Adaptacija stana od poda do plafona

Lično nemam loša iskustva sa majstorima ali poznajem nekoliko prijatelja koji su ih imali i to sa preduzimačima. S jedne strane - lakše je, jer ne moraš da jurcaš i tražiš majstore raznih profila; s druge, kad angažuješ preduzimača, onda računaj na moguće odlaganje roka završetka radova i dizanje cene. To je, nažalost, neko nepisano pravilo.
Glasam za opciju: majstor po majstor.
A ako se ipak odlučiš za preduzimača, poslušaj savet Lyona69 i plati avans, a ostatak po završetku radova.
 
:neutral: Rizikujem da me napljujete, ali meni u toj cijeloj frci sa majstorima pada na pamet to
da bi možda bilo najbolje da s njima pregovara i dogovara poslove neki muškarac (muž?).
I da on prati kako radovi napreduju.
Ovo ne pričam napamet, nego iz iskustva nekih ljudi koje poznajem.
Muž je dogovorio detaljno sve radove sa majstorima, ali je nakon toga bio vezan za drugi kontinent poslom, elem...
žena je imala X problema sa majstorima, jer su kontali da mogu odraditi posao kako bilo, pošto muž nije tu (a to znači i da imaju love, jel'?!?), i tako...ona priča, oni klimaju glavom, ali urade po svom...:neutral:
Sreća pa su se trudili da sve dogovore kao što neko spomenu - pare tek po obavljenom poslu...
Svakako bi najbolje bilo angažovati majstore po preporuci nekih ljudi kod kojih vam se svidjelo kako je neki od tih poslova odrađen.
U svakom slučaju - srećno!!!
 
Poslednja izmena:
:neutral: Rizikujem da me napljujete, ali meni u toj cijeloj frci sa majstorima pada na pamet to
da bi možda bilo najbolje da s njima pregovara i dogovara poslove neki muškarac (muž?).
I da on prati kako radovi napreduju.
meni je bilo lakse da se sama dogovaram. :lol:
stvarno nisam mogla da istu stvar objasnjavam dva puta, i to sa neizvesnim ishodom.
mnogo bolje sam znala sta mi zapravo zelimo i kako to treba da izgleda.
a i imala sam puno vise vremena.
 
Pa, dosta je to kompleksno. Većina dobrih majstora jeste skupa. Drugo, tek kad se krene sa skidanjem tapeta ili štemanjem radi zamjene instalacija vidi se pravo stanje i potrebni radovi, koji se naravno umnožavaju. Mislim da griješite što ne tražite profesionalnu pomoć.
 
da, intra i mile su u pravu, tek kad se krene sa radom, otvara se ono što se ne vidi i što nije bilo uključeno u cenu....onda, jako je dobro da neko ko je imao iskustva sa majstorisanjem i majsrorima nadzire posao, i da odmah interveniše, tako da neko baš često mora da bude tu sa njima i da im visi nad glafom.......ne znam, preduzimači su danas svakaki....neki moji rođaci su preuređivali stan od poda do plafona, i parket i neki zid i sfašta...radile ekipe preduzimač za elektriku i keramiku, preduzimač za stolariju (kupili drvo-alu, pa za ostalo) i krečenje....trebalo da je traje najduže 2 mes..ostali kod moje keve 4 meseca..hah.... pogubili ljudi žifce, ali zadovoljni su urađenim...ša znam, očigleno da sa preduzimačima nije nešto brže......a i nešo mi sve to izgleda po principu mnogo babica-kilava deca........
 
ako vec vrlo jasno sta hoces,preduzimac i arhitekta ti po mom misljenju nisu potebni
sto se tice naseg iskustva,mi smo pre 3 godine bili u identicnoj situaciji kao ti sad ,s tim sto smo u jednom delu stana jos i nesto rusili i prepravljali raspored i ja sam naravno tad mislila da angayujem jednog coveka da sa njim dogovaram sve ali kad sam cula ponude vrlo brzo sam odustala od te ideje jer mi je suludo da nesto placam visestruko skuplje bez potrebe.
Preduyimaci su trazili od 190 do 230 evra po m2 a mi smo (dogovarajuci se sa svakim majstorom pojedinačno )zavrsili posao za 70 evra po m2
od svakog majstora sam trazila (tacnije insistirala) da unapred sve definisemo,obim posla,cenu rokove i to sto smo dogovorili trazila sam da potpisu ,bili su predvidjeni i penali za nepostovanje uslova,
menjali smo SVE
nije lose da ponudu trazis sa njihovim materijalom,cisto da te ne bi cimali da stalno nesto dokupljujes,avans nisam htela da dam dok nije bilo odradjeno pola posla i ostatak sam platila kad su sve zavrsili
poslacu ti na pp telefone
mi smo sto se tih majstora tice zadovoljni
 
Baš sam nogo radila sa majstorima u vezi mog posla, i nisu me zezali ništa više nego muške - u stvari, nisu me ni konstatovali, sve dok se nisu uverili da znam šta govorim a naročito da znam šta tačno hoću...

Za sve - i one koji se nešto razumeju i one koji baš nikakvog iskustva sa majstorima nemaju, najbolje je unajmiti ekipu, u kojoj je jedan glavni, sa kojim se ugovara posao. (ne mora biti baš pravi preduzimač, jer i on traži svoj deo, ali nije ni to skuplje od izgubljenog vremena, i plaćanja da se neki deo posla radi dva puta..)
Kada se ugovara posao, objekat se pregleda zajedno sa majstorom (ni jedan pravi majstor neće ni okvirnu cenu reći, a kamo li pristai da radi posao "na neviđeno"), i detaljno se dogovori šta sve treba da se uradi, i još se lepo, čovečanski, kao sa prijateljem, dogovori "šta u slučaju da..to i to" - da li se neke "eventualije" plaćaju posebno, ili su, neke od njih, uračunate u cenu.
I, morate biti stalno prisutni, jer ili će zbrzati na račun kvaliteta (naročito ako je i preduzimač odsutan), ili će posao u nekom trenutku stati, jer oni imaju oitrebu da vas pitaju dali nešto hoćete na ovaj ili onaj način da vam se uradi.

Bilo koga da angažijete. sve što vam izgleda nelogično, nejasno, ili sumnjivo, pitajte zašto se to tako radi, ili dali to mora tako.. ili većnešto slično - moraju da objasne - i hoće, samo ne vole bezvezna zapotkivanja svaki čas, jer ih to ometa u poslu.
I: opasno je prema majstorima se ponašati suviše nadmeno, jer su u stanju da naprave veliki problem, namerno, i to da ga otkrijete tek kad bude kasno...Jednoj mojoj prijateljici (mlada, malo razmažena...malo oni primitivni - nije bila stalno tamo, i nije znala da treba da im kupi pivo - pa ne shvataju...) zacementirali pivsku flašu u neki odvod... pa kad je sve bilo gotovo, i plaćeno (u prevodu: nećeš ih više videti), ona da se istušira...kad ono...ne odlazi vodaaaaa.. Pa onda drugi majstor, pa nov nered, pa novo plaćanje...
 
Poslednja izmena:
ako vec vrlo jasno sta hoces,preduzimac i arhitekta ti po mom misljenju nisu potebni
sto se tice naseg iskustva,mi smo pre 3 godine bili u identicnoj situaciji kao ti sad ,s tim sto smo u jednom delu stana jos i nesto rusili i prepravljali raspored i ja sam naravno tad mislila da angayujem jednog coveka da sa njim dogovaram sve ali kad sam cula ponude vrlo brzo sam odustala od te ideje jer mi je suludo da nesto placam visestruko skuplje bez potrebe.
Preduyimaci su trazili od 190 do 230 evra po m2 a mi smo (dogovarajuci se sa svakim majstorom pojedinačno )zavrsili posao za 70 evra po m2
od svakog majstora sam trazila (tacnije insistirala) da unapred sve definisemo,obim posla,cenu rokove i to sto smo dogovorili trazila sam da potpisu ,bili su predvidjeni i penali za nepostovanje uslova,
menjali smo SVE
nije lose da ponudu trazis sa njihovim materijalom,cisto da te ne bi cimali da stalno nesto dokupljujes,avans nisam htela da dam dok nije bilo odradjeno pola posla i ostatak sam platila kad su sve zavrsili
poslacu ti na pp telefone
mi smo sto se tih majstora tice zadovoljni
Nema šanse, ajd daj specifikaciju ѕа prozore, pločice, elektro instalaciju, vodovodnu instalaciju,...
 
Evo ja sam muskarac ali se u te zanate ne razumem i ne mogu da procenim da li bi me covek lagao osim ako nije nesto skroz nelogicno.
Tako da to da li posao ugovara zena ili muskarac, nema to veze.
Mnogo je bitnije da li znas ponesto o tim radovima, jer ako majstori vide da znas, odmah prestanu da lupetaju i budu realni.
Ja sam za tu svrhu koristio bivseg kolegu, gradj. tehnicara sa dosta iskustva, i trust me...odmah promene pricu kad vide da covek zna kako se nesto radi, koji materijal ide, sta moze, sta ne moze, koliko sta kosta, koje su norme i sl.
Savetujem da nadjes nekog gradjevinca, moze i nekog penzionera ako ga imas u familiji ili medju ocevim/maminim/muzevim prijateljima/komsijama, a da ste dobri i da hoce da ti pomogne u pogadjaju i nadgledanju radova.
Tad ce majstori znati da zezanja nema
 
Mogla bih knjigu da napisem o renoviranju stana od poda do plafona,dva puta sam bila u tom filmu i to je kako god okrenes veeliko kidanje izvaca samo sto je bar za mene bio jak motiv...
Relativno sam imala srece sa majstorima,najpre sam od svih prijatelja pouzimala kontakte od njihovih molera,stolara,keramicara,vodinstalatera(svako mi je nekoga preporucio)a onda se desilo da mi je moler doveo brata strujasa itd..
Imam nekoliko drugara arh.i malo sam ih davila da mi pomognu da uoblicim svoje ideje jer ja smislim kako ali kako i da li to nesto moze da stoji to ne uzmem u obzir...
priznajem da sam oba puta bila na ivici nervnog sloma jer imas utisak da se traj srov nikada vise nece dovesti u normalu ali....strpljenje je osnovno,konkretne ideje i naravno lova..treba je imati na gomili da bi sve islo brze.
I jos da napomenem da sam i radnju dva puta sama renovirala tako da sam veteran u tim poslovima.Ako mogu nekako da pomognem samo reci Mirka..;)
 
Tako da to da li posao ugovara zena ili muskarac, nema to veze.
Mnogo je bitnije da li znas ponesto o tim radovima, jer ako majstori vide da znas, odmah prestanu da lupetaju i budu realni.

Уф, шта да ти кажем! Кад женско зове мајстора и преговара са њим - то значи да нема никога ко би се побринуо за те ствари, и онда зна да може да је опељеши како хоће. Бар моје искуство је тако. Наплати ми човек 1200 динара само да ми монтира нову батерију за каду?! :( Ал, ебига, кад нема ко то да ми уради (још се нисам удала за Богарта;)), и он види да нема - може му се да одвали цену коју хоће!:confused:
Слично је било и са осталим мајсторима.
Бар то је неко моје искуство.:(
 
Ahaha zivci, to je tačno ono što nemam :dash:

Pored toga što nemam ni iskustva , a ni nameru da dam 50.000 za adaptaciju...
A preduzimači sabiraju po sistemu, plus po plus , dok ja ne odem u minus.
Bilo njih nekoliko do sad, izasli trljajuci ruke.
:mad:

A realno nemamo mi nekih prevelikih zahteva , samo da se stan dovede u red.

Definisi koji su vam zahtevi..napisala si od poda do plafona.Meni kad to kazes ja podrazumevam:menjanje ili samo hoblovanje parketa,zamenu plocica,krecenje,gletovanje gde je potrebno,zamenu vrata i prozora,struja...kupatilske instalacije..What?
Da li i ti podrazumevas isto?
Stan moze da se dovede u red i prostim krecenjem,hoblovanjem i lakiranjem parketa,farbanjem stolarije i cao..za to ti ne treba preduzimac ni slucajno...
Majstori su ne vidjeni lazovi..kasne,ne ispostuju rok,pa ti poremete onog ko dolazi iza njih..znam sve.
Stavi lepo na papir sta sve zelite da uradite i prezicizirajte nacin na koji zelite..Budi konkretna u svojim zahtevima kada sa majstorima razgovaras,i da ti kazem da ja nisam imala nikoga ko bi umesto mene to uradio tako je bilo jednostavno tada nego sam prvi put sa mamom prosla kroz to a drugi put sa svekrvom.Znaci,zene.A radnju sama...
 
Прво уради прљавије послове: купатило рецимо (обавезно мењај и цеви у зидовима!), а кречења и лицкања за крај (не знам шта још планираш)...

Мени је за купатило ишао прво неки чича што је полупао старе плочице и скинуо санитарије (обичан физикалац), онда водоинсталатер штемовао зидове, провлачио нове цеви, онда електричар за електричне инсталације, па онда керамичар за плочице, па на крају опет водоинсталатер да монтира нове санитарије, туш кабину...и тако то...

Прашинчине и шута је билооо - да ти не причам!
 
И још једно искуство: можда је и боље што радиш у новембру, тада мајстори немају више толико послова. Иначе, за време сезоне они заузму три посла истовремено, па мало раде на једном месту, па трче на друго...па сутра не дођу јер иду на треће - неће ниједну зараду да пропусте, али зато померају рокове!

(Пролетос ме један завлачио месец дана, све: данас ћу, сутра ћу, у петак ћу....грррр!)
 
Ajd da definišem zahteve...da bude jasnije koji je obim posla.

Kompletna stolarija, spoljasnja i unitrasnja moraju da se promene.
Treba izbiti jedan zid i na njemu napraviti vrata.
Treba kompletno promeniti dva kupatila, znaci cevi, plocice, sanitarija.
Treba to isto i u kuhinji .
Zamena kompletne instalacije u stanu, spustanje plafona za rasvetu.
Remont i zamena radijatora .
Hoblovanje , gletovanje i krečenje.
Sredjivanje terase , sto podrazumeva skidanje žardinjere od pola metra širine, zamena ploćica i gelender.

:think: Dal sam sve nabrojala ???
 
tako je.
e sad telefonoteku u ruke i zovi.
trazi za sve vrste poslova po tri majstora, da dodje da vidi i da da ponudu..neki nece ni doci, ali taki ti ni ne treba
preciziraj cenu, posebno rad posebno materijala. preciziraj materijal, da ti se ne desi da daju nisku ponudu jer rade sa losim materijalom.
preciziraj rok izrade
garantni rok
naravno da uvek bude viska radova i nakanadnih radova, ali razlika je da li je20% ili 100%
 
tako je.
e sad telefonoteku u ruke i zovi.
trazi za sve vrste poslova po tri majstora, da dodje da vidi i da da ponudu..neki nece ni doci, ali taki ti ni ne treba
preciziraj cenu, posebno rad posebno materijala. preciziraj materijal, da ti se ne desi da daju nisku ponudu jer rade sa losim materijalom.
preciziraj rok izrade
garantni rok
naravno da uvek bude viska radova i nakanadnih radova, ali razlika je da li je20% ili 100%


Sve ovo, i plus: dobro razmisli o redosledu poslova - tj. kojim redom šta mora da se radi, a šta može i uporedo. I nije loše ako neko koga poznaješ već ima nekog dobrog majstora da preporuči -ako ne, telefon...:bye:
 

Back
Top