Administrativna penzija
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Administrativna penzija

Zainteresovan član
    Učlanjen
    15.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Administrativna penzija

Molim iskusnije kolege da mi objasne na koji nacin mogu da ostvarim penziju,sa navrsenih 20 g penzijskog staza.Vec 10 meseci se nalazim na bolovanju pa nisam u toku.Hvala

Zainteresovan član 10x10 (avatar)
    Učlanjen
    17.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Re: Administrativna penzija

Trenutno ti treba 50 godina zivota.
    Mada se prica o nekom novom zakonu gde ce to biti promenjeno tako da ce moci da se ode u penziju i ranije. Videcemo uskoro.

Aktivan član ubootfahrer (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Sa 20 godina penziskog staža penziju možeš dobiti ako ispuniš sledeće uslove.
    1. Imaš najmanje 20 godina staža osiguranja (član 192 zakona)
    2. Od toga si najmanje 10 godina zaradio u vojsci (član 192 zakona)
    3. I ako to zahtjevaju potrebe službe koje nastaju usled org-mob promjena u vojsci (člna 192. zakona)

Pod potrebama službe koje nastaju zbog org-mob promjenama se smatra da si završio na raspolaganu zbog promjena formaciskih elemenata za mjesto na koje si bio postavljen ili smanjenje broja izvršilaca na tom mjesu ili gašenje formaciskog mjesta.

Promjena formaciskih elemenata može biti recimo smanjenje formaciskog čina, na primjer do sada je tvoje mjesto bilo zastavničko, a po novom je mjesto starijeg vodnika, ti kao svIk ne daš saglasnost za postavljenje na takvo mjesto (FM nižeg čina) i ideš na raspolaganje ako u jedinici nema slobodnih FM na koja bi mogao biti adekvatno postavljen.Nakon šest mjeseci raspolaganja imaš ispunjen 3. uslov.
    Pod gašenjem formaciskog mjesta ili smanjenjem broja izvršilaca nije obavezno da se gasi tvoje mjesto ili da je do toga došlo u tvojoj jedinici. Kao razlog za prestanak PVS po potrebi službe zbog org-mob promjena vrjedi i ako u nekoj drugoj jedinici ugase neko formacisko mjesto i čovjeka iz te jedinice postave na tvoje mjesto, a ti zbog toga završiš na raspolaganju, a nakon 6 mjeseci raspolaganja ideš u penziju jer ispunjavaš uslove navedene u članu 192.

Inače za postavljenje na FM nižeg čina i FM drugog roda ili službe obavezna je saglasnost lica koje se postavlja na takvo mjesto (član 69. stav 4.). Takođe je potrebana saglasnost lica za postavljenje u drugo mjesto službovanja ako lice koje se postavlja do tada ima 5 premeštaja. Pod premeštajem se smatra promena mesta službovanja zbog postavljenja na novu dužnost (član 72.)

Dalje, tvoj slučaj je malo specifičan. Ako si već 10 mjeseci na bolovanju (kao što kažeš) tvoj personalac je trebao odavno da pokrene postupak za stavljanje u stanje u službi "Na lečenju-bolovanju" (član 75 ) što je u stvari isto što i raspolaganje samo što može trajati neograničeno, to jest do završetka liječenja.
    Dalje nakon šest mjeseci bolovanja trebao si ići na VVLK radi ocjene sposobnosti, a onda zavisno od ocjene nalaza i mišljenja komisije se rješava tvoj status.Ako komisija donese ocjenu da si trajno nesposoban za PVS onda se penzionišeš po odredbama poglavlja XVI - Penzijsko i invalidsko osiguranje (čl. 240. do 260. i od 262. do 278) Zakona o Vojsci Jugoslavije, koji su još uvjek na snazi.
    Ukoliko te ocjene kao ograničneno sposobnog, trajno nesposobnog za dužnost koju obavljaš prema članu 76. stav 1. tačka 3. stavljaš se na rasploganje i ako ti u narednih 6 mjeseci ne pronađu mjesto za koje si sposoban prestaje ti PVS prema članu 110 stav 3 ili stav 4. Pošto pretpostavljam da nemaš opšte uslove za penziju PVS bi ti prestala po stavu 4. tog člana, a to je bez penzije sa 24 bruto plate otpremnine.

Opšti uslovi za penziju su 35 godina staža osiguranja i 55 godina života za prijevremenu starosnu penziju, s tim što se starosna granica od 55 godina života smanjuje zavisno od vrmena provedenog na određenim FM, ili 40 godina staža bez obzira na godine života (penzija po sili zakona)

Nadam se da nisam previše zakomplikovao. Ako treba kakvo dodatno pojašnjenje, reci.
    Poslednji put ažurirao/la ubootfahrer : 02.11.2008. u 09:39
    Bad people are punished by society's law and all good people...
    are punished by Murphy's law.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    15.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Brate ubootfahrer,svaka ti cast na odgovoru,puno cemi pomoci u daljoj sluzbi.

Zainteresovan član EiPeD (avatar)
    Učlanjen
    20.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio 10x10 Pogledaj poruku
    Trenutno ti treba 50 godina zivota.
    Mada se prica o nekom novom zakonu gde ce to biti promenjeno tako da ce moci da se ode u penziju i ranije. Videcemo uskoro.
    jel to za profesionalna vojna lica ili za civile to jest vojne sluzbenike. i ja sm nesto nacuo al kazu da su povukli taj zakon gde bi se ukinula starosna granica a da se racuna samo staz i opet za pojedine kategorije zaposlenja.

Obećava Stipo (avatar)
    Učlanjen
    03.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

U tvojim uslovima penziju možeš ostvariti samo ako nadležni starešina pokrene postupak za prestanak PVS po potrebi službe.
    Što se tiče bolovanja to ne utiče ali u tvom slučaju nadležni starešina te je trebao ako nije staviti u status na lečenju bolovanju.
    Pravo na penziju možeš ostvariti ako te Vojnolekarska komisija oglasi trajno nesposobnim za službu u vojsci Srbije bez obzira na radni staž i godine starosti

To važi samo za PVL

www.sbrkan.blogspot.com

Nov član
    Učlanjen
    15.09.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

KOJI SU USLOVI ZA PENZIJU?MOJA MAMA IMA33G.STAZAI OTISLA JE2G.NA BIRO SA MATIRAJALNIM SBIROA IMA53G.ZIVOTA SADA????DAL NESTO ISPUNJAVA

Obećava Samaricanin (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Citat Original postavio Stipo Pogledaj poruku
    U tvojim uslovima penziju možeš ostvariti samo ako nadležni starešina pokrene postupak za prestanak PVS po potrebi službe.
    Što se tiče bolovanja to ne utiče ali u tvom slučaju nadležni starešina te je trebao ako nije staviti u status na lečenju bolovanju.
    Pravo na penziju možeš ostvariti ako te Vojnolekarska komisija oglasi trajno nesposobnim za službu u vojsci Srbije bez obzira na radni staž i godine starosti

To važi samo za PVL

www.sbrkan.blogspot.com
    A sta ako je u pitanju vpu,proveo u vojsci 23 god sa benificijom a u ovoj godini puni 40 god zivota i mora na ulici.Da li takvo lice ima pravo na administrativnu penziju i koji su uslovi za takvu vrstu penzije?

Obećava Samaricanin (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Citat Original postavio Samaricanin Pogledaj poruku
    A sta ako je u pitanju vpu,proveo u vojsci 23 god sa benificijom a u ovoj godini puni 40 god zivota i mora na ulici.Da li takvo lice ima pravo na administrativnu penziju i koji su uslovi za takvu vrstu penzije?
    Narode ima li ko da mi odgovori na ovopitanje !!!!!!!!?????????
    Поново гори Немањића паламен ,

Nov član
    Učlanjen
    27.05.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Molim vas da mi odgovoriti na sledece pitanje?
    Profesionalno vojno lice sam (podoficir) sa 20tak godina u prof.sluzbi i 27 pezijskog staza.
    Nedavno sam dobio tacku ograniceno sposoban. A radim na formac.mestu Komandir vatrogasnog odeljenja, za koje cu verovatno posle ocene VVLK (idem za koji dan) biti ocenjen kao nesposoban za to radno mesto s obzirom da je takva vrsta bolesti.
    Pitanja su:
    1.Sta ja mogu ocekivati od svega ovoga?
    2.Da li ce me pomeriti sa tog radnog mesta?
    3.Koje radno mesto mi moze biti ponudjeno?
    4.Da li ja moram prihvatiti svako ponudjeno radno mesto, a da ne bih kasnije imao posledice u smislu da nisam prihvatio?
    5.Sta je sa pricom administrativne penzije u mom slucaju?
    Hvala!

Slične teme

1. PENZIJA
    Autor malena_JA u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.11.2005., 22:16
  2. Penzija
    Autor Maxy u forumu Arhiva
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 11.11.2005., 14:38
  3. penzija
    Autor mladjo u forumu Lov i ribolov