Kraljevic zabac

light & dark

Buduća legenda
Poruka
37.758
"Poljubac se kao kljucna tema pojavljuje u jos jednoj opste poznatoj bajci- Kraljevic zabac. U ovoj pripovesti, razmazena princeza koja je najvise od svega volela da se potpuno sama (autisticna i nedrustvena?) u hladovitoj sumi (daleko od pogleda drugih)igra sa svojom zlatnom loptom, nesmotreno je jednog dana svoju dragocenu igracku ispustila u bunar. Posto se sita isplakala u pomoc joj stize ni manje ni vise nego zabac, koji spasavanje lopte uslovaljava poljupcem, na sta prinzeca uverena u svoju superiornost i resena da izbegne zadatu rec pristaje. Kada posto je povratila svoju zlatnu loptu, princeza odbije da ispuni svoj deo pogodbe (razmazena i moralno nesolidna?) u pomoc pristize ocigledno liberalno nastrojeni i iskusni otac kralj koji primorava svoju kcerku da poljubi zapca. U casu kad ga ljubi zabac se pretvara u zgodnog princa i naravno kao epilog sledi vencanje srecnih mladenaca.
I pored nedvosmislenih seksualnih konotacija, u simbolima lopte, bunara, vode, ljigavosti zapca itd kao i opservacije da se radi o metaforicnom prikazivanju prevladavanja infantilnog narcizma, poljubac ovde daje zena. Ali u ovoj epizodi poljubac ima formu iznudjivanja. On se buduci da ga najpre zahteva zabac pojavljuje kao razmenska vrednost u uceni koju izrice potencijali seksualni partner. Prisilu na poljubac potom potvrdjuje i otac devojke pozivajuci na moralno nacelo obaveze odrzanja obecanja.
Time se u stvari prikriva socijalno pasivna pozicija zene u kojoj mimo drustvenog pritiska braka ili prokreacije po definiciji, njoj svaki telesni kontakt mora biti stran, oduran i neprivlacan. Da bi njeno odbijanje bilo logicnije prihvatljivije i prirodnije, bajka predmet ljubljenja mora prikazati kao mrzak, neprivlacan i oduran (zabac). ILi sto ce Frojd reci "libido je u zakonu muske prirode" cime se na novi nacin artikulise stara teza koja se moze naci jos u antici, da erotski impuls nije inherentan zeni vec samo muskarcu."
 
"Drustvena obaveza seksualnog kontakta za zenu, olicena u poljupcu, garantovana je prisustvom kralja koji personifikuje zakon, tradiciju i drustvene norme. Poljubac prinzece je iznudjen to je poljubac na silu. Time se svakako potvrdjuje teza o drustvenoj komunikaciji koja se zapravo odvija samo medju muskarcima u cijem je univerzumu zena tek pasivni objekat razmene.
I pored uvazenog misljenja, koji je doduse na samoj povrsini bajke, da ljubav cini cuda i da poljubac kao njen simbolicki i seksualno erotski ekvivalent od svakog partnera cini privlacnog lepotana, bajka o kraljevicu zapcu nije u svim svojim aspektima tako naivna. U ovoj prici skriveno je jos jedno, u osnovi mizogino znacenje, prema kojem je i najgori, najneugledniji ili najmanje prikladan partner, zbog svojih seksualnih performansi, kao i zbog unapred ukalkulisanog drustvenog ugovora o razmeni zena medju muskarcima, sasvim dobar partner i za najlepsu medju zenama.
Nasuprot Feceru koji smatra da je odvratnost koju prinzeca pokazuje prema zapcu kao metaforicnoj predstavi coveka iz narodna posledica socijalne nejednakosti, moze da bude tek jedna od interpretacija. Jer transformativna priroda njenog iznudjenog poljupca kojim zabac, a zapravo siledzija, pokvarenjak i ucenjivac postaje prihvatljivo resenje, prikriva cinjenicu precutne drustvene obaveza za zenu da u braku svog muza, ma kakav on stvarno bio, simbolicki nacini princem."
 
u stvari analiza trnove ruzice je jos bolja ali je mnogo dugacka...
ja ostala sokirana dubljom analizom bajki..
elem cisto vas neki utisak kakav god bio moze biti predmet komentara
nego nije li se taj gnusan odnos prema zeni, koji je vekovima ipak bio pravilo, nastavio i danas samo u izmenjenom obliku?
 
Prvo sam se zacmoknuo, pa sam tek onda pročitao text.
u pomoc pristize ocigledno liberalno nastrojeni i iskusni otac kralj koji primorava svoju kcerku da poljubi zapca.
Ne misliš li da je čovek jednostavno pravedan (što bi kralj po default-u morao biti)?
A ovaj ostatak nisam ni prob'o da razumem, mnogo ima za moj nejaki um...
 
Prvo sam se zacmoknuo, pa sam tek onda pročitao text.
u pomoc pristize ocigledno liberalno nastrojeni i iskusni otac kralj koji primorava svoju kcerku da poljubi zapca.
Ne misliš li da je čovek jednostavno pravedan (što bi kralj po default-u morao biti)?
A ovaj ostatak nisam ni prob'o da razumem, mnogo ima za moj nejaki um...
 
Šta je bre sa ovim netom?! Ni kompjuteri nisu ko nekad... pre rata sve je to funkcionisalo k'o sat!
es razbija lepu iluziju bajki
ali mislim da ima nesto u tome
Da li si probala da analiziraš narodne pesme?
"Istruli mi dunja u fioci,
dragi mi je kod Draže u vojsci"
"Jutros mi je ruža procvetala..."
itd
Skoro svaka naša narodna pesma u kojoj se pominju cveće ili voćke ima jaaake sexualne metafore.
 
"Iako ima autora koji smatraju da se ova bajka kao uostalom i druge mora tumaciti kao san ili slikoviti predlozak za razumevanje arhetipske strukture kolektivnog nesvesnog, kako bi to rekao Jung, instrazivac na osnovu Frojdove metodologije pre svega mora da racuna sa cenzurom bajke koju su pojacali puritanski orijentisani skupljaci. Polazeci od ove hipoteze pokazace se da bajka Trnova ruzica nedvosmisleno sadrzi i tradicionalna znacenja posredstvom kojih se moze razumeti musko-zenski odnos kao i simbolika partnerskog odnosa.
Jedan kraljevski par silno je zeleo dete koje nije uspevalo da dobije. I jednog dana kraljici se obratio zabac dok se kupala. Za Iringa Fecera zabac je metafora mladog muskarca iz naroda koji nekako razresava kraljicinu seksualnu ingibiciju i objavljuje joj (cenzura bajke mozda prikriva mogucnost da joj je upravo zabac u tome pomogao) da ce dobiti dete za manje od godinu dana.
Prica o svecanosti krstenja na kojoj nepozvana i zla vila kaznjava dete smrcu, a dobra ga spasava tako sto prokletstvo smrti zamenjuje prokletstvom stogodisnjeg sna, moze se tumaciti kao racionalizacija preteranog seksualno-represivnog ponasanja roditelja prema princezi. Kako bi nicim izazvan bes kuma vile prema slatkoj i neduznoj bebi inace bio nerazuman, mozemo se sloziti sa pomenutim psihoanaliticarem, da zla vila nije u stvari pozelela devojcici smrt vretenom (jasna seksualna simbolika) na petnaesti rodjendan vec rano zacece umesto toga odnosno preranu i predbracnu seksualnu aktivnost kao i vanbracnu trudnocu."
 
Šta je bre sa ovim netom?! Ni kompjuteri nisu ko nekad... pre rata sve je to funkcionisalo k'o sat!

Da li si probala da analiziraš narodne pesme?
"Istruli mi dunja u fioci,
dragi mi je kod Draže u vojsci"
"Jutros mi je ruža procvetala..."
itd
Skoro svaka naša narodna pesma u kojoj se pominju cveće ili voćke ima jaaake sexualne metafore.

znam :) a tek decije pesmice
djiha djiha cetri noge sve cetiri krute :lol:
 

Back
Top