Uputstva, predlozi, i pitanja za Kulinarstvo

To mnogo zavisi i od odnosa vode i secera.Ja obicno,na veliku tepsiju ,stavljam oko 500 gr secera i 6-7 dl vode.Pustim da prokuva i mozda minut da kuva.Nasecem limun na kolutove i baklavu vrucu preliti sa pola vrelog sirupa,a drugu polovinu kada se prohladi.
I uvek mi fali sirupa.Po mom ukusu.

Hvala sa zakasnjenjem, retko svratim ovde sto je i logicno posto sam "slavna" kuvarica :lol: (samo citam recepte)
Da predugo ga kuvam definitivno, bas onako svojski da mu dusu iscedim. Zato pocne da mi kristalise. Probacu krace da ga kuvam, pa da vidim.
 
Koliko vremenski treba da se kuva secer u vodi kada se pravi baklava? Meni se cesto desi da ga prekuvam i to shvatim tek kada pocne da se hladi i ne upije se u baklavu.:sad2::sad2:

Ne treba vremenski dugo,a prava agda se pravi tako da secer samo prelijes duplo manjom kolicinom vode,tako se najbolje ukuva i bude onako fino gusta.Ima i jedna caka da se baklave ne bi "zavrtale".Stavis kasiku,dvije maslaca da prokljuca i u njega naspes kiselu vodu i prelijes sve baklave,onako po malo kasikom.
 
Ne treba vremenski dugo,a prava agda se pravi tako da secer samo prelijes duplo manjom kolicinom vode,tako se najbolje ukuva i bude onako fino gusta.Ima i jedna caka da se baklave ne bi "zavrtale".Stavis kasiku,dvije maslaca da prokljuca i u njega naspes kiselu vodu i prelijes sve baklave,onako po malo kasikom.

Hoce i to da se desi, to zavrtanje gornje kore, ako mislis na to, ali mi je najgore bilo za pravljenje tog sirupa, nikako nisam mogla da ga potrefm.
Sad mogu :zskace:
 
Hoce i to da se desi, to zavrtanje gornje kore, ako mislis na to, ali mi je najgore bilo za pravljenje tog sirupa, nikako nisam mogla da ga potrefm.
Sad mogu :zskace:

Tako ga prave sve sarajevske bake,a ako one nisu majstori za baklavu,ja ne znam ko jez:)! To sa kiselom i puterom je najbolji nacin koji sam ja probala da se gornje korice baklave ne uvrnu i ne dignu,
 
Tako ga prave sve sarajevske bake,a ako one nisu majstori za baklavu,ja ne znam ko jez:)! To sa kiselom i puterom je najbolji nacin koji sam ja probala da se gornje korice baklave ne uvrnu i ne dignu,

Probacu jednom kada bude dosao red na baklavu, a idu praznici.........samo da se ne upetljam i pocnem da spremam sve sto mi padne na pamet (bice veselo onda).z:lol:
 
Drage zene,
htjela sam da vas pitam za mali savjet u vezi jednog kolaca.
Radi se o jednom kolacu koji pravim vec nekoliko godina, uglavnom za Novu, i stvarno je ukusan (miris je mozda cak ljepsi od ukusa), ali me nervira to sto se puno mrvi, pa smo ga cak muz i ja nazvali mrvavi kolac z:mrgreen: Da li bi neko mogao da mi objasni zasto se toliko mrvi i sta mogu da uradim da uspije.
Recept sam pronasla u casopisu Hrana i vino, broj 3, januar 2007
Recept za Bozicni ruski kolac: Oklagijom drobimo orahe (250 gr). Jaja (3) polupamo i podelimo zumanca od belanaca. Belanca stavimo u veliki duboki sud, a zumanca u sud po strani. Puter (250 gr) i secer (200 gr) mutimo mikserom dok se secer ne rastopi, pa dodamo zumanca i so (pola kafene kasike). U sud dodamo sodu bikarbonu (pola kafene kasike) rastvorenu u toploj vodi (pola kafene kasike), sok od pola limuna, brasno (180 gr), rum (30 ml) i mesamo kasikom da se smesa sjedini. U sud dodamo i usitnjene orahe i bijelo suvo grozdje (250 gr).
Kalup namazemo puterom i stavimo testo za kolac. Pecemo 2 sata na 125 stepeni.
Napominjem da umjesto ruma stavim istu kolicinu soka od narandže, jer ne volimo rum i da sam probala da ustinim skroz orahe i grozdje, jer sam mislila da onako samo zdrobljeni razbijaju teksturu, ali se isto desilo. Na slici vidim da u kolacu ima krupnih komada oraha i grozdja, a i sama tekstura izgleda drugacije nego kad ja pravim.
Hvala svima koji imaju vremena da procitaju i daju odgovor. Ljubac z:kiss:
 
Mislim da seckani orasi i suvo grozdje ne bi trebali da budu problem.Po meni jedino duzina pecenja i temperatura moze biti problem.Ne vidim razlog zasto bi se taj kolac susio,jer u njemu ima i cela jaja i brasno.Ovaj recept bih ka spremila kao i sve slicne.Umuti zumanca,secer,margarin,dodaj ostale sastojke i na kraju ulupana belanca.Belanca izmesaj sa varjacom polako i dodaj suvo grozdje i seckane orahe.Peces u zavisnosti od debljine kolaca,ali mislim da je temperatura od 180C sasvim ok posle nekih 20-30 min.zabodi cackalicu u sredinu kolaca i ako ti na njoj ne ostaju tragovi testa gotov je.Nadam se da sam bar malo pomogla.
 
Mislim da seckani orasi i suvo grozdje ne bi trebali da budu problem.Po meni jedino duzina pecenja i temperatura moze biti problem.Ne vidim razlog zasto bi se taj kolac susio,jer u njemu ima i cela jaja i brasno.Ovaj recept bih ka spremila kao i sve slicne.Umuti zumanca,secer,margarin,dodaj ostale sastojke i na kraju ulupana belanca.Belanca izmesaj sa varjacom polako i dodaj suvo grozdje i seckane orahe.Peces u zavisnosti od debljine kolaca,ali mislim da je temperatura od 180C sasvim ok posle nekih 20-30 min.zabodi cackalicu u sredinu kolaca i ako ti na njoj ne ostaju tragovi testa gotov je.Nadam se da sam bar malo pomogla.

Hvala puno, pokusacu tako :hvala:
 
posto su ovde pitanja i tako to ,evo jednog.Hocu da kupim pribor za rad sa slagom, ali ono najosnovnije za sada.Imam dresir kesu kupljenu pre 4,5 godine ,jednu Oetkerevu i jednu Fackelman ,Sada bih uzela Wiltonovu ili neku drugu dobru ali provereno dobru. I nastavke neke bitne , i jos nesto sto mi predlozite a razumete me onako za pocetak nesto. Mozda za pravljenje ruzica od slaga ili kako vec da ih izvezbam.Imam Wiltonov katalog da li je to u Pancevu ok. roba .,posto je dosta jeftinija. Unapred hvala svima. POZZZZ
 
To u Pančevu jeste wiltonova roba.Samo je pitanje šta imaju od svega toga iz kataloga,jer kako sam ja shvatila,oni robu nisu dobili sto godina.

Mada,kese sigurno imaju.Ali kesa ti je kesa,nema pravih i krivih.Ja imam i wiltonove, i obične najlonske,pa ne vidim neku bitnu razliku.Kao,u običnim se brže greje šlag.Ali kada sipaš manje šlaga,a češće,onda ti je to isto.Ja kada sam bila u PA,sa nastavcima su bili baš tanki, ali ja imam utisak da te nastavke njima pravi neki ovdašnji privatnik,pa možda su sada poboljšali izbor.Ja kada sam bila,našla sam samo jedan odgovarajući,sve ostale koji su bili tamo sam imala,a one koje sam htela,nisu imali.

O potrebnim nastavcima,Jaca je sve objasnila ovde http://forum.krstarica.com/threads/177503&page=90 ,u slici i reči.

Po mom mišljenju,korisna alatka za rad sa šlagom ti je onaj trougao kojim se ukrašava torta sa strane.Košta nešto smešno,a pomaže,naročito kada si u žurbi.Ako hoćeš da vežbaš ruže,onda moraš obavezno da kupiš onaj stalak što liči na ekser sa ogromnom glavom,i makaze kojima ćeš sa stalka da skidaš ruže.

E onda,kada počneš da raduckaš,sama ćeš otkriti šta ti je potrebno da bi bila još bolja.

Nadam se da sam pomogla,jer i meni je u početku pomoć bila zaista neophodna,a nisam imala gde na drugom mestu da je potražim.
 
Molila bih nekog od moderatora da pokuša da pronađe odgovor na pitanje zašto na linku koji sam ja postavila u mojoj poslednjoj poruci samo ja vidim to što vidim,a rakac i Jaca recimo, ne.Slike koje je Jaca postavila,na kojima pokazuje nastavke i šare koje se sa njima prave,kod mene su na temi Ukrašavanje...,na 90 -oj strani.I ja tu stranu linkujem.Jaca mi se sinoć javlja na pp i pita šta ja to radim,kada na tom linku nema ni s od tih slika.Ali ja kada otvorim taj link,tamo je baš ono što treba da bude.

Kasnije je Jaca pronašla kod sebe to isto,ali na 148-oj strani.

Molila bih koku ili smeh da ispitaju zašto je to tako,da ne bih i dalje dovodila ljude u zabludu.

Ja hoću da pomognem iz najbolje namere,a ispostavi se da upućujem na pogrešne strane.
 

Back
Top