Исповест

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
Света тајна..исповест..нити једна душа неће у рај ако је притиснута овоземаљским гресима..религијско гледиште..међутим сврха исповести има и психолошко гледиште..у виду растерећења савести човекове..

Исповест такође може бити и однос човеков са самим Богом..и Божјим законима..мада моје мишљење је да је исповест заправо однос човеков са самим собом..суштински..самопраштање..прочишћење...

Можда ће нам Бог и опростити грехе али наша савест неће..
 
Najveći greh je otuđenje od Boga u bilo kom smislu, jer to je smrt.
Sve ostalo se rešava pokajanjem na Svetoj tajni ispovesti, kada ako se iskreno pokaješ sa odlukom da više nećeš grešiti i budeš razrešen, stvar je tvoje vere da li prihvataš Božiji oproštaj, jer zašto bi se vraćao na već oprošteno (nisi ti "veći" od Njega, pa ti nisi oprostio sebi ono što ti je On oprostio).

Život teče dalje, pa ako si pao i oprošteno ti je, ustaješ i ne osvrćeš se nego se trudiš da ne grešiš više. Ako ponovo padneš, zna se USTANI i trudi se dalje.
 
Света тајна..исповест..нити једна душа неће у рај ако је притиснута овоземаљским гресима..религијско гледиште..међутим сврха исповести има и психолошко гледиште..у виду растерећења савести човекове..

Исповест такође може бити и однос човеков са самим Богом..и Божјим законима..мада моје мишљење је да је исповест заправо однос човеков са самим собом..суштински..самопраштање..прочишћење...

Можда ће нам Бог и опростити грехе али наша савест неће..
О да.. суочавање са самим собом.. Тако и ја видим исповест.
 
cilj ispovesti teološki je da ljudi sebe vide onakvima kakvi jesu. ispovest je ptaćena nelagodom i priznanjima o sopstvenim potisnutim tajnama, željama i nečasnim radnjama po kanonu, a koje će vernicima doneti mir.
ispovest ima i svoju drugu, društvenu ulogu, prekidanja linije uzmeđu privatnog i javnog. to je jedan pametan način da se putem saznanja o privatnom drži pastva ili stado u poslušnosti.
 
Исповест у Цркви је потребна, јер Свештеник има власт од Бога, да посредује при разрешењу греха, тј..да очита разрешну моливу!
А наравно, да је истинско покајање, оно где се у срцу покајете и тражите опрост од Господа, али разрешење даје Свештеник, неке од Православних Цркви!
 
Najveći greh je otuđenje od Boga u bilo kom smislu, jer to je smrt.
Sve ostalo se rešava pokajanjem na Svetoj tajni ispovesti, kada ako se iskreno pokaješ sa odlukom da više nećeš grešiti i budeš razrešen, stvar je tvoje vere da li prihvataš Božiji oproštaj, jer zašto bi se vraćao na već oprošteno (nisi ti "veći" od Njega, pa ti nisi oprostio sebi ono što ti je On oprostio).

Život teče dalje, pa ako si pao i oprošteno ti je, ustaješ i ne osvrćeš se nego se trudiš da ne grešiš više. Ako ponovo padneš, zna se USTANI i trudi se dalje.

Размишљам о томе..ако ми заиста поседујемо слободну вољу..у том случају никако ја нисам нпр већи од Њега..али такође нисам Он..тако да Његов опроштај нпр мени није и мој опроштај мени..
 
..ja na to gledam kao na zloupotrebu psiholoshke potrebe da se izvrshi rekapitulacija onoga shto se desilo i uochi razlika izmedju toga kako smo mi to videli (percepcija) i istine..onoga shto se stvarno desilo..
 
Исповест у Цркви је потребна, јер Свештеник има власт од Бога, да посредује при разрешењу греха, тј..да очита разрешну моливу!
А наравно, да је истинско покајање, оно где се у срцу покајете и тражите опрост од Господа, али разрешење даје Свештеник, неке од Православних Цркви!

Да ли је свештенику ту власт дао сам Бог и на који начин?:think:
 
..ja na to gledam kao na zloupotrebu psiholoshke potrebe da se izvrshi rekapitulacija onoga shto se desilo i uochi razlika izmedju toga kako smo mi to videli (percepcija) i istine..onoga shto se stvarno desilo..

Свакако да свештеници тиме стичу велику психолошку моћ над паством која се исповеда..сазнајући тако разне тајне које људи чувају и скривају..а ту је јос и претпостављена кривица.."сви смо рођени у греху"
 
..manje vishe shto saznaju tajne..nego shto drzhe proces pod kontrolom..a proces je sasvim prirodan..tj..deshava se sam od sebe..na taj nachin ih drzhe u pokornosti, proglashavajuci to za svetu tajnu i dajuci mu mistichni izraz..dakle imash zakone koji te programiraju od malih nogu..kada ih prekrshish ili umislish da si ih prekrshio to ti stvara nelagodu, osecaj krivice....jedini nach da se oslobodish je da se ispovedish tj.da rekapitulirash i oslobodish psihichku ili emotivnu(chesto obe).energiju koja se tu zakochila..tako ti pop dodje kao neka vrsta dilera kod kojeg idesh da se reshish problema..on ti da oprost..jel?
 
у основи тако то функционише..са религијског гледишта..приступио сам овој теми са ставом нерелигиозног верника...тако да постављам (незгодна?) питања..

у том случају..испада да је црква та која се служи ђашиним оруђима..(лаж, обмана, превара) претварајући један сасвим природан процес код човека у нешто на шта могу да утичу и шта могу да утицањем контролишу:think:
 
..da bre, crkve(religije) su pune magijskih rituala, mistifikacija i "tajni"..ako malo prouchish "svete tajne" videcesh da se radi o tome..kontroli u svim nivoima egzistencije...zanimljivo je da je lakshe kontrolisati grupu nego individuu..
 
Даклем..свештеник који је човек је поставио себе као посредника имеђу других људи и Бога..што је по мом мишљењу противно Исусовом учењу..колико сам ја успео да разумем..Исус је говорио о директном контакту човека и Бога без посредништва..

уосталом зашто би Богу био потребан посредник?:think:
 
..da bre, crkve(religije) su pune magijskih rituala, mistifikacija i "tajni"..ako malo prouchish "svete tajne" videcesh da se radi o tome..kontroli u svim nivoima egzistencije...zanimljivo je da je lakshe kontrolisati grupu nego individuu..

да..неко је својевремено изјавио да је коефицијент интелигенције масе нижи од коефицијента најглупљег човека у тој маси.:think:
 
Исповест у Цркви је потребна, јер Свештеник има власт од Бога, да посредује при разрешењу греха, тј..да очита разрешну моливу!
А наравно, да је истинско покајање, оно где се у срцу покајете и тражите опрост од Господа, али разрешење даје Свештеник, неке од Православних Цркви!

A ko mu dao tu vlast u pravoslavlju, ja mislim niko i ne priznajem je. Opstiti sa Bogom i pokajati se dovoljna je ispovest. Ne moramo glediti nekog popu da bi ispovest imala svoj znacaj. Vazno je zaviriti u sebe i naci ono sto ne valja, prepoznati ga i iskreno ga se odreci za ubuduce. Iskrenije je od caskanja s popom i njegovog posrednistva u oprostu.
 
"подигни камен, расцепи дрво и наћићеш ме"
Мистификацијом појединих обреда и процеса свештенство заправо удаљава човека од Бога и у међупростор угурава себе:think:

Мислим да су данашње цркве постале исте онакве кавим су биле и јеврејске цркве којима се Исус за живота супротстављао:think:
 
A ko mu dao tu vlast u pravoslavlju, ja mislim niko i ne priznajem je. Opstiti sa Bogom i pokajati se dovoljna je ispovest. Ne moramo glediti nekog popu da bi ispovest imala svoj znacaj. Vazno je zaviriti u sebe i naci ono sto ne valja, prepoznati ga i iskreno ga se odreci za ubuduce. Iskrenije je od caskanja s popom i njegovog posrednistva u oprostu.

слажем се само сам мишљења да нам Бог неће опростити грехе пре него што их ми сами себи опростимо..што није одрицање од греха као таквог него признавање..одрицање је исто што и порицање..исповешћу тако човек склапа мир прво са самим собом као услов за општење са Богом..
 
E ovo mi je najčudnije, kad neko kaže "osećam ga u sebi" :mrgreen: (mislim boga). Kakva je to autosugestija ili auto halucinacija ... ? :sad2:

Laci, Bog nema otelotvorenje, Bog je ideja. Sve suprotno tome su legende i dodaci. Kada se oseti u sebi, to znaci da u sebi osecamo ono sto je dobro, a dobro uvek tezhi ka osecanju ljubavi, prave ljubavi, a ne njenih manifestacija u ovozemaljskom smislu.
 
E ovo mi je najčudnije, kad neko kaže "osećam ga u sebi" :mrgreen: (mislim boga). Kakva je to autosugestija ili auto halucinacija ... ? :sad2:

..radi se o stanju svesti oslobodjene od svih uticaja(emocije, strahovi, pogreshno nauchene-shvacene istine)..dakle chista svest neometana nichim se dozhivljava kao ekstazichno stanje..kao ljubav..kao jedno sa svim poshto ega nema a um je kontrolisan..a opet si u svetu i vidish i delash bez uslovljavanja..(zvuchi kao dijagnoza, zar ne?:lol:)
 

Back
Top