ČEMU SLUŽI MOJA RELIGIJA?
Strana 1 od 9 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 204

Tema: ČEMU SLUŽI MOJA RELIGIJA?

Ističe se louiskrstic (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Podrazumevano ČEMU SLUŽI MOJA RELIGIJA?

Nije za cilj da se govori samo o jednoj religiji već o religijama prisutnim medju nama.
    Pogledajmo ih sa aspekta kako nam pomažu u dnevnom životu da praktično rešavamo svoje svakodnevne probleme zdravlja, dece, školovanja, braka, ljubavi, posla, karijere...
    Kako nam pomažu u duhovnom razvitku da bolje spoznamo i razumemo život (ne samo verovanjem), te kako da se duhovno (spiritualno) uzdignemo.
    Primetio sam da ovde ima Hrišćana, Budista, Teozofa, Jehovinih Svedoka, Islamaca,... a ja sam medju vama kao sledbenik ECKANKAR-a, Religije o Svetlosti i Zvuka Boga. Naravno da su dobrodošli i ateisti. Družimo se uz mogućnost da, ako ništa više a ono bar, ponešto saznamo jedni o drugima.
    Da bih objasnio dosta toga biće neophodno doticati se snova i onih učenja koja su vam uglavnom poznata.
    Bog nas nije izdelio već smo to učinilio sami možda po svom izboru a možda i po svojim potrebama.
    Predložio bih da se manje služimo onim šta su rekli, pozitivirali ili negirali drugi već šta kaže naše lično razumevanje života.
    Poslednji put ažurirao/la louiskrstic : 29.10.2008. u 21:03

Zainteresovan član alexandra 8 (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano Re: ČEMU SLUŽI MOJA RELIGIJA?

Citat Original postavio louiskrstic Pogledaj poruku
    Nije za cilj da se govori samo o jednoj religiji već o religijama prisutnim medju nama.
    Pogledajmo ih sa aspekta kako nam pomažu u dnevnom životu da praktično rešavamo svoje svakodnevne probleme zdravlja, dece, školovanja, braka, ljubavi, posla, karijere...
    Kako nam pomažu u duhovnom razvitku da bolje spoznamo i razumemo život (ne samo verovanjem), te kako da se duhovno (spiritualno) uzdignemo.
    Primetio sam da ovde ima Hrišćana, Budista, Teozofa, Jehovinih Svedoka, Islamaca,... a ja sam medju vama kao sledbenik ECKANKAR-a, Religije o Svetlosti i Zvuka Boga. Naravno da su dobrodošli i ateisti. Družimo se uz mogućnost da, ako ništa više a ono bar, ponešto saznamo jedni o drugima.
    Da bih objasnio dosta toga biće neophodno doticati se snova i onih učenja koja su vam uglavnom poznata.
    Bog nas nije izdelio već smo to učinilio sami možda po svom izboru a možda i po svojim potrebama.
    Predložio bih da se manje služimo onim šta su rekli, pozitivirali ili negirali drugi već šta kaže naše lično razumevanje života.
    Samospoznaja, vera u Boga, oca naseg u nama nesebicno, snaga duhovnosti pravoslavlja, tj. Hriscanstva..... Molitva, liturgija, slava, spas. Sa malo se moze u nasoj veri samo kada bi to svi pozeleli i hteli.Bog je u nama i sve sto, i gde nas okruzuje, sve to nam snagu daje za dom, porodicu, decu.........Toliko za sada od mene. Poz.
    Ardua prima via est...

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

U mojoj religiji ECKANKAR važno mesto zauzumaju snovi budući da iza njih stoji sveprisutni, sveznajući i svemogući Sveti Duh (koji je u mnogim religijama bio i jeste poznat pod mnogim drugim imenima).

Snovi, ma kakvi da su, uvek govore o snevaču, donoseći mu važnu poruku ili pouku.

Evo primera: Pre izvesnog broja godina budem probudjen posle ponoći i podstaknut da uključim radio. Učinio sam budući da znam da iza intuicije stoji Sveti Duh. Nastojao je pomoći mi u prikupljanju pogodnog materijala za knjigu Ključ Života.

Shvatio sam da je u toku emisija pod nazivom "Strašni snovi" i za samo par minuta javio se slušaoc rekavši da je iz unutrašnjosti, predstavio kao M...... i nastavio. "Volim ljude, život ali i Boga. U snu sam se kretao prema crkvi, ušao u nju i nastavio kretanje prema oltaru. Na domaku oltara srela me je izuzetno privlačna, mlada i nežna plavuše. Našli smo se jedno drugom u zagrljaj a ubrzo i na podu u ljubavnom zanosu. Kada mi je bilo najlepše odjednom sam uočio nešto što me je šokiralo, prestravilo i ukočilo,
    Njoj su izrastali zubi kao u drakule. Onako prerstravljenom i ukočenom odnekud mi je došla misao da je moram ujesti prvi da bih se spasao. U tom trenutku sam se probudio još uvek se tresući od straha dok mi je srce lupalo kao da će izaći."

Ovaj slušaoc nije dobio odgovor niti tumačenja a ni sam ga nije znao iako je san izuzetno poučan sa izuzetno visokom duhovnom važnošću.

Probajmo zajedno pa ću onda izneti i poruku ovog sna.
    Poslednji put ažurirao/la louiskrstic : 30.10.2008. u 19:05

Buduća legenda jerohinac (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1121

louiskrstic
    Re: ČEMU SLUŽI MOJA RELIGIJA?

Uz činjenicu da si po tvojoj izjavi 1965 godine u Vrnjačkoj Banji sreo ovog... a da tom prilikom nisi znao koga si sreo,te da si ga ''prepoznao'' kasnije kada si video fotografiju dotičnog,nisam mogao odoleti a da te ne pitam ovo:

1.- Koliko si imao godina 1965 kada si ga video u Vrnjačkoj Banji ?
    2.- Kada si i gde video prvu fotografiju sa koje si ga prepoznao ?

Ako poželiš odgovoriti učini to kratko i konkretno.Bez priče o ... snovima.
    ode ja
    ''Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite.''

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    U svom stanu, kod svoje Mame, jer je ponovo sve u redu.
    Reputaciona moć
    0

Meni je religija super zezanje. Ja sam pravoslavka, ali podrzavam i islam, od skoro, jer sam videla da oni nisu teroristi, vec miroljubivi ljudi koje niko ne razume, zasto izazivaju sukobe. Moja religija mi omogucava da prihvatim i druge religije, da postoje jednako kao i sve ostale, a omogucava mi i da slavim slavu, Bozic, Uskrs i da se dobro najedem pecenja.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1121

Muzicka Vila

Čovek želi da objasni čemu služi njegova ''religija'' ECKANKAR. Ati pričaš o religiji kao zezanju,teroristima koje niko ne razume i krkanju pečenja.
    odoh

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Aaaaa, ja pomislila, cemu sluzi moja religija, posto za tu nisam cula i malo mi zvuci, iskreno receno, bez uvrede, dosadno. Ja volim konkretne religije kao sto je nasa srpska religija. Kod nas je sve (d)opusteno, a ovo mi mnogo cudno.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1121

Muzicka Vila

Aaaaa, ja pomislila, cemu sluzi moja religija, posto za tu nisam cula i malo mi zvuci, iskreno receno, bez uvrede, dosadno. Ja volim konkretne religije kao sto je nasa srpska religija. Kod nas je sve (d)opusteno, a ovo mi mnogo cudno.
    e da je samo čudna...a kako primamljivo zvuči...religija sanjanja i snova...kastaneda i frojd...i naravno ... ljubav...

Iskusan
    Učlanjen
    06.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

Ja se ne sećam snova tako da ova religija nije za mene, ....a ni ja nisam ni za ovu, niti bilo koju drugu.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Tumačenje sna navedenog u #3.
    Snevač je već u uvodu dosta rekao o sebi a to je da voli život, ljude i Boga što znači da u njegovom životu dominira ljubav - ono što je najvažnije.
    Kretanje prema crkvi mu simbolički govori da je zauzeo dobro usmerenje a to je ljubav i najviša realizacija života. Dalje kretanje prema oltaru takodje simbolički govori o tom odredjenom uspešnom približavanju i realizaciji koja se uvek nalazi u samom čoveku.
    Problem je što ljudi misle da je kretanje ka tom cilju bez prepreka. Devojka koja je ovde data jeste simbol tih prepreka jer se u dnevnom životu ljudi priklanjaju nekim praktikovanjima verujući da su pozitivna iako su smrtonosna prepreka za ispravan duhovni razvitak.
    Ovde je devojka data kao simbol čovekovih čulnih užitaka i pasija uma koje obilato praktikuje pa se često i ponosi njima.
    Devojka je uzeta za simbol budući da je snevač najverovatnije upoznat sa onim što je Sv. Pavle podučavao a što stoji zapisano u Bibliji - da se čovek kloni pohlepe, pohote, privrženosti, sujete i ljutnje. Ove pasije obuhvataju nekoliko desetina drugih njima pripadajućih pasija koje ljudi izuzetno mnogo praktikuju. (Nabrojaću ih kasnije)
    To su te pasije koje su opasne po duhovni razvitak baš onako kako je devojka bila njegovom snu.
    Saznanje da je mora prvi ujesti da bi se spasao jeste to da mora prvi reagovati i preduhitriti te pasije koje mehanički rade kod čoveka po automatizmu. To će mu doneti duhovnu bezbednost ali i duhovnu realizaciju najvišeg životnog cilja.
    Izraz za spesenje u Hrišćanstvu je ono što govori o duhovnoj realizaciji i sa time dalje prekidanje ciklusa reinkarnacija sa čime se doseže duhovna sloboda i osvajanje Božjeg Carstva što je ujedno osvajanje najvišeg stanja svesti. Sve to ujedno predstavlja osvajanje duhovne slobode ili spasenje.
    San naizgled besmislen ali je sa najvažnijom i najvišom duhovnom poukom koja je u dastom momentu njemu bila izuzetno potrebna. Koju pasiju on sam praktikuje a koje se mora osloboditi to sami snevač može otkriti i znati.
    San je dat na način da se u snevaču duboko ureće i da ga nikako ne zaboravi. Ipak ovo je san koji važi za svako ljudsko biće.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Ovih pet pasija u svom okrilju obuhvataju desetine drugih destruktivnih radnji ili navika. To su: abnormalne seksualne želje, upotreba droge, alkohola, duvana i preterano uzimanje hrane. Takodje obuhvataju klevetu, tračanje, vulgarizam, ogovaranje, psovke, nalaženje mana, ljubomoru, pakost (zlobu), nestrpljivost, ozlojedjenost, ruganje, imitiranje, destruktivni kriticizam, zlu volju, mrzovoljnost, džangrizavost, svadljivost, razdražljivost, laži, licemerje, kradju, podmićivanje, varanje, lukavstvo, lažno predstavljanje, krivokletstvo (laganje pred sudom), cicijaštvo (tvrdičluk), pravičnost po sopstvenom ubedjenju, netrpeljivost (verska, nacionalna, rasna), samozalaganje radi dokazivanja drugima, razmetljivost (šepurenje bogatstvom i intelektualnim znanjem), drečavo (upadljivo i nakindjureno) oblačenje, ispoljavanje dominirajućih stavova, šefovanje, grdnja, privrženost nečemu ili nekome (liderima u politici, liderima ili svecima u religiji, u sportu, glumi, muzici) što predstavlja idolopoklonstvo.

Iskusan
    Učlanjen
    06.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

Sve je to divno i krasno, ali proglasiti neko, uostalom proizvoljno, tumačenje, ko zna da li uopšte tačno upamćenih snova - za religiju .... je ipak malo previše.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1121

louiskrstic

Mogu li se barem...nadati...da ću dobiti odgovor na ...

A ovo je citat sa hrvatskog sajta tvoje religije ...

''Kako bi razumjeli istinsku prirodu snova, članovi Eckankar-a primaju smjernice i pomoć od Harolda Klempa, duhovnog vođe Eckankar-a. Njegov je zadatak naučiti ljude kako da koračaju svojim vlastitim putem kući k Bogu.
    Kao Živući ECK Majstor, on je vanjski učitelj koji piše mnoge knjige, rasprave i članke o Eckankar-u. Kao Mahanta, on je unutarnji učitelj, koji je također Majstor Sna. On stavlja na raspolaganje osobno vodstvo kroz snove i unutarnja učenja ECK-a. Ako je pozvan, Mahanta vas može voditi kroz nepoznate svjetove samomajstorstva.''

ode ja

bezkorisnickogimena

Sve je to divno i krasno, ali proglasiti neko, uostalom proizvoljno, tumačenje, ko zna da li uopšte tačno upamćenih snova - za religiju .... je ipak malo previše.
    Slažem se sa mišljenjem.

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Slusaj, da ti ja kazem. Ja nisam ovde, kao drugi, pa raspravljaju, smraju, podsmevaju se itd. Ja sam iskrena i konkretna. Ta je meni religija bez veze, batali ti to. Moja komsinica mi svako juto dodje isprica mi uz kafu sta je sanjala, protumaci to i ode da sredjuje kucu i kuva rucak. Ta tvoja religija je neki New Age i nema veze s vezom. Kakvi snovi, kakve gluposti. Ja razumem da nas teenagere pale te stvari, misterije, ali gledaj nesto ozbiljno. To su ti subjektivna tumacenja, da ne kazem sa "guru" prizvukom. Moze neko da ti zamanta nesto u glavi pa da mahnitas i sta ces onda. Samo postanes teret porodici i drustvu, a i ovde na Krstarici. Taj osnivac te mazalice se opasno istripovao. Ne smaraj se s tim. Idi izlazi sa nekim drugarima (ako ih imas, ako ih nemas, nije katastrofa za tebe licno, ali ce te ovo drustvo jako osuditi) ili sa devojko, deckom (zavisi od opredeljenje, Ja sam liberalna) ili nadji neku zivotinju (ribice, kuce, macku) ili se bavi cvecem ili napravi neki hobi. Ta religija ti je u startu promasaj.

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

Citat Original postavio Muzicka Vila Pogledaj poruku
    Meni je religija super zezanje. Ja sam pravoslavka, ali podrzavam i islam, od skoro, jer sam videla da oni nisu teroristi, vec miroljubivi ljudi koje niko ne razume, zasto izazivaju sukobe. Moja religija mi omogucava da prihvatim i druge religije, da postoje jednako kao i sve ostale, a omogucava mi i da slavim slavu, Bozic, Uskrs i da se dobro najedem pecenja.
    Јесте само их нико не конта...
    “Mors tua, vita mea”

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Hvala na divnim i iskrenim savetima. Svako bira religiju, učenje ili filozofiju po svom stanju svesti, shvatanju i razumevanju.
    Pre desetak godina, beogradski roker, slučajno ili sa razumeavnjem reče, "Kada bi se ponovo pojavio Isus prvi koji bi ga najviše proganjali su upravo oni koji ga najviše uzdižu i slave." Zašto? Zato što ni onda kada je pokušavao proširiti svoje učenje nije pokupio više od šake ljudi. Mase su uvek proganjale duhovne učitelje a neke i pogubljivale da bi ta učenja počeli slediti tek onda kada bi bila srozana na nivo humane svesti ili na čulni nivo.
    Jednostavno srž duhovnog znanja nikada i nije bio za široke mase koje i onako traže samo nasititi svoj želudac, svoja čula i ostale pasije uma. San kojeg sam naveo upravo je i objasnio navedenom snevaču da je potrebna velika samodisciplina ukoliko želi uznapredovati.
    Naravno da niko Vama ne uskraćuje dobru zabavu pa neka Vam je sa srećom. Pokušavam izložiti ovo jer će biti od velike koristi ako makar samo jedna osoba razuzme suštinu. Ako Vas put nanese pročitajte recimo knjigu Earth to God...Come in Please...
    Postavio sam temu "Ume li čovek (objektivno) razmišljati" upravo ne bi li učesnici sagledali koliko su u svojim razmišljanjima, procenama i objektivnostima ogranišeni svojim emocijama i svojim pasijama kojih se čovek mora osloboditi ako želi dosegnuti zavidan nivo.
    ovo rečeno unapred govori da svačija iskrenost je iskrenost koja za drugu osobu vredi malo ili nimalo. U skladu sa time, sva loša dela na ovoj planeti u malom ili velikom obimu jesu činjena baš zato što su ih ljudi činili iskreno verujući da čine ispravno - iz suženih razumevanja života.
    SVETI DUH jedina pozitivna suština, suština života stoji iza snova. Ponoviću da onaj ko ne veruje svojim snovima i svojoj intuiciji ne može verovati nikome više na celom ovom svetu.
    Otuda poštovani Jerohinac ako umete zaustaviti svoju sujetu i prekinuti biti nasrtljiv, pogotovu što niste pročitali nijednu jedinu knjigu od onih koje ste isticali, osim što ste prihvatali komentari drugih sa drugih diskusionih grupa, koji osim mržnje prema životu i različitosti drugih nemaju ništa što mogu ponuditi. Vidim da ste druge knjige čitali obimno, lepo je da ste to činili, ali ovde ste ostali sa namerom samo da pokažete kako je načitanost uistinu nešto vredna.
    Osvrnite se i sagledaćete da je G-din Jerotić mnogo toga proučavao ali mu je opet izmakla suština.
    Šta je tu tako bitno što nedostaje da bi se razumelo. Ono osnovno da pojedincu budu otvoreni duhovni sluh i dohovno oko - da bude otvoreno srce prema božanstvenoj ljubavi.
    Potražite ono što su pisali Starac Siluan i Prepodobni Simeon, ako Vam je bliže pisanje onih koji su sledili Hrišćanstvo.
    Sa druge strane, Religija u izvornom smislu, ponoviću, ima za cilj da pojedincu pomogne da bolje rešava svoje svakodnevne probleme ali i da bolje razume život uz postepeno proširenje svesti.
    Sve knjige ovoga sveta ne vrede ni po lule duvana naspram onoga što Duša upije u sebe direktno u kontaktu s Svetim Duhom. Spoljašne knjige mogu poslužiti samo kao usmerenje ili uput kako stati nogom na put ka Sano-Realizaciji i Bog-Realizaciji.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Svako onaj kome je stalo da istinski načini značajan korak u svom duhovnom raztvitku, u produbljenom razumevanju života, u spoznaji sebe i Boga, neophodno je da izvodi duhovne vežbe na dnevnoj osnovi. Takodje važno jeste da sledi živa učenja Svetoga Duha na čijem čelu stoji živi duhovni učitelj. Sledti učenja koja su nekada bila živa a koja su uz to prekrajana ne mogu nikome biti od značajnije pomoći.
    Zašto su svi minuli duhovni velikani za svog života imali samo po šaku sledbenika a uz to su bili proganjani i pogubljivani da bi tek mnogo godina kasnije mase počele slediti njihova učenja? Na to neka svako sebi odgovori ukoliko želi biti istinit prema sebi. Moj odgovor je samo za mene.
    Naravno Bogu je svako jednako drag i ovo ne rekoh da bih nekoga povredio ili negirao nečiju religiju, Ovo rekoh kao Odgovor onome koji iskazuje nasrtljivost a koji će ipak jednoga dana početi razmišljkati i naučiti da drugima da malo slobode. Jer, ovde na Forumu videh da ima ljudi i medju religioznim i medju ateistima koji izzetno korektno pristupaju životu i razumevanju. Toi su oni koji druge uvažavaju i drugima daju slobodu da govore i da budu ono što jesu.
    Naglasiću, sada pre nego se udaljim sa strana Foruma da su sve religije neophodne na ovoj planeti baš kao što je u školskom sistemu čoveka neophodno imati posebna odelenja za sve uzraste učenika. Nemoguće je strpati u istu učionicu prvake, petake, osmake...Uz pozdrav.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1121

louiskrstic

Postavio si temu čemu služi (eckankar) tvoja religija,pa onog ko te nešto pita u vezi sa tim,definišeš ... nasrtljivim.A pitao sam te...

Da li sam ponovo ''nasrtljiv'' ako te podsetim da mi nisi odgovorio...

Šta je to što te sprečava da veoma jednostavno odgovoriš...na jednostavna pitanja.
    Ili možda nisu...jednostavna.

Izvinjavam se zbog ''nasrtljivosti'' u insistiranju...

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Hej, te floskule, svako bira svoju religiju, bla, bla bla. Nemam ja nista protiv tvog izbora, samo ti kazem sta mislim i da ne otkacis. Setices se ti Vilinih reci, al' ce onda biti kasno. Nikada mi nece biti jasno kako vas taj New Age tako pali. Moj drug S. se mnogo lozi na New Age, a ima jevrejsko poreklo. Ja mu kazem da je to obicna mazalica, ali on se pali na to i to ti je.
    Mantraj ti sta hoces, samo ramisli malo o tim nebulozama. Obozavanje i tumacenje snova. U to vise ni psihoanaliticari ne veruju.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Tokom desetina hiljada inkarnacija Duša, ono što je svako od nas dosegne one kada je prestaju interesovati sve privlačnosti ovoga sveta. Tada preovladava jedina vučna "unutarnja sila" - ljubav za Bogom. Tada je Duša dosegla duhovnu zrelost i spremna je vratiti se nazad Bogu - na najviše svetove u samo Carstvo Boga.
    Tada počinju prava putovanja unutarnjim svetovima u toku snova ili takozvanim Duša Putovanjima.
    Takva Duša se više ne zadovoljava običnim mentalizovanjima i nagadjanjima. Ona želi znati, jer znanje nije intelektualna već je čisto duhovna karakteristika.
    Osnovni, izvorni smisao religije je da podučava čoveka ispravnom življenju života, rešavanju ličnih dnevnih problema i laganoj ekspanziji svesti te konačnom dosezanju samog Carstva Boga, što je ujedno "spasenje" i dosezanje duhovne mudrosti i ljubavi
    Da bi sve to bilo moguće. na svom završnom putu pojedinac (Duša) mora odraditi svu svoju karmu, bez čega nema niti duhovnog napretka niti oslobadjanja od obaveze za daljium inkarnacijama...

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Da bi sve to bilo moguće. na svom završnom putu pojedinac (Duša) mora odraditi svu svoju karmu, bez čega nema niti duhovnog napretka niti oslobadjanja od obaveze za daljium inkarnacijama...
    Da, ali sta ako neka religija ne priznaje (ne propoveda) karmu kao "deo spasenja"?

Zainteresovan član aiva (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Tumačenje sna navedenog u #3.
    Snevač je već u uvodu dosta rekao o sebi a to je da voli život, ljude i Boga što znači da u njegovom životu dominira ljubav - ono što je najvažnije.
    Kretanje prema crkvi mu simbolički govori da je zauzeo dobro usmerenje a to je ljubav i najviša realizacija života. Dalje kretanje prema oltaru takodje simbolički govori o tom odredjenom uspešnom približavanju i realizaciji koja se uvek nalazi u samom čoveku.
    Problem je što ljudi misle da je kretanje ka tom cilju bez prepreka. Devojka koja je ovde data jeste simbol tih prepreka jer se u dnevnom životu ljudi priklanjaju nekim praktikovanjima verujući da su pozitivna iako su smrtonosna prepreka za ispravan duhovni razvitak.
    Ovde je devojka data kao simbol čovekovih čulnih užitaka i pasija uma koje obilato praktikuje pa se često i ponosi njima.
    Devojka je uzeta za simbol budući da je snevač najverovatnije upoznat sa onim što je Sv. Pavle podučavao a što stoji zapisano u Bibliji - da se čovek kloni pohlepe, pohote, privrženosti, sujete i ljutnje. Ove pasije obuhvataju nekoliko desetina drugih njima pripadajućih pasija koje ljudi izuzetno mnogo praktikuju. (Nabrojaću ih kasnije)
    To su te pasije koje su opasne po duhovni razvitak baš onako kako je devojka bila njegovom snu.
    Saznanje da je mora prvi ujesti da bi se spasao jeste to da mora prvi reagovati i preduhitriti te pasije koje mehanički rade kod čoveka po automatizmu. To će mu doneti duhovnu bezbednost ali i duhovnu realizaciju najvišeg životnog cilja.
    Izraz za spesenje u Hrišćanstvu je ono što govori o duhovnoj realizaciji i sa time dalje prekidanje ciklusa reinkarnacija sa čime se doseže duhovna sloboda i osvajanje Božjeg Carstva što je ujedno osvajanje najvišeg stanja svesti. Sve to ujedno predstavlja osvajanje duhovne slobode ili spasenje.
    San naizgled besmislen ali je sa najvažnijom i najvišom duhovnom poukom koja je u dastom momentu njemu bila izuzetno potrebna. Koju pasiju on sam praktikuje a koje se mora osloboditi to sami snevač može otkriti i znati.
    San je dat na način da se u snevaču duboko ureće i da ga nikako ne zaboravi. Ipak ovo je san koji važi za svako ljudsko biće.
    I ja smatram da su snovi vazni, vazniji nego sto mislimo i da svakako kriju znacajne poruke.
    Ali, svako ima kljuc od svojih snova, i sam Frojd to rece, tako da je vrlo problematicno ovako tumaciti tudje snove nemam ja nista protiv,ali oprezno,covekovi simboli su cudo..
    p.s. slazem se da je zelja za znanjem duhovna i da se dusa ne zadovoljava nagadjanjima.

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

[QUOTE]
    U mojoj religiji ECKANKAR važno mesto zauzumaju snovi budući da iza njih stoji sveprisutni, sveznajući i svemogući Sveti Duh (koji je u mnogim religijama bio i jeste poznat pod mnogim drugim imenima).
    Iza stoji fiziološka potreba mozga da preraspodeli dnevna isksutva i da ih isključi ili unese u bazu iskustava.

... "Volim ljude, život ali i Boga. U snu sam se kretao prema crkvi, ušao u nju i nastavio kretanje prema oltaru. Na domaku oltara srela me je izuzetno privlačna, mlada i nežna plavuše. Našli smo se jedno drugom u zagrljaj a ubrzo i na podu u ljubavnom zanosu. Kada mi je bilo najlepše odjednom sam uočio nešto što me je šokiralo, prestravilo i ukočilo,
    Njoj su izrastali zubi kao u drakule. Onako prerstravljenom i ukočenom odnekud mi je došla misao da je moram ujesti prvi da bih se spasao. U tom trenutku sam se probudio još uvek se tresući od straha dok mi je srce lupalo kao da će izaći."
    Ovaj slušaoc nije dobio odgovor niti tumačenja a ni sam ga nije znao iako je san izuzetno poučan sa izuzetno visokom duhovnom važnošću.
    Ključni odgovor koji slušalac nije dobio, jeste da plavuše nemaju zube u ribici.
    Sasvim je očigledno da ga je ovaj podsvesni strah strahovito nagrizao. Za njega bi eventualni snošaj sa plavušom bio ravan približavanju bogu, o čemu govori hod prema oltaru.
    No, tu je bio strah od zubate ribice. Zato se redovno odlučuje za oralni seks po principu - imaš zube, al imam i ja.
    Jasno je i da se radi o nepoverenju u druga organa koji po njemu nije dovoljno čvrst da odoli zubima, a to je, kao što znamo, s jedne strane strah od kastracije, a sa druge osećaj inferiornosti zbog patrljka koji je sasvim redovno ovaj... subdimenzionisan.

E tako. Ovo ti je jedno tumačenje koje je kud i kamo tačnije, ali ne insistiram na tome. Reci samo zašto misliš da bi tvoje objašnjenje bilo tačnije?

E, da. Sad sam i ja radoznao - kolko si godina imao 1965.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

I Frojd i Jung ma koliko delovali privlačno svojim tumačenjima, kako onima koji se profesionalno bave psihoanalizom, tako i onima koji su amatzerrski privučeni, jesu daleko od ispravnog razumevanja i proučavanja snova.
    Jedva da su dotakli jedan majušni deo istih - a nisu ni mogli jer im je nedostajalo iskustvo i "znanje" da je čovek pre svega duhovno biće Duša. Njihova učenja mogu biti validna samo onima koji se bave čisto intelektalističkim pristupom u posmatranju i razumevanju života. Onima koji su dosegli duhovnu zrelost i imaju suštinsku unutarnju potrebu za duhovnim uzletom unutar sebe znaju nedostatak njihovih proučavanja. Duša, ono što je svako od nas, ima pristup sveznanju u onoj meri u kolikoj je uspela dosegnuti stepen zrelosti, ekspanzije kapaciteta ljubavi.....kao i odradu većeg dela karme.
    Otuda pominjanje tumačenja snova sa pozicija Frojda, Junga i njihovih sledbenika ovde više nema mesta.
    Zašto?
    Zato što pojedinac vrlo brzo počinje imati izuzetno jasne snove koji ubrzo prerastaju u svesno puitovasnje višim realnostima.
    Tada se iskustveno zna da su viši, čisto duhovni svetovi, jedina prava realnost. Tu se više nema šta i nema kome verovati.
    Takodje, pojedinac dobija uvide u svoje ranije živote, na Kauzalnom svetu, gde pregleda one detalje koje je neophodno odraditi u ovom životu budući da ga ti detalji sprečavaju u daljoj duhovnoj nadogradnji.

Ukratko, tumačenje da mozak vrši bilo kakvo preuredjenje svojih dnevnih utisaka u toku n oćnog odmora jeste isto onoliko tačno koliko i verovanje da je Bog ikada hodao ovom planetom ili da će ikada njome hodati.
    Mozak je obični, ali izuzetno fini, primopredajnik izmedju fizičkog tela i uma a ovaj izmedju mozga i same Duše - ono što suštinski jesmo.

Otuda, svako ima prava na svoj skepticizam i svoju mogućnost prihvatanja nečeg izvan njegovih dosadašnjih granica saznanja i prihvatanja ali to ne znači da ovo što iznosim nije praktično provereno i znanje iz iskustva. To je način, put i metoda koju su koristili mnogi duihovni velikani, koju koriste hiljade drugih danas a izvestan broj to koristi i u ovoj zemlji.
    Bog nikada nije prekinuo svoju komunikaciju sa Dušom. Ta komunikacija je preko Svetoga Duha (preko Svetlosti i Zvuka - dvojnih aspekata ovog ali i preko snova,noćnih i budnih, intuicije...)
    Moje godine nemaju nikakve veze sa mvašim skepticizmom.
    Onaj ko je dosegao stadijum da u ovome prepozna istinu taj u sebi oseti šta jeste a šta nije istina.

Istina nije stvar intelektualnog, naučnog, filozofskog ili bilo kakvog dokazivanja već je stvar stanja svesti same osobe.
    Život je jedina realnost koju svako sam za sebe može i treba dokazivati.

Otuda, skeptik može i treba da prihvata ono što razume ali svoj sarkazam ili ma koje drugo oružje neka sačuva.

Kreirajući život Bog je kreirao sve što je potrebno za svaki nivo svesti kroz koje prolazi čovek u toku svog duhovnog razvitka. To je i osnovni razlog zašto postoje mnoge religije, učenja i ateizam. Zato što baš kao takve trebaju odredjenim pojedincima ili masi ljudi. Ništa ne treba osudjivati (osim ako neko sa time što sledi ne postaje destruktivan). Mada, na žalost, čovek iz svog humanog stanja svesti retko kada može prepoznati šta je za njegovo najviše dobro. On se najčešće uhvati nečega i toga drži videći sve ostalo kao pretnju i opasnost po njega.

Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    81

Citat Original postavio picololeone Pogledaj poruku
    Da, ali sta ako neka religija ne priznaje (ne propoveda) karmu kao "deo spasenja"?
    Zašto bi i trebala neka religija da prepozna i prizna karmu i njenu odradu. Onaj ko shvati da mu u odredjenoj religiji postaje tesno i da u njoj ne dobija, njemu prihvatljive i zadovoljavajuće odgovore taj će tragati i ići dalje.
    Svi drugi ostaju tamo gde im je ugodno i sa kojim i kakvim učenjima se mogu složiti. Njih ne treba pomerati iz te pozicije jer bi to narušilo njihov ispravni duhovni razvitak.
    Svaka religija ili njeni sledbenici koji pokušavaju druge izvući i uvući u svoju religiju čine mnogo više negativnog nego li pozitivnog baš za te koje vuku ali i za sebe same. Čak i oni koji su u ateizmu, jesu tu iz razloga koji je njima u datom periodu, delu života ili možda celom životu ili čak nekoliko života, izuzetno potreban kao takav.
    Duhovni razvitak čoveka je nešto što izuzetno pažljivo treba voditi i uvažavati kod svake jedinke.
    Onaj ko istinski voli ljude nikada ih neće nagovarati da udju u odredjenu religiju. Sam pojedinac treba da sebe preispita i oseti šta jeste za njega.

Valja reći da su na ovoj planeti prošle mnoge religije, da mnoge već prolaze, nezavisno što čovek to ne primećuje, i da će svaka u svoje vreme napustiti scenu ove planete.
    Takodje ne treba smetnuti sa uma da su sve one po tačno odredjenom planu Samog Kreatora i da iza svih tih promena stoji sama suština života kojoj čovek istinski može pokloniti svoje poverenje. To je Sveti Duh nezavisno od imena pod kojim ga neko zna u svojoj religiji ili podneblju.

Dodao bih, zarad onih kojima nisam odgovorio, da ako se nekome ne svidja tumačenje odredjenih snova neka primeni svoj pogled i shvatanje i nek ide svojim putem. Izneo sam odredjeno tumačenje za one koji vole istinu iznad svog egotizma i sujete. Baš zato pristup višoj istini i dubljem razumevanju života jeste težak - što čovek u sebi samom ima otpore i jedinog protivnika sa kojim se treba da izbori. U samom čoveku se vije taj istinski Sveti Rat.
    Poslednji put ažurirao/la louiskrstic : 04.12.2009. u 10:54

Strana 1 od 9 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. cemu sluzi...
    Autor jellka u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 30.10.2008., 01:46
  2. Cemu sluzi?
    Autor Peruzzi u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 01.05.2004., 00:11