Kultni film, kultna muzika, KULT... - kako biste to objasnili?

BettyBlue

Aktivan član
Poruka
1.482
Čitam razne podteme na ovoj temi i imam utisak da su neki pobrkali OKULTNO sa KULTNIM. Očekivala sam da ovde pročitam mišljenja, preporuke... o kultnim knjigama, kultnim filmovima, kultnim pozorišnim predstavama, kultnoj muzici..., pa čak i kultnim događajima.
Za početak, stvarno, kako biste definisali pojam kultnog?Može li MODA biti kultna? Recimo - da li je mini suknja kultna kao POJAVA?
 
култ (л. cultus, colere гајити; поштовати), латиницом: kult
поштовање бога; црквени обреди, вера, вероисповест; високо поштовање, дивљење до обожавања (напр.култ рада, слободе, Толстоја итд.).

Što da ne i minići su bili i još uvek jesu kultni.
Kad su se minići pojavili, tamo negde sredinom šezdestih godina prošlog veka, oni su najpre bili takvi znakovi – erotski, ondosno seksualni – pa su bili ubrzo i zabranjeni u pojedinim zemljama, jer se smatralo da su pre svega poziv na nasilje, na silovanje, tj. da, u krajnjoj liniji, legitimišu nasilje – od verbalnog do stvarnog – tako da su pojedini slučajevi čak na sudu bili takvi da su vešti advokati uspevali da oslobode silovatelje pozivajući se na mini-suknju žrtve kao na njenu provokaciju na koju, eto, jadan silovatelj nije mogao a da se ne uzdrži, odazove, „odgovori”! Meri Kvant je ponudila preko svojih nekoliko londonskih prodavnica novi dizajn – žensku suknjicu koja je bila barem desetak santimentara iznad kolena – taj tada, 1965. godine „poslednji krik mode”, počeo je da se nosi u skladu sa godinama koje su inače bile u znaku tzv. oslobađanja.
 
Čitam razne podteme na ovoj temi i imam utisak da su neki pobrkali OKULTNO sa KULTNIM. Očekivala sam da ovde pročitam mišljenja, preporuke... o kultnim knjigama, kultnim filmovima, kultnim pozorišnim predstavama, kultnoj muzici..., pa čak i kultnim događajima.
Za početak, stvarno, kako biste definisali pojam kultnog?Može li MODA biti kultna? Recimo - da li je mini suknja kultna kao POJAVA?

Odlična tema...naravno da je mini kao i maxi suknja kultni odevni predmet
koji karakteriše odredjeno vreme i daje mu svoj pečat tj.obeležje...:)
Slažem se da ljudi često mešaju kultno i okultno ali ako zagrebemo po površini
videćemo koliko se kultnih ličnosti bavilo okultizmom...tako da je tu granica tanka...:lol:
Što se mode tiče znate li da je prva akcija novog ženskog pokreta za oslobađanje koja se pojavila na naslovnim stranama bio protest protiv takmičenja za Mis Amerike. Prethodili su joj mnogi feministički protestni marševi za zapošljavanje žena, jednako vrednovanje rada i obrazovanja, ali nisu privukli nikakvu pažnju medija. Razlog zbog kog je ovaj događaj dobio toliko prostora u medijima je zato što je nekoliko žena bacilo par iznošenih grudnjaka u kante za smeće. U suštini, niko nije spalio grudnjak tog dana kao što su reporteri ironično izveštavali. Zapravo, postoji vrlo malo dokaza o spaljivanju bilo kakvog donjeg veša na demonstracijama za ženska prava koje su se odvijale poslednje decenije. (Jedine dve slične akcije su organizovali muškarci, disk-džokej i arhitekta, koji su pokušali da ubede žene da zatvore svoje grudnjake u burad i puste ih da otplove rekom Čikago da bi to predstavili kao "medijski događaj". U tom poslu sa rekom učestvovale su samo tri žene – i to modeli koje je unajmio arhitekta.) Ipak, čitajući naslove iz tog vremena, stiče se utisak da su vatre feminizma praktično kremirale industriju ženskog donjeg veša.
 
Ono u kulturi kultno samo po sebi biva konstituisano kao ono simboličko.
Svako kultno prisustvo transcendentnog podrazumeva simboličko samim tim mimo
sfere simboličkog nema kultnog.
Simboličko je pred-stavno i pred-stavnost je baza njegovog prisustva.
Ono u kultu kultno,isključivo biva kao pred-stavno, tj. u svojoj pred-stavnosti prisutno. Predstavnost predstavnog ne počiva na realitetu prirodnog.
Predstavno nije prirodno(moram da uguram filozofiju,malo:mrgreen:)
Primera radi, ni religijska predstava nije prirodna predstava. Prisutnost, odnosno odsutnost, simbolički zahvaćena u kultnom nema nikakve veze sa prirodnim.
Ne postoji prirodni kult.
Kult je, samim tim što je kult, uvek simbolički obeležen. Isto važi i za kulturu. I najprimitivniji kult podrazumeva emancipaciju subjekta u odnosu
na (samo hipotetički postojeći) nediferencirani realitet prirode.Realitet kulta je realitet simbola.:)
 
Имам свој текст од пре једно две године о култном филму, па мислим да је ова тема право место да га поновим.

Почећу од дефиниције појма КУЛТНИ ФИЛМ. То су сви они филмови неспорних високих уметничких вредности,
који су направили помаке на плану драматургије, глуме, камере, монтаже и режије.
Другу групу би чинили они филмови који су истовремено снажно деловали и на публику. У ширем смислу, дакле,
реч је о филмовима који су дали обележје читавој једној генерацији, једној нацији – или је њихово деловање било,
једноставно, планетарно, што никако не искључује и њихову уметничку вредност.
Разуме се, постоје и они филмови, а то би била трећа група, који су нас лично дирнули, појединачно, или нас
неколицину, без обзира на њихове очигледне мане или врлине. И то су култни филмови.

У прву групу бих сврстала следеће филмове:
ОКЛОПЊАЧА ПОТЕМКИН – Сергеј Ејзенштајн
ГРАЂАНИН КЕЈН – Орсон Велс
ПСИХО – Алфред Хичкок
РАШОМОН – Акиро Куросава
ДО ПОСЛЕДЊЕГ ДАХА – Жан Лик Годар
ГРК ЗОРБА - Микос Какојанис
ДИСКРЕТНИ ШАРМ БУРЖОАЗИЈЕ - Луис Буњуел
УВЕЋАЊЕ (Blow up) – Микеланђело Антониони
АМАРКОРД – Федерико Фелини
КАБАРЕ – Боб Фос
АПОКАЛИПСА ДАНАС – Френсис Форд Копола
КУМ I и II – Френсис Форд Копола
ОСЛОБАЂАЊЕ – Џон Бурман
ФАНИ И АЛЕКСАНДАР - Ингмар Бергман
КОСА- Милош Форман
ОДИСЕЈА У СВЕМИРУ 2001 – Стенли Кјубрик
20 ВЕК – Бернардо Бертолучи
РАЈАНОВА КЋИ – Дејдвид Лин
ЛОРЕНС ОД АРАБИЈЕ – Дејвид Лин
ВАРЉИВО СУНЦЕ – Никита Михалков
ПРИЧАЈ С ЊОМ – Педро Алмодовар
ЖИВОТ ЈЕ ЛЕП - Роберто Бењини
ПЕТПАРАЧКЕ ПРИЧЕ – Квентин Тарантино... итд.

У другу групу сврстала бих:
ПРОХУЈАЛО С ВИХОРОМ
БАЛ НА ВОДИ
КАЗАБЛАНКА
БУНТОВНИК БЕЗ РАЗЛОГА
СЈАЈ У ТРАВИ
ЉУБАВНА ПРИЧА
ДИПЛОМАЦ
ЛОВАЦ НА ЈЕЛЕНЕ
ПОСЛЕДЊИ ТАНГО У ПАРИЗУ
ЛЕТ ИЗНАД КУКАВИЧИЈЕГ ГНЕЗДА
ПОБЕСНЕЛИ МАКС
КОНАН ВАРВАРИН
ИНДИЈАНА ЏОНС
РАТОВИ ЗВЕЗДА
ТИТАНИК
ТЕРМИНАТОР
МАТРИКС
ГОСПОДАР ПРСТЕНОВА... итд.

Наравно, често се дешава да се ове две групе КУЛТНИХ ФИЛМОВА поклапају. О трећој
групи КУЛТНИХ ФИЛМОВА писаћу нешто касније.
 
Poslednja izmena:
Готово све побројане филмове из ове прве две групе изузетно волим, а њихове ауторе сматрам неоспорним кинематографским величинама, али за ону ТРЕЋУ групу КУЛТНИХ ФИЛМОВА (по мојој дефиницији), издвојила бих следеће филмове:

ПОСЛЕДЊИ ТАНГО У ПАРИЗУ - Бернардо Бертолучи, главне улоге: Марлон Брандо и Марија Шнајдер.
ДИВЉИ МЕСИЈА - Кен Расел.
ГРК ЗОРБА - Микос Какојанис, главне улоге: Ентони Квин, Ален Бејтс и Ирена Папас.
Сјајну музику компоновао је Микис Теодоракис. Дирљива прича о пријатељству између
једног темпераментног и крајње спонтаног Грка и једног атипичног, али ипак суздржаног
Енглеза. Сјајна прича о сукобу цивилизација, или можда, ипак прича о додиру различитих цивилизација.
УРГА - Никита Михалков, главне улоге: Бадема Бајаерту, Владимир Гостјукин, Бабушка,
Лариса Кузњецова. Овај филм представља мој први контакт са Монголијом, са срећним и
неспутаним људима, који живе једноставним животом у савршеном складу са непрегледним
пространствима степе.
СУРОВА РОМАНСА - Елдар Рјазанов, главне улоге: Никита Михалков, Алиса Фејдлик, Лариса Гузејева и Алексеј Петренко. Овај филм је 1984. освојио Златну палму у Кану, а рађен је по позоришном комаду "Девојка без мираза" Островског, а сам филм је битно надмашио литерарни предложак. То је потресна прича о несрећној љубави једне прелепе девојке из добре породице, која након смрти оца, постаје сиромашна. Она тежи и припада вишем друштву и несрећно се заљубљује у једног шармантног и неодољивог мушкарца, али крајње непоузданог....Ово је збиља тешко препричати, јер је невероватно изнијансирано и компликовано, углавном једна љубав са трагичним крајем....
ЦИГАНИ ЛЕТЕ У НЕБО - Лотијану Емил, главне улоге: Рада - Светлана Тома, Зобар - Григорие Григориу, Силади - Јон Сандри Шкуриа, Талимон - Павел Андрејченко. Незаборавну музику, која је практично заштитни знак овог филма компоновао је Евгениј Дога. Филм је рађен по причама Максима Горког, "Макар Чудра" и "Старица Изергиљ".
Страст! Слобода! Судбина! Класична љубавна прича између двоје младих Цигана, дивље и прелепе Раде и згодног крадљивца коња Зобара. Но упркос приказу живописног номадског живота на подручју Бесарабије, садашње Молдавије, испуњеног песмом и плесом, ова се љубав завршава као и све такве - фатално, смрћу обоје љубавника за време сопствене свадбе!
Овај филм добитник је главне награде на Сан Себастијан Филмском Фестивалу 1976. - Златне шкољке.
 
...pojam 'kultnog' ,po meni je viseznacan, od licnosti , djela ili pokreta , pa do generacijskog opredjeljenja ...kultno je nazalost sezonskog karaktera osim neke jake demarkacije koja prelazi u obiljezje trenutka pa do -vjecnosti . Kultno je i sladak zov kako muzicki tako i umjetnicko knjizevni i zaraza je kao i svaka .....

P.S.
- Ovu Oblast i njeno kanalisanje , drago mi je da terminatorise osoba koja i svetacki -predano ce to raditi !
Koristim priliku da cestitam i ,- dobrodolazimo i dobro -nalazimo ...

-kao i uvijek , srdacno ,
Faraonn
 
A kultne knjige?

Ако се на мене ово односи, биће речи и о томе касније, али као што рекох:

Имам свој текст од пре једно две године о култном филму, па мислим да је ова тема право место да га поновим.
 
Po meni,jedna od kultnih knjiga koja je kod mene a i kod mnogih probudila ljubav
prema čitanju i razmišljanju je definitivno"Stranac"od Kamija...To delo je milion
puta analizirano i uvek se nanovo može analizirati..
Merso(glavni lik)je osoba koja zbog fizičkih potreba potiskuje osećanja,on je sin koji spava
na majčinoj sahrani i ne pokazuje tugu zbog njene smrti,on je ljubavnik koji ne voli svoju ljubavnicu
i spreman je da se njom oženi ako ona to želi,on je prijatelj koji sluša tudje probleme
jer mu je dosadno i na kraju Merso je svirepi ubica koji izvršava ubistvo "zbog sunca"...
"Stranac"postavlja osnovno ljudsko pitanje:Kako treba živeti?To pitanje rešava se samim životom.
Svi ljudi su tragične ličnosti jer žive u tragičnom svetu.Ali,oni su srećni i biće srećni
sve dok ne postanu svesni svoje tragedije.Svest čovekova je uzrok njegove nesreće...

Sećam se i jednog dogadjaja iz škole...naime,dobili smo temu za pismeni i dan danas se sećam:
"Da li prihvatate Kamijev svet?"...mladost,ludost,šta li je bilo u pitanju:lol:,ne znam...bitno,napisala sam da
ga prihvatam jer samim tim prihvatam i razumem različitost u postojanju.To je u svakom slučaju bila suština.
Kad je profesor doneo pregledane pismene zadatke s vrata je viknuo moje ime
i rekao ustani i pročitaj svoj pismeni sastav.Uplašena i zbunjena uzela sam vežbanku i videla da nije
napisao ocenu..sve jedno pročitala sam,da bi on na kraju rekao da je njegov profesorski staž toliko dugačak i
da se svega naslušao ali da je ovo prvi put doživeo u svojoj karijeri i da slobodno,
mirna srca može u penziju...Naravno,ocena je bila san mojih tadašnjih snova...:)
 
Po meni,jedna od kultnih knjiga koja je kod mene a i kod mnogih probudila ljubav
prema čitanju i razmišljanju je definitivno"Stranac"od Kamija...To delo je milion
puta analizirano i uvek se nanovo može analizirati..
Merso(glavni lik)je osoba koja zbog fizičkih potreba potiskuje osećanja,on je sin koji spava
na majčinoj sahrani i ne pokazuje tugu zbog njene smrti,on je ljubavnik koji ne voli svoju ljubavnicu
i spreman je da se njom oženi ako ona to želi,on je prijatelj koji sluša tudje probleme
jer mu je dosadno i na kraju Merso je svirepi ubica koji izvršava ubistvo "zbog sunca"...
"Stranac"postavlja osnovno ljudsko pitanje:Kako treba živeti?To pitanje rešava se samim životom.
Svi ljudi su tragične ličnosti jer žive u tragičnom svetu.Ali,oni su srećni i biće srećni
sve dok ne postanu svesni svoje tragedije.Svest čovekova je uzrok njegove nesreće...

Sećam se i jednog dogadjaja iz škole...naime,dobili smo temu za pismeni i dan danas se sećam:
"Da li prihvatate Kamijev svet?"...mladost,ludost,šta li je bilo u pitanju:lol:,ne znam...bitno,napisala sam da
ga prihvatam jer samim tim prihvatam i razumem različitost u postojanju.To je u svakom slučaju bila suština.
Kad je profesor doneo pregledane pismene zadatke s vrata je viknuo moje ime
i rekao ustani i pročitaj svoj pismeni sastav.Uplašena i zbunjena uzela sam vežbanku i videla da nije
napisao ocenu..sve jedno pročitala sam,da bi on na kraju rekao da je njegov profesorski staž toliko dugačak i
da se svega naslušao ali da je ovo prvi put doživeo u svojoj karijeri i da slobodno,
mirna srca može u penziju...Naravno,ocena je bila san mojih tadašnjih snova...:)


...meni bjese kultna licnost , jedna Nada iz Gajdobre...prolazeci rano od savskog mosta prema PRIMAT_u i pored Kaponjina 'Triumpha ' / nesiguran u buchstabiranje /, desavalo se da idemo zajedno ...ja i jedna jedina Nada iz Gajdobre...isli u bioskope, galerije ...balete i ...i jedne noci u ST.GRADU ,- pored bloka IV KAD JE POZVAH , DODJE NADA I RECE NESRETNOM BRUCOSU,- idemo li opet zvijezde brojati ...tako svijet potonu i to ...godinu i po ...
Dobro sam ja sad...dobro ...a bjese i nesretna noc-novogodisnja u Gajdobri u nekom omladinskom domu ..sjedim ja nepozvan i cekam ..dolazi Nada i ON.....
Dobro je sad , Faraonn...
Meni je Nada, kultna i ,- sada !!!

P.S.
...A, PROSLO JE MNOGO LJETA ,-zaista , steta !
 
Čitam razne podteme na ovoj temi i imam utisak da su neki pobrkali OKULTNO sa KULTNIM. Očekivala sam da ovde pročitam mišljenja, preporuke... o kultnim knjigama, kultnim filmovima, kultnim pozorišnim predstavama, kultnoj muzici..., pa čak i kultnim događajima.
Za početak, stvarno, kako biste definisali pojam kultnog?Može li MODA biti kultna? Recimo - da li je mini suknja kultna kao POJAVA?

Као што сам већ о филму написала, култне су оне ствари, које су направиле извесне помаке и
усталасале "жабокречину" у разним сферама, било да је то везано за неку ужу друштвену средину
или скупину, или да је тај помак попримио планетаране размере. Тако да помињање мини сукње и моде
уопште, се свакако може подвести под те култне ствари.
У другој половини 20-ог века, појавом масмедија, интернета и осталих "брзих" видова комуникације, појам
култ, престао је да има оно изворно значење и проширио се на масовну културу и уопште на планетарне
догађаје...
 
Poslednja izmena:
Deca mi ulaze u period, znači u period "smaranja". Molim za pomoć da napravimo zajednički spisak od 5 do 10 filmova, knjiga, klasične muzike... koje svakako treba da pogledaju, čuju, pročitaju... Kad pričamo o knjigama, zbog uzrasta, to bi trebalo da budu dečije knjige, setite se sopstvenog detinjstva: "Hajdi", "Devojčica sa sedam imena", "Družina Sinjeg galeba", "Beskrajna priča", "Kako je zelena bila moja dolina"... a kad je reč o filmovima stvarno mislim da su nam deca oštećena što ne gledaju Čarli Čaplina, Stanlia i Olia... imate još neke predloge?
 
Deca mi ulaze u period, znači u period "smaranja". Molim za pomoć da napravimo zajednički spisak od 5 do 10 filmova, knjiga, klasične muzike... koje svakako treba da pogledaju, čuju, pročitaju... Kad pričamo o knjigama, zbog uzrasta, to bi trebalo da budu dečije knjige, setite se sopstvenog detinjstva: "Hajdi", "Devojčica sa sedam imena", "Družina Sinjeg galeba", "Beskrajna priča", "Kako je zelena bila moja dolina"... a kad je reč o filmovima stvarno mislim da su nam deca oštećena što ne gledaju Čarli Čaplina, Stanlia i Olia... imate još neke predloge?

А ти си то у том смислу мислила... ;)
Па ево назива неких романа који су обележили моје детињство: Робинзон Крусо, Кроз пустињу и прашуму,
Орлови рано лете, Алиса у земљи чуда, Краљевић и просјак, Три мускетара, Бели очњак, Последњи Мохиканац,
Чаробњак из Оза, Оливер Твист, Том Сојер, Џејн Ејр.....
 
...Dzems Bajron Dinili...Ernesto de la Serna ... Dz. Dzoplin... Vladimir Visocki .......

I,- dosada i opustena obasjanost , nesto kao Merso u Strancu ali s razlikom da je I sklon stvaralastvu sbez predumisljaja.

II,-vrijeme je htjelo da se ''ne trazi nemoguce'' nego , nemoguce i desi ...

III,-vrijeme promuklih glasova ali da poteku iz bijelog grla i potekao je ...

IV,- POJEDINAC, A U DUGINIM MOGUCNOSTIMA ...PJESNIK...PJEVAC I ...GLUMAC...i sve to do plafona ...


Ovo su licnosti za,-Kult , a ne kul-t Licnosti !!!
 
Poslednja izmena:
...Dzems Bajron Dinili...Ernesto de la Serna ... Dz. Dzoplin... Vladimir Visocki .......

I,- dosada i opustena obasjanost , nesto kao Merso u Strancu ali s razlikom da je I sklon stvaralastvu sbez predumisljaja.

II,-vrijeme je htjelo da se ''ne trazi newmoguce'' nego , nemoguce i desi ...

III,-vrijeme promuklih glasova ali da poteku iz bijelog grla i potekao je ...

IV,- POJEDINAC, A U DUGINIM MOGUCNOSTIMA ...PJESNIK...PJEVAC I ...GLUMAC...i sve to do plafona ...


Ovo su licnosti za,-Kult , a ne kul-t Licnosti !!!

Lepo si ovo rekao.."vrijeme je htjelo da se ''ne trazi newmoguce'' nego , nemoguce i desi ..."
Moja omiljena figura..Če Gevara...

 
Sigurno hoće...mada će obeležje "kult" dobiti tek nakon mnogo,mnogo godina...kult je ono što
ostaje nakon sadašnjosti i popularnosti..."Čarlston za Ognjenku" recimo,jeste dobar film
ali ne verujem da će dostići ni deo slave u budućnosti kakvu su doživeli filmovi "Maratonci trče počasni krug",
"Ko to tamo peva" i po meni najbolji "Balkanski špijun"...
Što se pisaca tiče,moje je skromno mišljenje da će teško koji dostići ime jednog npr... antičkog pisca
Eratostena ili mladja generacija spram Eratostena npr...Tolstoj,Puškin,...
U srpskoj književnosti XX veka u kultne pisce možemo svrstati Desanku Maksimović...Crnjanskog...:roll:
...Ako se neko seti još nekog...:lol:
 

Back
Top