Пост

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
прочишћење..као што се тело чисти од лоших намирница конзумирајући само хлеб и воду..што неки сматрају пошћењем..суштина је да у времену поста се човек уздржава од рђавих мисли..неимање рђавих мисли се неће ипак постићи уздржавањем..већ имањем позитивних..

статистички..просечно интелигентан човек дневно произведе око 80 000 мисли..чак 85% тих мисли са собом носи негативну конотацију..негативну рђаву енергију..јер свака мисао била она изговорена или не ..је стварна и као таква поседује моћ да обликује стварност..

да ли човек само у време поста треба да мисли позитивно..не дозвољавајући негативним мислима да имају примат..или то човек треба да ради увек и у свакој прилици колико је то у његовој моћи?
 
Post, kako god ga zvali, postoji kao pojava među svim civilizacijama, i u svim religijama.. da li je negde ograničen samo na sveštenike, ili se odnosi , kao kod nas, i na obične ljude, koji nisu život posvetili ni religiji, ni filozofiji, ni bilo kakvom drugom vidu mentalnog pročišćenja, ima za cilj pročišćenje misli.
Ne znam koliko sam se precizno izrazila, ali mislim da je stvar u traženju ravnoteže - ako se previše posvetimo telelesnim zadovoljstvima, i materijalnim stvarima, zapuštamo svoju duhovnu i mentalnu stranu - narušavamo sopstvenu ravnotežu i sklad između duha i tela.
U vreme nastajanja tih pravila u vezi posta, ma gde, ljudi nisu bili pismeni, obrazovanje je bila...nepoznata kategorija za ogromnu većinu.. i jedini način da se ljudi održe u koliko-toliko uravnoteženom psihofizičkom stanju (i zdravlju) je bila ta, da im se odredi neko vreme za post... Nije bilo moguće, u ta vremena, kada se češće umiralo od gladi nego od prejedanja, ograničavati ljudima vrstu hrane (dijetu, zdravu ishranu....), jer su, da bi uopšte preživeli, jeli šta su imali.
Svi znamo da se posle nekog slavlja sa obilnom i "teškom" ishranom, ne osećamo baš najsposobniji za intelektualne napore, ili filozofske rasprave (osim ako tako ne nazovemo pijano tlapljenje gostiju posle ručka..:) )
Ne želim time da kažem da u današnje vreme post nije potreban, ali nije ni nemoguće održati "bistar um" ukoliko čovek "jede da bi živeo" umesto da, kao većina ljudi u zemljama u kojima se ne gladuje, "živi da bi jeo".
A čistota misli je posledica niza faktora, među kojima je post samo jedan od mnogih, koji ima funkciju da to olakša.
Koliko ja mislim da znam, post se odnosi na sva telesna zadovoljstva (i piće, i seks...:) ), ne samo na hranu, i na "uzdržavanje od loših misli i dela" ne u smislu "apstinencije", kao nekog vida žrtvovanja, (a kad prođe post, možemo se baviti lošim mislima?), već je, kao celina, usmeren na to, da se čovek bar povremeno okrene svojoj mentalnoj i duhovnoj komponenti, koja je, u stalnoj borbi za opstanak, često zapostavljena.
 
Пост

Пост је средство које православном хришћмаже у изградњи спасења, а које се састоји у уздржавању од извесне врсте хране, од рђавих мисли, жеља и дела, као и у умножавању молитава, доброчинства, а исто тако и у ревности упражњавања свих хришћанских врлина. Циљ поста је очишћење тела, а изнад свега прослављање Бога и поштовање његових светих. Постећи, православни хришћани се непрестано сећају Христових страдања за њихово спасење.

Пост налазимо у скоро свим религијама, у разним облицима; као израз кајања и туге, као средство умилостивљења, чишћења и доласка до вишег степена духовног сазнања и узрастања и као припрену за исвесне религијске обреде. У Старом и Новом завету такође се много говори о посту, као божанској установи и одредби. У Старом завету Мојсије је постио 40 дана на Синају (не једући ништа), да би се удостојио да од Бога прими Десет Божјих заповести. Исто тако, и Нови завет је препун примера поста. Господ Исус Христос је попут Мојсија постио 40 дана на Гори Кушања, а постили су и свети апостоли, као и сви прави хришћани. Јер, у хришћанству, први подвиг који стоји пред човеком, јесте испуњење прве Божје заповести, коју је Бог дао још нашим прародитељима у рају:“Само рода с оног дрвета усред врта не једите и не дирајтеу њ, да не умрете“(Пост 3,3). А то је заповест о посту , тј. о уздржању. Нарушавање заповести о посту(Адам ту заповест није одржао) први је грех. Зато и први подвиг човека у ослобођењу од греха, јесте држање поста. Пост је, дакле, прва неопходност на путу нашег спасења, а Црква га сматра као врло важну и значајну установу за духовни и телесни живот.

Пост има две стране: телесну и духовну. Телесни пост је уздржавање од извесних јела и алкохолних пића, а по строгости, или начину уздржавања, постови се деле у пет категорија: 1) потпуно уздржавање од (сваке врсте) јела и пића (чак и вода), као прва три дана Великог поста и Велики петак; 2) сухоједење, узимање „суве хране“, без уља и вина, једанпут на дан, и то у 9. Час (око 3 сата после подне); 3) једење јела спремљеног само на води (код нас познат као строги пост пред причешће); 4) узимање јела и вина, са уљем два пута дневно; и 5) једење рибе и пијење вина ( најблажи начин поста). узимање хране више од једанпут на дан зове се ублажење поста, а када се узимају уље и вино, тада се чини разрешење поста. постоје четири врсте разрешења поста: 19 разрешење „на све“; 2) разрешење „на јаја и млечне производе“; 3) разрешење „на рибу“; 4) разрешење „на вино и уље“. Треба напоменути да поред установе одређених дана и периода поста од стране Православне цркве, регулисање питања разрешења за сваког верника посебно се оставља расуђивању његовог духовног оца, који понекад поступа са снисхођењем, дакле према слабостима човека и према мери на корист његове душе. Духовни пост је уздржавање од грешних мисли, жеља и дела, уз умножење молитве и хришћанских врлина.

Постови се деле у две групе: на једнодневне и вишедневне. Једнодневни постови су: свака среда и петак преко године (осим такозваних трапавих седмица), Усековање главе св. Јована Крститеља (29. августа/ 11. септембра), Крстовдан (14/27. септембра) и Крстовдан (5/18. јануара). Вишедневни постови су они које је Црква установила пред велике празнике. Постоје четиеи вишедневна поста: Васкршњи (Велики или Часни) пост, Божићни пост, Госпојински пост и Пост светих апостола (Петровдански пост).
 
хмм..па јел човек адам умро кад је јео са тог дрвета?:think:
по старом завету није умро..већ је стекао свест о добру и злу..самим тим цитатом који си навео Бог очито лаже адама:think:
 
да ли човек само у време поста треба да мисли позитивно..не дозвољавајући негативним мислима да имају примат..или то човек треба да ради увек и у свакој прилици колико је то у његовој моћи?

Dobro je pitanje. Čovek uvek i u svakoj prilici treba da misli pozitivno...
Šta god bio taj Hrišćanski post, ideja je dobra. :mrgreen:
 
хмм..па јел човек адам умро кад је јео са тог дрвета?:think:
по старом завету није умро..већ је стекао свест о добру и злу..самим тим цитатом који си навео Бог очито лаже адама:think:

Ima tu, oko tog jedenja ploda tog drveta.. nešto drugo...
Malo su te biblije prepisivane, pa prevođene...a i mnogi to što tamo piše tumače na sebi svojstven način (koji nije pogrešan, ali se postavlja pitanje ko šta tu razume bukvalno, a ko metaforički), prema svojim saznanjima i kako su ih učili.
Ja bih to posmatrala malo šire...
Dok nije pojeo plod tog drveta, Adam je bio uravnotežen, božjom voljom, sam po sebi, to mu je bila osobina. Nije znao ništa o postojanju dobra i zla, i bio besmrtan. Onog momenta, kada je postao svestan postojanja dobra i zla (i znanja za koje, i sada smo svedoci, nije bio spreman), dobio je i mogućnost da sam odlučuje i bira - on je postao odgovoran za svoja dela...i smrtan - telom, jer, duša je i dalje ostala besmrtna.

Mislim da se ta tema, opisana na razne načine, provlači kroz sve religije na svetu. Pitanje izbora i posledica.
 
хмм..па јел човек адам умро кад је јео са тог дрвета?:think:
по старом завету није умро..већ је стекао свест о добру и злу..самим тим цитатом који си навео Бог очито лаже адама:think:

:roll::roll::roll:

Све док је слушао Божију заповест и није јео са дрвета познања добра и зла Адам је био бесмртан

а затим је постао смртан (телом али не и душом)


Tommaso Masaccio

1401 - 1428

Adam si Eva goniti din paradis

Locul nasterii: San Giovanni, Italia

adam_and_eva_banished_from_paradise.jpg
 
Dobro je pitanje. Čovek uvek i u svakoj prilici treba da misli pozitivno...
Šta god bio taj Hrišćanski post, ideja je dobra. :mrgreen:

Ne postoji samo u hriscanskoj religiji post.Muslimani recimo imaju post takodje i oni cak ne konzumiraju ni vodu..
Sustina posta je u pozitivnom misljenju,ciscenju misli od loseg..Nije samo hrana u pitanju.Kazu da greh ne ulazi na usta vec iz nje izlazi;)
 
:roll::roll::roll:

Све док је слушао Божију заповест и није јео са дрвета познања добра и зла Адам је био бесмртан

а затим је постао смртан (телом али не и душом)


адам је протеран из раја да не би јео и са дрвета живота и постао бесмртан "као и ми богови" (ово под наводницма и дословце пише у светом писмз..старом завету) адам није био бесмртан ..истеран је из раја баш зато да не би постао бесмртан једући и са другог дрвета ..дрвета живота ..које му је Бог такође забранио..као што је већ кушао плод дрвета знања добра и зла..бог се уплашио од адама да овај не постане и бесмртан и тако Њему раван

јес чито ти уопште стари завет?:think:
 
адам је протеран из раја да не би јео и са дрвета живота и постао бесмртан "као и ми богови" (ово под наводницма и дословце пише у светом писмз..старом завету) адам није био бесмртан ..истеран је из раја баш зато да не би постао бесмртан једући и са другог дрвета ..дрвета живота ..које му је Бог такође забранио..као што је већ кушао плод дрвета знања добра и зла..бог се уплашио од адама да овај не постане и бесмртан и тако Њему раван

јес чито ти уопште стари завет?:think:

7. А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива.

8. И насади Господ Бог врт у Едему на истоку; и онде намести човека, ког створи.

9. И учини Господ Бог, те никоше из земље свакаква дрвећа лепа за гледање и добра за јело, и дрво од живота усред врта и дрво од знања добра и зла.

10. А вода течаше из Едема натапајући врт, и оданде се делише у четири реке.

11. Једној је име Фисон, она тече око целе земље евилске, а онде има злата,

12. И злато је оне земље врло добро; онде има и бдела и драгог камена ониха.
13. А другој је реци име Геон, она тече око целе земље хуске.
14. А трећој је реци име Хидекел, она тече к асирској. А четврта је река Ефрат.

15. И узевши Господ Бог човека намести га у врту едемском, да га ради и да га чува.
16. И запрети Господ Бог човеку говорећи: Једи слободно са сваког дрвета у врту;
17. Али с дрвета од знања добра и зла, с њега не једи; јер у који дан окусиш с њега, умрећеш.

Ти си вероватно на ово мислио:

1. Али змија беше лукава мимо све звери пољске, које створи Господ Бог; па рече жени: Је ли истина да је Бог казао да не једете са сваког дрвета у врту?
Мат. 10:16 Откр. 12:9 Откр. 20:2

2. А жена рече змији: Ми једемо род са сваког дрвета у врту;
3. Само род с оног дрвета усред врта, казао је Бог, не једите и не дирајте у њ, да не умрете.
1 Мој. 2:16

4. А змија рече жени: Нећете ви умрети;
2 Кор. 11:3 1 Тим. 2:14

5. Него зна Бог да ће вам се у онај дан кад окусите с њега отворити очи, па ћете постати као богови и знати шта је добро шта ли зло.
Језек. 28:2

6. И жена видећи да је род на дрвету добар за јело и да га је милина гледати и да је дрво врло драго ради знања, узабра род с њега и окуси, па даде и мужу свом, те и он окуси.
Рим. 5:12

7. Тада им се отворише очи, и видеше да су голи; па сплетоше лишћа смоковог и начинише себи прегаче.
8. И зачуше глас Господа Бога, који иђаше по врту кад захлади; и сакри се Адам и жена му испред Господа Бога међу дрвета у врту.
Јов 31:33 Јов 38:1 Псал. 139:1

9. А Господ Бог викну Адама и рече му: Где си?
1 Мој. 4:9

10. А он рече: Чух глас Твој у врту, па се поплаших, јер сам го, те се сакрих.
Јов 23:15 1 Јов. 3:20

11. А Бог рече: Ко ти каза да си го? Да ниси јео с оног дрвета што сам ти забранио да не једеш с њега?
12. А Адам рече: Жена коју си удружио са мном, она ми даде с дрвета, те једох.
Приче 28:13 Јаков 1:13

13. А Господ Бог рече жени: Зашто си то учинила? А жена одговори: Змија ме превари, те једох.
14. Тада рече Господ Бог змији: Кад си то учинила, да си проклета мимо свако живинче и мимо све звери пољске; на трбуху да се вучеш и прах да једеш до свог века.
Иса. 65:25 Мих. 7:17

15. И још мећем непријатељство између тебе и жене и између семена твог и семена њеног; оно ће ти на главу стајати а ти ћеш га у пету уједати.
4 Мој. 21:6 Јован 5:46 Рим. 16:20 Јевр. 2:14 1 Јов. 3:8

16. А жени рече: Теби ћу многе муке задати кад затрудниш, с мукама ћеш децу рађати, и воља ће твоја стајати под влашћу мужа твог, и он ће ти бити господар.
Јован 16:21 1 Тим. 2:15

17. Па онда рече Адаму: Што си послушао жену и окусио с дрвета с ког сам ти забранио рекавши да не једеш с њега, земља да је проклета с тебе, с муком ћеш се од ње хранити до свог века;
1 Мој. 8:21 Јов 5:7 Проп. 2:23

18. Трње и коров ће ти рађати, а ти ћеш јести зеље пољско;
19. Са знојем лица свог јешћеш хлеб, докле се не вратиш у земљу од које си узет; јер си прах, и у прах ћеш се вратити.
Рим. 8:20 1 Кор. 15:21 1 Кор. 15:47

20. И Адам надеде жени својој име Јева, зато што је она мати свима живима.
21. И начини Господ Бог Адаму и жени његовој хаљине од коже, и обуче их у њих.
22. И рече Господ Бог: Ето, човек поста као један од нас знајући шта је добро шта ли зло; али сада да не пружи руку своју и узбере и с дрвета од живота, и окуси, те до века живи.
1 Мој. 2:9 1 Мој. 3:5
 
Poslednja izmena:
22 ГОCПОД Бог рeчe: » Eво кaко је човек поcтaо једaн од нac[26] по cпознaвaњу cрeћe и нecрeћe. Caдa нeк' нe пружи руку дa би узeо такође ca cтaблa животa, јео c њeгa и вечно живио! «

ето кључне ствари човековог изгнанства из раја..није умро кушајући са дрвета знања..и итеран је да не би узео и са стабла живота и вечно живео(био бесмртан)
 
Poslednja izmena:
Ako pogledamo malo celu stvar izvan zvaničnog ili opšte prihvaćenog tumačenja, čovek nije bio, a nije ni sada, zreo za znanja kojima raspolaže - to se vidi i po tome kako ta znanja koristi - pa je logično da bi stvar bila još gora da je besmrtan, jer bi, verovatno, uništio univerzum.
Naravno, u svim religijama, postoji osnovna predpostavka, da se besmrtnost mora na neki način zaslužiti.
Ne mogu da se otmem utisku da je to, u stvari, upozorenje za budućnost.
 
Ne postoji samo u hriscanskoj religiji post.Muslimani recimo imaju post takodje i oni cak ne konzumiraju ni vodu..
Sustina posta je u pozitivnom misljenju,ciscenju misli od loseg..Nije samo hrana u pitanju.Kazu da greh ne ulazi na usta vec iz nje izlazi;)

Naravno. Nego spomenuh Hrišćane jer ih ipak ima najviše u okruženju. :mrgreen:
 
Ako pogledamo malo celu stvar izvan zvaničnog ili opšte prihvaćenog tumačenja, čovek nije bio, a nije ni sada, zreo za znanja kojima raspolaže - to se vidi i po tome kako ta znanja koristi - pa je logično da bi stvar bila još gora da je besmrtan, jer bi, verovatno, uništio univerzum.
Naravno, u svim religijama, postoji osnovna predpostavka, da se besmrtnost mora na neki način zaslužiti.
Ne mogu da se otmem utisku da je to, u stvari, upozorenje za budućnost.

Иначе, недавно сам читао да су генетичари успели да издвоје ген старења - тако да је и бесмртност како су објаснили можда могућа...:cool:
 
Иначе, недавно сам читао да су генетичари успели да издвоје ген старења - тако да је и бесмртност како су објаснили можда могућа...:cool:
u svakom slucaju to nebi bila besmrtnost..jer bi takav genetski modifikovan covek mogao biti ubijen metkom medju oci carne zar ne?

besmtrnosti se u osnovi protivi zakon o odrzanju energije..ali covek bi mogao ziveti recimo hiljadu godina..:think:
 
:super::super::super:

Ајде!
Али код њих се пости ради поста...а код Божије Цркве = Православље....се пости ради Причешћа,,јединства са Богом...


Kod svih je svrha posta neka vrsta pročišćenja, ma kako ga oni nazivali.
Poste i ljudi koji nisu religiozni, kada žele da se bave meditacijom, čak i ako se njome bave samo radi psihičkog zdravlja ili jasnijih misli.
 
evo kako ja dozivljavam post
post je za mene suzdrzanje od telesnih zadovoljstava> hrane, sexa, pica, pa i gresnih mesli. u toku posta covek malo vise treba da se p[osveti molitvi, da cini dobra dela, da prasta i ide na ispovest...
 
Pa pre svega ja jednu osobu na ovom svetu ne znam da posti kako treba. Tj. svi koriste post umesto dijete i ajde da se pravimo da to zapravo rade zbog posta, pa i zgob manje bolesnog razloga - jačanja volje.....

I dalje ne znam šta predstavljaju "rđave misli" i kako je neko pobrojao "misli" uopšte. Šta, reči? Rečenice? Šta je misao?
 
Kod svih je svrha posta neka vrsta pročišćenja, ma kako ga oni nazivali.
Poste i ljudi koji nisu religiozni, kada žele da se bave meditacijom, čak i ako se njome bave samo radi psihičkog zdravlja ili jasnijih misli.

медитација је део будизма, значи има везе са том паганском религијом...
пост, је више-наменски и тако и користан...али његов пун потенцијал се изражава кроз Хришћански(Православни) пост, где се после духовно-физичког поста, сједињујемо са Богом кроз Причест и Литургију!
Заједницу....

Остале врсте "постова" немају смисла...
 
evo kako ja dozivljavam post
post je za mene suzdrzanje od telesnih zadovoljstava> hrane, sexa, pica, pa i gresnih mesli. u toku posta covek malo vise treba da se posveti molitvi, da cini dobra dela, da prasta i ide na ispovest...

Браво...битнији, од физичког је духовни пост..битан је и физички, али џаба физички, ако нема духовног!

СВАКА ЧАСТ!
 

Back
Top