For Dummies: dečje igralište!

gost133745

Aktivan član
Poruka
1.330
Sinoć tako ja sa sinom pored ljuljaške (swing na engleskom, u slučaju da nisam pogodila srpski termin) i dolazi neki dečko, malo stariji i hoće da se popne na ljuljašku pored nas i pogleda mene, ja bih mu pomogla, ali ne smem... Mislim, nisam sigurna da je to OK da ja nečije dete stavljam na ljuljašku, nisam upućena u pravila ponašanja.

Molim vas malo više upućene da mi kažete jel postoje neka pravila po tom pitanju.

I da, ona mama je sedela sa strane u nekoj kafani i pila nešto i pričala, a onda kada ju je klinac zvao ona onako malo nadrndana došla i par puta ga zvrljnula (to je novi termin koji sasvim precizno prenosi njene akcije).

Druga dilema... jel blam ako mama puno ljubi i mazi svoje dete u društvu, ne drugih roditelja, nego pred drugom decom. Tako sam ja smislila da svaki put kada mi se sin približi dobije jedan poljubac, mnogo je neodoljiv, kada mi je blizu, ja to radim gotovo bez razmišljanja... šta ću, miriše na pile i sav je ko neka krofnica. Ko ga ne bi ljubio... ja tog još nisam srela... anyway, jel ja tako blamiram njega, tj. kvarim mu kul imidz pred ostalom decom... ili je jos rano za to, pa mogu jos uvek da ga ljubim u javnosti?
eh, da... on ima 19 meseci
 
Sto se tice ljuljanja druge dece,bolje da ne pokusavas da nebi roditelji neprijatno odreagovali - osim ako ti oni to ne dozvole.Ima ih raznih.
Sto se tice mazenja i ljubljenja :slobodno ljubi tvog sincica kad god mozes,jer to kod male dece jos uvek ne predstavlja narusavanje imidza ili vec.I oni to shvataju kao neznost majke prema sinu.
 
Sto se tice ljuljanja druge dece,bolje da ne pokusavas da nebi roditelji neprijatno odreagovali - osim ako ti oni to ne dozvole.Ima ih raznih.
Sto se tice mazenja i ljubljenja :slobodno ljubi tvog sincica kad god mozes,jer to kod male dece jos uvek ne predstavlja narusavanje imidza ili vec.I oni to shvataju kao neznost majke prema sinu.
pa to sam i ja mislila... može svašta nakaradno da skapira, da sam neki manijak, ili da ja hoću da kažem da je ona loša majka... mislim svašta sam do sada viđala, ljudi su jako osetljivi na tu temu

ali sa druge strane taj dečko me gleda onako, dečje :) on hoće da se ljulja i ja bih ga bez problema stavila na ljuljašku i ljuljala uporedo sa svojim sinom... ali se ne usuđujem jer ko zna šta će njegova mama pomisliti...

Mislim, ne mogu da ocrnim tu ženu, ne znam da li joj je to jedan loš momenat ili je možda bolesna izvela dete u parkić, ko zna šta je sa njom... i nije fer da je olajavam... mislim, imam i ja faze kada mi je teško da uradim nešto za svog sina...npr. ujutro da ustanem! ili tako nekad kada sam jako umorna, moj sin zna da miruje pored mene jer se meni jako spava... ne znam kako on oseti kada mi je stvarno loše, jer nekad danima uopste ne spavam jer ne mogu sve da postignem... i da čuvam njega i da nešto radim i zaradim i platim račune i tako to...
 
pa to sam i ja mislila... može svašta nakaradno da skapira, da sam neki manijak, ili da ja hoću da kažem da je ona loša majka... mislim svašta sam do sada viđala, ljudi su jako osetljivi na tu temu

ali sa druge strane taj dečko me gleda onako, dečje :) on hoće da se ljulja i ja bih ga bez problema stavila na ljuljašku i ljuljala uporedo sa svojim sinom... ali se ne usuđujem jer ko zna šta će njegova mama pomisliti...

Mislim, ne mogu da ocrnim tu ženu, ne znam da li joj je to jedan loš momenat ili je možda bolesna izvela dete u parkić, ko zna šta je sa njom... i nije fer da je olajavam... mislim, imam i ja faze kada mi je teško da uradim nešto za svog sina...npr. ujutro da ustanem! ili tako nekad kada sam jako umorna, moj sin zna da miruje pored mene jer se meni jako spava... ne znam kako on oseti kada mi je stvarno loše, jer nekad danima uopste ne spavam jer ne mogu sve da postignem... i da čuvam njega i da nešto radim i zaradim i platim račune i tako to...

Da,i meni bi bilo zao tog klinca.Mnogo su slatki kad su mali,a jos oni molecivi,umilni, nevini pogledi:D Ja bih pitala njegovu mamu dok ga je ljuljala dal ima nesto protiv da ljuljam obojicu,pa sta mi Bog da,ili da posaljem malog kod mame da pita hoce li da dopusti da ga ja malo ljuljam. To ti je nekakvo resenje ako ti je bas bilo zao deteta.
A sto se tice hronicnog umora nisi jedina.Moj pocinje da prohodava i mislim da nema veceg umora i bola u ledjima od tog:roll:.A da ne pricam o potrebi za snom,zutoj minuti i zivciranju oko pipanja nedozvoljenih stvari:(
 
e etotako, dobila sam odgovor na pitanje koje sam ti postavila na jednoj drugoj temi....:D
sto se tice ljuljanja, sve nesto imam utisak da mama tog deteta ne bi ni primetila da si stavila njeno dete na ljuljasku, ali bolje da ga ne diras, da posle ne ispadne svasta. Mozda . al to sve zvisi od situacije.
a sto se ljubljenja tice...sa 19 m je dete malo pa ne razlikuje pravila ponasanja kod kuce i pravila ponasanja nap[olju, tako da mu nece smetati ako ga ljubis pred drugima, narocito ako to trazi. To valjda pocinje da smeta kasnije, kad se dete oseca odraslo, veliko....
 
Da, nije to za zezanje, tudju decu stvarno ne treba dirati. Juce me u parku zamalo jedna mama kokoska nije isamarala jer sam dohvatila njeno dete koje je padalo sa ljuljaske direktno na glavu dok je ona jel'te cantrala sa drugom kokoskom. Bas me briga, dete nije palo, nije mi zao.

sto se mazenja tice, bice ga sramota tek kad poodraste malo, sad je to mazenje uvek i svuda pozeljno. I znam da znas sta radis, nikada ljubavi nece biti previse.
 
Jao ljudi to sa majkama je malo preterano ponekad! Ja kapiram da se kod ljudi (samo nekih?) javi panican strah od toga da neko ne povredi dete, ali sta da reagujes kad vidis da ima neka frka.

Recimo, ulazi majka sa detetom u autobus. Klinja nije bas mali, kao esperancin sin, da ustanes i zeni i detetu, nego ono, deckic mozda sedam godina ima. A guzva uzasna, on mali jadan, vidi se da jedva stoji. I ja ga pitam da li hoce da sedne (samo njega sam pitala, ne i njegovu majku, ali racunam, nije dete maloumno, valjda zna sam da kaze... mozda je to bila greska?) Elem, detetu se u ocima vidi da hoce da sedne. I okrene se njegova majka, onako "cudno" me odmeri, i kaze besno: Ne hvala, ne treba. Ja: Ma u redu je, vidite da je guzva, ustacu. I dete krene ka sedistu, ali ga majka besno zaustavi, skoro je zarezala: Da se nisi usudio da ides kod nje! (mozda je u mojoj uobrazilji ono "NJE" zvucalo bas naglaseno). Sad, ja znam da izgledam 100% apa- trapa alibpobogu, pa sta sam mogla detetu da uradim? Tim pre sto sam htela da ustupim mesto. Ne znam...

Ok, da ne bude da se ja zalim ovde, recite mi da li je ovo bilo cudno? Da li je trebalo da iskuliram? Zasto se roditelji plase da iko dodje makar u verbalni kontakt sa njihovom decom? Pa kad tad ce morati da pocnu sami da se krecu u svetu, valjda treba da nauce da razlikuju zlonameran kontakt od dobrog?

Ja bih verovatno ljuljala ono dete sa pocetka pa bih popila grdnju ili nesto jos gore.

Ja znam da smao roditelj ima prava da vaspitava svoje dete, nikada ne bih tudjem klincu ubacivala svoje sisteme vrednosti i ponasanja cak i da se ne slazem sa onim koje imaju njegovi roditelji (kao kada je jedna majka besno klincu rekla da ne pita svasta kada je mali pitao kako ja znam da je jedan ulicni macak koga smo zajedno mazili musko). Ok, to shvatam. Ali ovako neke situacije?

Mozda ce mi se sve razjasniti kada budem i sama imala decu, ali ipak ne zelim da budem bas toliko paranoicna.
 
Jao ljudi to sa majkama je malo preterano ponekad! Ja kapiram da se kod ljudi (samo nekih?) javi panican strah od toga da neko ne povredi dete, ali sta da reagujes kad vidis da ima neka frka.

Recimo, ulazi majka sa detetom u autobus. Klinja nije bas mali, kao esperancin sin, da ustanes i zeni i detetu, nego ono, deckic mozda sedam godina ima. A guzva uzasna, on mali jadan, vidi se da jedva stoji. I ja ga pitam da li hoce da sedne (samo njega sam pitala, ne i njegovu majku, ali racunam, nije dete maloumno, valjda zna sam da kaze... mozda je to bila greska?) Elem, detetu se u ocima vidi da hoce da sedne. I okrene se njegova majka, onako "cudno" me odmeri, i kaze besno: Ne hvala, ne treba. Ja: Ma u redu je, vidite da je guzva, ustacu. I dete krene ka sedistu, ali ga majka besno zaustavi, skoro je zarezala: Da se nisi usudio da ides kod nje! (mozda je u mojoj uobrazilji ono "NJE" zvucalo bas naglaseno). Sad, ja znam da izgledam 100% apa- trapa alibpobogu, pa sta sam mogla detetu da uradim? Tim pre sto sam htela da ustupim mesto. Ne znam...

Ok, da ne bude da se ja zalim ovde, recite mi da li je ovo bilo cudno? Da li je trebalo da iskuliram? Zasto se roditelji plase da iko dodje makar u verbalni kontakt sa njihovom decom? Pa kad tad ce morati da pocnu sami da se krecu u svetu, valjda treba da nauce da razlikuju zlonameran kontakt od dobrog?

Ja bih verovatno ljuljala ono dete sa pocetka pa bih popila grdnju ili nesto jos gore.

Ja znam da smao roditelj ima prava da vaspitava svoje dete, nikada ne bih tudjem klincu ubacivala svoje sisteme vrednosti i ponasanja cak i da se ne slazem sa onim koje imaju njegovi roditelji (kao kada je jedna majka besno klincu rekla da ne pita svasta kada je mali pitao kako ja znam da je jedan ulicni macak koga smo zajedno mazili musko). Ok, to shvatam. Ali ovako neke situacije?

Mozda ce mi se sve razjasniti kada budem i sama imala decu, ali ipak ne zelim da budem bas toliko paranoicna.

Čuj zvezdice, stvarno nas ima svakakvih. Neverovatno je kako su ljudi čudni. Naravno da je i ovaj događaj u busu čudan, ali "sto ljudi, sto ćudi"...

Ja redovno ljuljam tuđu decu dok ljuljam svoje jer se uvek neko dete uvali da me iskoristi :)
Nisam nikad ni pomislila da bi neka mama mogla da mi zameri što ljuljam njeno dete zajedno sa svojim. Kontam da bi bilo čudno jedino ako bi ljuljala samo tuđe...
Nisam imala loših iskustava sa ljuljaškom, sve mame su me zahvalno gledale najčešće iz kafića jer ih je mrzelo da ustanu.
Ali eto, izgleda da ima svakakvih roditelja jer mi je neverovatna ova priča sa autobusom.

Ja se ne obazirem mnogo na ljude oko sebe i mislim da nema ništa loše u razmenjivanju ljubavi sa svojim detetom naročito ako je malo i naročito ako ono to traži.
Sigurna sam da će doći vreme kada će nas sami odgurivati da ih ne blamiramo.
A ne verujem ni da bi drugoj deci smetalo da gledaju mamu kako ljubi svoje dete, ali opet izgleda da često grešim....
 
I ja se ne ustručavam da podignem , pridržim ili štaveć bilo koje drugo dete na igralištu. I nikad nisam imala loših iskustava :confused: Znači, kad vidim da treba pomoć, u stavri najčešće lepo pitam - hoćeš da te podignem, hoćeš da te zaljuljam; ako vidim da pada hvatam, naravno, to bez pitanja :lol:.
S druge strane, ne guram se sama mnogo; jer polazeći od sebe - uvek sam tu kad mom sinu treba pomoć, a ako sam malo dalje to samo znači da je vreme i da on to može sam. Ako me razumete, volim da se osamostaljuje, i znam da procenim da li je nešto vreme da uradi sam, i onda mi je malo bzvz da ga neko drugi podiže. Daleko od toga da posumnjam na neku ženu-manijaka, ili da napravim scenu :confused:
Jedino loše iskustvo sam imala baš sa jednim detetom, kad su u toj fazi da sve hoće sami :lol: Stefan je bio još mali i nije mogao sam da se popne na tobogan, pa sam ga ja popela i za njim je išla jedna devojčica, i ja nisam mogla da siđem od nje i samo sam je uzela da i nju stavim na tobogan; kad je ona počela da se dere, nemoj, nemoj, sama ću, ja znam sama... Sva sreća pa se poznajem sa njenim roditeljima, nije ispala frka :lol:

Što se tiče ljubljenja i maženja, ne ustručavam se nikad, baš nikad nisam ni razmišljala o tome da li preterujem... A njemu kad ne odgovara, isti je kao i Filip, gurne me čovek kad nema vremena za te 'ženske stvari' :lol:
 
u situacijama kada neko dete pokusava da se popne na ljuljasku, penjalicu, bilo sta, ne reagujem nikako.
deteta mi je zao, ali mi idu na zivce one mame sto se posade na klupicu, puse, torocu i boli ih ... za njihovo dete koje jurca okolo.
a ako me malac bas cimne za rukav, e onda ga pitam gde mu je mama, pa kada mi pokaze mamu mahnem joj da dodje da se malo pozabavi svojim detetom.
nije paranoja, jednostavno ne zelim da budem odgovorna za bilo koje potpuno nepoznato dete.
ne znam dete, ne znam majku, sta ako se izvrne, saplete, padne ... ko bi bio kriv za to?
ako te mrzi da se igras sa detetom, da ga ljuljas, klackas..., da mu se nadjes u blizini ako mu zatreba pomoc, ... a ti ostani kod kuce i pustaj mu crtace. :neutral:

i ne kvaris mu imidz. :lol:
 
Problem kod ljuljanja dve ljuljaske je sledeci.Ako slucajno bez pitanja ljuljas i svoje i tudje dete i slucajno se desi da u isto vreme krenu da padaju oba deteta kojem cete prvo pomoci? Naravno svojem.I sta da kazete posle mami tog drugog deteta? Bolje je ne ljuljati i ne penjati drugu decu na tobogane i razne penjalice da posle ne bude belaja.
 
Desilo se u nasem omiljenom parkicu... uvijek je pun dijece sa svih strana, ima tu i dosta penzionera koji ubijaju dosadu,i naravno klupica koje su zauzete mama koje pricaju sve u glas a malo manje obracaju paznju na svoju dijecu...vidila sam ja tu svega al da ne davim!!!
Ispricacu ovaj dogadjaj koji me je sokirao; naime trcakaraju dijeca tamo-amo,jedu pijesak,pentraju se po toboganima tuku se, cupaju se i naravno padaju nasao se tu jedan dedica koji ponekad dovede i svoje unuce(retko jer sin zivi daleko)!!! Taj dedica je u jednom trenutku podigao uplakanu dijevojcicu koja je pala i otresao joj koljena od zemlje,mamu obavijestile neke DRUGE mame koje su scenu slucajno vidjele i tu je nastao HAOS..Ta ista mama koja nije ni vidjela svoje dijete kako pada a kamoli joj pomogla da ustane tuzila je dedicu zbog sumnje na pedofiliju ... sve su i na sudu zavrsili,izgubila je ona naravno ali toga dedice vise nema u parku... Sad, ovo se desilo u Italiji gdje su ljudi hladni i sumnjicavi nadam se da kod nas nije tako ali ja sam od tada oprezna sto se tice tudje dijece,sem kad bi vidjela da im je zivot u opasnosti ja ne diram...

Ali zato moju dijecu cmacem do besvijesti,ovaj stariji mi polako izmice(vec ga je sramota) ali ni njemu ne mogu uvijek da odolim...zato @etotako samo ti njega ljubi i mazi recice ti on sam kada je dosta...
 

Back
Top