Proračun pada pritiska
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Proračun pada pritiska

Zainteresovan član tehnicar1 (avatar)
    Učlanjen
    20.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Podrazumevano Proračun pada pritiska

Interesuje me da li neko zna gde bih mogao pronaći kako se proračunava pad pritiska za pneumatska creva ne cevi već creva?
    Hvala unapred!

Zainteresovan član jovans (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Re: Proračun pada pritiska

Moze malo odredjenije ? Da li postoji protok, koliki protok, zavisi od vrste creva (elasticnosti), da li ima uticaj gravitacija, koji I kakav sistem ?

Učlanjen
    20.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio jovans Pogledaj poruku
    Moze malo odredjenije ? Da li postoji protok, koliki protok, zavisi od vrste creva (elasticnosti), da li ima uticaj gravitacija, koji I kakav sistem ?
    Zasada tragam za nachinom kojim se moze prorachunati pad pritiska u crevu, jer verujem da on nije nikako isti (ili je bar slichan) kao za cevi. Da li mozda imash te formule, mozesh li mi ih poslati ili bar reci gde da ih nadjem.
    pozz i hvala na interesovanju

Domaćin Tex707 (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hajde da razmislimo, zasto bi pad pritiska zavisio od toga da li je cev ili crevo u pitanju. Pad pritiska bi, koliko se secam, trebalo da zavisi od pritiska, trenja, duzine cevi, precnika cevi, oblika i brzine strujanja...ne vidim razlog da je pad pritiska u crevu drukciji. Ako racunamo na elasticnost creva, tu nema mnogo uticaja jer bi pad pritiska usled elasticnosti mogao da bude samo trenutan, dok ne dodje do izjednacenja, posle se crevo ponasa kao cev. Mozda gresim...

Učlanjen
    20.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio Tex707 Pogledaj poruku
    Hajde da razmislimo, zasto bi pad pritiska zavisio od toga da li je cev ili crevo u pitanju. Pad pritiska bi, koliko se secam, trebalo da zavisi od pritiska, trenja, duzine cevi, precnika cevi, oblika i brzine strujanja...ne vidim razlog da je pad pritiska u crevu drukciji. Ako racunamo na elasticnost creva, tu nema mnogo uticaja jer bi pad pritiska usled elasticnosti mogao da bude samo trenutan, dok ne dodje do izjednacenja, posle se crevo ponasa kao cev. Mozda gresim...
    to isto i mene muchi, sve shto si rekao je tachno, ali bih dodao i pitanje da li je crevo savijeno (shto najcheshce i jeste sluchaj jer se uvek pri instalaciji ostavi malo vishe creva da ne bude "knap") i koliki uticaj tako neshto ima na pad pritiska (a ja lichno verujem da ima).

Domaćin Tex707 (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio tehnicar1 Pogledaj poruku
    to isto i mene muchi, sve shto si rekao je tachno, ali bih dodao i pitanje da li je crevo savijeno (shto najcheshce i jeste sluchaj jer se uvek pri instalaciji ostavi malo vishe creva da ne bude "knap") i koliki uticaj tako neshto ima na pad pritiska (a ja lichno verujem da ima).
    Ima, napisah da oblik ima uticaja na otpor protoku ("koleno" od 90DEG ima veliki koeficijent otpora, a zaobljenje ima koeficijent koji je obrnuto proporcionalan radijusu zaobljenja), ali mislim da pri tim gustinama efekat nije znacajan, kod tecnosti je to daleko izrazenije.

Učlanjen
    19.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Exclamation Re: Proračun pada pritiska

Sada sam shvatio o cemu se radi. Tex707 je sve lepo kazao, da nema razlike da li je cev ili crevo. Ako uspes cev da savijes kao sto ti je savijeno crevo otpor pri istom protoku ce biti isti. A shvatio sam da je negde izbacena cev I ubaceno crevo. Pretpostavljam da je to uradjeno na nekom pneumatskom sistemu na nekoj masini. Ako se radi o velikim pritiscima I malom protoku pad pritiska ne treba uzimati u obzir . U slucajevima kada se u nekim sistemima radi o velikim protocima onda treba uzimati u obzir otpor u krivinama (koji se pri proracunima zamenjuje istim otporom u pravoj cevi-crevu) pa samim padom protoka iza krivine dolazi I do pada pritiska.
    U tvom slucaju, ako si izbacio recimo neku cev koja je dugacka 500 mm, a ubacio si crevo koje je dugacko 600 mm mozes da izbacis mogucnost da postoji neispravnost na masini zbog pada pritiska zbog toga sto je to veoma mala duzina kao I razlika u duzini I krivini da bi se javila neka bitna promena pritiska.

Poznat WIBU (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    547

Pad pritiska u crevu ili cevi sastoji se iz linijsih i lokalnih gubitaka.

Linijski gubitci direktno zavise od brzine strujanja, precnika, hrapavosti i protoka.

Lokalni gubici direktno zavise od kvadrata brzine i koeficijenta lokalnog otpora (oblika cevi) i gustine fluida!

Formule mozes pronaci u skoro svim knjigama iz predmetne oblasti, ali same koeficijente lokalnih otpora i hrapavost mozes naci u katalogu proizvodjaca creva!

Domaćin Tex707 (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio WIBU Pogledaj poruku
    Pad pritiska u crevu ili cevi sastoji se iz linijsih i lokalnih gubitaka.

Linijski gubitci direktno zavise od brzine strujanja, precnika, hrapavosti i protoka.

Lokalni gubici direktno zavise od kvadrata brzine i koeficijenta lokalnog otpora (oblika cevi) i gustine fluida!

Formule mozes pronaci u skoro svim knjigama iz predmetne oblasti, ali same koeficijente lokalnih otpora i hrapavost mozes naci u katalogu proizvodjaca creva!

Nesto mi je neobicno da gubici zavise linearno od brzine strujanja...doduse, mnogo je vremena proslo od kada sam se poslednji put bavio ovom problematikom. Uz to mi nije bas ni jasno kako protok moze da bude velicina koja je nezavisna od brzine strujanja...

Učlanjen
    19.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Exclamation Re: Proračun pada pritiska

Direktno je zavistan protok od brine strujanja. Tu jos dolazi I sila gravitacije ako je u pitanju vertikalno kretanje.
    HAJDE DA NEKO IZVEDE FORMULU !

Ističe se Mille Dragic (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    64

Citat Original postavio jovans Pogledaj poruku
    Direktno je zavistan protok od brine strujanja. Tu jos dolazi I sila gravitacije ako je u pitanju vertikalno kretanje.
    HAJDE DA NEKO IZVEDE FORMULU !
    нема потребе, у питању је бернулијева једначина, коју можеш лако наћи на нету.

Elita Добро дошли (avatar)
    Učlanjen
    31.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    457

Cool Re: Proračun pada pritiska

Citat Original postavio Mille Dragic Pogledaj poruku
    нема потребе, у питању је бернулијева једначина, коју можеш лако наћи на нету.
    Ja sam mašinski tehničar u penziji već 10-tak godina. Nisam se naročito bavio ovim problemom ali su mi ostali u sećanju parametri koji utiču na pad pritiska, jer sam svojevremeno (III godina Srednje tehničke škole) dobio slabu ocenu jer nisam dobro savladao Rejnoldsovu jednačinu.
    Za grubo računanje dovoljno je upotrebiti jednačine pod uslovom da je eliminisano sledeće:1.cev (crevo) ima okrugao i konstatni presek, 2.da nema lučna skretanja, 3.da nema račvanja,4.da zidovi cevi imaju po celoj duđini istu hrapavost (ne moraju biti nove) i opcija :laminarno ili turbulentno strujanje u cevovodu –crevu. Predpostavljam da se radi o laminarnom kretanju gde je Re< 2320.
    1. Najpre proveri Re da ne prelazi vrednost laminarnog strujanja:
    Re = v d / y gde je: v = brzina strujanja,
    d = hidrulički presek ili presek cevi potpuno ispunjen vodom,
    y = kinemat.viskoznost fluida (naći u tablicama)

2.Gubitak pritiska se računa po formuli:

Pg = sqv2 /2, gde je s = koef.gubitaka koji za ravne cevi kružnog oblika
    Iznosi:
    f = w l / d
    w = koef. trenja i za okrugle cevi i za lamin.kretanje
    w = 64 / Re
    q = gustoća fluida (tablice),
    v = brzina fluida,
    d = prečnik cevi.
    Za koef.trenja (w) kod izrazito hrapavih cevi koristi se tzv.Pečornikova formula:
    w = 0,25 /[lg(15/Re + 0,269k/d)]2 gde se k uzma iz ablica(npr.za pocinkovane cevi-nove w=0,25…1, za
    vučene cevi w=…0,002, itd.).

Ovo je najprostije sračunavanje gubitaka,na nivou znanja srednjoškolca. Sigurno da su neki od parametara zapostavljeni: temperatura vode na početku i kraju cevovoda,horizontalan ili vertikalan položaj cevovoda,…. Najbolje bi bilo da se u ovo pitanje,, umeša’’ neko od inženjera mašinske ili građevinske struke,hidraša jer bi bio od veće pomoći.

Učlanjen
    08.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    64

Свака част Жико!
    Дакле коефицијент трења зависи од Рејнолдсовог броја и релативне храпавости (однос апсолутне храпавости и пречника цеви)
    Ако је течење турбулентно занемарује се компонента која зависи од Рејнолдсовог броја, а узима се само у обзир релативна храпавост.
    За Почерникову формулу први пут чујем, ја сам користио најчешће користио Холбрукуву или Никурадзеову формулу за израчунавање коефицијента трења.
    Жико наставите да пишете, молим Вас.

http://hikom.grf.bg.ac.yu/web_stranice/KatZaHidr/Predmeti/MehFluida/Za_web/O/course/OtvoreniTokovi/page_01.htm

Elita Добро дошли (avatar)
    Učlanjen
    31.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    457

[QUOTE=Mille Dragic;8470896]Свака част Жико!
    Дакле коефицијент трења зависи од Рејнолдсовог броја и релативне храпавости (однос апсолутне храпавости и пречника цеви)
    Ако је течење турбулентно занемарује се компонента која зависи од Рејнолдсовог броја, а узима се само у обзир релативна храпавост.
    За Почерникову формулу први пут чујем, ја сам користио најчешће користио Холбрукуву или Никурадзеову формулу за израчунавање коефицијента трења.
    Жико наставите да пишете, молим Вас.

http://hikom.grf.bg.ac.yu/web_stranice/KatZaHidr/Predmeti/MehFluida/Za_web/O/course/OtvoreniTokovi/page_01.htm[/QUOTE ] Ја сам дао најпростију рачуницу губитака али за транспорт флуида (најчешће воде) на веће дужине и, оградио се, да је то на нивоу знања средњошколца. То су формуле код којих је већина параметара позната па се лако срачунава. За озбиљнију анализу потребно је и озбиљније знање а нарочито искуство. А Вас, г-Драгићу да упутим на Почерникову формулу.Налази се засигурно у Инжењерском приручнику ХИТЕ ( превод Немачког HUTE), Приручник ТЕХНИЧАР 1.2 и 3 и најчешће коришћен СТРОЈАРСКИ ПРИРУЧНИК Бојана Краута. У Стројарском приручнику издања1976 г, ова формула налази се на стр.127 прва при врху странице, а у издању 1965 г. на стр.115 такође прва при врху.
    Но видим да момак тражи пад притиска у хидрауличким цевоводима који највероватније транспортују хидраул. уље до сервомотора или другог потрошача. Значи има протока и има отпора. Колики је треба знати дужину трасе,врста цеви (каталошки подаци отпора) , притисак, проток... Иако сам од 2001 - 2009-те године радио на надзору хидрауличких система (Преводница на ХЕ Ђердап 2) нисам много научио о отпорима у хидрауличких линија јер за то није било потребе.Цевоводи су мале дужине и скупљених око сервомотора а сва опрема је дефинисана и проверена на неким Руским преводницама а нарочито на преводници Констанца (Черна Вода у Румунији). Зато и немогу много да момку помогнем осим да испричам како опрема ради,како се врше подешавања,најчешћи застоји и сл. Али,ово наше размишљање може да подстакне неког ко има искуства са оваквом врстом посла и помогне момку. Поготову ако је у питању неки семинарски рад.

Učlanjen
    08.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    64

дакле да наставимо... да би се срачунали губици морамо знати материјал цеви кроз који тече флуид, дужину цеви и наравно локалене губитке на улазу у цев, излазу, на местима сужења и сл.
    у уводном посту је нажначено за хидраулички прорачун црева, не цеви. иста ствар, важно је да је течење под притиском.

А што се тиче Почерникове формуле, она се вероватно била заступљенија у пракси раније, мада је веома слична Колбруковој формули, разлике су минималне.

Učlanjen
    20.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

[QUOTE=Mille Dragic;8474859]у уводном посту је нажначено за хидраулички прорачун црева, не цеви. иста ствар, важно је да је течење под притиском.QUOTE]

Izvini Mile sto te ispravljam ali nisi dobro procitao u pitanju su pneumatska a ne hidraulicna creva.

Ove diskusije su mi pomogle donekle, sto se tice klasicnog proracuna pada pritiska u klasicnim cevima njega sam vec apsolvirao, nego me jos uvek muci pitanje oko creva koja nisu ravna vec presavijena kao namotaji. Koliki je uticaj na gubitak pritiska u takvim uslovima i da li se to moze odrediti bez nekih izmena u sistemu. Mozda gubim vreme sa tim, zasto prosto ne bih uzeo crevo i zategao ga tako da bude ravno i ne patim se sa tim, ali hteo bih da vidim da li negde postoji analiza takvog slucaja posto ja nisam nigde uspeo da je nadjem. Malo me je to zaintrigiralo, pa sam se zato obrato Vama.

Neka su Vam sretni novogodisnji i bozicni praznici. Sve najbolje!

Učlanjen
    08.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    64

извињајем се, нисам пажљиво читао.
    ваздух, за разлику од воде, је стишљив флуид.
    ваљда ће се јави неки машинац.

Domaćin Tex707 (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa javili smo se...

Slične teme

1. Berza i dalje, pada, pada, pada ...