Epiduralna anesetzija ZA ili PROTIV?

  • Začetnik teme buduca+mama
  • Datum pokretanja
B

buduca+mama

Gost
Pozdrav svima. Ukratko ovako: Trudna sam i uskoro treba da se porodim. Koristila bih epiduralnu anesteziju ako se porodjaj oduzi i ako ne budem mogla da izdrzim bolove. Nasla sam u Gradskoj bolnici u Bgd-u anesteziologa koji je strucan za to. Na raznim sajtovima sam pomalo videla i kontraefekte te vrste anestezije, pa se razmisljam. Nesto sam se uplasila.
Koje grupe porodilja ne bi trebalo da prime tu anesteziju. Inace imam nizak pritisak pa se plasim da mi se jos vise ne spusti. Ima li to veze?

Kolika je sansa da mi iskusan anesteziolog promasi to mesto? Kolika je preciznost potrebna?

Da li se vrse neki testovi na alergiju i da li ako alergija nastupi, moze da se reaguje dovoljno brzo i izbegne ne daj boze...

Ako sam vec primala epiduralnu (pre 3 godine, za operaciju mioma laproskopski, iskreno, tada se moralo, pa nisam razmisljala o riziku) i 4 puta totalnu, da li ipak mogu da odreagujem alergijom?

4. Sta je umedicini taj extremno mali rizik koji pominju po sajtovima, da li 1%, 0,01%...
Hvala ljudima dobre volje koji zele da mi pomognu.

P.S. Svuda pise da nema efekata na bebu, zato sto je to lokalna anestezija.
 
JA sam bas pre neki da na na forumu Dom i porodica pokrenula tu temu.
ja sam se porodila sa epiduralom i svima bih preporucila iskljucivo taj nacin porodjaja jer je fenomenalno...nista te ne boli ,dremuckas,citas,telefoniras a kontrakcije rade svoj posao.
Ja sam se porodila na GAK-u u Visegradskoj,anasteziolog mi je bila Dr.Tanja Mostic,za koju sam i pre a posle porodjaja cula samo najbolje.
Sto se pritiska tice,i ja imam nizak ali oni to kontrolisu tokom porodjaja a takodje si svo vreme prikljucena i na ctg pa se prate i tonovi bebe.
Ja nisam radila nikakve alergoloske probe ali sam se nekoliko dana pre porodjaja srela sa anasteziologom i malo smo popricale o mom zdravstvenom stanju pre trudnoce i ona mi je sve podrobno objasnila kako i sta ce raditi.Potpuno sam bila smirena i imala sam poverenja u nju,jer je delovala kao neko ko tacno zna sta prica i sta radi.
Epidural se u principu daje kada je zena otvorena bar 4 cm,jer moze da uspori kontrakcije,mada sam ga ja dobila i ranije.
Svo vreme su i akuser i anastez.pored tebe a ti se najnormalnije ponasas,okreces se kako ti odgovara,mrdas nogama(ovo naglasavam zato sto mnoge zene misle da ti se bukvalno oduzmu noge...)i kad babica da znak da je beba spremna malo ti smanje dotok anastetika i pocnes da osecas pritisak bebe...to zista nista ne boli i tada je sve gotovo.U slucaju da je potrebna neka intervencija(sivenje epiziotomije,revizija materice...)anasteziolog ce ti didati manju kolicinu i opet te NISTA nece boleti.
Dakle,zaista je fenomenalno i ako te jos bilo sta interesuje napisacu.
 
prvi porodjaj je bio bez anestezije iposle njega nisam htela vise dece.ali ipak sam se odlucila na drugo ali pod uslovom da bude carski ili epidural iz straha od prvog porodjaja.porodila sam se pre 9 meseci uz epidural i opet bih pristala.puna podrska za epidural.pozdrav.
 
Hvala vam, na serbian kafeu sam postavila takvo pitanje, pa su me preplasili. Svako zna neku zenu koja zna opet neku zenu koja je ostala paralizovana, pa i babice u bolnici kao pricaju to isto...
Nego, koliko kosta epiduralna anestezija? Da li moram da zakazem porodjaj, ili mogu da sacekam da mi prirodno krene? Ako mi krene u 2 sata ujutru, otkud znam da ce tu biti anesteziolog, koji ce da mi da anesteziju? Molim vas, kakva su vasa iskustva?
 
Dogovorite se sa anesteziologom,porodjaj traje dooooovoljno dugo da kad budete primljeni u bolnicu anesteziolog bude obavesten da ste tu i dodje.
Epiduralna kosta oko 150 evra ako se ne varam,najbolje se raspitajte u bolnici u kojoj cete se poradjati.
I da,cekate da porodjaj krene prirodno.
Evo procitajte nesto vise o epiduralu...mislim da jezik nece biti preveliki problem za razumevanje.
http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm
Pozdrav!
 
Ja sam se nedavno porodila sa ep.anest.i to je bio drugi porodjaj.Prvi je bio bez i kakve anestezije 10 god nazad.Razlika kao nebo i zemlja.Sto se tice ep.anestezije, treba biti uvjeren u strucnost anesteziologa i da je uskladjena saradnja sa dr. akuserom, jer moze da se desi da se rano da anestezija, i da njeno dejstvo oslabi, onda kad treba da odradi svoju glavnu funkciju, tj kad pocnu najjaci bolovi.To se posebno odnosi na prvorotke,jer je bilo takvih slucajeva.
 
JA SAM SE PORODILA PRE 8 MESECI I MALO PRE PORODJAJA DOKTORKA KOD KOJE SAM VODILA TRUDNOCU ME JE SAVETOVALA DA POKUSAM SA EPIDURALOM ZBOG TOGA STO JE BEBA BILA VELIKA A JA SAM JOJ DELOVALA KAO DA NECU MOCI DA SE SUOCIM SA PRIRODNIM PORODJAJEM JER SAM TREMAROS.MEDJUTIM JA SAM OTISLA NA PORODJAJ SASVIM OPUSTENA I PORODILA SAM SE ZA 2 SATA SA SVE PRIPREMOM BEZ IKAKVE ANESTEZIJE I BILO CEKGA TAKO DA TI JE MOJ SAVET DA POKUSAS AKO JE MOGUCE PRIRODNO DA SE PORODIS JER TO NIJE BAS TOLIKI BAUK KAO STO SE PRICA.MOJA BEBA JE IMALA 4100 G.SET ZA EPIDURAL U APOTECI KOSTA 1200 DINARA A U BOLNICI IDE OD 300-500 EURA, :P
 

Back
Top