Samo jedno pitanje....

Bu_Rek

Zainteresovan član
Poruka
325
Znam da sam zakasnila,ali mozda jos uvek ima nade....
Cula sa za strava liker od visanja. Visnje stoje u rakiji lozi neko vreme.E sad! Posto su visnje davno prosle,zanima me da li moguce isti napraviti od onih smrznutih visanja iz zamrzivaca. Kontam da se dosta ukusa izgubi....
Molim one koji imaju iskustva u spravljanju ovog cudesnog napitka da pomognu.
Hvala unapred! :)
 
da li imas kuci biljku koja se zove lijander? e od nje se kuva veoma lep chaj! raspitaj se kad je berba listova,ja mislim da ima dve berbe godisnje.inace taj caj je veoma lekovit,pocni da pijes pa mi javi na pp kako je!:hahaha::hahaha:

Ne razumem svrhu ovog odgovora.....Devojka lepo pitala, ne shvatam sta je tu za lijander:think: Odgovor je neumesan.

Bu rek zaista neznam, moraces da sacekas odgovor nekog iskusnijeg:(
 
Poslednja izmena:
U sezoni višanja, iscepaš višnje, staviš jedan sloj u teglu, prekriješ šećerom, pa to isto ponoviš do vrha tegle (ide odprilike na 1kg višanja oko 750g šećera). Ostaviš na suncu (obavezno prekriješ gazom ili krpom!) 30-tak dana i dobiješ odličan liker!
Možda bi i moglo isto da se izvede sa višnjama iz zamrzivača, ali je veći problem što je zahladnelo, pa nema sunca...
 
nikako iz zamrzivača...probala,bezuspešno...ispušta tu vodu pošto je bilo zamrznuto,i ni blizu nema ukus,kao sa svežim voće...
apropo,mi pravimo punč na sledeći način..ali treba jedna tegla min. od 10 litara...počneš da ređaš sezonsko voće(mada ne svako,ima koje koje postane bljak mekano kao maline,kupine,jagode)...višnje,pa breskve,kajsije,dunja,kruška,zelena jabuka,voće mora da bude polu zrelo...ide red voća,pa isto toliko šećera i 2 dl ruma...onda opet voće,šećer,rum...i tako puniš teglu sezonskim voćem,dok tegla ne bude puno do 3/4...i tako ostaviš,ne treba da se meša nikako,voće bi se raspalo...i zato samo do 3/4 tegle pošto će voće još pustiti sok,pa da ima mesta...i tako to stoji 3 meseca,da se svi ukusi lepo pomešaju,i eto predivan napitak za novu godinu,a voće može i uz napitak da se služi,a može i posebno sa malo šlaga..
 
Mislim da zamrznute višnje neće valjati jer im je "meso" prilikom odmrzavanja omekša, a sok iscuri. One treba i u likeru da ostanu čvrste i sočne a ne da budu kašaste.
Ja to odlično znam; desilo se da smo jednom ja i koleginica slagale neku robu u podrumu, a tamo: vino, rakija i liker od višanja. Bile smo kulturne, nismo ništa htele da pijemo, samo smo jele višnje iz burenceta sa likerom. Likera skoro da i nije bilo, taman se moglo prići višnjama, a one fine - ukusne i sočne, jedva da se malo oseti alkohol...:tongue2: Sve je bilo super, samo do podneva nismo mogle da pogodimo izlaz iz podruma. Bile smo pijane kao dve guske.:drunk::mrgreen:
 
Uzmi teglu kompota od višanja,dodaj šećera oko 1 kg i kuvaj na laganoj vatri da dobije gustinu,pazi samo da ne bude previše gusto,onda ćeš dobiti slatko od višanja.Ohladi pa onda dodaj jaku rakiju,ja ne stavljam lozu nego šljivovicu,loza promeni ukus.Dobićeš predivan liker od višanja.Ja ga stalno pravim, jer koristim za torte višnje iz kompota pa mi uvek ostane soka koji takođe sa šećerom skuvam i dobijem sirup, koji se može koristiti za natapanje kora,a razblažen sa vodom je odličan sok.
 
Za ovaj liker najbolje su višnje "Maraska", ali, naravno, može da se koristi i bilo koja druga vrsta višnje. Liker je vrlo ukusan, ali i jak ako se koriste rakije s visokim procentom alkohola.

Sastojci za više od 10 porcija
2 kg višanja
2 kg šećera
2 l domaće rakije lozovače
1 kesica vanilin šećera
1-2 velike kašike ruma ili par kapi ekstrakta ruma Priprema
Uzeti jednu veliku staklenku i napuniti je opranim višnjama očišćenim od peteljki (koštice možete ostaviti). Staklenku nikad ne punite skroz do vrha, nego do pola ili nešto malo više od pola. Dodati šećer i sve zaliti rakijom.
Ostaviti poklopljeno na suncu 40 dana uz povremeno protresanje.
Nakon toga procediti kroz gazu i sipati u flaše, a višnje koristiti za kolače.

ZIVELI...
 

Back
Top