Ако ошамарите своје дете-правац у затвро!

Слажете ли се са овим предлогом закона?


  • Ukupno glasova
    81
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Невладине организације формирају пројекат закона по којем родитељ би починио кривично дело насиља чак и малом применом силе на дете, то јест у колико би и ошамарио дете или га пак лупио по задњици:

http://www.politika.rs/pogledi/Slobodan-Antonic/CHUVARI-DECE-OD-RODITELJA.sr.html

Криминализација свих родитељских телесних казни, укључив и оне најблаже и за најмлађи узраст, у супротности је са најбоље схваћеним интересима саме деце

Група од шест ученика, који су представљени као активисти НВО „Беосупорт”, предала је 20. октобра заштитнику грађана Саши Јанковићу захтев да се законом забрани свако физичко кажњавање деце. Једно дете-активиста је истакло да је неопходно донети закон којим би се кривично гонили родитељи због „сваког облика физичког кажњавања, укључујући и обичан шамар или физичко гуркање детета”. „Не постоји ниједна позитивна страна таквог облика дисциплиновања”, речено је, уз опаску да је тај модел понашања чак и „извор нарастајућег вршњачког насиља”!

Ова посета шесторо малих активиста заштитнику грађана била је медијски веома атрактивна. Она је привукла много више пажње од конференције за новинаре 18 НВО, у октобру прошле године. И оне су тражиле да се забрани свако телесно кажњавање деце и „хитно успостављање одговарајућих независних механизама пријављивања случајева телесног кажњавања”. Пре свих деца треба да буду та која ће да „правовремено обавесте надлежне институције” уколико их родитељи ударе. Да би она то могла, претходно морају бити „едукована”. Зато се захтева „доследно и континуирано укључивање и учешће деце у информисање, правовремено препознавање и спречавање телесног кажњавања”.

Део тог едуковања јесте предмет „грађанско васпитање”. Већ сада се у уџбенику из овог предмета за први и други разред основне школе (стр. 33) од деце тражи да упишу да ли их је родитељ „ударио” или „почупао за косу”. У Приручнику за наставнике, из истог предмета, затим се тражи да се са ученицима „на основу добијених одговора анализира лош однос према детету”, да се „на паноу забележи која су права детета повређена”, односно да се још једном понове „наставне јединице које се односе на кршење дечјих права од стране одраслих” (стр. 31).
 
Neki navode: "Batina je iz raja izašla" a neki dodaju "zato što joj tamo nije mesto"

Zna se tačno šta je nasilje u porodici (član 297 Porodičnog Zakona Srbije iz 2005)

Kada je reč o fizičkoj intervenciji, roditelj ne sme ni na koji način da nanese telesnu-e povrede detetu
PZS 2005 konačno uvodi razliku između nanošenja povrede sopstvenoj deci, ili nekom drugom maloletniku, i predviđa specifične sankcije, a pored njih, da mogu se izreći i neke koje predviđa Krivični Zakonik Srbije 2005.

Po mom mišljenju, ovakav "zakon" koji predviđa kažnjavanje za bilo koji oblik fizičke intervencije, neće nikada zaživeti, jer sastavni deo vaspitanja, s druge strane i vršenja zaštitničke funkcije (jedne od bitnih funkcija porodice) jeste fizička intervencija.

Kao primer: Teško je detetu objasniti na koji način električna energija može da usmrti čoveka i kao efikasan, ja bih dodao jedini način jeste da "malo dobije po dupetu". To je jedna od sankcija koje dete razume, i koje će mu "pomoći da opstane"- postojala od davnina, postojaće.

Naravno, intervencija mora biti umerena,razumska i pedagoška.
 
Poslednja izmena:
Ja kao roditelj ne tučem svoju decu i mislim da je u redu da se ovo zakonski uredi. S druge strane mislim da se današnjoj deci "titraju jajca" i kao takvi su mnogo razmaženi, metiljavi i pate od nedostatka poštovanja. A to se mora u školi i kući, ipak, ponekad regulisati adekvatnim kaznama (naravno ne fizičkim).

PRIMER:
Pre 20tak godina, moja prijateljica je (kao dete) zastala ispred nekog minhenskog izloga i zaplakala za nekom igračkom. Njena majka (inače veoma civilizovana žena) joj je posle bezuzspešnih pokušaja da je odvuče, udarila šamar. 3 minuta kasnije su bežali ispred podivljale rulje nemačkih tetkica koje su ih ganjale i dozivale policiju...
 
Ne mogu a da vam ne ispricam jedan dozivljaj iz aviona od pre nekoliko godina ....Vracala sam se iz Amsterdama i tu je bilo i dosta nasih putnika iz Kanade
Jedan mladji bracni par sa detetom od 6 godina sedeo je preko puta mene , delovali sretno , vrlo zadovoljno , prateci klinca koji je kao i svako dete vrsljao po sedistima , prolazu . Klinja presladak , velikih okica , zivo dete koje je tata pokusavao da obuzda da ne bi smetao drugim putnicima.
Dete govori srpski a pritom je rodjen u Kanadi i prvi put dolazi u Beograd.
U nekom momentu tati valda vec neprijatno i onako glasno pita dete '' Marko sta ti je tata obecao kad dodjemo u Beograd ????'' .....a dete odgovara sa sirokim osmehom , okicama sto cakle , svo zadovoljno ...''batineeee''.........svi smo popadali od smeha.
Elem , tamo je zabranjeno udariti decu ......ali zalili su se da im je ponekad ''zafalila ''mala vaspitna mera .
 
Невладине организације формирају пројекат закона по којем родитељ би починио кривично дело насиља чак и малом применом силе на дете, то јест у колико би и ошамарио дете или га пак лупио по задњици:

http://www.politika.rs/pogledi/Slobodan-Antonic/CHUVARI-DECE-OD-RODITELJA.sr.html

Криминализација свих родитељских телесних казни, укључив и оне најблаже и за најмлађи узраст, у супротности је са најбоље схваћеним интересима саме деце

Група од шест ученика, који су представљени као активисти НВО „Беосупорт”, предала је 20. октобра заштитнику грађана Саши Јанковићу захтев да се законом забрани свако физичко кажњавање деце. Једно дете-активиста је истакло да је неопходно донети закон којим би се кривично гонили родитељи због „сваког облика физичког кажњавања, укључујући и обичан шамар или физичко гуркање детета”. „Не постоји ниједна позитивна страна таквог облика дисциплиновања”, речено је, уз опаску да је тај модел понашања чак и „извор нарастајућег вршњачког насиља”!

Ова посета шесторо малих активиста заштитнику грађана била је медијски веома атрактивна. Она је привукла много више пажње од конференције за новинаре 18 НВО, у октобру прошле године. И оне су тражиле да се забрани свако телесно кажњавање деце и „хитно успостављање одговарајућих независних механизама пријављивања случајева телесног кажњавања”. Пре свих деца треба да буду та која ће да „правовремено обавесте надлежне институције” уколико их родитељи ударе. Да би она то могла, претходно морају бити „едукована”. Зато се захтева „доследно и континуирано укључивање и учешће деце у информисање, правовремено препознавање и спречавање телесног кажњавања”.

Део тог едуковања јесте предмет „грађанско васпитање”. Већ сада се у уџбенику из овог предмета за први и други разред основне школе (стр. 33) од деце тражи да упишу да ли их је родитељ „ударио” или „почупао за косу”. У Приручнику за наставнике, из истог предмета, затим се тражи да се са ученицима „на основу добијених одговора анализира лош однос према детету”, да се „на паноу забележи која су права детета повређена”, односно да се још једном понове „наставне јединице које се односе на кршење дечјих права од стране одраслих” (стр. 31).

hmmm
ovo je mnogo komlexno pitanje

istina je da neki isfrustrirani majmuni ubijaju boga u detetu shatro u vaspitne svrhe
a daleko od toga da im je vaspitanje cilj... i njih treba hapsiti, al kako oceniti bash za svaki sluchaj...

istina je da je moguce lepo vaspitati dete i bez batina

ali je josh veca istina da to treba umeti.
a to ako neko nema osecaj, mora da nauchi.
a da bi nauchio, :D e pa za to treba da se organizuje kurs ;)

i da se izdaje sertifikat

znachi - polozish da umesh da vaspitavash decu
i mozesh da ih imash

mala shala... al... nije ovo tako jednostavan problem.
tako da cu da preskochim glasanje.

protiv nasilja sam, ali nishta ne nervira kao razmazeno i nevaspitano dete,
koje posle prerasta u DSSovca :(

a ta poshast ne treba nikom!
 
Psiholoski gledano, kako cete detetu od dve godine objasniti sta sme, sta ne, ako dete nije na tom uzrasnom nivou dovoljno kognitivno zrelo da razume ono sto mu govorite, vec i dalje svet spoznaje taktilno, putem cula. Stoga vaspitna mera poput batina nije nesto sto treba demonizovati. Medjutim, ono sto je moj deda govorio mom ocu, a zatim i moj otac meni, zadnjica je za to kao stvorena (razumljivo bez koznih kaiseva, pruteva, kablova i sta ti znam). Svako udaranje deteta po telu i glavi svakako treba kazniti i zatvorski. Ali, ne treba ici tako daleko i za strog pogled hapsiti roditelje. Pomalo me to podseca na Orvela i onaj deo u 84. kada deca optuzuju oca da je ``skrenuo`` s pravog puta, nakon cega ovaj bude likvidiran. Takav stav nas uvodi u staljinisticko drustvo gde bi deca mogla roditelje da optuze za maltretiranje ako im nije kupljena cokolada.
 
svoje dete nisam tukla - sem varjacom par puta kad je bas bila mala, pa sam se sve nadala da se nece secati toga kad poraste..

al mi se jednom omakla ruka pa se varjaca preko njene guze polomila..valjda se slozile sile, sta li je..

al stvarno nisam jako zamahnula..nisam bila ni nesto mnogo ljuta na nju tada..
e to mi je zapamtila!

kad je porasla na sav glas je sirila ``trac``da sam je ubijala od batina i da sam kad bi me ruka zabolela od udaranja nastavljala sa varjacama i da bih prestajala iznemogla tek kad bi istu o nju slomila..


moje dete je razumno.
nisam je kaznjavala.
sve bi resile razgovorom i dogovorom.

dok nije napunila 16 g i nisu joj se uzburkali hormoni.

tad nije cula vise nista od onoga sto sam joj pricala.
kad bih pokusala da je kaznim (od batina sam davno digla ruke.ko ce to da savlada), rekla bi mi - ti me nisi nikad kaznjavala, kako mislis sada? uradicu to i to - i sta mi mozes?

e onda sam u takvim kriznim momentima potezala rezervu - socijalna sluzba.
rekla sam - uradi, dok si maloletna ja odgovaram za tebe. ako neces mene da slusas, zakon je to sve lepo regulisao - ima koga hoces.

upalilo je.
rekoh vec, moje dete je razumno.
odgajila sam dobru i korisnu jedinku ovog drustva.
 
uptreba sile se treba ograniciti u smislu da se dete fizicki ne zlostavlja...ali nekad i pored silne price i objasnjavanja najbolje upali par puta po dupetu...ja ne mislim da ce to dete da izfrustrira..samo mislim da dete stalnim nudjenjem izbora i obajsnjavanjem dovedete u situaciju a bome i sebe da se pitate u kojoj fazi objasnjena ste pogresili kada je dete izabralo sladoled a ne i supu koju ste ponudili
deca znaju strasno da zloupotrebljavaju vesu nedoslednost i popustljivost..mislim da doza pitanja u njihovim glavama sta ce reci mama i tata na nesto nedozvoljeno..treba da postoji..mene je mama par puta u zivotu cusnula..uopste ne mislim da sam zlostavljena..ali na jezik u pubertetu koji se vuce po zemlji nekad je odgovr samar da se jezik ponovo zamota u vikler...u svemu treba imati granice..pa i u vezivanju ruka roditeljima u upotrebi metoda za vaspitavanje..nemojte protumaciti da sam za batine..ali nisam za ukidanje da se nekad malko lupi..pa ljudi smo..valjda mozemo da se kontrolisemo...ja sam prisustvovala jednoj sceni kao posmatrac..kada je otac detetu udario samar..i niko od prisutnih tog momenta nije zalio dete jer je taj isti pubertetlija svoju nastavnicu koja je uzpud budi receno bila prisutna dan pre toga zapisavao sa prozora skole
reakcija oca je po meni bila neophodna..bas takva..a tek posle objasnjenje
 
Ma sta znam.. Ko sto je receno na pocetku, ima razlike od malog udaranja po guzi i premlacivanja deteta. i mislim da je glupo i nesvrsihodno zabraniti svaki od ovih oblika kaznjavanja, jer ce onda deca biti ili jos razmazenija, ili ce roditelji potezati za gorim kaznama (sta je gore: da ga lupis po guzi ili zatvoris na dva sata u mracnu sobu a ono udara o vrata i place?) Znam dosta majki koje ne veruju u fizicku kaznu ali ovako nesto priredjuju svojoj deci, jer smatraju da je uzasno i grozno lupiti dete po guzi.

Blaga fizicka kazna je dobra za dete, naravno ako je to zaista malo lupanje po guzi, tako ensto, i ako nije svaki dan po dvadeset puta dnevno. Dete vrlo dobro zna da to zapravo znaci da je preteralo i da je razocaralo roditelje... Ne znam kako, ali zna. I ja se dan danas secam jednog jedinog puta kada me je tada udario, bukvalno me je prstima lupnuo po licu, a plakala sam satima jer sam tacno znala koliko sam ga razocarala. I nikada posle toga nisam ponovila gresku. S druge strane, moja keva je imala foru da baca stvari kroz prozor kada je iznerviram ili necu da sklonim stvari. Ne bi me ni dotakla, ali bi uzela knjigu ili nesto tako i bacila kroz prozor. Kada sam imala oko 4 godine spakovala je moje razbacane igracke u kutiju i odnela ih do kontejnera (pa je baka trcala za njom, vadila igracke iz kontejnera i prala). Verujte, to je bio gori sok od tatinog samara i dan-danas mislim da je bilo surovo i nepravedno (ne kazem da je moja mama surova, ali bas joj nije bila fora sa tim bacanjem stvari).

U nekom uzrastu, racionalno ubedjivanje kod dece ne pali. Moras da ga naucis necemu, osim ukoliko zelis da non stop stojis pored njega. Uostalom, na zapadu mogu da kake koliko hoce, tamo i onako svaka porodica ima bebi siterku, koja je placena da non stop pazi na dete i koja i nema cilj da ga vaspita vec da ga pricuva.

PS-nemojte pogresno da me razumete, nisam za maltretiranje dece, cak ni da fizicko kaznjavanje, ma kako blago bilo, bude jedini nacin vaspitanja... Ali ne mislim da ikome lupkanje po guzi (pa i preko pelena) zaista moze da nanaese psihicki bol.
 
Psiholoski gledano, kako cete detetu od dve godine objasniti sta sme, sta ne, ako dete nije na tom uzrasnom nivou dovoljno kognitivno zrelo da razume ono sto mu govorite, vec i dalje svet spoznaje taktilno, putem cula. Stoga vaspitna mera poput batina nije nesto sto treba demonizovati. Medjutim, ono sto je moj deda govorio mom ocu, a zatim i moj otac meni, zadnjica je za to kao stvorena (razumljivo bez koznih kaiseva, pruteva, kablova i sta ti znam). Svako udaranje deteta po telu i glavi svakako treba kazniti i zatvorski. Ali, ne treba ici tako daleko i za strog pogled hapsiti roditelje. Pomalo me to podseca na Orvela i onaj deo u 84. kada deca optuzuju oca da je ``skrenuo`` s pravog puta, nakon cega ovaj bude likvidiran. Takav stav nas uvodi u staljinisticko drustvo gde bi deca mogla roditelje da optuze za maltretiranje ako im nije kupljena cokolada.

Upravo to. Imam bas neke dobre prijatelje koji imaju dvoje male dece i ne tuku ih vec sve pokusavaju lepo da im objasne zasto nesto ne sme da se radi i sl. i deca su uzasna. Posle pola sata provedenih tamo izgubis volju da ikada imas dete.Cak sta vise prestao sam i da im idem u goste posto je neizdrzivo.Kazne tipa zabrana gledanja crtaca,kompjutera,cokolade..itd ne pale nista.Jedino ortakovog caleta slusaju tj svog dedu posto njemu kad pukne odmah pada sibanje po guzici tako da kad im on kaze nesto slusaju bez pogovora.
 
Da se razumemo, i kod nas je zabranjeno udarati decu!

Potrebno je samo da počnete da razlikujete udaranje u smislu nanošenja povreda,
i pedagoško "udaranje" pre bih upotrebio izraz intervencija.

Dakle šamar nije udaranje. Pa i kod odraslih, šamar nema ulogu nanošenja fizičkog bola, već povredu dostojanstva i ugleda, i tako se tretira.

a sto mislis da dijete nema dostajanstva...?
i da za dijete to nije uzasno ponizavajuce ?
i kako ce se dijete nauciti dostojanstvu (znaci cijenu samoga sebe, spoznaja samovrijednosti) ako se u razvoju "pedagoski" samara...
p.s. ja mog sina nisam nikada, ni pedagoski ni bilo kako drugacije, samarala, i on skoro nikada, ili rijetko krsi dane norme ponasanja...a kad to ucini, svjestan je konzekvence koja iz njegovog ponasanja proizilazi...i slijedeci put ce dobrano razmisliti dali ce gresku ponoviti...i mislim da je bitno dijetetu objasniti zasto jew izvjesno ponasanje nepozeljno, zabranjeno itd., vecina dijewce ako im se objasni strpljivo to razumiju i akceptiraju
 
decu ne treba tuci deci se bar moze recima objasniti samo treba pokazati strpljenje za njih

tako se uzgajaju zdrave i sposobne osobe koje imaju postovanja - shamarima se ne postize nista osim fizickog maltretiranja slabijih od sebe

Mislim da su kreteni svi roditelji koji tuku decu i treba da idu u zatvor

A ako dodje do toga da ih dete toliko iznervira da bi podigli ruku da ga udare nek dobro izanaliziraju zbog cega svega je do toga doslo. Deca se ne vaspitavaju 3 minuta pre nego naprave neku takvu gresku da bi pozeleli i krenuli da ih udarite iza toga obicno bude jedno vreme mnogo loseg odnosa roditelj - dete

da ne tupim vilicu smatram to vrlo inferiornom metodologijom vaspitanja i vishe nego nehumanom

G_F
 
Upravo to. Imam bas neke dobre prijatelje koji imaju dvoje male dece i ne tuku ih vec sve pokusavaju lepo da im objasne zasto nesto ne sme da se radi i sl. i deca su uzasna. Posle pola sata provedenih tamo izgubis volju da ikada imas dete.Cak sta vise prestao sam i da im idem u goste posto je neizdrzivo.

Deca tvojih prijatelja se ponašaju tako zato što su zapostavljena, u pravom smislu te reči. Detetom se mora baviti, dete nije biljka koju posadiš i gledaš kako raste.
 
a sto mislis da dijete nema dostajanstva...?
i da za dijete to nije uzasno ponizavajuce ?
i kako ce se dijete nauciti dostojanstvu (znaci cijenu samoga sebe, spoznaja samovrijednosti) ako se u razvoju "pedagoski" samara...
p.s. ja mog sina nisam nikada, ni pedagoski ni bilo kako drugacije, samarala, i on skoro nikada, ili rijetko krsi dane norme ponasanja...a kad to ucini, svjestan je konzekvence koja iz njegovog ponasanja proizilazi...i slijedeci put ce dobrano razmisliti dali ce gresku ponoviti...i mislim da je bitno dijetetu objasniti zasto jew izvjesno ponasanje nepozeljno, zabranjeno itd., vecina dijewce ako im se objasni strpljivo to razumiju i akceptiraju

A sta bi radila da on cesto krsi "norme ponasanja"?
I uopste, na koji nacin kaznjavas svoje dijete kada nesto zabrlja?
 
Deca tvojih prijatelja se ponašaju tako zato što su zapostavljena, u pravom smislu te reči. Detetom se mora baviti, dete nije biljka koju posadiš i gledaš kako raste.

Deca nisu zapostavljena vec su razmazena.Da li ti znas sta znaci zapostavljen???
Mada i ti primeri..moje dete ovako,moje ovako nemaju nikakve veze posto je svako dete posebno na svoj nacin.Jednostavno imas mirne dece,nemirne,agresivne....takav im je karakter i ne moze isti tip vaspitanja kakav recimo uspesno primenjuje slavonija na svoje dete da se uspesno primeni na neko drugo.
 
Poslednja izmena:
uptreba sile se treba ograniciti u smislu da se dete fizicki ne zlostavlja...ali nekad i pored silne price i objasnjavanja najbolje upali par puta po dupetu...ja ne mislim da ce to dete da izfrustrira..samo mislim da dete stalnim nudjenjem izbora i obajsnjavanjem dovedete u situaciju a bome i sebe da se pitate u kojoj fazi objasnjena ste pogresili kada je dete izabralo sladoled a ne i supu koju ste ponudili
deca znaju strasno da zloupotrebljavaju vesu nedoslednost i popustljivost..mislim da doza pitanja u njihovim glavama sta ce reci mama i tata na nesto nedozvoljeno..treba da postoji..mene je mama par puta u zivotu cusnula..uopste ne mislim da sam zlostavljena..ali na jezik u pubertetu koji se vuce po zemlji nekad je odgovr samar da se jezik ponovo zamota u vikler...u svemu treba imati granice..pa i u vezivanju ruka roditeljima u upotrebi metoda za vaspitavanje..nemojte protumaciti da sam za batine..ali nisam za ukidanje da se nekad malko lupi..pa ljudi smo..valjda mozemo da se kontrolisemo...ja sam prisustvovala jednoj sceni kao posmatrac..kada je otac detetu udario samar..i niko od prisutnih tog momenta nije zalio dete jer je taj isti pubertetlija svoju nastavnicu koja je uzpud budi receno bila prisutna dan pre toga zapisavao sa prozora skole
reakcija oca je po meni bila neophodna..bas takva..a tek posle objasnjenje

mislim da si rekla najbitnije (podebljano)
nedosljednost roditelja koju dijeca naravno koriste ( i nama je draza cokolada od mrkvice)
i po cemu ce se dijeca orijentirati i uciti svoje granice ako mi , kao roditelji, nismo dosljednji..znaci, stoji do nas...pa recimo uglavnom;)
 
decu ne treba tuci deci se bar moze recima objasniti samo treba pokazati strpljenje za njih

tako se uzgajaju zdrave i sposobne osobe koje imaju postovanja - shamarima se ne postize nista osim fizickog maltretiranja slabijih od sebe

Mislim da su kreteni svi roditelji koji tuku decu i treba da idu u zatvor

A ako dodje do toga da ih dete toliko iznervira da bi podigli ruku da ga udare nek dobro izanaliziraju zbog cega svega je do toga doslo. Deca se ne vaspitavaju 3 minuta pre nego naprave neku takvu gresku da bi pozeleli i krenuli da ih udarite iza toga obicno bude jedno vreme mnogo loseg odnosa roditelj - dete

da ne tupim vilicu smatram to vrlo inferiornom metodologijom vaspitanja i vishe nego nehumanom

G_F


da treba imati strpljenja
dakle
moja cerka je bila u setalici i stalno sve svlaica sa stola
svaki put kad krene rukom ja sam nezno govorila no no to se ne sme
i tako mesecima
ona je prilazila tom stolu i vukla vec unapred govoreci no no ne sme
posle jedno desetog puta prolivanja kafe po sebi..vode od cveca..jednog dana i ja sam bila nervozna i kad mi je vec drugi put svukla sa stola kafu
udarila sam je po prstima
bila je u soku jedno pola sata
ali....vise nikada nije prisla stolu da nesto svuce...hm
 
decu ne treba tuci deci se bar moze recima objasniti samo treba pokazati strpljenje za njih

tako se uzgajaju zdrave i sposobne osobe koje imaju postovanja - shamarima se ne postize nista osim fizickog maltretiranja slabijih od sebe

Mislim da su kreteni svi roditelji koji tuku decu i treba da idu u zatvor

A ako dodje do toga da ih dete toliko iznervira da bi podigli ruku da ga udare nek dobro izanaliziraju zbog cega svega je do toga doslo. Deca se ne vaspitavaju 3 minuta pre nego naprave neku takvu gresku da bi pozeleli i krenuli da ih udarite iza toga obicno bude jedno vreme mnogo loseg odnosa roditelj - dete

da ne tupim vilicu smatram to vrlo inferiornom metodologijom vaspitanja i vishe nego nehumanom

G_F

Ne znam imas li decu, ali ako nemas zelim da ih uskoro dobijes, pa ces uvideti kakva je razlika izmedju deteta od dve godine koje ne razume u cemu je pogresilo kada mu to uporno objasnjavas i deteta od pet-sest godina kada mu mozes sve objasniti i uvesti onaj Pavlovljev princip nagrada-kazna.
 

Back
Top