Sta kupiti: AMD Barton 2500+ ili Celeron 2600

  • Začetnik teme PC pocetnik
  • Datum pokretanja
P

PC pocetnik

Gost
:?: Znam da ponovo otvaram pitanje AMD vs Intel..Trebam da uzmem konfiguraciju za sto sveobuhvatniju namjenu. Dilema: da li da uzmem AMD Barton 2500+ sa MB Asus A7N8X-X ili Celeron 2600 sa MB Asus P4S8X-X? Znam da ta serija X bas i nije nesto,al',sta da se radi($$$). Ostale komponente tih dvaju konfiguracija(RAM,graficka,HDD...)su iste. Koju od te dve da uzmem a da ne pogresim? POMOZITE!!!
 
Nisam probao Prescott, ali znam lika koji ima Prescott 3.2 u makini... Pustao on testove i naravno, nije to bas nesto znacajno (cak, stavise, nekad ga i stari dobri 2.8c pobedi)...

Stari Intel-ov problem... Povecanje megaherca zahteva dublji pipeline... Dublji pipeline zahteva bolji sistem grananja da bi se efikasno koristio... i tako u krug... Medjutim, prescott na 3.4 je bolji od svih dosadasnjih PIV, bar u laboratorijskim uslovima...

Ma sve je to isto njesra... x86 treba da ga nema!!! A AMD je kriv sto x86 jos uvek postoji...
 
Incognito:
Umno poremecena osoba:
Ma uzmi bate Intel Pentium 4 Extreme Edition na 3.2 GHz :-)

Hmmm... po cemu je taj procesor bolji od ostalih PIV? Sem sto ima 2MB L2 cache-a... Procesor je malo preradjen samo da kazu AMD-u da i oni imaju konja za trku...

U medjuvremenu pojavio se mnogo bolji... PIV 3.4 na Prescott jezgru...

E ovo nisam znao................Svaka im cast!
Kad je izasao?
 
Ma sve je to isto njesra... x86 treba da ga nema!!! A AMD je kriv sto x86 jos uvek postoji...

Pa i nije bash... kriv je IBM shto je izabrao krsh zvani Intel 8086 za PC, a ne Motorolu 68000, a neckali su se. Da su to uradili, gde bi nam kraj bio...
Nego, shta mislish, koliko bi GHz imao tvoj Intel danas da nema AMD-a, i da li bi HT imao u procesoru danas, ili za 2 godine?
 
Da nije bilo AMD-a, PIV danas ne bi ni postojao, Itanium bi bio napravljen jos davne '96-'97, i Sun-ov UltraSPARC ne bi ugledao svetlost dana...

Svi bi mi danas radili na 64-bitnim RISC procesorima daleko naprednije arhitekture, sa ko zna cime vec... CISC bi verovatno bio koristen samo za prenosne uredjaje... Ali AMD je isuvise nesposoban (nema para i ljude) da razvije neki novi sistem pa se zato igra x86-om i forsira ga koliko god moze jer zna da je to jedino polje gde moze da se bori sa ostalima. A Intel nije spreman da ispusti toliki deo kolaca da bi usavrsio Itanium-a. Naravno, dok se dvoje svadjaju, treci koristi (tj. vec je iskoristio) - Sun. Kad su videli da Intel nece forsirati novu tehnologiju jer hoce da se 'bije' sa AMD-om, ljudi unajmili strucnjake, razvili UltraSPARC platformu, ubedili vodece svetske software-ske kompanije da prevedu svoje programe za njihovu platformu, i sad ubiru plodove. A Intel pocinje sa Itanium-om od nule, i tek treba da ubedi nekoga da prevede svoja softverska resenja za tu platformu, sto ce biti tesko jer UltraSPARC se razvijao konstantno u poslednjih skoro 10 godina, dok je Intel tek krajickom oka gledao na svoju Itanium soluciju...

Da nije bilo AMD-a, x86 bi se ugasio najkasnije do 2000-e, ovako, mrcvarice tu ocajnu tehnologiju do poslednjeg atoma snage sto moze da se izvuce iz nje, a onda cemo cekati jos 5-6 godina dok se razvije nesto sto vredi...

Istina, ne bih imao HT da nije bilo AMD-a, ali bih imao nesto mnogo jace od UltraSPARC-a u masini...

Inace, ne diraj mi i8086 procesor... To je najbolji procesor svih vremena! ;)
 
Ti si, izgleda, toliko zaljubljen u Sun-a, da ne primecujesh da ti ljubav umire "na ochi". ;)
Sun polako ide niz vodu, kao i njihov Sparc.

Intel je dovoljno jak (najjachi) da, ako hoce, mozhe sam da izgura koju god ideju zamisli. A oni prvi trube da je 64-bit desktop nepotrebno izhivljavanje bar josh koju godinu. Nije AMD forsirao pogreshnu liniju kompatibilnosti, nego Intel. Again, x86 je neshto najgore shto je napravljeno. Ko je radio makar assembler na vishe arhitektura verovatno zna na shta mislim.
Inache, AMD je toliko mali da se zaista nishta ne pita, u smislu gde ce se dalje ici sa arhitekturom. Ako je situacija ovakva kakva je, treba adresirati iskljuchivo Intel i Microsoft.
 
Losa procena... Nisam zaljubljen u Sun i SPARC, naprotiv, veoma zalim sto je Intel procenio AMD kao potencijalnu pretnju i posvetio se borbi sa njima (i ucinio da AMD i dalje postoji), umesto da se jos tada okrenuo borbi sa Sun-om, DEC-om (dobro, ovi su sami sebe unistili) i slicnima. AMD krivim zato sto su isprovocirali Intel bas kad je isti bio spreman da polako napusti x86... A sad kad su ulozili ovoliko para, ne odustaje se Intel-u od x86-ice, pa evo sad izdase i Prescott-a... Moci ce oni tako da isti guraju sve dok ne stignu do 13 mikrometarskog procesa i nekih 10GHz, nakon cega ce vec biti smesni dalji pokusaji jer ce pipeline narasti na 100 pa ne znam kakva tehnika da se upotrebi, isti nece moci da opravda svoje postojanje...

Steta je sto cemo cekati bar jos 4-5 godina da Intel konacno odustane od svog ceda...

A slazem se da je i Microsoft igrao dobru ulogu u tome... Pa znas li ti koliko ce para izgubiti isti kad se ugasi x86??? Morace sve ponovo da pisu, a ne samo da prilagodjavaju i vrse sitne izmene... Doduse, eto sanse za Linux, BSD i slicne OS-ove... BSD i Linux vec odlicno rade na Itanium² procesorima... E sad, sto su i ti procesori marginalno odradjeni, softver i nije kriv...

Intel moze da 'unisti' svakoga, tu se slazemo, ali zasto da seku granu na kojoj sede?
 
Ako ne veruješ nama kad ti kažemo da je Barton mnogo bolji, evo šta kađu momci iz Anandtecha... oni su poredili Celeron na 2.6 i Athlon 2200 i Athlon je dobio, zamisli tek kako bi ga razvalio Barton 2500.

"AnandTech readers will know to stay away from the Celeron at all costs; however, what is troublesome are the number of retail customers who are faced with the decision between a higher priced 2.6GHz Celeron system and an Athlon XP 2200+. We would highly encourage system vendors like Compaq and eMachines to shift their low-end focus to AMD if their customers are of any importance at all. As we've seen through our extensive benchmarking, the Celeron's performance is truly dismal; so while Intel is quite competitive in the mid-range and high-end segments, their value processors are inexcusably slow compared to AMD."
 
zao mi je sto je celeron otisao dodjavola. imao sam prvog celerona koji je bio odlican, sad imam i dalje celeron II @633mhz i mislim da je solidan, ne pravi mi problem. pretpostavljam da je sa celeron IV sa stabilnosti ok, ali izgleda da su ga sad stvarno osakatili. necu ni da menjam ovaj dok ne sakupim pare za pun PIV :)

za x86 se slazem, to je krpljeno i krpljeno i od govanceta su napravili jos vece govance :) meni se iskreno svidja RISC filozofija, ovi ga mnogo tupe sa CISC (ovo C bi moglo da bude od Complicated) :)
 
stormbringer:
zao mi je sto je celeron otisao dodjavola. imao sam prvog celerona koji je bio odlican, sad imam i dalje celeron II @633mhz i mislim da je solidan, ne pravi mi problem. pretpostavljam da je sa celeron IV sa stabilnosti ok, ali izgleda da su ga sad stvarno osakatili. necu ni da menjam ovaj dok ne sakupim pare za pun PIV :)

za x86 se slazem, to je krpljeno i krpljeno i od govanceta su napravili jos vece govance :) meni se iskreno svidja RISC filozofija, ovi ga mnogo tupe sa CISC (ovo C bi moglo da bude od Complicated) :)

Ma secam se ja celerona jos iz vremena kada sam za PIII dao 1800 maraka (za ceo komp) bas zato sto sam izbegavao "pravi celeron". Nemoj niko da te laze da je nekada celeron bio bolji. On je jednostavno uvek bio obogaljena verzija normalnog Intela samo sto je to bio PIII a sada PIV. Evo na poslu imam nekoliko PIV racunara i nikada ih ne bi pozeleo u svojoj kuci! Razlog je jednostavan i zove se AMD 3000+ koji sam stavio u svoj komp. Nije da sam ljubitelj AMD-a nego jednostavno intel nicime nije zasluzio da se nedje u u mom racunaru. Dok je bio bolji od AMD-a ja sam ga koristio sada kada to vise nije nema razloga da osecam neku nostalgiju za istim. Svi govore o nekakvoj stabilnosti PIV a ja nisam primetio da je stabilniji od AMD-a (barton jezgro a o novijim i da ne pricamo) na pravoj ploci. Svi stave AMD procesor 2000+ na neku plocu sa via kt400 ili (jos gore) via kt600 i onda govore o nekoj nestabilnosti a to je kao da poredimo AMD 3000+ sa celeronom na ploci sa SIS cipsetom...
 

Back
Top