528TX karticu i crossover kabl. I ne mogu nikako da ih povezhem.

Dodelio sam im 192.168.0.1 i 0.2 IP adrese, sa 255.255.255.0 subnetom (bez default gatewaya). I shareovao sam E i F particije na desktopu.

Kad kucam net view na XP mashini (tj. desktopu) dobijem system error 53 (ne vidi ni sebe), a kad pingujem ide request timed out. To se deshava kad mi je na mrezhnoj kartici, koja je u XP mashini, iskljuchen Authentication. Kad mi je ukljuchen Authentication, onda dobijam System error 6118, kad kucam net view.

Na laptopu koji pokrece Vistu 32bit, kad kucam net view, dobijem i laptop i desktop, i mogu da pingujem desktop, pri chemu mi je packet loss od 25-50%. I prepoznaje mi se i desktop kad biram mrezhu u Visti, dakle prikazuje mi i laptop i desktop. Medjutim kad hocu da kliknem "explore" na desktopu, onda dobijem informaciju da on nije konektovan. To se dobija kad mi je iskljuchen Authentication. Kad mi je ukljuchen Authentication na desktopu, onda dobijam samo laptop kad kucam net view, ali mi pinguje desktop bez packet loss-a.

Stvano ne znam shta da radim.
 
Pravo da ti kažem Vistu ne koristim , ali pošto je i to windows u pitanju , verovatno postoje wizardi za kreiranje unutrašnje mreže koji su obično izuzetno jednostavni , inače ako se to isto radi manuelno moraš odraditi sledeće stvari:
1. Moraš dodeliti i jednom i dugom računaru isti WORKGROUP , kod xp-a se ide unutar vindows eksplorera na "My Computer" desnim tasterom na "propertis" odabereš karticu "Computer Name" i na njoj klikneš na taster "Change" tada na toj kartici upišeš na polje WorkGroup ime koje želiš da pripadne toj grupi računara.i sačuvaš sve . Na visti odradiš istu stvar dodeliš isto ime radne grupe. i ne zaboravi obavezno da restartuješ komp (bar XP mora da se restartuje)...
2. Recimo na Xp postaviš adresu na mrežnoj kartici 192.168.0.1 , sa 255.255.255.0 a na drugoj mašini postaviš da se automatski dodeljuje ip adresa (uključen DHCP) , ako su ti kompovi ispravni i kabel takođe od ovoga momenta bi trebalo da imaš pristupa svim fajlovima koje od toga momenta sheruješ , tj da budu vidljivi sa jednoga kompjutera na drugom komjuteru. Otvori "My Netwok Places" i oni bi trebalo da su tamo.

Apropo inače imaš celu jednu temu o umrežavanjima računara na forumu samo treba da ga potražiš!
 
Ako ti ni posle svega ovo sve ne radi kako bi trebalo da radi , proveri još jednom mrežni kabel , kod nove RJ45 utičnice posle krimpovanja kabla treba malo da se raširi (pazi ne previše da ga otkineš) onaj pipak koji služi za zabravljivanje RJ45 utičnice u mrežnu karticu , samim tim ćeš dobiti i malo jači pritisak utičnice na kontakte unutar mrezne kartice , iz iskustva znam da i to oće da pravi probleme .
A da dodam još da proveriš pre svega dali su ti sistemski uključene mrežne kartice , jer postoje "maistor"i koji posle instalacije OS-a isključe taj deo kompa.
:dash::eek::sad2::whistling::thumbdown::eek::rtfm::dash:
 
Ako ti ni posle svega ovo sve ne radi kako bi trebalo da radi , proveri još jednom mrežni kabel , kod nove RJ45 utičnice posle krimpovanja kabla treba malo da se raširi (pazi ne previše da ga otkineš) onaj pipak koji služi za zabravljivanje RJ45 utičnice u mrežnu karticu , samim tim ćeš dobiti i malo jači pritisak utičnice na kontakte unutar mrezne kartice , iz iskustva znam da i to oće da pravi probleme .
A da dodam još da proveriš pre svega dali su ti sistemski uključene mrežne kartice , jer postoje "maistor"i koji posle instalacije OS-a isključe taj deo kompa.
:dash::eek::sad2::whistling::thumbdown::eek::rtfm::dash:

I dalje ne radi. Kad na laptopu stavim da automatski dobija IP adresu, onda rachunari vide samo sebe i nikog drugog. Kako da proverim da li su sistemski ukljuchene mrezhne kartice?
Na desktopu je kartica kupljena juche, a kad pingujem obe preko 127.0.0.1 dobijem lepo prolazak paketica. I kad idem na ipconfig /all na laptopu, dobijem podatke i o mrezhnoj kartici na laptopu.
 
Kako da proverim da li su sistemski ukljuchene mrezhne kartice?

U biosu , pod "Integrated peripherals" treba da proveriš da li je onboard LAN uključen , ako je na to mislio ..
Odnosno treba da isključiš onboard LAN ako imaš posebnu kartu za to , pošto se nekad windows zna pogubiti ako su ti obe uključene

A možeš pokušati još jednu stvar:
Idi Control Panel - Network Connections - Advanced - Advanced Settings , i pomoću one strelice desno pomeri konekciju koju koristiš tako da bude na prvom mestu , isto to uradi i kod lap topa...
 
Poslednja izmena:
Ajmo ovako , umesto 192.168.0.1 i 255.255.255.0 probaj da upišeš 10.10.10.1 a ispod 255.0.0.0 , nemoj koristiti 127.0.0.1 to ti je localhost i fala bogu da ti se on pinguje ali to tebi apsolutno ništa ne znači.
Proveri kakva ti je konekcija kada utakneš crossover kabel ako je limited conection , onda znači da ti kabel najverovatnije nije urađen kako treba.
 
Ajmo ovako , umesto 192.168.0.1 i 255.255.255.0 probaj da upišeš 10.10.10.1 a ispod 255.0.0.0 , nemoj koristiti 127.0.0.1 to ti je localhost i fala bogu da ti se on pinguje ali to tebi apsolutno ništa ne znači.
Proveri kakva ti je konekcija kada utakneš crossover kabel ako je limited conection , onda znači da ti kabel najverovatnije nije urađen kako treba.

Nisam ni hteo da koristim 127.0.0.1 , samo sam rekao da se to pinguje bez problema, dakle NIC na desktopu (koji je mator i uopste nije imao nikakvu mrezhnu karticu) ,koju sam kupio prekjuche, radi.

Desi se nekad da mi se ochita da je konekcija limited, ali to kad prchkam sa podesavanjima. Inace pishe da je LAN2 konekcija uspela, ali opet ista pricha, laptop vidi sebe i desktop, ali nije u stanju uopste da pristupi desktopu (pise mi da je moguce da nemam pravo pristupa) kad uradim dvoklik na desktopu u my network places na laptopu, dok desktop ne vidi ni sebe ni laptop u svom my network places .

A kod nas u Nishu nemaju crossover kablove ni za lek. Ovaj od 10 metara sam naruchio. Rekoh da uzmem u radnji jedan gotov od 2 metara da testiram, da mi nije loshe uradjen ovaj prvi. Medjutim ni to nemaju u prodavnicama. Sve mora da se naruchi. Koje sranje!
 
A kod nas u Nishu nemaju crossover kablove ni za lek. Ovaj od 10 metara sam naruchio. Rekoh da uzmem u radnji jedan gotov od 2 metara da testiram, da mi nije loshe uradjen ovaj prvi. Medjutim ni to nemaju u prodavnicama. Sve mora da se naruchi. Koje sranje!
Ja sam nedavno na pijaci potražio i kupio klješta za krimpovanje kablova za nekih 800 dinara i dobio sam uz njih jednu malu gomilicu rj45 konektora i rj11 konektora pa tako kada mi nešto zatreba ne zovem više nikoga , na onome linku se vide kako trebaju da stoje vezovi , ustvari mogao sam i da kupim klješta i za 450 dinara ali bi onda morao da uzimam konektore ! A kablovi su ti isti kao i za normalne mreže cat-5 ili neki drugi UTP kabel. Inače kada maistori ovde izlaze i razvlače izlazak ti naplate samo 600 dinara pa ti vidi.
Parola je snađi se!
 

Back
Top