Spojiti dva compa

IllyriaDuncan

Obećava
Poruka
64
E, ovako, probacu da budem sto jasnija i sazetija: imam stari comp, PII, 266mHz, 256 mb RAM, AtiRage IIC, SoundBlaster 16 P&P, dva hard diska (jedan od 3gb (master) i jedan od 80gb, slave...znam, nije dobro sto je sistem na onom manjem, nista mi ne pricajte).Na sve ovo, orginalni Win 98SE. Cuvam ga dobro i radi kao kada je bio nov, toliko da nemam na sta da se zalim (da kucnem u drvo ;) ) Do sada se nije kvario (sklopljen '98), osim sto je promenio monitor, dobio vise ram-a i nebrojano mnogo puta promenio zvucnike, modeme i cd i dvd rezace.
Ali, sada se desilo da na opkladi dobijem noviji komp P4, 1.6gHz, 512 RAM, WinXp (isto orginal, sa sertifikatom). Covek ne zna da mi kaze nista drugo, ni koja je graficka (zna da je "sigurno ima, jer ima sve sto uobicajan komp ima" :rotf: ), ni bilo koje druge karakteristike, od ovih navedenih...toliko o tome. U svakom slucaju ce tom kompjuteru biti bolje kod mene ;)
Ovaj novi komp nema monitor (dobila ga onako, klot..kao monitor nije bio ukljucen u opkladu), ali ustvari, to mi i nije toliko vazno, jer imam neke druge ideje sa njim. Namerila sam da povezem stari i novi kompjuter, sa time sto bih sada na novi prikacila monitor, a stari bi prikacila na njega (ako je ovo uopste moguce) ili bilo koji drugi nacin, samo da dobijem jedan "superkomp". Cula sam da je moguce... nisam ekspert (ni blizu), ali znam dovoljno da povezem stvari (sama sam ugradivala i modeme i hard drajvove i RAM i rezace...da ne duzim), a snalazim se dobro i sa sistemom (posto ga samo ja odrzavam svo ovo vreme)...odem tu i tamo u e-fe, ali znam i da sredim nered, ako treba. Znaci, razumecu uputstva (bar se nadam), ako je neko voljan da me uputi.
Cilj mi je da izbegnem reinstalaciju stampaca i ADSL-a (znam da u novi svejedno moram ugraditi softver, ali bih da izbegnem deinstalaciju (uninstall) u starom), kao i nekih drugih stvari. Isto tako, mislila sam da na starom ostavim stari operativni sistem, a da na ovom drugom ostavim XP...da li je to uopste moguce? Ako uspem da ih povezem, da li cu iz ovog novog moci da koristim stampac i adsl i slicno?
Dalje, zanima me, ako je ovakvo povezivanje uopste moguce, sta mi treba...malo sam prosvrljala netom, vidim da kod networkinga (mada mislim da to nije isto kao i ovo sto meni treba) ima tri nacina povezivanja (ethernet, lan i usb sa nekim specijalnim kablom) i da bi meni (buduci da ethernet nemam, a lan mi deluje previse komplikovano, mada bi mozda i moglo) najvise odgovarao treci nacin, tj. preko usb-a. Ali, koji je to "specijalni" kabl koji mi treba i ako sve to moze da se uradi, gde da ga nadem? Mislim, ima li ga u prodaji kod nas ili mi treba specijalno da narucujem? Ili ima i neki drugi (i mozda bolji) nacin da sve ovo povezem?
Dalje (o, da, ima jos), cula sam da mogu dve konfiguracije na jedan monitor (nemam pojma gde, ali znam da sam cula za to)...cini mi se da sam negde procitala da u tom slucaju jedna mora biti dominantna (sto bi kod mene bio ovaj komp sa XP sistemom) i da treba ugraditi neki software koji se "pali" pre svega, da bi se odabralo koji ce se sistem ukljuciti...ili je ovo samo u slucaju kada su dva sistema na jednom kompu, a u ovom slucaju mozda ne vazi?
Ukratko, hocu od dva kompjutera da napravim jedan, tj. da sve izmiksam, tako da dobijem "superkompjuter", ali da svaka konfiguracija ostane u svom kucistu-jedan komp u dva kucista, manje vise. Najradije bih da ostavim i oba sistema...ali, ako se ne mogu ostaviti oba sistema i ako bas moram da radim reinstalaciju svega i to je u redu, samo da uspem da povezem obe konfiguracije na jedan monitor, tj. da pretvorim dva kompjutera u jedan. Znaci, u bilo kojem od ova dva slucaja, zanima me sta je moguce, sta nije, sta mi treba, itd. Izvinjavam se unapred na mogucem lupanju :dash:, vise sam onako laicki opisala situaciju, pa se nadam da je razumljivo i da nisam nabacala gomilu gluposti.
U svakom slucju, ako neko moze da pomogne, ja sam vam vec unapred zahvalna :D
 
Ako zanemarimo sad ovo o superkompjuteru evo sta mozes da ucinis u stvarnom svetu.

Prvi problem - imas dva racunara, a samo jedan monitor, mis i tastaturu. To zapravo i nije nikakav problem. To ces resiti ovakvim uredjajem imas ih takodje i ovde.

Drugi problem - hoces da oba racunara idu na internet i koriste stampac - vidi to nas dovodi do pitanja koje smo trebali da postavima na pocetku - koja je svrha starog racunara kad dobijas novi mnogo bolji od njega? Mozes da se resis svih briga jednostavnim prebacivanjem tog veceg diska sa podacima iz starog kompa u novi, monitor, tastaturu i misa vec imas, podesis internet, instaliras stampac i to je to. Nema nikavih dodatnih ulaganja, briga i razmishljanja.

Razmisli prvo o tome pre nego sto nesto dalje preduzmes.
 
Ma, to je fraza "superkompjuter"...nisam mislila na super kompjuter u bukvalnom smislu (tesko da moze da ispadne nesto posebno i kada/ako ga spojim).
Nije to problem da ja predem na novi komp i da samo prebacim hd...ali, bas sam htela da spojim, da vidim sta ce od toga biti. A nije mi zao ni truda, a ni (dobro, to je vec ograniceno, ali...), ni para.
E, sada, ovo sto si mi dao, to ce biti to i mnogo ti hvala...znaci moze kod nas da se nade.
A sto se tice interneta, tu se nisam dobro izrazila, cini mi se. Meni je stalo da se sa tog "novog" kompjutera moze ici na net i da se moze stampati i slicno (posto imam ugraden i card reader i jos neke sitnice na usb)...znaci da mogu da pristupim internetu i stampacu, pa me je zanimalo da li ce to biti moguce, a da ne reinstaliram (znaci da ne moram prvo da uradim uninstall) modemskog softvera i softvera za stampac. A kada sam malo bolje procitala sta sam rekla, vidim da sam bas lupila i zato, izvinjenje...ne zato sto mislim da ce mi neko zameriti, nego sto lupetam.
Zaboravila sam da je drugaciji sistem i da cu svejedno morati da reinstaliram, ako hocu da pridem sa XP-a, jer moram da ubacim drajvere za XP. Znaci, ovo zaboravi...scratch it, burn it, bury it in dust.
Ok, probacu sa ovim sto si predlozio...jedva cekam. Moj problem je sto volim da petljam oko ovih stvari (pogotovo kada su negde na granici mogucnosti), a uglavnom retko dobijem bilo sta uzbudljivije od ugradivanja novog dvd-a i slicno. E, zato sve ovo. A ako mi nesto eksplodira, ima da se vratim kao duh i da proganjam ovaj forum ;)
 
Da je recimo situacija drugacija - da imas na primer vise ukucana koji hoce da koriste internet istovremeno - sto onda podrazumeva da su ti racunari odvojeni tj. da svaki ima svoj monitor, misa i tastaturu itd - onda bi morala da ih umrezis i da sve to podesis da radi. Ovako mislim da imas jednostavniju opciju.

U svakom slucaju o umrezavanju racunara postoji tema na kojoj bi trebalo da bude vise informacija o ovome.

http://forum.krstarica.com/threads/122470
 
Ovako kao prvo nisam baš siguran u to da će moći da koristi tastaturu i misa sa "PII, 266mHz, 256 mb RAM, AtiRage IIC" na bilo kojoj P4 jer ako se dobro sećam tada još nisu bili ps2 portovi u modi , mada postoje adapteri i za to ali najjednostavnije je da se skrpi za jednu tastaturu i jednoga miša mislim da to nije skuplje od 1000 dinara. Što se tiče monitora mogu se naći CRT polovnjaci za 30 evra tj oko 2500 dinara + 300 dinara za neku mrežnu karticu koji bi ubacio u stari komp i samo ih povezati. mada mislim kada bude okusio xp i brzinu P4 da će veoma brzo odustati od staroga kompa ,.
 
Ma, stari komp ima ps2 port, tako da to nije problem...ljudi se uvek cude kada kazem da ga ima, ali tako je.
A, sto se tice sklapanja, nije uopste stvar u brzini, niti u novom kompjuteru. Koristim bolji komp od toga svaki dan na poslu...poenta je u tome da uspem da spojim dva, da vidim sta ce i kako ce da bude. Takva sam ja...ako moze komplikovano, sto da radim na laksi nacin :)
 
Prvo, na starom kompu sheruj hard disk, DVD, ili sta god drugo imas. To ces videti u prpertisima za navedeno. Potom ubaci i instaliraj bilo kakvu mreznu karticu (trosak oko 200 din polovna). Nabavi mrezni gajran (cross linkovani tj. ukrsten). Podesi IP adresu u propertisima za mreznu karticu. npr. 168.100.1.1
Restartuj komp. Kada se digne sistem, proveri na total komenderu u opciji MREZA da li komp vidi samog sebe, t.j. onaj hardver koji si sherovala. Ako se vidi, sve je o.k. Ukoliko se ne vidi, ponovo precesljaj parametre mreze. Utakni jedan kraj mreznog kabla u komp. Pocupaj monitor, tastaturu i misa pa ih zakaci na novi komp a drugi kraj mreznog kabla udeni u LAN novog kompa. Udji u kontrol panel, Network conection pa u lokalnoj mrezi, propertisi podesi parametre mreze za novi komp s tim sto ces kao IP adresu upisati sve isto osim poslednjeg broja koji moze da bude 2. Seruj ako je potrebno neku od particija na novom kompu. Restartuj masinu i sve bi trebalo da radi perfektno (u mrezi).
 

Back
Top