Kako ocenjujete satelitski program RTS-a?!

Kako ocenjujete satelitski program RTS-a?

  • Super

  • Dobar

  • Los

  • Uzas


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
Svako dobro!!

Kako ocenjujete satelitski program RTS-a?!Sta je dobro,sta lose?Zasto?...


KOLIKO JE DIJASPORA ZADOVOLJNA SATELITSKIM TV PROGRAMOM RTS

Povodom zamerki iz dijaspore na kvalitet satelitskog programa Radio-televizije Srbije i sve učestalije reprize starih domaćih serija, koje se vrte po ko zna koji put, pa gledaoci znaju tekst napamet, "Vesti" su napravile anketu i došle do različitih mišljenja uz generalnu ocenu da bi program RTS-a morao da bude kvalitetniji, sa više informativnih i muzičkih emisija, koje ljudima u rasejanju najviše nedostaju.

Kritike na račun javnog servisa ima Nedeljko Vukovljak iz Linca.

- Blago rečeno program državne televizije je katastrofalan. Jednostavno kao da vodeći ljudi ovoga javnog servisa razmišljaju po principima političara. Kada su im potrebni ljudi iz dijaspore onda mnogo toga obećavaju. Čim to prođe ista priča. Samim tim ne vidim razloga zašto bi neko izdvajao novac za takav program. Koliko znam, računi su već nekima stigli na adresu u iznosu od pet evra. Mislim da prvo treba napraviti ozbiljan program, pa tek onda razmišljati o pretplati - kaže Vukovljak.


Slobodan Babić iz Linca smatra da je satelitski program kvalitetan, ali da to ne znači da ga ne treba popraviti.

- Ima dosta lepih sadržaja, poput političkih, muzičkih i kulturnih emisija, međutim, utisak je da nedostaje više emisija pre svega o nama koji živimo u dijaspori. Što se tiče pretplate, mislim da je to suvišno iz prostog razloga što, recimo ne plaćamo ni za signale televizija poput Pink i BN - kaže Babić.

Da RTS može da bude bolji slaže se i Zoran Gajić iz Ensa u Austriji.

- Mene najviše zanimaju muzičke emisije. Dosta je starih serija koje smo imali priliku da gledamo bezbroj puta. Trebalo bi više sadržaja vezanih za dijasporu, odnosno ljude koji žive van matice, pogotovo o mladima. Širom sveta imamo dosta uspešnih ljudi koji zaslužuju pažnju državne televizije. Tek kada se ispune ove norme onda bi trebalo razmišljati i o pretplati - kaže Gajić.

Mlada Branka Potić iz Blomenila u Francuskoj gotovo da nema primedbi:

- Meni je satelitski RTS program odličan. Svako veče sam pred TV-om. Interesuje me sve što se kod nas dešava. Volim i stare serije, zato što su ih svojevremeno gledali i roditelji, a i kad odem u Srbiju, u moj Negotin, tamo se o tome priča, pa sam, eto, u toku - kaže Potićeva.


Nema navijanja

Momir Đoković iz Haga ističe da je program previše stereotipan i predlaže više sportskih emisija.
- Emisije su jednolične, ima par zanimljivih muzičkih sadržaja, ali meni nedostaje više sporta u ponuđenom sadržaju. Dopada mi se to što u političkim emisijama, koje smo u večernjim časovima u prilici da vidimo, nema "navijanja" voditelja i otvorenog političkog deklarisanja.


Takođe mlađani Boban Lazarević, žitelj Ganjija u Francuskoj, deli komplimente TV programu.
- Dobri su, a najčešće gledam Dnevnik. Primedba je što ima malo sportskih prenosa. Volim dijasporsku emisiju "Most", dobar je i Jutarnji program. Iskreno, nemam neke velike zamerke. A na pretplatu bih pristao samo kada bi se program još unapredio, pa na primer, da gledam dobre filmove. Ipak, upoređujući satelitski program za dijasporu i program u matici - mnogo je bolji tamo - kaže Lazarević.


Švajcarkinja uči srpski

Zoran Gligić, golman FK Mladost iz Araua, očekuje raznovrsnije sportske i muzičke emisije.
- Moja devojka Anita je Švajcarkinja i želela bi da sluša našu zabavnu muziku na RTS-u, a želi i da što pre nauči srpski jezik - priča Zoran i ističe da je potrebno više emisija o turizmu, pa možda i jednosatna emisija "okrugli sto" gde bi se govorilo o mladima u Evropi i Srbiji u koju bi se uključivali gledaoci i razmenjivali mišljenja.


Starijoj generaciji pripada Čačanka i stanovnica Oberviljea u Francuskoj Milka Milijanović:
- Ne gledam puno TV. Jeste, ima interesantnih emisija. Volim reportaže, tako "proputujem" Srbijom. Volim sportske događaje, pogotovo kad smo u finalu. A da je bolji program, verovatno bih plaćala i pretplatu, kao što je plaćam i ovde.
Većina naših ljudi u Švajcarskoj gleda satelitski program RTS-a i smatra da je to najduži i najčvršći zavičajni most, ali ne i dovoljno šarolik za sve generacije.


Skupštinski prenosi

Valjevci i Parižani, bračni par LJilja Simić i Rade Maričić, ističu:
- Pogledam vesti, poneku seriju, ali su im mnogo bajate, upravo ih učim napamet. Ima li šta svežije?
Rade dodaje:
- Ja glasam za skupštinske prenose, zabave me kad se svađaju, što mi potvrđuje da smo veoma duhovit narod.


- U našoj kući je skoro obaveza da gledamo satelitski program RTS-a jer su roditelji Nevenka i Vojko pored čitanja "Vesti" zbog ćiriličnog pisma uvek sestru Marinu i mene savetovali da pratimo emisije na našoj televiziji, ističe Nikola Janković iz Soloturna u Švajcarskoj i dodaje: - Pošto igram folklor u KUD "Petar Kočić - Opanak" i fudbal u FK Bratstvo, znam da većina mojih drugara deli moje mišljenje da je premalo muzičkih emisija, filmova, emisija o modi, reportaža i edukativnih emisija.



Dušan Pavlović iz Badena je ljut što nema prenosa važnih sportskih takmičenja, kao nedavna fudbalska utakmica sa Portugalom.
- Deca Jelena i Saša uvek pitaju zašto nema neka emisija koja je isključivo za najmlađe, odnosno više crtanih filmova i rubrika recimo iz srpskog jezika i pravopisa jer to bi dobro došlo i za nas starije generacije, ističe Dušan Pavlović i dodaje da njegova supruga Dragica voli da kaže da je RTS "muški program" jer nema specijalnih emisija za dame, a posebno o zdravlju, rekreaciji i uopšte o položaju žene u Srbiji.



<ĐŽ>eljko Stojanović iz Araua ima najviše primedbi što se na satelitu ne može videti nijedna emisija o stvarnosti u Srbiji, da se čuje glas običnih ljudi.
- Gledajući program RTS-a imam utisak da naš čovek nema problema, a svi znamo da skoro dva miliona ljudi živi ispod egzistencijalnog minimuma. Na satelitskom programu nedostaju saveti stručnjaka, posebno lekara, primećuje Stojanović, i konstatuje da njegovih troje dece Anja, Filip i David nemaju priliku da bar nedeljom gledaju naše crtane filmove.
LJubinka Bencun iz Roterdama u Holandiji ne provodi mnogo vremena uz TV ekran, ali nije oduševljena ponudom RTS-a.



- Ono što uspevam da vidim zaslužuje prosečnu ocenu. Volim muziku i zabavu, pa me interesuju emisije takvog karaktera, a njih nema previše. Primorani smo da u potrazi za vedrijim tonovima okrećemo antenu u pravcu kanala poput BN i DM, ističe LJubinka.
Predrag Ralović iz Emena u Holandiji misli da je posle godišnjih odmora program RTS-a nešto bolji, ali da još ima nedostataka.



- Satelitski program RTS-a u suštini nije loš, ali gledajući BN čini mi se da ova bijeljinska stanica daje program koji je više interesantan za dijasporu. Na RTS-u trebalo bi više emisija za decu i filmova, pogotovo vikendom. To bi dosta značilo za učenje jezika. Pitam se ko još gleda serije poput "Boljeg života" i "Porodičnog blaga", zaključuje Ralović.
Raša Krstajić iz Ingolštata je na sudu dobio spor za postavljanje satelitske antene da bi mogao da prati TV program iz otadžbine.



- Možda bi moglo da se ponešto promeni i popravi, kao što su prenosi fudbalskih utakmica reprezentacije i naših klubova u međunarodnim takmičenjima, ali znam da za to trebaju pare. Ako bi se neko odlučio da kodira ili "zaključa" satelitski TV program mislim da bi ga još manje naših ljudi gledalo. Plaćam TV pretplatu i u Mladenovcu gde imam kuću, a lepo se osećam kad dođem u zavičaj i mogu na TV-u videti nešto drugo u odnosu na ono što gledam u Nemačkoj - kaže Raša Krstajić.



Za Milovana Bakića iz Nirnberga najkvalitetniji TV program iz otadžbine bio je na BK sve dok vlasnik nije otišao u politiku. Posle toga, najbolji program emituje RTS.
- Za mene je program RTS-a dobar. Gledajući informativne emisije dobro sam obavešten o događajima u Srbiji. U mom klubu u Nirnbergu česti su zahtevi da se prenose utakmice reprezentacije i naših klubova, ali meni je jasno da to mnogo košta. Mislim da bi "zaključavanje" satelitskog programa RTS-a bio loš potez, jer bi vrlo malo ljudi gledalo TV, smatra Bakić.

Malo drugačije o kvalitetu razmišlja Velja Simeunović iz Vajsenburga.

- Nisam zadovoljan onim što nam nudi RTS, pogotovo u popodnevnim časovima kada sa posla dođem kući. To vreme ispunjavaju uglavnom kvizovi i emisije za koje mi u dijaspori nemamo interesa. Nama ovde treba više informativnih sadržaja, emisija koje objašnjavaju događaje i pojave u Srbiji. Ni zabavni program nije posebno dobar, a teško mogu prihvatiti obrazloženje da za prenose utakmica fudbalske reprezentacije Srbije nema novca - ističe Simeunović.

Nedeljko Marić iz Minhena je zadovoljan onim što se trenutno emituje, a kaže da malo vremena ima za gledanje televizije.

- Ako bi se RTS odlučio da kodira program siguran sam da bi ga gledalo mnogo manje naših ljudi jer situacija je takva da je svakom najvažnije da mu ne tražiš novac. Ni to što se plaća TV pretplata u otadžbini za vreme dok smo mi u inostranstvu, meni ne smeta, jer se radi o malom iznosu, a deca kada dođu tamo na odmor žele da gledaju TV - zaključuje Marić.

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=9222
 
Poslednja izmena:
Loš. A koji će? Dijasporu iovako ne zanima Srbija.
__________________
16jovis.jpg
 

Back
Top