Adaptacija stana od poda do plafona

Поштовани "БОТР",
Алал вера и свака част на коментарима - потписујем сваку реч 100%....Шта би тек било када би на телофенском разговору за мајстора - било које струке упутао Ти или ја : Добар дан, да ли Ви мајстор у Еснафу-Комори-Регистрован или не ?...Еј, имам довољно година да се сетим : Ми, породица у Бгд...Одем са оцем у Водовоџијску радњу а на зиду : Диплома Еснафа !!!! Појам који се зна и поштује....Одемо једном у радњу код Молера , а на зиду исто : Урамљена Диплома....рег.бр. тај и тај...Каже долазим ја да видим и предложим погодбу а после , ако се одлучите , долазим ја и шегрт...Хоћете ја или ви да купујемо материјал - ја бих предложио овај списак јер имам искуство добро....Човече Божији! Позздрав из Бгд и Вр. Бање
 
Desat godina tema u zastoju , kao da nist niko nije renovirao .

..........................................................................................................................................................................
Поштовани члан "webman",
ja сам одскора члан, видим да се овај сајт доста разликује од сличних
али ево - ако могу нешто да помогнем- ту смо.....
извините али само регија Бгд,- шта је ту је)
Имам Препоруке и Анти - Препоруке за мајсторе неких струка....Претпостављам да, као и ми,
скупљаш и једне и друге и да би радио на лето...
Напомињем да нисам мајстор и никога не оглашавам....Поздрав од члана "tnt011"
 
Poslednja izmena:
Поздрав -Pozdrav свим члановима на Сајту,
замолио бих за...1) препоруку за доброг керамичара-регион Београд
2) Пошто финансијски нисмо богаташи, а читао сам и гледао на Интернету
да је могуће преко постојећих - цементирати нове кер. плочице ..каква су вам искуства и
да ли је то одрживо у КУПАТИЛУ (вода, ,пара итд) на дужи рок , а не 3-5 година..
Хвала унапред....Може одговор и препорука и прив.поруком и И.мејл.
 
Kod renoviranja stanova, ukoliko tražite jednog po drugog majstora nagrabusili ste. Najbolje je angažovati firmu, ima to dosta
Samo i sa njima treba pažljivo. Prvo potpisati ugovor, u ugovoru tačno navesti šta treba da s e radi, ne dopuštajte im da se oni mešaju, mada ih treba saslušati, ipak imaju iskustva. U ugovorima tačno psotaviti datume i vezati ispaltu sa situacijama kako ide. I bez popuštanja, jednom popustite, probiće rokove, ovako penalčić pa neka razmisle da li će da otaljavaju.
Bolje im dati više para ali da kvalitetno rade. I da, redovne kontrole najbolje svakog ili na dva dana. I to neka bude u ugovoru, da se ne bune da ih gazda svakodnevno nadgleda.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Поздрав -Pozdrav свим члановима на Сајту,
замолио бих за...1) препоруку за доброг керамичара-регион Београд
2) Пошто финансијски нисмо богаташи, а читао сам и гледао на Интернету
да је могуће преко постојећих - цементирати нове кер. плочице ..каква су вам искуства и
да ли је то одрживо у КУПАТИЛУ (вода, ,пара итд) на дужи рок , а не 3-5 година..
Хвала унапред....Може одговор и препорука и прив.поруком и И.мејл.
Naravno da moze samo prvo treba da se nanese prajmer CN 94 pa onda lepak onaj najjaci (tipa 16)on ti je za plocicu na plocicu.
 
Naravno da moze samo prvo treba da se nanese prajmer CN 94 pa onda lepak onaj najjaci (tipa 16)on ti je za plocicu na plocicu.
Krovni prozori.. Koji su kvalitetni i gde da kupim. Planiram da renoviram deciju sobu.
Velux, nećeš pogrešiti. Danska firma. Imaju sedište u Bulevaru oslobođenja, Bgd. Videla sam kod njih i krovne prozore koji se mogu pretvoriti u mini balkone. Fenomenalno rešenje.
 
Kako povezati žice lustera?

Iz plafona mi idu dve braon i jedna plava...
A iz tri-kuglastog lustera izlaze tri braon/plave spojene.
Imam dvostruki prekidač...
Dal je svejedno da prikačim tri na tri... ? ili da prespajam neke fazne, nulte, uzemljenske.. braon na braon, plavo na plavo...
Za luster obicno idu dve zice,jedna crna,braon,ili siva,a plava je obicno Nula.Proveri glinericom,kada upalis prekidac koje sijaju na glinerici,ili ako znas da radis sa unimerom,proveri koje su faze(one pokazuju napon),a nula ne.Mozda je kod tebe neko stavio dvofazni prikljucak,ako bi stavio recim lustewr sa 5 sijalica od 100W, da rastereti jednu fazu,ali onda mora i dvopolni prekidac.Inace se to spaja klemicama za lustere.Ako ces da vezes na dve faze,onda uzmi tri klemise,(odseci ih skalpelom).Stavi po jednu zicu iz plafona.Plavu sa plavom,a ove tri iz lustera rasporedi.Sastavi dva snopa u jedan i to povezi na braon,a ta jedna sto je ostala na drugu braon.Tako ce ti,ako imas vise sijalica,recimo 3 ili 5 onda na jedan deo prekidaca sijati,dve,odnosno tri sijalice,a na drugom prekidacu,jedna ili dve,a kad upalis oba prekidaca sijace sve.
 

Prilozi

  • klema-luster-4-mm.jpg
    klema-luster-4-mm.jpg
    13,8 KB · Pregleda: 2
Poslednja izmena:
Hvala na pojašnjavanju španskih sela;)
Ajd ovako... Znači iz plafona izviru tri žice dve braon i jedna plava (s tim što je prethodni korisnik stavio izolir trake u tri boje (svesno ili nesvesno) plavu i zelenu na dve braon i crnu na plavu? ) al ajde.. te faze ću proveriti glinericom...
Prethodni luster je bio prikačen na braon i plavu žicu, a druga braon (zalepljena zelenim izolirom) je visila bez kontakta!!
Na tom (isto trosijaličnom lusteru) nije radila jedna sijalica, (mislio sam zbog kvara na lusteru usled pucanja sijalice višeg napona,) ali sad me zbunjuje u tvom odgovoru da li je moguće da se luster ukjučuje preko dvostrukog prekidača da svetle tri ili jedna pa dve i sve tri sijalice kao što si opisao (to bih i hteo, jer imam taj dvopolni prekidač) samo uz taj DVOFAZNI sistem (znači sve tri plafonske žice?) ili može i uz dve plafonske žice prikačene na luster JEDNOFAZNI? ili bi to palilo sve tri sijalice odjednom? Ako može taj sistem paljenja uz dve žice onda ne bih primenjivao napisano u drugom delu posta sa klemisama?

Klemisa mi nije jasno šta je? pre svega jel sasvim potrebno ili mogu da vežem ručno žice u žice?

Sad teže razumljivi deo tvog odgovora oko žica u Lusteru. Imam ih 6, s tim što su kupljene uparene u tri dela i uvijene na vrhu, braon/plavi parovi žica, izlazeći iz svakog od tri dela.
Da li da ih razdvajam uopšte, jer mislim da proizvođač ih ne bi uvijao u jedno bez razloga? (ili je to postavka da se pale odjednom tri sijalice? il nasuprot dal da kačim jednu plavu na nultu plavu plafonsku ili pak dve, tri plave u jednu? Isto dal braon jednu dve ili tri u faznu plafonske?
 
Isprobao sam glinericom. Dve braone su fazne (svetli lampica) , plava je nulta.

Sad ostaje dilema kako povezati žice lustera.

Guglao sam nešto i ispravite me ako grešim.. Mislim da treba povezati nešto kao na ove dve slike..

1.
https://eltctricon.ru/wp-content/uploads/2017/12/f67564731f67b.png


2. https://eltctricon.ru/wp-content/uploads/2017/12/af0278f73b22c3ad481c28d8b063.jpg

Dakle moj luster ima braon-plava tri para.. (kao slika 2) i treba spojiti sve tri plave u jedno /// i vezati na plavu nultu plafonsku...
A braone..? na slici su isto tri u jednoj?!
međutim ako bih hteo 2/1 sistem sijalica.. trebalo bi dve braone na jednu faznu, a treću na drugu faznu? Ili grešim...
(slika 1) je za pet sijalica, ali princip bi bio isti 3/2 = 2/1

- Klemice i dalje ne znam dal su neophodne....
- Luster radi do 60W... i 230V
- žice lustera su tanke i sa bakarnim snopom. A od plafona jedna deblja žica, ne znam jel bakar, al čitam da aluminijum ne treba spajati sa bakrom. Bronzane je boje, a aluminijum bi bio srebrnkast, pa nije valjda.
 
Poslednja izmena:
Isprobao sam glinericom. Dve braone su fazne (svetli lampica) , plava je nulta.

Sad ostaje dilema kako povezati žice lustera.

Guglao sam nešto i ispravite me ako grešim.. Mislim da treba povezati nešto kao na ove dve slike..

1.
https://eltctricon.ru/wp-content/uploads/2017/12/f67564731f67b.png


2. https://eltctricon.ru/wp-content/uploads/2017/12/af0278f73b22c3ad481c28d8b063.jpg

Dakle moj luster ima braon-plava tri para.. (kao slika 2) i treba spojiti sve tri plave u jedno /// i vezati na plavu nultu plafonsku...
A braone..? na slici su isto tri u jednoj?!
međutim ako bih hteo 2/1 sistem sijalica.. trebalo bi dve braone na jednu faznu, a treću na drugu faznu? Ili grešim...
(slika 1) je za pet sijalica, ali princip bi bio isti 3/2 = 2/1

- Klemice i dalje ne znam dal su neophodne....
- Luster radi do 60W... i 230V
- žice lustera su tanke i sa bakarnim snopom. A od plafona jedna deblja žica, ne znam jel bakar, al čitam da aluminijum ne treba spajati sa bakrom. Bronzane je boje, a aluminijum bi bio srebrnkast, pa nije valjda.
Bastako kako si napisao,tri plave sa luster uvij dobro i ubaci u jednu rupu od klemice,sa drugestrane ide plava zica iz plafona.To je nula,a iz lustera za svaku sijalicu imas nulu i fazu.Ako hoces da palis recimo sve tri sijalice,sto nije preporucljivo na jedan deo prekidaca,onda iz lustera dobro uvij sve tri braon zice,a sa druge jednu iz plafona,ali bih ti preporucio,bolje da vezes i da upotrebis obe faze iz plafona i iz lustera na jedno mesto dve braon,a na drugo jedna braon itako ces rasteretiti grejanja i lustera i prekidaca.Klemicu ti preporucujem jer je mnogo bolji kontakt,nego da se zice uvijaju,a i ako nekada zatreba da skines luster,zbog krecenja,ili neke popravke,opet je lakse odvojiti sastav sa klemicama nego kada su uvijene zice.Taj sto je lepio raznobojne izolir trake,je to radio radi sebe da ne bi slucajno pogresio pri vezivanju na prekidac i napravio ti kratak spoj pri paljenju lustera.Znaci,ako je luster sa 5 sijalica idi kontakt 3/2.a ako je sa 3 onda 2/1.I normalno opet,sastavi iz lustera sve 3 plave,jer one idu na jednu nulu,jer normalnu u kucnoj instalaciji postoji samo jedna nula.Imas razne velicine klemica i gledaj da kupis velicinu gde mogu,kada se odvije zavrtanj na klemici mogu da stanu sve tri nule u rupu bez nekog naglog ugurivanja.Ako su ti licnaste zice na lusteru,ne bi bilo lose da spojeve uvrnes i posle naneses kalaja,jer ce tako biti jos bolji kontakt i nece doci do grejanja spojeva.Ta zica sto mislis da je aluminijumska,ne bojse nije nego je fabricki nakalaisana.kada bi je ogrebao skalpelom video bi ispod boju bakra.
 
Povezao sam žice juče po tvojim upustvima i super radi. :) Doduše jutros sam tek uzeo klemice, i videću kako da ih stavim, ako uspem, jer nemam još šrafciger za tako male šrafove. I razmatram još problemičić oko duže kukice koja izlazi iz plafona i načina kako da okačim o nju luster, a da se ne vide žice.
Hvala na pomoći... unajmiću te kao ličnog električara, kad budem imao svoju vilu ili kraljevski dvorac. :)

Inače, imam jedno pitanjce u vezi... glinerice.. naime otvorio sam stari neispravni pc Monitor i izvadio naponsku ploču, na kojoj su dva kondenzatora napukla.. i trebalo bi ih zameniti. Međutim nisam siguran da nije nešto i treće crklo... Može li se glinericom proveriti napon i u ostalim delovima ploče ?
ili samo unimetrom (ili multimetrom, koja li je već razlika). Kod kineza imaju da se nabave digitalni multimetri, ne znam jel vrede jeftini ili negde drugo da tražim... Takođe mi oni trebaju za merenje kapaciteta raznih baterija koje ne znam na kom su nivou ili za bacanje.

Razmišljam i o kupovini lemilice i kalaja, da sam zamemim kondenzatore, ili mislite da je isplativije nositi u servis..? ili pak prodati taj stari monitor.. koji je 19 inčni i ne vredi puno..

I joše jedno pitanjce, pošto je jednom od ukućana crkao TV, hteo bih kao privremeno rešenje da sa sbb boxa signal sprovedem na monitor. Međutim ovaj pomenuti LCD rezervni je pokvaren, a ispravan je stari CRT, koji ide na VGA kabl. Sad.. postoje HDMI VGA adapteri konverteri.. i pitanje glasi da li na CRT monitor može HDMi-VGA adapter.. ili samo na LCDTFT sa VGA ,ako i tu može i već samo DVI.

I posledne pitanje je u vezi renoviranja stana u globalu... Usled ove korona krize, potreba za odvajanjem od idiotski glupih i neodgovornih ukućana je sve veća... i razmšljam o ugradnji u moju sobu posebnog kupatila (odnosno slavine - Tuš kabine i WC šolje ) ili ako uspem njih ubediti da se susedno mi kupatilo pripoji mojoj teritoriji, a kod drugog WC (u kome nedostaje topla voda) instalira tuš...
Koliko bi koštalo tako neka adaptacije stana, sprovođenje cevi, mokrog čvora itd...? ili je jednostavnije kupiti sebi novi stan, kuću?
Takođe problem kuhinje, pre svega frižidera koji bih jedan u svojoj sobi, ili je bolje da uzmem neki mobilni piknik mini frižider ?
Tako da u kuhinju da ne ulazim više ( rešo neki imam za kuvanje, sudove bih prao u toj jednoj lavabo česmi, gde bi bio prikačen i tuš) takoreći imao bih mini stan u većem stanu.
 
Ovako, kuku za luster pusti bar 2cm od plafona,To nije ni premalo ni previse,jer na lusteru postoju casica koja se dize gore da pokrije te zice i kuku.S tim sto cec uvek morati malo da nagnes luster kada ga kacili ili skidas.Sto se tice glinerice,za ispitivanje elektronike nije relevantna,jer tu mogu ici i veci i manji naponi,pa je cak i rizicno ako su veci od 250 V.Zato ti treba Unimer.nema veze sto je kineski,mnogi majstori koriste te iste kineske unimere.Sto se tice kondenzatora,mozda su otisli sami od sebe,ali uvek postoki uzrocnik sto nesto crkne u elektrici i u elektronici.Tako da moze da bude nesto ispred.I unimer ti moze pomoci pri mnogo vise mernih stvari,pa cak i nesto Omski,ako zatreba.Za CRT televizor ne mozes nista uraditi,ako nemas onaj Drop Box 2.Samo prko njega bi mogao preneti sa SBB-a na njega,jer je sada sve digitalizovano.nema vise Analognih programa,pa bi to bilo mucenje za dzabe.nego bidi zovi provajdera i pitaj,objasni kakav je problem da nisi u mogucnosti momentalno da kupis novi TV.Mislim da bi trebalo da dodju i donesu ti to sve i povezu bez ikakve naknade,jer kod nas u Supernovoj je bar tako,opet porazgovaraj.Sto se toce LCD TV-a,nema racuna da se bakces sa njim,a da ga nosis u servis,oni ce da zamene celu plocu pozadi i da ti naplate 2/3 cene TV-a.kada bi imao polovnu ispravnu plocu,jer na njoj nema mnogo komponenti imao bi racuna za popravku.I to sam da se polako zanimas,ako se iole razumes u te stvari.
To za renoviranje stana,ako bi imao poznanika,koji ima alat,t.j. Hilti i peglu za sastavljanje cevi.Kostao bi te samo materijal,ako nemas nikog,pa moras majstora za to,racunaj koliko materijal za novo kupatilo,otprilike toliko i za ruke.Tako rade oni danas,mada ima i onih skupljih,a nista boljih.Nisam ti napisao nesto ohrabrujuce,ali ti zelim da se izvuces polako iz tih problema.veliki pozdrav i polako,jedno po jedno i resi ces probleme,a mozda se desi da se ostali odobrovolje,dok sredis luster i TV,da ti odobre to drugo kupatilo.Nazalost danas puno kostaju te prepravke u stanovima.Da sam ti blize uradio bih ti to bez dinara,samo da kupis materijal.Iako imam problema sa kicmom,sredili bi to za kretko vreme.Jos nesto sam zaboravio da ti kazem u vezi kupatila.Vodi racuna da ti taj ko bude radio kupatilo,dobro odradi odvod,da ne bi imao problema s tim.
 
Poslednja izmena:
Имам гас у целој кући, користим нпр. пећ на гас. Све су цеви за радијаторе разведени по поду, имају изводи цеви у зиду за радијаторе.. Кућа термички изолована, столарија такође одлична..
 
Имам гас у целој кући, користим нпр. пећ на гас. Све су цеви за радијаторе разведени по поду, имају изводи цеви у зиду за радијаторе.. Кућа термички изолована, столарија такође одлична..
milina :cool:

jedino, neka ti majstor koji vrsi radove pokaze licencu.
pustanje u rad jedino ovlasceni majstor za taj tip gasnih peci neka vrsi



e sad jos da se nadamo da nam nece dovoziti neki bosanski prljavi gas pa da se ne isplati :per:

imas za njega i termostat kojim mozes da komandujes.
mozes memorisati i sistem rada na celu nedelju
mozes da komandujes preko telefona odakle god


bog blagoslovio gas i pelet
ko normalan jos lozi na ugalj?
 
milina :cool:

jedino, neka ti majstor koji vrsi radove pokaze licencu.
pustanje u rad jedino ovlasceni majstor za taj tip gasnih peci neka vrsi



e sad jos da se nadamo da nam nece dovoziti neki bosanski prljavi gas pa da se ne isplati :per:

imas za njega i termostat kojim mozes da komandujes.
mozes memorisati i sistem rada na celu nedelju
mozes da komandujes preko telefona odakle god


bog blagoslovio gas i pelet
ko normalan jos lozi na ugalj?
Oni koji moraju.
 

Back
Top