Filmski Mitovi i Jos Neke Gluposti

Paja Cutura

Poznat
Poruka
9.564
Da li je Hickok zaista snimio onu cuvenu "Psiho" scenu pod tusem
da li se u filmu "Tri Muskaraca i Beba" zaista pojavio duh
ma koga zabolje q.rac
kad smo ovako dokoni
onda moze i malo ezoterije,mitova i urbanih legendi da prostruji ovuda
i ovaj suvoparni sadrzaj podforuma iole oplemeni.
Boj%20Na%20Kosovu..jpg

Aj prvo da zavirimo u sopstveno dvoriste
postoje mudroseri cija je momentalna gotova refleksna reakcija na pomen filma
"Boj na Kosovu" taksativno nabrajanje velikog broja gresaka koje se tamo navodno pojavljuju
i bas kad ti tako lakovjeran pozuris da ovjeris te defekte
ono nista i pocinjes da sumnjas u istinitost toga
razlog tome je zato sto su te greske naknadno ispravljene
i u etar je pusteno ispravljeno izdanje
tako da se vecina ljudi nikad nije uvjerila u istinitost tih navodnih gresaka
ali to im ne smeta da govore o njima i da decidirano tvrde da su bili svjedoci gresaka
i da se gnusaju zbog nesposobnosti ekipe koja je realizovala film.
Psycho%20(Shower%20Scene).jpg

Jos jedan od popularnih i izuzetno vrcavih mitova
je svakako onaj po kome Hickok nije kreator cuvene scene pod tusem
naime Saul Bass koji je inace i cuveni izradjivac plakata za Hickokove filmove
je tvrdio da je ustvari on taj koji je rezirao cuvenu scenu
a da je Alfi ostao uvaljen u svoju stolicu dok mu ga je profesionalno pusila
jedna kelnerica koja je prisustvovala snimanju.
Ekipa koja je prisustovala snimanju je odbacila Bassovu tvrdnju
i nazvala ga patoloskim lazovom.
Prosudite sami
licno mi se vise dopada Bassov zaplet.
3men.jpg

Slika iznad je iz ostvarenja Tri Muskarca i Beba
naime na snimanju ovog filma
se pojavljuje duh Ted Dansona
pokojnika koji je zivjeo u kuci u kojoj je film sniman.
Inace,jedina vrijednost ovog filma je upravo ovaj zaplet sa duhom
koji je besramno pokraden iz nekog uvodnika svima nama omiljenog casopisa "Trece Oko"
coke_can.gif

Coca-Cola
kao i Boldvine ne mozes je izbjeci,
najpopularniji entitet na svijetu(kola ne Boldvini)
naime svi smo u vise navrata u proslosti bili svjedoci prica
o navodnim sublimiranim porukama koje bi se pojavljivale nekim filmovima na samo delic sekunde
kako bi navukle potrosace na ovaj cuveni eliksir
sta je istina ko ce ga znati
nek Djavo poloka Kolu
220px-Errol_Flynn1.jpg

Erol Flin doajen filma
vazi za vlasnika jedne od najvecih medjunoznih macola
naime odredjene kolege su bile indisponirane pricama
o njegovom panju
inace te price je i sam Flin potencirao samo da bi se zajebavao sa. njima.
Leatherface200.jpg

Ova kreatura je svima poznata
rijec je o cuvenom Leather Face
koljacu sa testerom ,
smatra se da je ovaj lik je baziran po cuvenom serijskom ubici Ed Geinu
u cijoj kuci su pronadjeni kosturi,lobanje tanjiri i prateci kostani escajg.
Griselda.jpg

Ko je bio Scarface
da li je zista postojao
da li je De Palmi i Stounu neki lik posluzio za realizaciju Tonija Montane
legenda kaze da je Scarface pravi Scarface upravo ova kucka iznad
cije ime je Griselda Blanco
naime onaj bila boss jednog od vodecih narko kartela u Majamiju
i beskrupulozno se obracunavala sa svojim protivnicama
godinama je uspjesno izbjegavala ruku pravde
i njeno sadasnje prebivaliste ostaje nepoznato






.......................
 
Poslednja izmena:
Povodom Erola Naciste Flina i njegove alatke ja sam do dushe u filmu chuo prichu da i nije imao gabarit nego je umakao u biber i zachine i time zene izludjivao:)

Ja sam cula da je stavljao na vrh one stvari kokain i tako lozio ribe...
To mi i deluje nekako primamljivije od bibera majku mu :)
Priznaces da ovo za biber deluje glupo, jedino ako nije bilo sado-mazo pa ih mucio :D

Ma taj Erol je bio derpe, cim je sam plasirao takve price o sebi...
 
Poslednja izmena:
Boj%20Na%20Kosovu..jpg

Aj prvo da zavirimo u sopstveno dvoriste
postoje mudroseri cija je momentalna gotova refleksna reakcija na pomen filma
"Boj na Kosovu" taksativno nabrajanje velikog broja gresaka koje se tamo navodno pojavljuju
i bas kad ti tako lakovjeran pozuris da ovjeris te defekte
ono nista i pocinjes da sumnjas u istinitost toga
razlog tome je zato sto su te greske naknadno ispravljene
i u etar je pusteno ispravljeno izdanje
tako da se vecina ljudi nikad nije uvjerila u istinitost tih navodnih gresaka
ali to im ne smeta da govore o njima i da decidirano tvrde da su bili svjedoci gresaka
i da se gnusaju zbog nesposobnosti ekipe koja je realizovala film.

Ја лично ниједну од тих чувених грешака које се препричавају нисам видео.

Али.

Грешке у дијалозима су остале. Када пре 600 година изражавају мере метричким системом и рачунају са нулама и децималним бројевима, и те битне ситнице се нико не сети да избаци из дијалога, заиста су ми и оне приче о авионима и тракторима у кадровима деловале вероватно, иако их нисам својим очима видео.
 
Ја лично ниједну од тих чувених грешака које се препричавају нисам видео.

Али.

Грешке у дијалозима су остале. Када пре 600 година изражавају мере метричким системом и рачунају са нулама и децималним бројевима, и те битне ситнице се нико не сети да избаци из дијалога, заиста су ми и оне приче о авионима и тракторима у кадровима деловале вероватно, иако их нисам својим очима видео.

Uuuuu
to sam potpuno zaboravio.
Eto
ostaje mi nejasno da li se ona antologijska Muratova:
"Sta ce covjeku sva ova crijeva"
moze okarakterisati kao greska.
 
И да ли се у филмске митове може сврстати и мит везан за Star Wars франшизу, да је Лукас од самог почетка имао неку "ширу слику" у глави, кад је очигледно да су му сви заплети само плод инспирације тренутка и измишљања у ходу, а никако некаквог "плана"?
 
coke_can.gif

Coca-Cola
kao i Boldvine ne mozes je izbjeci,
najpopularniji entitet na svijetu(kola ne Boldvini)
naime svi smo u vise navrata u proslosti bili svjedoci prica
o navodnim sublimiranim porukama koje bi se pojavljivale nekim filmovima na samo delic sekunde
kako bi navukle potrosace na ovaj cuveni eliksir
sta je istina ko ce ga znati
nek Djavo poloka Kolu

И ово... мало се удаљујем од теме, али да ли је могуће уопште убацивати тај 24-ти фрејм, а да око то не региструје? У Fight Clubu постоје тачно три сцене у којима се појављује Дурден у кадру са безименим главним ликом, пре него што овај и званично упознаје Дурдена, и у све три је Дурден само у једном фрејму који траје 1/24 секунде. Такође, и пред крај је пуштен један "експлицитни" фрејм који се види... а наводно не би требало.

Једино ако се те сублиминарне поруке не сроде са бојом и контрастом самог фрејма, не знам ни сам. Овако убачене као јасне слике, ипак се региструју.
 
И да ли се у филмске митове може сврстати и мит везан за Star Wars франшизу, да је Лукас од самог почетка имао неку "ширу слику" у глави, кад је очигледно да су му сви заплети само плод инспирације тренутка и измишљања у ходу, а никако некаквог "плана"?

ovo i nije neko pitanje
normalno da nije imao pojma
SW je trebao da bude samo jedan film smeshten u sred nekog nedorechenog SF okruzenja..neshto kao duuga epizoda serije koja nema ni pochetak ni kraj
chitao sam negde na netu da i ako je bilo planova za "nastavke"oni uopshte nisu trebali da imaju veze s likovima iz prvog nego sasvim drugachije i druge priche,drugih likova u istoj "galaxy far far away"
vejder i anakin su bile 2 osobe
palpatin je u startu bio ludi bespomotjni starac kojim manipulishe senat i likovi poput admirala Tarkina....itd.
chak je i prvi scenario SW bio neshto potpuno 10-to
"ja sam tvoj otac" foru je navodno ideja nekog kamermana..inspirisano starogrchkim tragedijama o posrnulom ocu
darth vader na danskom znachi neshto kao.... mrachan otac ali to je verovatno sluchajnost:)
 
И ово... мало се удаљујем од теме, али да ли је могуће уопште убацивати тај 24-ти фрејм, а да око то не региструје? У Fight Clubu постоје тачно три сцене у којима се појављује Дурден у кадру са безименим главним ликом, пре него што овај и званично упознаје Дурдена, и у све три је Дурден само у једном фрејму који траје 1/24 секунде. Такође, и пред крај је пуштен један "експлицитни" фрејм који се види... а наводно не би требало.

Једино ако се те сублиминарне поруке не сроде са бојом и контрастом самог фрејма, не знам ни сам. Овако убачене као јасне слике, ипак се региструју.

Sto se tice sublimiranih poruka
licno smatram da je to jedna najobicnija glupost
al to pitanje je uvjek aktuelno
medju filmskim teoreticarima zavjera
pa rekoh da uvrstim tu pricu ovdje
 
ovo i nije neko pitanje
normalno da nije imao pojma
SW je trebao da bude samo jedan film smeshten u sred nekog nedorechenog SF okruzenja..neshto kao duuga epizoda serije koja nema ni pochetak ni kraj
chitao sam negde na netu da i ako je bilo planova za "nastavke"oni uopshte nisu trebali da imaju veze s likovima iz prvog nego sasvim drugachije i druge priche,drugih likova u istoj "galaxy far far away"
vejder i anakin su bile 2 osobe
palpatin je u startu bio ludi bespomotjni starac kojim manipulishe senat i likovi poput admirala Tarkina....itd.
chak je i prvi scenario SW bio neshto potpuno 10-to
"ja sam tvoj otac" foru je navodno ideja nekog kamermana..inspirisano starogrchkim tragedijama o posrnulom ocu
darth vader na danskom znachi neshto kao.... mrachan otac ali to je verovatno sluchajnost:)

Мислим да ипак спада у митове, пошто заиста већина фанова заиста верује у приче о унапред смишљеном плану о 9 па 6 "епизода", а и сам Лукас форсира ту причу. Прича јесте испала феноменално и заиста сматрам да је реч о једној од најбољих СФ-сага, можда и најбољој, али читав мит о "плану" је заправо маскирање чињенице да се ради само о јахању на таласу тренутне (не)инспирације.

Можда би требало кренути редом, филм по филм.

starwarsonesheet0101ib9.jpg


Ратови звезда. Касније преименовани у "Епизода 5: Нова нада", када се Лукас након феноменалног успеха филма накнадно сетио да је то још раније хтео, само му није пало на памет. Шта овде имамо од "унапред смишљене приче"? Дисбаланс у годинама наводних близанаца, ситницу да Оби Ван речју не сугерише заљубљеном Луку да се окане размишљања о инцесту и ситница да господар светле и мрачне стране силе Дарт Вејдер који Лукова осећања препознаје на стотину километара мучи и ислеђује сопствено кћер, и да ниједног тренутка ништа не "осети". Како то? Мит даје једноставно објашњење, како "мрачна стране замагљује све", док је право објашњење да ни сам Лукас није имао појма да је Леја Лукова сестра све док до самог почетка снимања Повратка џедаја није могао да смисли ништа паметније о убаченом тизеру о "још једном Скајвокеру", на који није имао одговор. И стотине других ствари, од људи који "не верују" у силу, а до пре 20 година су гледали како пар џедаја у матрикс-фазону уништавају читаве армије робота, и то у чувеним Клонским ратовима којима је био захваћен читав познати свемир. Плус, хијерархија Империје за коју се ни не наслућује да је Вејдер други човек у њој, већ чак ни ништа више од обичног човека из сенке за решавање специјалних ситуација, чак и подређеног ликовима попут Моса Таркина. Бедни дуел Оби Вана и Вејдера, пилоти који се поздрављају џедајским поздравом и сви до једног дијалози Оби Вана у које се само утегнутим језичким анализама могу углавити догађаји о којима се касније сазнаје.

Не знам да ли настављати, ово иде од "још једног Скајвокера" и Евокса, па до "мидихлорина" и умирања од "сломљеног срца". Просто да човек заплаче када сконта да се једна од најмаестралнијих идеја у филмској историји јавила у глави човека који може да прави такве гафове. Џар-Џара да не спомињем, он је само глупост у најчистијем облику, а никаква грешка или недоследност.

Само ћу оно за Вејдера у Империји прокоментарисати. Оригиналан дијалог је ишао: "Оби Ван ти никад није причао о свом оцу." -- "Рекао ми је довољно. Рекао ми је да си га убио." -- "Не. Оби Ван је убио твог оца", након чега иде неверица, убеђивање са испитивањем осећања и чувено "Неееее!" Наравно, никакав наставак сценарија није смишљен за ову верзију. Фанови верују да се и то уклапа у "план", јер Оби Ван, гледано из "одређене тачке гледишта", и јесте убио Анакина. Међутим, истина је да Лукас није имао појма шта даље. Идеја која је реализована је плод инспирације тренутка, за коју су знали само Лукас, двоје глумаца и пар људи из екипе, и која је на премијери била изненађење за филмску екипу исто као и за публику.
 
evo inache jednog crnohumornog,vishe tragichnog momenta al verovatno istinitog:

Jedan od najgorih filmova svih vremena The Conqueror (1956) sa Dzon Vejnom kao Temujinom a.k.a Dzingis Kanom navodno je snimljen na striktno insistiranje glavnog protagnoniste koji je sluchajno u studiu nabasao na scenario dok je isti bio na putu za kantu
Scenario je toliko odushevio americhku vestern ikonu da kad su kasnije upitali reditelja ZASHTO?
on je samo slego ramenima i odgovorio"kako sam mogao da odbijem Dzona Vejna?"
Ali tu se pricha ne zavrshava.
Lokacije centralnoazijskih stepa i pustinje gobi docharala su peschana besputja Jute,blizu mesta na kome je testirana A bomba.....tako da su svi-i Dzon Vejn i glavna glumica Suzan Hejvort i reditelj i josh par glumaca umrili od raka u godinama koje slede.

The Conqueror,film koji uz plan 9 iz svemira i ofarbaj svoju kochiju,vestern mjuzikl s Klint Istvudom predtsavlja svojevrstnu triologiju koja se ne propsuhta.:lol:

genghis_khan-john-wayne.JPG
 

Back
Top